Kartoflisko to najciekawsze uzdrowisko

       ognisko

        Jako silnie dorosła kartofla wraz z innymi rozbierałam tego solanum tuberosum na czynniki drugie, a nawet trzecie, przy czym zaznaczam, że nie wypadło ani jedno oczko temu kartoflu.

ziemniak z okami          O jedzeniu nic nie napiszę, poza tym, że nie była to znana dieta pudełkowa ani żadna inna.   Trzeba uwierzyć na słowo, że takiej kiszki, zwyczajnej nadzwyczajnej kiełbasy, zup, gulaszu, kugla, słynnych ciast Klarki, czy znamienitych nalewek w żadnym supermarkecie na pewno nie dostaniecie.      

         Opiniotwórcza prawda o kartoflu została zapisana na złotożółtym kartonie, ponieważ   w tej bulwie dla plebsu jest   COŚ  niezwykłego, skoro zapisano, że ziemniak też człowiek (nie to, co burak). Ze smutkiem komunikuję, że reszta złotych myśli została niechcący zalana, żeby nie było wątpliwości: nie naleweczkami.

          Całą prawdę powiem na ucho. Poziom IQ po tych naleweczkach wzrasta niepomiernie. Sama siebie zadziwiłam jak bardzo, kiedy piłam w Wielkiej Wsi, a obudziłam się w Krakowie. (Będzie co wspominać, jak dobiję do tej pięćdziesiątki, hi, hi). Polski ziemniak niczym to egzotyczne pomelo urzekał niebywałym smakiem, a nawet gryfnie rozwiązywał języki. (Nadmienię, że chłopcy też mieli swoje uciechy, kiedy mogli bezkarnie łupić coś ze skóry). Za to została radość z pozyskania nowych znajomych.

         O moim intymnym związku też małe co nieco opowiem, albowiem stan równowagi był taki, że ze Starszą pomyliłyśmy smaki, czyli cukier z solą. Nic dziwnego, skoro to białe i to białe. Zestresowana byłam też niepomiernie, wiadomo, jak to przed pierwszym razem. Za to została we mnie radość z pozyskania nowych znajomych.

           Na tym prywatnym końcu pragnę złożyć hołd Organizatorom, czyli  SZANOWNEMU KNEZIOSTWU,  bo bez ich osobistego zaangażowania tego dnia wszyscy  Kartofliczanie spaliby grzecznie we własnych łóżeczkach, w tym i ja.

      Na kolanach składam podziękowanie Szanownej Wachmistrzowej, Szanownej Tetrykowej i Szanownej Klarce. Wiadomo, że było za co.

      Szanownemu Tetrykowi za pozwolenie na założenie klubu prozy ziemniaczanej.

         Szanownemu Szczurowi za cenne uwagi w temacie mojej pisaniny.

    Szanownemu Dudiemu za akompaniament do watrowiskowego śpiewnika.

          Szanownym Chorzowskim za odprowadzanie.

    Szanownym Opolskim za błyskotliwe uwagi, a Ali Babie za zorganizowanie kartofliskowego porządku.

        Pięknym Dziewczynkom za przypomnienie, że w młodości byliśmy dobrze ułożonymi i grzecznymi dziećmi.

     Szanownej Time z Szanownym Małżonkiem za uświetnienie Kartofliska swoimi osobami. Szkoda, że tak krótko, więc jeszce nie śmiałam zagadać.

          Szanownej Grażynce z Małżonkiem za miłą delikatność rozmowy.

          Jogurtowi Wachmistrza, bo z rąk go nie wypuszczałam, taki słodki.

           Nowym Przyjaciołom za te bąbelki radości, których jesienią nie za wiele.

              Wszystkim Szanownym Gościom za detronizację buractwa na rzecz przydania splendoru i zdroworozsądkową nobilitację szarych kartofli.

               Scyzorykiem należałoby uwiecznić  słowa E. Stachury: „Na pewno jest tak, że to, co przeżywasz z kimś, wspólnie z kimś – przeżywa się podwójnie.”  Kartoflisko z podkrakowskim sznytem ukazało,  CO WAŻNE  w jesiennym naszym czasie. Ten przaśny ziemniak nie tylko żywił, ale i bratał ludzi, a byli z różnych stron kraju.

          Cieszę się, że mogłam być z Wami Wszystkimi, ponieważ czas zatrzymany na Kartoflisku łączył, odmładzał i uzdrawiał.

