Co nas czeka w Roku Ognistej Małpy?

      Rok Ognistej Małpy zaczął się ósmego lutego. Urodzić się pod znakiem małpy – saru,  czyli dziewiątego znaku zodiaku, to jakby wygrać los na loterii. Osoby urodzone w 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016 roku są wyjątkowe, nawet sprawdzać nie trzeba. Każdy się przecież zgodzi z tym, że jest inteligentny, zdolny, pomysłowy, rozsądny i spragniony wiedzy. To poszukiwacze, odkrywcy i niezwykli geniusze stawiający wyzwanie wszelkim problemom dzięki swej przebiegłości, sprytowi i bystremu umysłowi. Pamiętajmy też, że małpa jak każda małpa lubi błyszczeć, uwielbia być podziwiana i bez szaleńczej zabawy może powoli usychać. Za to dla dobrego towarzystwa gotowa na wszystkie poświęcenia. Ma niekiełznaną ciekawość świata, więc kreuje sobie rzeczywistość na swoją modłę.

rok

       Małpa odgrywa dużą rolę w wielu mitologiach, m.in. indyjskiej, chińskiej, a Tybetańczycy wierzą, że małpa jest ich praojcem. Dwie małpy na sośnie symbolizują: „Oby tobie i twemu potomstwu z pokolenia na pokolenie nadawano tytuł hrabiowski”. Któż by nie chciał otrzymać takich pięknych życzeń?

     Małpa w kulturze japońskiej jest mitycznym zwierzęciem, prawie człowiekiem. Badacze dziedziny nauki zwanej prymatologią kulturową uzasadniają tę tezę, gdyż obserwują makaki. To by się zgadzało, zważywszy fakt, że wiele małp nie lubi ludzi, a nawet robi im specjalnie na złość mnóstwo nieprzewidywalnych psikusów.

stokrotka 033

          Bierzmy przykład z małpiego rozumu. Najsłynniejsze małpki Mizaru symbolizują  tak zwaną mądrość życiową. Jedna zasłania oczy, druga uszy, a trzecia usta. Aby wieść spokojne życie, należy unikać wypowiadania się, hałasu i niespokojnych zdarzeń, więc należy jak najmniej wiedzieć. My, Europejczycy, akurat postępujemy odwrotnie,  chcemy być w centrum każdych wydarzeń, musimy wiele widzieć i  wszystko słyszeć. Lubimy dużo i byle co mówić, kłócić się, odpowiadać, udowadniać, zacietrzewiać się, nadymać, puszyć, a im większe głupstwa wypowiadamy, tym zgiełk wokół nich większy. A mądre małpy uczą, by chronić się przed złem i nie wywoływać tego wilka z lasu.  Im mniej wiesz, tym stres łagodniejszy. Wypada też wiedzieć, że każda małpa lubi znaki: Marzycielskie Smoki i Inteligentne Szczury. To się wie.

Daigoji temple in maple trees, momiji season, Kyoto, Japan

         Legenda  głosi, że małpy potrafią wypielić ogród, a nawet poślubić kobietę. Młodzi małżonkowie właśnie przechodzili przez most, a mąż małpa rzekł, że kiedy urodzi się syn, nazwą go Saruzawa = Małpia Kotlina, a gdy córka – Fuji = Wisteria (kwiat wisterii). Małpa potknęła się i wpadła do wody, ale jeszcze w powietrzu zdążyła ułożyć zgrabny wierszyk.

.małpi most

            Wczesną wiosną można podziwiać Saruhashi – Małpi Most od dołu dzięki rejsowi po rzece Katsura. Ten niezwykły widok zawdzięczamy oryginalnej konstrukcji, której inspiracją były małpy, kiedy przechodziły na drugą stronę trzymając się za ręce. Podporą mostu są położone na siebie kłody. Ten niezwykły widok utrwalony został przez Utagawę Hiroshige na drzeworycie.

