Co przykryje poświąteczny chuch?

Jeszcze te święta były tradycyjne, jeszcze czuło się magię wyśmienitych potraw, ale już widać zerowanie,  zauważalne zmiany zwiastują nie tylko odchudzanie stołu z licznych potraw i nie chodzi tylko o linię boczków, ale  o widoczny gołym okiem brak troski o szczegóły (Kto dziś robi zabawki na choinkę?).  Wzorem handlowych galerii ubieramy tę coraz mniejszą choineczkę w jeden kolor, który w następnych latach tak się opatrzy, że bombki pójdą do zmiany. Karpie również powoli pozostaną we wspomnieniach (Który  młody umie karpia łuski oprawiać?). Zresztą pełno gotowych filetów, więc jest zadanie ułatwione, a  w sieciówkach wzorem amerykańskim coraz więcej  tego indyka, bo pracy przy nim niewiele, nie dość,  że dietetyczny, to jeszcze na dwa dni starczy.

Z pewnym zdziwieniem daje się zauważyć, że na ten odświętny stół powoli wchodzi SMARTFICA,  bo nie tylko rodzice, ale również  dziadkowie dołączają się do wpatrywania w smartfony przy świątecznym stole.  XD (iksde) – powiedziałby młody, ale śmiech;  obecnie wszyscy możemy się śmiać z siebie, zatem magia świąt zostanie nie w domach, a w galeriach i w wystroju miejskich wystaw? Tylko te prezenty coraz wymyślniejsze, oryginalniejsze, bo  zamiast ozdób ręcznie robionych i pudełek samodzielnie pieczonych pierników, polecane są między innymi ekspresy do piwa (835 dolarów), bombki w kształcie ociekających czekoladą lodowych rożków, a te droższe pokryte są 24 karatowym złotem i diamentami, z kolei Mikołaje naszpikowane są kryształkami Swarowskiego, do tego damskie torebki w kształcie pudełka z frytkami albo prezent w wersji na bogato, czyli wyprawa po szmaragdy do Zambii.

Mówiłam swoim Dzieciom, że jeśli mieszkają hej, tam na wierchu, powinni hodować jakieś kozy, owce, alpaki, które robiłyby za kosiarkę, nie posłuchali.  Kiedy byczyliśmy się przy tych karpiach i łososiu w miodzie, który zrobił Starszy Młody, zobaczyliśmy dwie sarenki w ogrodzie, jak ładnie komponowały się z zającem i kuropatwami. Zwierzęta weszły przez otwartą bramę, do wyjścia się nie spieszyły ani specjalnie nie bały. Zwierzyniec uzupełniał kot sąsiadów i nasz pies, który udawał, że towarzystwa nie widzi i nawet nie zaszczekał. Takiej zgody to ja dawno nie widziałam, może ludzie powinni wziąć przykład?

Sylwester z wytwornych knajp przeniósł się wprost na miejski bruk, reszta spędza w górach, gdzie błyszczących kreacji nie potrzeba lub w domach z zaufanym gronem przyjaciół. Życzenia świąteczne także stają się mniej standardowe, klepane z roku na rok powszednieją i kto w ich moc wierzy? Wprawdzie A. Poniedzielski radzi , by każde życzenia były realistyczne, ale jak tu teściowej życzyć długich lat życia, teściowi, by nie marudził o polityce, a żonie, by te wyprasowane kołnierzyki nie miały zmarszczek i śmieci były jeszcze przed jego przyjściem wyniesione, bo nie warto codziennie  o nich przypominać. Na koniec przypomnę niezawodną myśl tegoż barda: „Jak ktoś chce sobie życie poprawić /
To wystarczy poprawić poduszkę”.

Niech ten Nowy Rok niesie z sobą nadzieję na radosne wieści, entuzjazm, przyjazne barwy. Niech nikogo nie zabraknie w moim Nowym Roku i niech te miliardy gwiazd błyszczą specjalnie dla Was.

 

54 uwagi do wpisu “Co przykryje poświąteczny chuch?

 1. renatak484

  A ja -ponieważ zachorowałam na smarfnice, przy sylwestrowym stole mam zamontowanego lapka bo spac i tak nie można, wszyscy znajomi i rodzina rozrzucona gdzieś po świecie to chociąż tak spędzę Sylwestra. A święta – no cóż były i przeszły i informuję ,że sama oprawiałam polskiego karpia kupionego w holednerskim sklepie..Nie bój się – owszem – pełno jest gotowców ale nawet najmłodsza pani domu czasem lubi zrobić coś sama i wtedy skajpuje do mamy o radę:)) Tych młodych ,których ja znam karp by nie przeraził….Są tacy i tacy…Wszystko zależy od chęci. Poza tym -ta tradycja = kto robi samemu zabawki na choinkę. A ten, kto chce – bombki ,bombkami a jak rodzic zakrzyknie – sami zrobimy to dzieci się wlączą. Wszystko od nas zalez. I też robiłam w tym roku zabawki na choinkę i piekłam ciasteczka z taką małą młodą siedmioletnią damą. I chyba ta zabawa jej zostanie w pamięci. Na tym rzecz polega.Chyba/…
  Życzę , Wszystkiego Dobrego z nadchodzącym Nowym Rokiem – oby był lepszy ,dobry, itp.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Reno,
   w rzeczywistości wszystko zależy od ludzi. Jeśli razem z rodzicami dzieci sprawiają karpia lub robią łańcuch na choinkę, to praktyczna nauka zostanie i jako dorośli powtórzą tradycję. Siedmioletnia dama to w sam raz towarzystwo, ja obok mam czternastolatka, który sam upiekł bułeczki, a ja zrobiłam zieloną roladę, bo współpraca to cenna rzecz.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

