Twoje korzenie i twoje skrzydła

      W obecnych czasach ważną rzeczą jest zachowanie życiowej równowagi.    Trzeba wiedzieć, czego się trzymać, a czego unikać. Licznik kilometrów nabity, ale skoro idziesz dalej śmiałym krokiem na spotkanie przyszłości, zapoznaj się z  „roztomaitymi”  przebłyskami mądrości.

myśl

       Nanizaj je na swoją sieć i płyń spokojnie do swej przystani. Radzę jeszcze te przemyślenia ufarbować na kolor własnej wyobraźni i satysfakcja zapewniona. Oto one, by tej dekompensacji nie było:

„Nie pozwól, żeby twoje marzenia zarosły chwastami”.

„Prowadź dobre, uczciwe życie. Dzięki temu na starość, kiedy będziesz je wspominał, będziesz miał z niego radość po raz drugi”.

„Nie wierz we wszystko, co usłyszysz”.

„Kiedy jesteś w znakomitym nastroju, zawiadom o tym swoją twarz”.

„Nie rozdawaj swoich kłopotów bliskim, przyjaciołom i kolegom z pracy”.

„Powiedz coś pozytywnego na samym początku dnia”.

„Naucz się przyrządzać sos do spaghetti”.

„Nie gódź się z zachowaniem nie do przyjęcia.”.

„Przepraszaj natychmiast, ilekroć się uniesiesz gniewem, zwłaszcza wobec dzieci”.

„Pamiętaj, że niewiedza kosztuje”.

„Stań się osobą, która rozjaśnia pokój samym swoim wejściem”.

„Pamiętaj o trzech uniwersalnych środkach leczniczych: płynie calaminie, talerzu kleiku i uścisku”.

„Spróbuj zwalczyć zły nastrój ćwiczeniami fizycznymi”.

„Kiedy nie wiesz, co zrobić, uśmiechnij się”.

„Jeżeli poranek nie jest piękny, upiększ go swoim nastrojem”.

„Pamiętaj, że minuta gniewu odbiera ci sześćdziesiąt sekund szczęścia”.

„Zostań najbardziej troskliwym przyjacielem świata”.

„Nie pij nic niebieskiego”.

„Pamiętaj, że pech, podobnie jak szczęśliwa passa, rzadko trwa długo”.

„Przyjmuj zwycięstwa i porażki z jednakową gotowością”.

„Rób więcej zdjęć ludzi niż miejsc”.

„Aspiryna to aspiryna. Kupuj najtańszą”.

„Nigdy nie przysmażaj bekonu na golasa”.

„Nie żyj z wciśniętym hamulcem”.

„Powiedz coś miłego trzem osobom dziennie”.

„Bądź odważny. A jeżeli nie jesteś, udawaj, że jesteś. Nikt nie zauważy różnicy”.

„Zużywaj się, nie rdzewiej”.

„Rozluźnij się. Spokojnie. Z wyjątkiem spraw życia i śmierci, nic nie jest tak ważne, jak się początkowo wydaje”.

„Dąż do ulepszania, nie do mnożenia rzeczy”.

„Uważaj na wielkie kłopoty, kryją się za nimi wielkie szanse”.

„Kiedy trzeba wspiąć się na górę, nie myśl, że jak będziesz stał i czekał, góra zrobi się mniejsza”.

ksiazka serce

         Te wybrane kawałki tortu do zastosowania czy przemyślenia znajdują się w trzech książeczkach H. Jacksona Browna „Mały poradnik życia”. Mnie spodobało się:  „Raz do roku w lecie przebiegnij przez rozpryskiwacz wody w ogródku”. Już się widzę… biegam jak to robią szczęśliwe dzieci, ale niemożliwe może być możliwe, a dla chcącego nic trudnego. Nawet baton ze świerszczy czy drewnojady wijące oraz robale smażone w stałej dostępności na Ursynowie  można  schrupać i przeżyć. Wystarczy puścić takie i owakie znaki dymne. A potem zafiksować się na te wysokie i błękitne obłoki, by w końcu znaleźć te swoje myśli. 

