ŻEBY GŁOWA NIE SŁUŻYŁA JAKO ELEMENT DEKORACYJNY

      Bill Gates osiągnął sukces. Kiedy czyta się jego zasady, które stosował w życiu, to wiadomo, dlaczego mu się udało. Przede wszystkim trzeba mądrze poukładać we własnej głowie,  opracować zasady,  trzymać się nich i małymi kroczkami zmierzać do celu.

znaki

      Najpierw – pouczał Gates –  należy się przyzwyczaić do tego, że życie nie jest sprawiedliwe. Zwykle najczęściej jest tak, że nie obdarzyło cię widocznymi talentami ani powalającą urodą. Nawet zdolności masz takie sobie, a to oznacza, że musisz przysiąść fałdów, aby czegoś się nauczyć i musisz też solidnie się w życiu napracować. W zasadzie masz dwie możliwości: działać lub beztrosko bawić się. Wybór należy do ciebie. Ale sukces osiągniesz tylko żmudną i ciężką pracą.

trudny-wybor_21141988

      To, że nie masz wybitnych zdolności,  nie znaczy, że  świat nie będzie nic od ciebie wymagał. Wiedz, że wszyscy będą oczekiwali, abyś coś w tym życiu osiągnął. Najlepiej oczywiście, żebyś był kimś. A to oznacza, że cały czas musisz przeć  i biec do przodu. Po dobra doczesne, jak własne lokum i po zabawki, jak np. samochód ulubionej marki,  czy markowe ubrania. Możesz niczego nie chcieć, ale też nie wymagaj, aby coś mieć i nie zazdrość tym, którzy ciężką pracą się dorobili.

pr 5

       Każdemu, a więc i  tobie będą się marzyły wielkie pieniądze. Trzeba  to sobie jasno uświadomić, że tych pieniędzy długo, długo nie będzie. Nikt nie zarabia kroci po ukończeniu studiów i nie od razu zostaje prezesem z komórą i furą. Na to trzeba zapracować. Jeśli nie harówką, to przynajmniej ciężką pracą. Jeżeli uważasz, że praca na kuchni czy zmywaku jest poniżej twojej godności, to wiedz, że inni na takie zajęcie mówili : szansa. A nawet wyjeżdżali z kraju, by pracować fizycznie poniżej swoich możliwości.

2494329

      Nie zaczynaj życia od ratowania lasu deszczowego czy innych szczytnych ideałów.  Życie to nie serial. Najpierw naucz się płacić za siebie rachunki, samodzielnie utrzymywać się, a nawet sprzątać, prać, prasować.

 Naucz się zarabiać te grosze potrzebne do przeżycia.

   Dopiero, gdy to potrafisz, możesz zająć się realizowaniem ideowych celów.

pr

     Należy zdawać sobie sprawę z tego, że telewizja to nie jest prawdziwe życie. Tam wszystko jest proste. Serialowi bohaterowie mieszkają w nowocześnie urządzonych mieszkaniach, które spadły z nieba, mają bajeczne tarasy, na których siedzą i piją drinki. W  realnym życiu nic nie dostajesz za darmo. Nic ci nikt nie da bez pracy. 

     W prawdziwym życiu jest trudno, żmudnie, mozolnie i nudno. Codziennie musisz wstać i iść do ciężkiej pracy, w której na pewno cię nie posadzą i nie oprawią w ramki. A po pracy czekają cię obowiązki i  znów praca, tym razem w domu, bo bez tej  codziennej prozy nie możesz funkcjonować w realu. Trzeba umieć skosić trawę, wynieść śmieci, zrobić zakupy, sprzątać, gotować, dbać o rodzinę i dom. I jeszcze mieć w tym zwyczajną przyjemność. Tę prozę musisz polubić.

smieci   

   Bądź miły dla szkolnych fajtłap. Nigdy nie wiesz, dla kogo będziesz w przyszłości pracował. Bądź miły także dla swoich współpracowników, gdy wspinasz się po szczeblach kariery. Kiedy będziesz spadał,  wszystkich będziesz mijał po drodze. Przypomną ci wszystkie twoje wady.

      Najważniejsze, żebyś nauczył się przewidywać. Staraj się, by nigdy nie narzekać,  że masz pod górkę. Pamiętaj, iż być może dzięki temu, że wieje wiatr w plecy i ciągle idziesz pod górkę, uda ci się ten szczyt osiągnąć. 

pr 4

      Porady Billa dedykuję tym, którym głowa nie służy jako element dekoracyjny. Te rady są dla tych młodych, którzy wiedzą,  czego chcą i do czego dążą.

