Muzyka nie sortuje i nie dzieli Polaków

          Dzień bez muzyki to DZIEŃ BEZ MUZYKI !

       Któż nie zna piosenek B. Okudżawy?  Od Jego śmierci minęło dziewiętnaście lat, a melodyjne ballady chwytają za serce kolejne pokolenia Polaków. Posłuchajcie:

         Daj i ty porwać się wirowi nieprzeciętnej energii płynącej z tych piosenek. Może wyrwie cię z nudy, rutyny, depresji, zakwaszenia, czy zwykłego przygnębienia? Może pobudzi do działania, by wyjść z tych plastikowych bombek, kolorowych szkiełek i rozmytej ułudy współczesnego życia. A może coś zwyczajnie pęknie, złagodzi ból i nie trafisz na kozetkę psychoterapeuty? 

https://www.youtube.com/watch?v=-dlCruHgHug

         A skoro muzyka łagodzi obyczaje, to wiedz, że ona nie dzieli ludzi na tych, co mają rowery… futra… samochody… diety wegańskie. Pod jej wpływem ci zawistnicy, zołzowaci, zgagi, sekutnicy, szantrapy, zołzy, wiedźmy, brutale łagodnieją, stają się dla siebie milsi, a nawet bardziej empatyczni.

          Są dwa powody, dla których piszę o B. Okudżawie. Raz, że od lat grają te  ballady w mojej duszy życiem szarego człowieka z jego zielonymi balonikami, a dwa, że na zaprzyjaźnionym blogu:http://www.kneziowisko.pl/

http://www.kneziowisko.pl/blogi-na-scene-2/

       Szanowny Kneź  z przykrością napisał, iż w tym roku nie ma pieniędzy na zorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Bułata Okudżawy, który co roku  odbywa się w Hajnówce. Jest bowiem taki człowiek – Anatol Borowik – który z pasją, wiarą, miłością angażuje się w życie festiwalu: 

Dobre duchy zawsze będą potrzebne kulturze, bo na nią zwykle brak pieniędzy.

         Z ogromną radością przedstawiam plakat. Serdecznie zapraszam do wsparcia magii ballad B. Okudżawy. Zróbmy to także dla młodych, niech i oni mają szansę zrealizować się na scenie, niech i oni poznają ten klimat, niech im,  równie jak nam, ukaże się ten niepowtarzalny płomień  w oczach. Niech i oni ocalą swój świat od zapomnienia.

         Ten kawałek drogi do nieba ofiarujmy fanom Bułata Okudżawy i sprawmy, by po Festiwalu Piosenki Poetyckiej zasłuchani w ballady ludzie wyszli lepsi i połączyli się wzajemną życzliwością, dobrocią, nadzieją i wiarą, „bo doprawdy czyż warto inaczej na tej ziemi żyć”?

       Wiem, że moi Znajomi wyrazili gotowość opublikowania na swoich stronach na Fb prośby o wsparcie Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego Granie Bez Granic.  Z góry dziękuję.  Blogowicze, my też darujmy parę złotych i grajmy z Okudżawą w tym roku w Hajnówce muzykę, która nie zna granic.

76 uwag do wpisu “Muzyka nie sortuje i nie dzieli Polaków

 1. ~szczur z loch ness

  Niezależnie od szlachetnej akcji Szanownego Pana Zenka, w której wziąłem udział, wypada odnotować wielce interesujące teksty publikowane w blogach związane z samym Festiwalem oraz na okoliczność, co również stanowi wartość dodaną owej akcji.
  Serdeczności z Loch Ness 🙂