        

56 uwag do wpisu “Twoje korzenie i twoje skrzydła

 1. Takie oczywiste i osiągalne dla każdego, a zarazem takie odległe i trudne do realizacji. Może to jest dobry przepis na szczęśliwsze życie, ale, czy tak na prawdę nasze, czy wszystkich, którzy nas otaczają? A, czy, gdy będziemy dusić w sobie cały nasz żal i cierpienie, a cały czas będziemy się uśmiechać i starać, by tak na prawdę inni dobrze się przy nas czuli, to wtedy osiągniemy swoje szczęście i wewnętrzny spokój nie dając upustu złym emocjom?
  Co człowiek to inne myślenie, to inna teoria i pomysł na własne życie.

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 2. Niby proste i oczywiste, a czasem tak trudne do realizacji, ale dla chcącego…
  Kiedyś znalazłam taki fajny przepis na udane życie, nie pamiętam gdzie:
  „chociaż raz w roku odwiedź miejsca, w których jeszcze nie byłeś, zrób coś, na co nigdy nie miałeś odwagi, zjedz coś pysznego bez wyrzutów sumienia”.
  Staram się tego trzymać, tylko z drugim elementem mam jeszcze kłopoty…
  Czasami warto przystanąć i się na chwilę nad czymś zastanowić 🙂

  Polubienie

 3. Większość myśli bardzo pasuje do tego, co chciałbym robić. Szczególnie przebieganie przez rozpryskiwacz wody 🙂 Części nie rozumiem (np. spaghetti), a z jednym nie zgadzam się zupełnie – dlaczego nie pić nic niebieskiego? To już absyntu nie można spróbować 🙂 🙂

  Polubienie

  1. Ja to rozumiem tak: trzeba umieć chociaż jedną rzecz ugotować (żeby nie umrzeć z głodu, żeby się popisać przed znajomymi?), a spagetti warte jest tej nauki. Z tego, co mi wiadomo, absynt raczej szkodzi na wzrok i podwójne widzenie. Pozdrawiam.

   Polubienie

   1. Fakt – piękna zieleń. Nawet nazywana jest Zieloną Wróżką. Za nią wlecze się zła sława, czyli niebezpieczna, mocna i uzależniająca. Nie wiadomo, ile w tym prawdy.

    Polubienie

 4. No i mamy 31 przykazań na życie. Jedne mnie bliższe, inne trochę z oddali. „Zużywaj się, nie rdzewiej”, bez przerwy się o tym przekonuję. Dobrze jest dać sobie wycisk, bóle mijają. Dziś trochę z tym gorzej, mierz więc siły na zamiary Zawsze jednak, chociażby tułowiem, kończynami w dowolny sposób, na tyle, ile można, poruszać trzeba. Niekoniecznie mamy maszerować kilka kilometrów, dobre i pół kilometra. Ruch to zdrowie. W takim właśnie stanie jestem. „Pamiętaj, że niewiedza kosztuje”, jak to bardzo do mnie pasuje. Coś tam się wie, gdyby więcej nie było by się tu gdzie się jest. Nawet nie idzie mi tu o stronę materialną, ale o moje samopoczucie, o samego siebie i dla siebie. To moje piętno. Niestety z wiekiem prawie wszystko umyka. Można by, grupując zbliżone znaczeniem te „przykazania” napisać kilka postów, rozwinąć je. Fajna zabawa. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 5. Ja często sięgam po sentencje, aforyzmy, czy złote myśli jak ten rodzaj twórczości nazywają. Pielęgnuję nawet aforyzm o aforyzmach jaki napisał Andrzej Niewinny Dobrowolski:
  Aforyzm to sposób na pisanie mniej, by móc powiedzieć więcej. – See more at: http://www.aforyzmy.com.pl/autor/andrzej-niewinny-dobrowolski/page/2#sthash.Nmh58duz.dpuf

  Ogromne są pokłady tego typu mądrości stojących do dyspozycji ludzi. Ciekawe jednak, czy są wykorzystywane w taki sposób w jaki je formułowano, jako dorada, podpowiedź, przestroga?

  Polubienie

  1. Jak znam życie, nawet najwspanialszych rad nikt nie lubi słuchać, nie mówiąc o stosowaniu. Z podanych aforyzmów wybieram: „U wielu mężczyzn po sześćdziesiątce zaobserwować można zwiększoną oglądalność. Zwłaszcza za blondynkami w krótkich spódniczkach”.

