PRZESTEROWANY PION INTELEKTUALNO -ŻYCIOWY

      Pomyśl, kto i kiedy przesterował ci życie. Przecież jeszcze tak niedawno byłeś nie tylko pełen energii, ale ogarniałeś tysiące spraw j e d n o c z e ś n i e.

     I jeszcze miałeś czas na częste kontakty z przyjaciółmi, na wypady krajoznawcze, zbierałeś osobiście grzyby, jagody, leśne maliny, organizowałeś spotkania przy ognisku i nieśmiertelnej kiełbasce. 

zapis

        Na stole zobaczyłeś sernik.  Od razu zaświtała łobuzerska myśl, aby wydłubać rodzynki, jak to było za  czasów, kiedy byłeś mały. Obecnie, kiedy jesteś większym chłopcem, nie wypada ci grzebać w cieście. Jesteś już za duży na podbieranie ukradkiem, choć nawet nie wiesz, kiedy tak szybko urosłeś. 

       Masz przecież świadomość, że nie zawsze miałeś zmarszczki, nie zawsze miałeś na nosie okulary, a w uchu aparat. Nie trzeba było powtarzać słów, bo słyszałeś nie tylko dobrze, ale nawet za dużo.

      Zastanawiałeś się, kiedy i jak to się stało, że  za bardzo dojrzałeś, a za chwilę może będziesz już przejrzały. Nie trzymasz też p e w n i e – jak kiedyś – pionu intelektualnego i życiowego, chociaż  się starasz. Nadrabiasz miną, pozą, uśmiechem. 

starzy młodzi

       Nie wiadomo,  kiedy przychodzi  ten czas. Właśnie zdajesz sobie sprawę z faktu, że zwyczajnie nie pasujesz do tego świata, ponieważ już go nie pojmujesz.

      Właśnie zachęcają cię do robienia belfie. To takie selfie  od tyłu. I myślisz  jak starszy człowiek:  ale po co mi takie zdjęcie. Ja tej belfiefoci sobie NIE ZROBIĘ, a i znajomi pewnie nie marzą o oglądaniu zmumifikowanego tyłka. Nie zrobisz sobie twarzy od tyłu  i  NIE WRZUCISZ na Instagram ani nawet Facebook, aby pochwalić się gołymi pośladkami.  Może pojędrnienie by coś pomogło i mnóstwo ćwiczeń przed lustrem, bo to nie takie proste.      Trzeba  bowiem  umieć o d p o w i e d n i o wypiąć tę pupę. Należy również  nabyć specjalne urządzenie belfiestik, przymocować do smartfona i dopiero zdjąć te niewymowne. Skoro masz opory, zacząłeś właśnie… odstawać.

       Cz.  Brudek na swojej stronie na Facebooku podał zakładkę: nametests.com.   Każdy może sprawdzić, jak będzie wyglądał za 50 lat, za 10 lat. Niektórym urośnie broda, przerzedzą włosy, innym przybędzie czoła. Niby wypada się cieszyć, bo oznacza to więcej doświadczenia i mądrości, ale i tak, mniemam, chciałbyś zamienić tę posiwiałą wiedzę na młodzieńczy brak doświadczenia.      

leki (2)

      Pomyśl, kiedy to zaczęło przybywać po kolei:  leków,  zapisków na lodówce, fiszek w notatniku, a nawet kartek do sklepu, ponieważ nie wiesz, czy aby zapamiętasz wszystkie produkty. Przyszedł  także niepostrzeżenie czas, kiedy zaczęło się odsuwanie książki od siebie, aby przeczytać tekst. No i w końcu trzeba byłoby przedłużyć rękę o kij od szczotki. Okulista najpierw przepisał jedne plusy do czytania, a potem drugie do chodzenia i oglądania telewizji. Na nosie już zaczęło przybywać.

gra

      Dawniej jak kangurek skakałeś na taboret, aby zawiesić firanki, a obecnie taszczysz się na ten stołek na raty. Upadłeś na ulicy. Kiedyś nikt tego nie zaważył, tak szybko wstałeś w ułamku sekundy. Gdy teraz się przewrócisz, leżysz bracie i czekasz, aż cię ze dwóch ludzi podźwignie.