    Kiedy mówią o tym rodzice – to trują. Może kiedy podpowie to sam Bill Gates, będzie bardziej wiarygodne albo chociaż zmusi do przemyśleń czy przewartościowań?

korpo

46 uwag do wpisu “ŻEBY GŁOWA NIE SŁUŻYŁA JAKO ELEMENT DEKORACYJNY

 1. Tak powinni postepowac wszyscy nie tylko młodzi, choć w dzisiejszych czasach młodzi maja większe szanse na osiągnięcie sukcesu, ja nigdy nie marzyłam o tym, że będę mieszkać w tak pięknym miejscu w jakim mieszkam w ciszy, spokoju i szczęśliwą rodziną, a jednak stało się i tylko wytrwałość, poświęcenie i cięzka praca jest tego zasługą.

  Polubienie

 2. Zgadzam się z każdym słowem. Niestety, młodym Polakom wydaje się, że wszystko i natychmiast musi im spaść z nieba. Nie zdają sobie sprawy, że do wszystkiego można dojść małymi kroczkami, ale trzeba tego chcieć. Na zachodzie już o tym wiedzą, tylko nam przychodzi to opornie.
  Pamiętasz tych, którzy molestowali premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego?
  Serdecznie pozdrawiam.

  Polubienie

 3. Młodzi nigdy nie słuchają rodziców, ale czyż ci, kiedy byli młodzi słuchali swoich? Niedocenianie rad mądrzejszych od siebie idzie pokoleniowo 😉
  Bill Gates udzielał mądrych rad.
  Zresztą nie tylko dla młodych 😉

  Polubienie

 4. To piękny i mądry post, chociaż dzisiejsze czasy wypaczają nieco jego sens. Po raz kolejny bowiem statystyki alarmują, że 1% najbogatszych ludzi świata skupia majątek równy majątkowi pozostałych.
  http://natemat.pl/47613,gdyby-stu-miliarderow-oddalo-roczne-dochody-swiat-wygralby-z-bieda-bo-1-ludzi-na-ziemi-ma-wiekszosc-jej-bogactwa
  To niedobra tendencja, stale pogarszająca się. Stąd też uniwersalne porady Billa mają ograniczone zastosowanie, bo przecież nie wszyscy startują od zera, a „bogatemu nawet byk się ocieli”.
  W innym miejscu natrafiłem na informację, że „artysta” zarabia średnio 1,3 miliarda dolarów rocznie.

  Andrzej Rawicz (Anzai)

  Polubienie

  1. Sama czytałam wynurzenia śpiewaka, który z dumą oświadczył, że w ub. roku wójtowie i burmistrzowie wypłacili mu trzy miliony zł za występy, ponieważ trwa moda na niby „darmowe ” igrzyska. Na niemoralne pobory piłkarzy, bankowców, prezesów spółek, telewizyjnych celebrytów, na premie dla budowniczych dróg , itp. dajemy zgodę sami, a przynajmniej nie protestujemy. Stąd dysproporcje.
   Pozdrowienia.

   Polubienie

  1. Masz rację. Pewien dyrektor wywiesił na drzwiach swej szkoły apel do swoich uczniów, by zrobili coś konkretnego, np.skosili trawnik, posprzątali mieszkanie, ugotowali dla bliskich. Nie wszyscy posłuchali, ale uważam, że chodzi o wyrobienie nawyków. Dlatego pomysł mi się spodobał. Niestety, ten fakt nie miał miejsca w Polsce.

   Polubienie

 5. Ja to bym ten tekst rozesłała do szkół, by go wywieszono w każdej klasie szkoły podstawowej. Ileż to by rodzice zaoszczędzili czasu na tłumaczeniu tego, o czym piszesz, swoim pociechom (a czasem i sami by skorzystali ;-))

  Polubienie

 6. Super mądre rady,
  szczególnie dla młodych i dla starszych również.
  Tylko dzisiejsi młodzi chcieliby mieć wszystko na raz.
  Ale w życiu trzeba samemu do wszystkiego z głową dochodzić.

  Pozdrawiam.

  Polubienie

 7. Mądre rady są zawsze w cenie i to nie tylko dla młodych. Przykład ludzi, którzy dzięki ogromnej pracy doszli do sukcesu, pozwoli niektórych sprowadzić z obłoków na ziemię.
  Pozdrawiam Ultro:)

  Polubienie

 8. Praca, pracą, ale czasem jest też niezaradność. Jedni potrafią wykrzesać coś z niczego, a inni kompletnie nie dają sobie rady z niczym. Wszystko czego się dotkną rozsypuje się w drobny mak.
  Młodzi ludzie w pracy za mało dają od siebie, a za duże mają wymagania. Za małe pieniądze nie będą się wysilać tylko chcieliby już od razu dostawać wysokie pensje. No to pewnie lepiej nie robić nic, użalać się nad sobą i być takim wrzodem na du…pie i żerować na swoich rodzicach. Szkoda słów, bo o tym można by pisać i pisać i ciągle będzie mało.
  Uściski ślę serdeczne 🙂