   Polubienie

 6. Aisab

  Czytając te Twoje słowa; „Mnie spodobało się: ”Raz do roku w lecie przebiegnij przez rozpryskiwacz wody w ogródku”. Już się widzę… biegam jak to robią szczęśliwe dzieci,…”
  zadziałała moja wyobraźnia ; mam przed oczami moje wnuczki biegające nago w lecie pod prysznicem ogrodowego spryskiwacza, więc zobaczyłam Ciebie taką szczęśliwą 🙂

  Polubienie

 7. ~Beata

  Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie trzeba przecież wszystkiego wdrażać od razu! Każdy z nas jest innym człowiekiem i oczekuje od życia czegoś innego. Wystarczy spróbować lub zakosztować tego, czego nigdy się nie robiło, a okazuje się, że prawdziwe szczęście mamy w zasięgu ręki…
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

  1. Należy uważniej przyjrzeć się tej barwie koloru nieba i wody, ponieważ burzy spokój paskudą z punktu widzenia zdrowotnego. Ten błękit brylantowy wzmacnia alergię, nietolerancyjny aspirynie, mocno rakotwórczy, przez to zakazany w wielu krajach. Ale od czasu do czasu rozcieńczony w drinku można spokojnie wypić curacao blue. Serdeczności.

   Polubienie

   1. Maltese Falcon

    E133, czyli ładna nazwa, a generalnie podejrzany związek zaliczany do barwników spożywczych. Faktycznie, z opisu taki sobie, a co gorsze używa go Bols 😦
    Chylę czoła, bo sądziłem że to jednak jakaś naturalna mikstura o smaku pomarańczy.

    Polubienie

 8. „Nigdy nie przysmażaj bekonu na golasa” – do zastosowania. Dziękuję,
  Natomiast „Kiedy nie wiesz, co zrobić, uśmiechnij się”. – przypomniało mi, jak głupio ludzie wtedy wyglądają.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 9. Anna German kiedyś śpiewała:
  „Uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj, na dzień szczęśliwy nie czekaj, bo kresu nadejdzie czas, nim uśmiechniesz się chociaż raz.”
  I według mnie ta myśl może zastąpić wszystkie inne. Mimo przeciwności losu – uśmiechać się do innych, rozsiewać wokół siebie dobrą aurę. To jest to!

  Polubienie

 10. Ciekawy tekst i porady też. Mamy własne sposoby na bycie szczęśliwym, poradniki nie zawsze się sprawdzają. Realizacja marzeń też w naszych rękach. Zależy tylko ile w nas determinacji.
  Pozdrawiam Ultro:)

  Polubienie

 11. Stokrotka

  Zastanowiło mnie:
  „Nie gódź się z zachowaniem nie do przyjęcia”.
  Ciągle nie godzę się z takim zachowaniem.
  I cóz z tego?
  Wychodzę na dziwaka, albo osobę, której przewróciło się w głowie. W najlepszym przypadku na osobę przewrażliwioną…
  Czasami wpada się w środowisko ludzi, którym tylko wydaje się, że są kulturalni.
  A jeśli chodzi o korzenie to są bardzo ważne. Ale jeszcze ważniejsze są te gałęzie i te liski które sami wypuszczamy…
  A skrzydła /czy też marzenia/ powinno się mieć zawsze. Tylko szkoda, że z wiekiem są one coraz mniejsze…
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Też uważam, że to dyskryminacja…:) Parę drinków w tym kolorze by się znalazło wcale poczciwych, niekoniecznie zaraz „jagodzianka na kościach”… która nawiasem jest więcej fioletowa, niż niebieska…:)
   Kłaniam nisko:)

   Polubienie

 12. Ciekawy tekst, mnie podobała się rada aby powiedzieć coś miłego 3 osobom dziennie, potwierdzają to badania naukowe, ludzie o osobowości dawcy, którzy codziennie coś innym dają nieważne czy to dobre słowo czy uwagę czy pomoc, są szczęśliwsi od tzw. biorców
  pozdrawiam ciepło
  dobrycoach.bloog.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s