  Polubienie

 2. Czytając post nie mogłem uwierzyć, że są takie właśnie problemy. Bułata Okudżawy nie trzeba przecież bronić, On broni się sam. By uzupełnić swą wiedzę, poczytałem na stronie Urzędu Miasta Hajnówką. Długo szperałem, w końcu znalazłem tylko tyle : ” Za nami II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w Hajnówce. Festiwal odbył się dzięki staraniom Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Granie bez granic” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta w Hajnówce oraz Hajnowskiego Domu Kultury”. To tyle, informację skopiowałem. Koncert galowy tego Festiwalu odbył się 13-07-2015. Chyba nie jest aż tak źle. Ten z plakatu, niby trzeci to ten sam Festiwal? Rozumiem, że środki jakimi dysponują organizatorzy w tej chwili są niewystarczające. A tak z boku : czemu jest tak, że wszędzie zwracamy się do naszych kieszeni / w służbie zdrowia, kulturze, sporcie itp./, a państwo tych potrzeb nie zaspokaja. Nie da się wszystkiego wytłumaczyć marnością budżetów. Może należałoby je budować w odniesieniu do potrzeb, nie tylko wypełniając każdą rubrykę tabeli, może by się środki znalazły i budżet byłby zamknięty. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

   1. ~Anatol

    festiwal ten sam. Jakie spory??? Za nami III edycje Festiwalu..Teraz przed nami IV edycja na którą nie ma w ogóle środków…

    Polubienie

  1. ~Kneź Okrutnik

   Z tych wypowiedzi wynika, że zagrożone są koncerty w takich miastach jak Lublin i Toruń. Natomiast sam festiwal się raczej odbędzie, bo perspektywa na takie ograniczone finansowanie jest. Poprzednie dwie edycje odbyły się dzięki wsparciu prywatnych darczyńców i samorządów – teraz to wsparcie jest dużo słabsze.
   Ten festiwal ma taka specyfikę, że sam konkurs i przesłuchania odbywają się w Hajnówce i okolicy, natomiast później następuje seria koncertów w Polsce. Te koncerty właśnie są z konieczności ograniczane, bo brakuje środków, a to one są „solą imprezy” – organizowane najniższym możliwym kosztem, we wspólnocie artystów z widownią i w atmosferze takiej właśnie naszej, serdecznej, bez barier i napuszonych póz!
   Taka forma promuje artystów, których żadne media promować nie będą, z tych koncertów są perełki wykonawcze na „youtubku” i na tychże koncertach wolontariusze zbierają datki na hospicjum.
   Byłem, widziałem, przezywałem i wzruszałem się – a teraz ma tego nie być???

   Polubienie

 3. Tak to w naszym kraju jest, że w zasadzie na wszystko środki są niewystarczające i apeluje się do zwykłych zjadaczy chleba o wsparcie leczenia, inicjatyw kulturalnych, fundacji itp itd.

  My z naszym chórem też wciąż w roli żebraka, jeśli chcemy dać (darmowy w końcu) koncert, a środków z naszych własnych składek członkowskich zabraknie (dojazdy, opłacenie muzyków i solistów, którzy dołączają do orkiestry z zewnątrz, zakup partytur utworów, wynagrodzenie dyrygenta). Ale miasto i okolice czekają na te nasze koncerty, więc regularnie przygotowujemy coś nowego, wspiera nas Urząd Miasta, zdarzają się darowizny od osób prywatnych, wsparcie sponsorów, dokładamy też i z własnych kieszeni, ale trzeba działać mimo przeciwności, bo to daje nam radość, słuchaczom też. Pieniądze są potrzebne, ale nie najważniejsze. Liczy się pasja i chęć tworzenia oraz dobra wola otoczenia.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 4. Witam,
  Wspaniale, że o tym napisałaś bo Okudżawa to klasyka, piękno, mądrość słowa. Powiem znajomym o takiej inicjatywie i sama też coś dam na ten cel bo warto ocalić poezję od zapomnienia…
  pozdrawiam

  Polubienie

 5. To takie niepoprawne politycznie zachwycać się Okudżawą.

  Przepadam za jego piosenkami. Moja ulubiona to „Katarynka”. Są tam takie fantastyczne słowa:
  ‚Wiadomo bywa różnie,
  wiadomo ma się dość,
  a przydałby się uśmiech,
  gdy życie daje w kość”