        Jaki będzie ten rok? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nieprzewidywalny, ponieważ małpy mają pomysłów co niemiara. W polskiej polityce to już widać gołym okiem. Sensacyjnością przebijemy  z pewnością Japonię. To pewne. Drugą Japonią jednak nie będziemy, to też pewne. Rewolucyjne pomysły odczujemy jednak na własnej skórze. Ci, którzy cenią spokój, muszą brać przykład z trzech małpek i nauczyć się zasłaniać oczy, uszy i usta, by nie słyszeć, nie widzieć, nie złościć się. Jeśli tego nie zrobią, pewnie przypłacą  to  chorobami serca, jelit, wrzodami żołądka. Chyba, że ktoś jest ze stali i potrafi odbić te emocje, których dostarczą nam politycy. Wrażliwi winni omijać zgiełk, szum, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i uważać… jeszcze raz uważać, bo nawet małpa może spaść z drzewa.

        Czego możemy sobie życzyć w tym roku? Przede wszystkim niech nas małpy chronią od chorób i nieszczęść. Wypełnijmy ten czas po brzegi ludzką miłością i życzliwością. Weźmy przykład z małpiego rozumu i bawmy się. Żyjmy chwilą, ponieważ szybko umyka i nie ma szans, by kiedykolwiek wróciła, a i tych chwil z każdym rokiem ubywa i ubywa. Przy okazji poznajmy kulturę Japonii, gdyż odległość nie powinna być wymówką w dobie Internetu. Posłuchaj choćby zespołu Maltese Rock, jeśli w lutym nie byłeś w Hybrydach, tych warszawskich.

      Wykaż się inwencją i ułańską fantazją, aby uczcić ten ognisty rok.  Kup kalendarz „Małpka Sięgająca po Księżyc” za 49.99 zł, może ochroni bliską osobę przed złem tego świata lub podaruj czerwony klon japoński, ten to przynajmniej będzie dłużej prezentem tego małpiego roku. Nie zapomnij o kuchni i choć jeden raz ugotuj zupę miso z glonami wakame, kurczaka teriyaki z ryżem, czy idź na sushi. Ja tam byłam na kursie robienia sushi, więc sama potrafię. Nie zapomnij też nauczyć się paru zwrotów w tym języku, np. yanakoto saru – odejdźcie nieszczęścia, mayoi saru – rozterki odejdźcie. Słowo saru oznacza nie tylko małpę, ale i odejście.  Zaznacz w swoim życiu wyraźniej, że to wyjątkowy rok. Z Warszawy trzy razy w tygodniu i to bez przesiadek startuje samolot, więc za dziesięć i pół godziny jesteś już w Tokio.

        Pamiętaj również, że w Roku Małpy nosimy bieliznę w kolorze czerwonym, która między  innymi ma za zadanie ochronić nas przed chorobami. Koniecznie wypróbujmy tę scenę przed lustrem. Szczęśliwa bielizna, prawda? A, Szanowne Panie i Szanowni Panowie, czy to  wyobrażacie sobie, czy też to widzicie? Dlatego zapewne na ten dobry znak z aprobatą kiwacie głowami…  A jakże, czerwona musi być.

46 uwag do wpisu “Co nas czeka w Roku Ognistej Małpy?

 1. Zajrzałem gdzie trzeba. Dowiedziałem się, że w Chinach traktują to wszystko poważnie, że znaki zodiaku, kalendarz po chińsku to wszystko jest bardziej złożone niż po europejsku. Tak mi się wydaje. „Po naszemu” to jak widać i słychać jestem Baran, zaś z chińskiego to Szczur, do tego Saturn, Ziemia. Co w roku małpy? Mówiąc najprościej, gdy Bozia zachowa mnie przy zdrowiu to mi wystarczy. No i by na świecie czegoś nie wymyślili, bo podpalają tu i ówdzie. A jeśli małpy w tym pomogą? Może być. Chińczycy to mądry naród. Wystarczy tego wymądrzania, dziękuję, pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  1. Z tym spokojem niepewna sprawa. Na to nie liczę , więc postanowiłam nie włączać dyskusyjnych wiadomości, będę zdrowsza, bo bez stresu. Niech małpy pomogą zachować jakie takie zdrowie. Pozdrawiam.