74 uwagi do wpisu “Kartoflisko to najciekawsze uzdrowisko

 1. Uwielbiam ziemniaczki w każdej postaci (kopytka, pyzy, kluchy, babki ziemniaczane, kiszkę ziemniaczaną, torciki ziemniaczane, ziemniaki pieczone, faszerowane, talarki z ziemniaków z patelni, ziemniaki z wody, ziemniaczane purre i co tylko jeszcze można z ziemniaków wymyślić), szkoda tylko, że tyle w nich kalorycznej skrobi 😦

  Polubienie

  1. ~Kneź Okrutnik

   To przesądy światło ćmiące! Kartofel ma kilka razy mniej skrobi niż ziarno, a nawet ponad dwa razy mniej niż same otręby! To bardzo zdrowe warzywo, zawierające całkiem dużo witaminy C i przede wszystkim potas, obniżający ciśnienie. Większość kartofla to WODA!!!! To dlatego do ciasta na kopytka nie dodaje się wody – wystarczą same gotowane ziemniaki. Kartofel nie dość że jest niskokaloryczny, to jeszcze w części potraw jest ciężkostrawny, a więc uwalnia powoli składniki odżywcze, czyli że jest idealnym składnikiem diety np. dla cukrzyków i osób odchudzających się. Natomiast tuczące jest to, co jemy z ziemniakami i tu należałoby czasami pomyślec nad umiarem. 🙂

   Polubienie

   1. Mówisz i masz przepis: do 3 szklanek przetartych, ugotowanych ziemniaków dodajemy 2 łyżeczki proszku, 0,5 szkl. cukru, wanilię, 3 jaja, 0,5 l wody, wymieszać z 3 szkl. mąki. Nakładać łyżką maczaną w oleju i smażyć w gorącym oleju.

    Polubienie

 2. ~Kneź Okrutnik

  To my dziękujemy za możliwość spotkania, zabawy i wspólnego obierania kartofla! Daliśmy trochę czadu, ale bez przesady. Mam nadzieję, że sąsiedzi na policje nie dzwonili?! 😀 😀 😀
  Okolica chyba takiego nasycenia blogerami (i blogerkami) nie przeżyła i nie przeżyje?!
  Cieszymy się, że mogliśmy zapoznać „starego blogera, Dudiego” z „nową blogerką, Ultrą” i że my również ją poznaliśmy.
  A tak w ogóle to dobrze, ze dom wytrzymał ten mały kataklizm i pozostał w dobrej formie, bo to wiadomo co tacy nabroją? 😀 😀 😀

  Polubienie

 3. Praktyk, nie naukowiec rzecze słów kilka:
  -ziemniak jest godzien,
  -burak też godzien.
  Te Panie, które w kuchni jeszcze czasami bywają potwierdzić to mogą, ja zaś oznajmiam, że samogon tak z ziemniaka, jak i z buraka jest przyzwoity. Serca trzeba trochę, umiejętności odpowiednie posiąść i przy ognisku może być przednio. Tego Wam wszystkim życzę, choćby z ciekawości spróbujcie. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

   1. Wpisz w Google „bimber z buraków „, najlepiej z cukrowych. W sieci znajdziesz wszystko, nawet naukowe opracowania. Dopowiem, z czerwonych buraków, z takich kiedyś często popijałem, ale OGIEŃ ! Pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

   2. ~Dreptak Zenon

    Po prawdzie, jak twierdzi kolega Szczur, że tak powiada kolega Wachmistrz, to kolega Kneź twierdzi że gorzała, zarówno z buraka jak i kartofla jest podła dość i nie umywa się do żytniej, nie mówiąc o śliwowicy, która nad wszystkie inne trunki jest! Porządny bloger pija taki 75-procentowy eliksir bez zapijania, bo to by straszne świętokradztwo było! Żytniówka wystarczy 50-procentowa. 🙂
    Na Kartoflisku była też flaszeczka gruszkowicy, równie mocarnej, a aromatycznej i łagodnej bodaj czy nie bardziej niż śliwowica! 😀 😀 😀

    Polubienie

   3. ~Dreptak Zenon

    No jak zapijać taki smak??? Niektórzy to sobie nawet sączą powolutku, żeby się delektować!!! Ale na to, to trzeba być „wytrawnym blogerem”!!! 😀 😀 😀

    Polubienie

   4. ~Dreptak Zenon

    A ja myślałem, że wytrawne winko to tylko zagraniczny „kwasior”!!! 😯
    Wytrawnych blogerek tam kilka widziałem – mam nadzieję że mi się w oczach nie dwoiły?!:D 😀 😀

    Polubienie

 4. Stokrotka

  Pewnie bym i zazdrościła gdyby nie to, że akurat w ubiegły weekend miałam zlot gości którzy przybyli do mej chaty aby imieniny Królowej Jadwigi obchodzić.
  Ale gratuluję wszystkim tym „Kartoflom”, którzy jedli, pili i wspaniale się bawili.
  Wszystkiego Dobrego.
  🙂

  Polubienie

 5. ~dudi

  Ultro – wielkie dzięki za wszystko i za spotkanie! Mam nadzieję że doszliście do siebie po naszym najeździe ! 🙂

  Wymyśliłem jeszcze jedno hasło po drodze – ze szczególną dedykacją dla Sióstr i Braci w blogerstwie: „Nie wiesz po co to wszystko? Pomykaj na Kartflisko!” 😉

  Polubienie

  1. Znam gospodarzy tego domostwa, ale nic nie mówili o przewróconym budynku… Dowcipas Opolski wszedł, rozglądnął się i powiedział, że wprawdzie niewykończony, ale może być.
   Hasło dla Blogowiczów idealne. Trzeba dopisać. Być może ktoś ma zdjęcie poprzednich, ponieważ karton z hasłami został zalany przy myciu podłogi.
   Serdeczności.