  „Swego czasu nabyłam płytę z piosenkami B.O. w wykonaniu Witalija Petraniuka, miał mocniejsze brzmienie głosu od Okudżawy, co piosenkom wyszło na dobre.
  Słuchając piosenek Okudżawy człowiek przenosi się w zupełnie inny wymiar postrzegania świata.
  Dzięki za przypomnienie.
  Pozdrawiam

  Polubienie

   1. Mam ten utwór na płycie, ale serdecznie dziękuję.

    „Muzyka jest ponad podziałami”, przypomniało mi jak Daniel Olbrychski zrezygnował z udziału w spektaklu „Porwanie Europy” w Rosji, mimo uprzednio prowadzonych prób, tylko dlatego, że putinowskie wojsko wkroczyło na Ukrainę. A przecież Olbrychski tak bardzo kocha Rosjan i ich sztukę.

    Polubienie

   2. ~Kneź Okrutnik

    Przy okazji dyskusji o książce Michaiła Hellera „Maszyna i śrubki, czyli jak hartował się człowiek sowiecki”, syn autora, Leonid został poproszony o wypowiedzenie się, czy w kontekście agresji na Ukrainę, do Rosji trzeba jeździć, czy nie? I padła bardzo znacząca odpowiedź:
    – Zależy kto zaprasza!

    Polubienie

   3. Nie mieszajmy polityki z narodem. Szanuję decyzję Olbrychskiego, ale – jestem przekonana – on również uszanowałby decyzję wsparcia koncertów z muzyką B. Okudżawy.

    Polubienie

 6. Akcja się rozprzestrzenia i mam nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone. Chociaż to przykre, że taka inicjatywa ma się odbywać bez wsparcia instytucjonalnego. Nie tak to powinno być, zdecydowanie nie tak…
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Ultro, trochę nabroiłam w poprzednim komentarzu, podając błędny adres do witryny. Zeżarłam literkę i zamiast do mnie, link prowadzi do jakiegoś reklamowego śmiecia. Proszę w edycji tamtego komentarza o poprawkę, bądź całkowite usunięcie adresu www. Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie 🙂

   Polubienie

 7. Kocham Okudżawę. Zawsze go kochałam. Może napiszę notkę, choć nie mam wielkiej siły przebicia. Chętnie dorzucę parę groszy, ale, na Boga, Utra zlituj się i daj mi bezpośredni namiar na link, gdzie to można zrobić – ja naprawdę nie mam czasu na obczajanie wszystkich linków 😦

  A wiesz, że właśnie niedawno o nim myślałam? „Och Bułat, i znowu jesteśmy w punkcie wyjścia”.
  Serdeczności.

  Polubienie

  1. ~Kneź Okrutnik

   Pisz! Liczy się każde życzliwe słowo na blogach!!! 🙂
   A co do konta to już podaję!!!
   Wszyscy którzy utożsamiają się z naszą ideą mogą nam pomóc przesyłając na nasze konto zgodnie ze Statutem: rozd.II paragraf 2 (konto Stowarzyszenia: BGŻ 67203000451110000002768540)
   DAROWIZNY NA CELE STATUTOWE

   Polubienie

   1. ~Kneź Okrutnik

    ten pochyły tekst to oczywiście fragment apeli Anatola Borowika, ja nie mam nic wspólnego z organizacją Festiwalu! 🙂

    Polubienie

   2. ~Kneź Okrutnik

    To Borowik robi, przynajmniej do niedawna robił. I na tym poprzestańmy – nie jesteśmy urzędem komorniczym – tu są blogi!!!
    A kto się zechce pochwalić, to jego sprawa – byleby nie doszło do swoistej konkurencji i eskalacji tego typu zachowań. 😀 😀 😀

    Nr. konta dodałem też w swojej notce, bo był oczywiście, ale w komentarzach. Co prawda „nasi” dobrze wiedzą, że komentarze czasami są ważniejsze od tekstu głównego, ale przecież nie można wymagać tego od każdego odwiedzającego!!! 🙂

    Polubienie

   1. ~Kneź Okrutnik

    Bardzo dziękuję w imieniu swoim i pozostałych autorów!!!
    Na razie to jest siedemnasta notka!!! Śnieżna kula toczy się nadal!!! 🙂

    Polubienie

 8. Poezja śpiewana, w nieopisanie piękny sposób przekazuje całą mądrość i wartość życia, o której ludzie często zapominają błądząc gdzieś po drodze. Nie mogę zrozumieć dlaczego nie robi się nic z naszą kulturą i sztuką, by przetrwała jak najdłużej. Ciągle brakuje funduszy na wszystko. Przecież są to nasze korzenie, historia, dzięki której istniejemy.