   Polubienie

 2. Ale dlaczego Japonia? Przecież to raczej Chińczycy używają kalendarza lunarnego. A małpy są wyjątkowo czczone przez hinduistów.
  Rok Małpy to zwykle rok dostatku. Chociaż może być zaskakujący.

  Polubienie

  1. Cała Azja uroczyście obchodzi Rok Małpy, ale nie wszędzie tak wyjątkowo. W Japonii przygotowano aż 50 wzorów samej czerwonej bielizny. Na wystawach torby fukubukuro, czyli torby z niespodzianką, prezenty jak u nas pod choinkę. Istnieje mnóstwo ciekawych legend o małpach. Zatem nie tylko Chiny…Pozdrawiam.

   Polubienie

   1. Niezupełnie cała Azja.Indie na przykład nie. Bardziej Korea, Myanmar, Wietnam, Singapur czy choćby Indonezja. Pisałam o tych obchodach.
    I dla ścisłości- tylko jedna małpka nazywa się Mizaru. Ta, która nie widzi zła . Kikazaru nie słyszy złych rzeczy, a Iwazaru nie mówi nic złego.

    Polubienie

 3. Zamyśliłem się nad Twoimi słowami: ” Aby wieść spokojne życie, należy unikać wypowiadania się, hałasu i niespokojnych zdarzeń, więc należy jak najmniej wiedzieć. My, Europejczycy, akurat postępujemy odwrotnie, chcemy być w centrum każdych wydarzeń, musimy wiele widzieć i wszystko słyszeć. Lubimy dużo i byle co mówić, kłócić się, odpowiadać, udowadniać, zacietrzewiać się, nadymać, puszyć, a im większe głupstwa wypowiadamy, tym zgiełk wokół nich większy.”
  Jak to pogodzić mam? Chciałbym wieść spokojne życie, ale nie na takich warunkach.
  Żyjemy w ciekawych czasach – co też jest mądrością Dalekiego Wschodu. Nie mamy małp na ulicach ani w lasach i nie wiem jakie zwierzątko mogłoby pełnić taką rolę jaką pełni małpa w cytowanych kulturach.
  Życzmy sobie spokojnego roku

  Polubienie

  1. Kraj Kwitnącej Wiśni to kraj najdłużej żyjących i sprawnych ludzi powyżej setki. Z artykułów i informacji Fb dowiedziałam się, że wpływ ma dieta (owe wartościowe glony i wodorosty), ale i styl życia polegający na unikaniu stresów. Może warto tych małp czasem posłuchać. Spokojnego roku.

   Polubienie

 4. Ileż ciekawych informacji! Bardzo chętnie sprawię sobie czerwoną bieliznę, a sushi jadłam w grudniu i chętnie powtórzę.
  Lubię jak coś ciekawego się dzieje, ale z umiarem, więc trochę z tą nieprzewidywalnością niechaj małpa przystopuje…
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  Polubienie

  1. Ja ściągnęłam sobie „Planetę Małp”, trzeba jakoś uczcić ten rok. W Japonii podobno zaczyna się od wielkiego sprzątania, ponieważ nie wolno witać nowego roku kurzem. Zjada się ciasto ryżowe, które nie wolno kroić nożem. Co kraj, to nowy obyczaj.