      Niepostrzeżenie, ale nieubłaganie ubywa sił. Już nie jesteś w pionie, chociaż głowę trzymasz jeszcze w  chmurach. Znów przybywa podpórek w postaci czyjegoś ramienia,  kijków czy laski. Mój znajomy, który ma osiemdziesiąt trzy lata zawsze zabiera parasolkę z sobą – i jak dowcipnie  sam mówi – udaje, że za chwilę będzie padał śnieg, deszcz czy jako ochrona  przed słońcem. Nigdy parasola nie otwiera, ponieważ służy on po przeróbce  jako rodzaj eleganckiej laski.

      Dowiadujesz się, że obecnie modny styl to styl rockowy no i frędzle.  Helow,  heloł może i  metryka ci pożółkła, ale chociaż w modzie dotrzymasz kroku młodszym. Przeglądasz się w sklepie ze wszystkich stron. Nic z tego. Nawet z odwrotnej strony, chociaż wszyscy uważali, że masz niczego sobie to z tyłu liceum. Rockowa koszula i bluza z frędzlami nijak jednak nie pasują do twojej mocno nadgryzionej zębem czasu postury. Nie będziesz przecież jakimś tam Indianinem.

indianin

     Intelekt także pozostawia wiele do życzenia. Coraz trudniej o zbudowanie prostego niczym przysłowiowy cep zwykłego zdania w rodzimym języku. Prędzej też zdobędziesz Mount Everest niż nauczysz się chińskiego. To już wiesz, mimo że dużo czytasz, rozwiązujesz krzyżówki, stosujesz trening umysłowy. Ale póki trafiasz do domu, nie jest tak źle – pocieszasz się. A pocieszaj się, bo czas ciągle do przodu i nieustannie  odmierza te sekundy. Na niekorzyść dla ciebie.

starzy

      Jedyna pociecha, że – jak pisze John Selen – „starzy przyjaciele są najlepsi, podobnie jak stare buty są najwygodniejsze”. Starym winem także się pocieszysz. I to chyba tyle,  aż tyle.

psy przyj

42 uwagi do wpisu “PRZESTEROWANY PION INTELEKTUALNO -ŻYCIOWY

 1. ~Morgana

  Witaj 🙂
  Coraz częściej wspominam i zastanawiam, co mnie jeszcze czeka.
  Jestem osobą 50 +, póki co sprawną fizycznie i psychicznie, uśmiechniętą, zadowoloną z życia. Cieszę się chwilką i bliskimi, mam swoje pasje i zainteresowania, czynnie działam.
  Pozdrawiam serdecznie 😉

  Polubienie

 2. Świetny tekst,poprawił mi humor,kiedy czytając myślałam o sobie :))
  Nie myślę o jutrze,ważne jest dziś,a wczoraj już było,lecz trudno pogodzić się z faktem,że ciało rozmija się z duszą:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 3. Napisałaś; ” Pomyśl, kiedy to zaczęło przybywać po kolei:…”
  no i …myślę, ale co to da? stało się i nie mam na to wpływu a jeśli już – to niewielki wpływ. Powiadasz; ” kiedy jesteś większym chłopcem, nie wypada ci grzebać w cieście”. ależ wypada …grzebać nie tylko w cieście; można też z wnukami pogrzebać w piaskownicy; albo łyżką w niezjadliwej zupie a zapewniać, że jest pyszna, tylko ręka niesprawna i z trudem łyżkę do ust podnosi.
  „bo co wolno staruszkowi, to nie przystoi młodzieńcowi”;
  podobno; „starość nie radość, lecz młodość nie wieczność”; a co ma wisieć – nie utonie; pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. ~Kneź

  Czasami jednak cośkolwiek nam się udaje? 🙂
  Chwilami zastanawiam się, czy to nowe pokolenie będzie miało tyle polotu co my? A na razie trzeba łapać te okruchy, bo na więcej i tak nigdy czasu nie było. 😀 😀 😀

  Polubienie

  1. Widziałam transparent, który wiele mówił: „Starość – przyszłością narodu”. Coś w tym prawdziwego jest.
   Polot na pewno mamy większy, a zaprawieni w bojach zdobywania w trudzie wszystkiego, mamy zakodowaną odporność na trudy życia.