  Uściski serdeczne

  Polubienie

 9. Generalnie jako miłośnika wszelkich „staroci z klimatem”, wzruszają mnie i poruszają piosenki z głębią i przesłaniem. Rzeczy romantyczne i refleksyjne.

  W takim właśnie stylu tworzył Bułat. Moja Mama bardzo go lubi, a i ja też czasem go sobie słucham. Nawet teraz nucę sobie pod nosem: „Dopóki Ziemia kręci się” 😉

  Postaram się wspomnieć też o tej pięknej inicjatywie, ale jakoś w przyszłym tygodniu – po sesji 😉

  Pozdrawiam!

  Polubienie

 10. Dołączam swoją energię do Twojej Ultro i reszty, którzy napisali tekst lub w inny sposób wspierają inicjatywę Knezia. Warta jest wsparcia muzyka Okudżawy. W każdym z nas można odnaleźć, gdzieś głęboko w pamięci, ulubioną jego balladę.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubienie

 11. Hej
  Dziękuję za wizytę u mnie. Tak znam twórczość Bułata Okudżawy. Muzykę ogólnie bardzo lubię. Od muzyki klasycznej do hard rocka.
  Bez szeroko pojętej kultury społeczeństwo nie jest społeczeństwem tylko BANDA KONSUMENTÓW. Im mnie kultury tym więcej banda prymitywną.
  W czasie drugiej wojny światowej nie pamiętam kto prosił Churchilla o zmniejszenie drastyczne pieniędzy na kulturę. na to Churchill odpowiedział: „TO O CO MAMY DO CHOLERY WALCZYĆ JAK NIE BĘDZIE KULTURY?”
  Pozdrawiam serdecznie życząc „trochi kultury” 🙂
  Vojtek

  Polubienie

 12. ~Kneź Okrutnik

  Anatol Borowik na Facebooku w grupie fanów festiwalu napisał:
  Po dłuższej przerwie zajęty organizacją dopiero dziś zauważyłem że na konto Festiwali i Stowarzyszenia wpłynęły Darowizny od 30 osób na ogólną sumę 1800 zł. To spory dla nas zastrzyk w momencie braku jakichkolwiek finansów organizacyjnych. Biuro organizacyjne bardzo serdecznie wszystkim dziękuje za Darowizny na rzecz III Festiwalu Okudżawy.
  Jednocześnie zamieścił pięć zbiorczych podziękowań dla darczyńców.
  Lista ta nie jest pełna, bo należy doliczyć do tej grupy jeszcze dwie wpłaty wcześniejsze, z Kneziowiska i z bloga Dudiego.
  Ponieważ znaczna część blogerów nie ma konta na FB, uznałem za stosowne zamieścić to na wszystkich blogach, o których wiem, że brały udział w naszej akcji.
  Tą drogą chciałbym podziękować za udział w naszej akcji – za bannerki, za linki, za przekierowania, wreszcie za teksty, które każdy pisał zbierając mniej lub bardziej obszerne materiały.
  Jako w znacznej większości wytrawni i bardzo doświadczeni blogerzy nie oczekiwaliśmy cudów ani wielkiego wsparcia ze strony fanów, a mimo to wszyscy postarali się zorganizować akcje w możliwie skuteczny i oryginalny sposób, nie licząc na oklaski.
  Postaram się w najbliższych dniach napisać notkę podsumowującą.
  Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Mistrza Bułata

  Tak, wiem – w zasadzie to samo wklejam i u innych, ale co mam innego napisać? 😀

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s