   Polubienie

 5. Małpki zawsze jakoś tak wywoływały u mnie uśmiech na twarzy, a zwłaszcza kapucynki. Takie sprytne i przenikliwe stworzenia.
  Wszakże według Darwina człowiek pochodzi od małpy, więc coś w tym stwierdzeniu musi być.
  Nie ważne, czy nasz rok jest pod znakiem małpy, czy smoka, ważne bowiem jest, by był szczęśliwy i utrzymywał nas w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

  Japonia, kraj kwitnącej wiśni, ponoć piękny i ciekawy. Jak tylko zdrowie i fundusze mi na to pozwolą, to chciałabym zobaczyć ten magiczny zakątek świata. Tylko nie wiem jak to będzie z Sushi, bo jakoś tak nie bardzo mi zasmakował.
  Ściskam cieplutko 🙂

  Polubienie

   1. Ultro ja już nie taka młoda, ani wolna 😉 ale za to może się załapię na dużą dawkę szczęścia i zdrowia, bo tego akurat mi ostatnio najbardziej brakuje.

    Polubienie

 6. Czytałam świetną książkę „Zen. Zamiatając skały, czesząc mech” Marii Monety-Malewskiej.:)
  Do Małpy mi daleko, jestem spokojnym Psem.:) Trochę się obawiam tego roku, ale może nie będzie tak źle…
  Sushi próbowałam, może być. Wasabi stanowczo nie!:)
  Japonia – chciałabym kiedyś zobaczyć, ale jakoś nie jestem przekonana. Dla mnie kraj kontrastów np.: bezduszność techniki, szalone tempo i liryka kwitnących wiśni.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubienie

 7. Książkę czytałam zaintrygowana tytułem. Rzecz o Polce podążającej drogą Buddy z japońskimi mnichami, by szukać drogi do siebie poprzez surowe życie, odstręczające reguły, trudy, ciężką pracę. I jeszcze w tym należy doszukać się szczęścia. De gustibus. Pani uprawiająca coaching kadry zarządzającej może wszystko. Serdeczności zasyłam.

  Polubienie

 8. Ciekawie zaprezentowałaś temat Ultro. Osobiście nigdy nie pociągały mnie horoskopy, żadne. Ani chińskie ani polskie. Nie czytam, bo uważam je podobnie jak przepowiednie wróżbitów za puste słowa, nadające się do traktowania z przymrożeniem oka. Ale dla niektórych osób to przednia zabawa, a nawet wskazówki, co robić żeby się spełniły najskrytsze marzenia.
  Pozdrawiam Ultro serdecznie:)

  Polubienie

 9. Orientalna kultura jest magiczna, mistyczna i bardzo ciekawa…

  A z tym Rokiem Małpy…1980…kurcze! Całe 5 lat za późno na mądrość i kreatywność 😉

  Zapraszam na balangę!

  Polubienie

  1. Celcie Peadarze, mądrość i kreatywność to my widzimy na Twoim postach. Życzę milionowych wejść na blogu, który zachwyca od dziesięciu lat egzotyką i pasją nieprzeciętnego człowieka.

   Polubienie

 10. Artykuł bardzo mnie zaciekawił, nie przeglądałam horoskopów i nie byłam u wróżki. Ta kultura jest mi obca i tajemnicza. Rok małpy- niestety, może stety nie trafiło w mój rok urodzenia.
  A prawda mi się podoba: Im mniej wiesz, tym mniej stresu 🙂
  Przeważnie jestem zwolenniczką ” otwarte oczy dla otwartego umysłu”i dotyczy to sztuki. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Od niedawna zaczęłam interesować się kulturą Japonii. W Polsce można znaleźć nie tylko japońską kuchnię, książki, ale i hotele z wystrojem i masażami kijami bambusowymi oraz peelingiem ryżowym. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

 11. A to ciekawe, nie urodziłam się pod znakiem małpy, a cechy jakby do mnie pasowały. Kalendarz za 5 dych? Wolałabym książkę.
  W warszawskim ZOO przy stanowisku szympansów była informacja, że szympansy potrafią wytwarzać proste narzędzia. Była – widać komuś się nie spodobało, że małpa prawie jak człowiek.