  Polubienie

 9. ~An-Ula

  Trudno nie zgodzić się właściwie z każdym słowem. Szkoda tylko, że w młodych /zresztą nie tylko/, brak jest pokory. Wszyscy chcą zarządzać, administrować, a koniecznie bardzo dobrze zarabiać. Nie zawsze za tymi ambicjami idą predyspozycje, ale przerost ambicji owszem.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 10. Młodych najlepiej uczyć własnym przykładem. Rodzice powinni razem z dziećmi kosić trawę, naprawiać, budować, myć samochód, przygotowywać posiłek, sprzątać itp. Niech nie rośnie pokolenie lewych rączek.

  Polubienie

 11. B.Gates na konferencji w Cancun wygłosił co następuje: „The world today has 6.8 billion people. That’s heading up to about 9 billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 or 15 percent.” Jest więcej takich kwiatków, dlatego we mnie wzbudza on głównie nieufność. Autorytetów wolę szukać wśród ludzi, których działalność nie budzi wątpliwości natury moralnej.

  Pozdrawiam Cię, Ultro, serdecznie. Życzę udanego weekendu 🙂 Tutaj pada, trzeba więc było zmienić plany, ale przynajmniej miałam czas, aby zerknąć na Twój nowy wpis. Do następnego!

  Polubienie

 12. ~Molekułka

  Marzycieli jest od zatrzęsienia a tak niewielu tych, którzy konsekwentnie realizują swoje marzenia.Większość z nas tak naprawdę nie wie czego chce i niewielu jest tych, którzy mają ochotę konsekwentnie i wytrwale ciężko pracować.To media robią wodę z mózgu młodym ,ja też ciągle powtarzałam swoim potomnym ,że życie to nie telewizja ,to nie film ,nic się nie da powtórzyć , nic się nie da wyciąć i kaskader nie zastąpi w trudnych i niebezpiecznych momentach .
  Chociaż mnie się udało zrealizować jedno marzenie, tylko i wyłącznie drogą wizualizacji i wiary i zrobiłam to spontanicznie w wieku 16 lat,jeżeli bardzo wierzymy i bardzo pragniemy to czasem wszechświat realizuje nasze marzenia.
  Pozdrawiam i wysyłam linka do tego postu moim dzieciakom. wnukom i zapisuję go w zakładkach,dzięki za ten wspaniały wpis :))

  Polubienie

  1. Znajomi także dali ten post do przeczytania synowi. Obecnie młodzi bujają w obłokach, nie stąpają twardo po ziemi. Zawiesili się w złudnym świecie mediów i uważają, że to prawdziwe życie.
   Pozdrowienia i dzięki za ciepło.

   Polubienie

 13. Maltese Falcon

  No cóż, nie było mnie trochę więc mam zaległości, a co gorsze wdam się w polemikę 🙂 Gdyby wszystko było takie proste, jak się wydaje to pewnie świat wyglądałby inaczej 🙂 Dziewczyno Najmilejsza, nie każdy człowiek prawie, że dzieckiem będąc wymyślił język programowania, który zawojował pół świata. Gates to wyjątek, a tym sie rózni od innych geniuszy, że zarobił na swoich szarych komórkach gigantyczne pieniądze. Nie wymagaj zbyt wiele od tych, którym mało dano, może tak to nazwę.
  Serdeczności z Loch Ness 🙂

  Polubienie

  1. Na skrzywienie zawodowe – mój Ty Sokole – nic nie poradzisz. Pewnie nie każdy może ten przysłowiowy proch wymyślić, ale też każdy może jakieś zasady stosowne do pojemności swego umysłu – zastosować. Też serdeczności zasyłam.

   Polubienie

  2. ~Molekułka

   A ilu jest takich ,którym bardzo dużo dano ,ale niestety nie wykorzystali swoich darów ,mało tego .to jeszcze zmarnowali całe swoje i swoich najbliższych życie .Nawet najwspanialsze diamenty trzeba oszlifować i oprawić .
   Pozdrawiam serdecznie :))

   Polubienie

  1. ~Molekułka

   Świat byłby usłany brylantami ,gdybyśmy je tylko wszystkie oszlifowali i oprawili, ale my najczęściej nie dostrzegamy i nie wykorzystujemy swoich skarbów a tak często zazdrościmy tym, którzy swoje skarby odkryli ,oszlifowali i oprawili.
   Miłych snów w tą letnią piękną noc :))

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s