   Polubienie

 5. Przywołałaś mnie z nazwiska więc chcę wyjaśnić, że moi młodzi znajomi z fejsbuka ostatnio korzystają z zabawy w tworzenie swojego wizerunku za 50 lat. Aby być na czasie postanowiłem wziąć udział w zabawie rezygnując z oferty fejsbuka, bo prognozowanie mojego wyglądu za 50 lat, to byłoby bardzo szokujące. Wykorzystałem więc swoje karykaturalne zdjęcie jakie zrobił mi kiedyś mój zięć. Zamieściłem to w takim układzie jak w tamtej zabawie z dopiskiem: „Jak będziesz wyglądał za X lat”
  Pojawiło się tam 45 lajków i kilka komentarzy. To jednak tylko zabawa, a w życiu? W życiu jestem już o wiele bardziej serio. Uważam, że mądre jest powiedzenie : „Zegar tyka…każdemu. „Każdy musi sam dojrzeć do akceptacji przemian jakie w nim zachodzą i być przygotowanym na odejście. Życie jest formą istnienia białka… śpiewali Skaldowie.
  Pomimo, że młodość jest coraz bardziej trendy, to przecież trojańskie i ostateczne rozwiązanie nam nie grozi. Będziemy żyć, a jakie to życie będzie? Ile życia będziemy mieć w tym życiu, to w znacznej mierze zależy od nas samych…

  Polubienie

 6. A mi starość kojarzy się ze smakiem cukierasów takich zwykłych landrynek, które dostawałam od dziadka i babci będąc dzieckiem 🙂
  Często słyszę takie porzekadło, że mamy tyle lat na ile się czujemy. W dzisiejszych czasach ma to nieadekwatne odniesienie w przypadku młodzieży, bo oni często ze swoim brakiem krzepy czują się na 100 lat 🙂

  Polubienie

 7. „Kto i kiedy przesterował ci życie?” Kto – Czas. Kiedy – w przestrzeni lat.
  „Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje”. [J.P.II] takie jest motto mojego bloga;
  pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

   1. Problem w tym, że życiowy zegar tyka cicho i podstępnie. Niepostrzeżenie zaczynasz niedowidzieć, niedosłyszeć, niedomagać. A to dopiero początek.

    Polubienie

  1. Szanowny Wachmistrzu, to ja myślałam, że napisałam na pocieszenie każdego, ponieważ upływ czasu dotyka wszystkich. Obiecuję, następny post będzie …straszny. Serdecznie pozdrawiam.

   Polubienie

 8. Ja przeciwnie – im bardziej go pojmuję, tym bardziej czuję, że nie bardzo pasuję do tego świata. Od zawsze tak mam, to uczucie właściwie mnie nie opuszcza. I może dlatego wizja starości ze wszystkimi jej konsekwencjami nieszczególnie mnie przeraża.

  Ultro, postanowiłaś uczyć się chińskiego, więc być może znasz to chińskie przysłowie: : „Nie możesz zabronić ptakom smutku krążyć nad twoją głową, ale możesz nie dopuścić do tego, by uwiły gniazdo w twoich włosach”. Tego właśnie życzę Ci serdecznie, nie gryź się za bardzo tym, na co nie możesz mieć wpływu. Spokojnego, dobrego dnia.

  Polubienie

 9. Czas pędzi nieubłagalnie do przodu, a my się wszyscy starzejemy.
  Świetnie to wszystko opisałaś i do tego z humorem.
  Życie trzeba brać tak jak leci.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

 10. „Właśnie zdajesz sobie sprawę z faktu, że zwyczajnie nie pasujesz do tego świata, ponieważ już go nie pojmujesz.” – oto clou Twojego teksu według mnie. Najprawdziwsza prawda… a reszta… ciało…. ta powierzchowność… cóż… w popiół się obróci… właśnie otrzepuję się z tego pyłu i… faktycznie sprawność intelektualna… a raczej ta gotowość pamięci… o matko…. co to ja chciałem napisać…. 🙂

  Polubienie

 11. Najbardziej zastanawia fakt, że nie wiadomo kiedy zaczęłam i ja odstawać. Podam przykład. Oto słucham muzyki młodych i po chwili muszę nie tylko ściszyć, ale i wyłączyć, ponieważ słyszę piłę, hałas, rżnięcie szkła, zgrzyt metalu, słowem nieprzyjemne odgłosy. A tak długo szłam z duchem czasu. Pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s