  Bielizna w kolorze czerwonym to może dobre dla zabobonnych Chinek, ja optuję przy bieli (przypisanej do roku Koguta – nie mojego).

  Miłego dnia.

  Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Rok Małpy przyniesie każdemu coś miłego, ponieważ mądra małpa umie dozować chwile szczęścia. I tego się trzymajmy, że i dla nas przewidziała coś szczególnego. Pozdrawiam.

   Polubienie

 12. ~Dreptak Zenon

  Ufffff!!!! Wreszcie znalazłem chwilkę na spokojne przeczytanie, bo zaczynałem chyba z pięć razy!!!!
  Kultura Dalekiego Wschodu jest frapująca i dla nas odrobinę dziwna, ale jako rodzina całkiem dobrze nam z jej elementami. Sushi stało się naszą wigilijną potrawą, Młodzi są zaawansowanymi graczami Go, poznali elementy pisma i nawet się czasami nim posługują (czytają niektóre znaki), do tego czytali kiedyś mangę i oglądali anime – trochę tego się nazbierało. 🙂
  Małpa ma swoje miejsce na Kneziowisku – wystarczy zajrzeć do „Słownika”, hasło „małpa Dudiego”! 😀 😀 😀

  Polubienie

   1. Wybaczenia proszę, alem pomiarkował, że to Kitajcy sobie w roku małpy żyją, ewentualnie- temat rozszerzając -Azja może i cała… Mnie nic do nich, im nic do mnie, ergo nie moja to małpa, podobnie jak i ta Dudiego, do której się Kneź z Kneziowiczany przyznaje…
    Kłaniam nisko:)

    Polubienie

   2. Szanowny Wachmistrzu, ja z tych powideł z solą i pieprzem doktorat chyba zrobię z okazji cyrkumstancji i na okoliczność, że małpa wszystko może. Serdeczności za łaskawość.

    Polubienie

 13. Witam
  Ciekawy tekst, mnie podobało się aby w tym roku cieszyć się życiem, małpy to mają – taką naturalną umiejętność cieszenia się z małych rzeczy np. wystarczy dać im banany i już jest radość…. a gdzie są radośni ludzie, wystarczy przejechać się metrem – większość ma ponure miny….
  pozdrawiam serdecznie
  dobrycoach.bloog.pl

  Polubienie

 14. Trochę wyidealizowałaś Kraj Kwitnącej Wiśni. Może i jest tam najwięcej ludzi długowiecznych, ale i najwyższy odsetek samobójstw wśród młodzieży.
  Sorki, ale jak widzisz na małpę, żadną z trzech, się nie nadaję i pewnie zgodnie z Twoimi przewidywaniami szlag mnie niedługo trafi :), ale poza tymi, co nie słyszą, nie widzą, nie mówią muszą być i asertywni Europejczycy, bo inaczej byłoby może i zdrowiej (?), ale i nudniej.

  Małpy spadają czasem z drzew? Ciekawe, ciekawe…:)

  Jaki ma być następny rok?

  Polubienie

 15. A ja nam wszystkim życzę, byśmy ten jeden dodatkowy dzień w roku wykorzystali jak najlepiej. Kolejna taka okazja, jeśli się nadarzy, to dopiero za cztery lata. A to przecież szmat czasu! 🙂

  Polubienie

 16. Na pewno nie będzie to nudny rok, bo małpy są ciekawskie i aktywne. Będzie ciekawie, ale to chyba niekoniecznie dobrze. Chinczycy gdy chcą kogoś przekląć, to życzą mu, aby „żył w ciekawych czasach”…

  Polubienie

  1. I tego oczekujmy, żeby małpom nic nie strzeliło do głowy. Liczę na nasz rozsądek, bo jakby nie patrzeć, to nie małpy będą winne bzdurnym decyzjom człowieka, prawda? Serdeczności zasyłam.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s