   Polubienie

   1. Dziękuję za link, wszyscy mogą p r z e t r a w i ć wpisy osobiście.
    Wiedziałam, że na Ciebie zawsze można liczyć. Jak z tą pogodą. Niechże Kartoflisko wie, że to Ty ze dwa tygodnie wcześniej zamówiłeś słońce na sobotę i było. A telewizornia donosiła, że ma lać i wiać.

    Polubienie

 6. Lena Sadowska

  Witaj, Ultro.

  Bo ziemniak królem warzyw jest – można by sparafrazować J.K. Rowling 🙂
  I – sądząc po komentarzach – musi mieć jakieś nieodkryte albo przemilczane właściwości uszczęśliwiające i cementujące więzi międzyludzkie 🙂

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Każde spotkanie z utalentowanymi ludźmi ubogaca wewnętrznie i podsuwa nowe tematy. I uszczęśliwia też. I uzdrawia. Musisz uwierzyć, że nawet jak łupie, to tego się nie czuje. Magia i tyle.
   Serdeczności.

   Polubienie

  1. Baterie naładowane na ten jesienny czas. Nawet wody rozmownej nie trzeba było, by zewsząd dało się słyszeć różne języki: najpierw szła gwaro ślonska, potem język stadionów ole! ole!, lubelska, małopolska… O nalewkach nie wspomnę. Ktoś mi wyjął kieliszek z ręki, a wsadził ziemniaka. W dodatku genetycznie modyfikowanego!
   Serdeczności.

   Polubienie

 7. Człowiek przy człowieku staje
  Ziemniaczyskiem dziś się naje 🙂
  Kartoflisko rzecz to miła
  Brać samogon wtedy piła 🙂

  Pamiętasz urywek z „Samych swoich”?
  – Ludzie kochani, tu się musiało coś stać. Milicja! 😉

  …a to zwykłe KARTOFLISKO.
  Pozdrawiam serdecznie zacnych tego grona 🙂

  Polubienie

 8. Ariadno, wcześniej urodzeni potrafią docenić te nieliczne chwile radości.
  Sama też dobrze się czułam!
  A co ja jestem winna, że bogowie przyspieszyli mi czas zegara, zasuwał aż się kurzyło. Teraz to im się odpłacam i do tyłu cichcem wskazówki przesuwam. Niech się dziwią.
  Serdeczności.

  Polubienie

 9. Śledziłem przygotowania, a teraz wczytuję się w relacje na Kniaziowsku i tutaj. Zewsząd płyną pochwały, podziękowania, gratulacje.
  Podziwu godna więź Was łączy, a to jest rzecz rzadka.
  Byłem tak blisko, ale jednocześnie tak bardzo intensywnie zaangażowany w prace remontowo-przeprowadzkowe, że nie miałem szans pomyśleć o sobie. Mam o czym myśleć na przyszłość.
  Pozdrawiam Was serdecznie i cieszę się z wami.
  Pozdrawiam utalentowanych organizatorów, logistyków, kucharzy i biesiadników

  Polubienie

  1. Szkoda Tatulu, przecież byłeś niedaleko, rzut beretem.
   Mogłeś wpaść, aby się przywitać i zobaczyć wszystko w realu. Przepychu nie było, ale głodny nikt nie był. A o doborowe towarzystwo w dzisiejszych czasach trudno.
   Serdeczności.

   Polubienie

   1. Dreptaku, mógłbyś się zachwycać, gdybyś dostał prawdziwy kawior rozpływający się w ustach. Gdy się je te jajeczka bokiem dłoni, można usłyszeć śpiew tego czarnego złota. Przy kluchach co najwyżej mucha zabzyczy.

    Polubienie

 10. W tym pokoleniu niepewności pewna jest więź, którą tworzą ludzie.
  Ubywa lat . Jak w tym przysłowiu, które nakazuje jeść codziennie golonkę, bo umrze się młodo, za to nikt się nie ma prawa zestarzeć.
  W sumie to nie o pyry chodziło, ale o sympatyczne towarzystwo. W takim towarzystwie to nawet nalewka lepiej smakuje.

  Polubienie

  1. Wojtku, ziemniak (choć Miodek woli kartofel) to cała roślina wraz z nacią i owocami. Jemy bulwy bogate w skrobię. Kiedyś były dla wybranych, obecnie uprawiane w większości krajów, a dla biedoty stanowią podstawę wyżywienia.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s