  1. Ultra

   Jaskółko,
   poszybuj jak najwyżej, wysokich lotów, w muszce bardziej elegancko i z daleka będziesz widoczna. Pogodnego, bezwietrznego nieba do szybowania.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

   1. Ultra

    Tatulu,
    muszka jest nieodłącznym elementem odświętnego stroju Jaskółki, dlatego tak ważna.
    Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

    Polubienie

 2. No nie, na szczęście nie spotkałam się jeszcze ze Smartwicą przy stole – nawet niekoniecznie świątecznym.
  Na bylejakość nie musimy się godzić – „wolnoć Tomku w swoim domku” więc karp może smakować jak zawsze jeśli tego zechcę.
  Bardzo dobrego Nowego Roku, Ultro:))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   muszę przyznać, że gdzie nie zajrzę, smartfony na widocznym miejscu i zerkanie do nich częste.
   Oby dla Ciebie Nowy Rok był równie łaskawy i przyniósł nadzieję na radośniejsze życie.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

  1. Ultra

   Ado,
   ciepła, miłości, obfitości dóbr i wielu blogowych przyjaciół, a w końcu tego łutu szczęścia, niech trwa.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 3. tetryk56

  Karp był u nas znakomity, inne potrawy również. Smartfony zaś leżały odłogiem! Niech więc tak zostanie, życzmy sobie zdrowia, siły i nadziei – że ten Nowy będzie choć trochę lepszy od starego!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tetryku,
   cieszę się, że jeszcze tradycja w wielu domach funkcjonuje.Niech ten Nowy Rok będzie łaskawszy, ciekawszy i pełen miłości. Niech uważność w dostrzeganiu małych radości, czy nawet niewielkich zachwytów oraz minutek i godzin mijanego czasu będzie na porządku dziennym Anno Domini 2018!
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 4. Małgośka

  No nie, Ultro!
  Spośród miliardów gwiazd, które tak chętnie rozdajesz, niech ta jedna błyszczy wyłącznie dla Ciebie!
  Gwiazda wyjątkowa, taka, która wpływa na zdrowie, samopoczucie, dodaje sił i energii.
  Ta, która zadba o Ciebie w Nowym Roku i w nowym roku. 🙂
  Uściski!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Małgosiu,
   jak się cieszę! Nie może Ciebie zabraknąć w moim Nowym Roku, no nie może, już było mi smutno, a co dopiero, gdyby dłużej…
   Niech Twój Nowy Rok będzie zdrowy i przyjazny, niech przyniesie apetyt na nowe życie i zaraźliwą pogodę ducha oraz niech będzie bogaczem w rozdawaniu szczęśliwych dni.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubione przez 1 osoba

 5. Watra

  ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO S P O K O J U I U Ś M I E C H A J M Y S I Ę!

  ps. Telefon był przy mnie , ale z szacunku dla tych , którzy jeszcze człowieka pamiętają , ale z ozdób mam zawsze coś własnoręcznie wykonanego. Myślę , że powrócę do ozdób z kolorowego papieru i słomki.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   życzmy sobie zdrowia, oczywiście od razu końskiego, nie musimy być takie skromne, ale niech ta zachłanność na życie, kolory tego świata, niebiańska radość i uśmiech towarzyszy Ci w całym roku 2018! I ta potrzebna nadzieja, że będzie dobrze, lepiej, najlepiej.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 6. Klik dobry:)
  U mnie i u moich młodych wszystko tradycyjnie było. Żadnych indyków, smarfonów i kawioru na kiju. Prezenty i żczenia przemyślane i trafione. Trzeba wiedzieć, co komu życzyć, bo można się sparzyć a nawet komuś przykrość życzeniami zrobić.

  Do SIEGO ROKU. Niech się darzy!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   AlEllu,
   podoba mi się ten kawior na kiju, proszę o ten wymyślny przepis. Życzenia szczere nie powinny nikomu sprawić przykrości, chyba że ktoś lubi się obrażać albo na żartach się nie zna. Ja życzę spełnienia choć części marzeń.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 7. Morgana

  Witam!
  U mnie były świąteczne zabawki robione ręcznie, a także stroik.
  Przy stole nigdy nie ma komórek, ani włączonego telewizora.
  Życzenia wysyłałam tradycyjnie pocztą, pisałam je sama ręcznie.
  Nie do końca jest tak źle z nami.
  Pozdrawiam sylwestrowo i składam moc najpiękniejszych życzeń do spełniania w tym nowym 2018 roku: zdrowia, miłości, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności:)

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Morgano,
   u dzieci także były zabawki ręcznie robione, a telewizora nie mają, więc rzeczywiście jeszcze tak źle nie jest. Tobie również zasyłam mnóstwo słońca, ciepła i pogody ducha.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 8. Na szczęście nie wszyscy ulegamy tym nowinkom, zauważyłam nawet ze wstydem, że to my wapniacy domagamy sie chodzenia na skróty, a młodzi stali się sentymentalni, nawet w prezencie dla dziadków własne pierniki i nalewkę cytrynową przywieźli.
  Ja poprawiam poduszkę pod plecami, bo kręgosłup się tego domaga i zasyłam sylwestrowo-noworoczne serdeczności 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Jotko,
   bez poprawiania poduszki to i ja nie poleżę długo, z tego wynika, że same sobie poprawiamy komfort życia i o to chodzi w tej naszej egzystencji.
   Mój wnuś też upiekł pierniczki, ale nie dotrwały do mojego przyjazdu, niestety.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 9. Jako że noc sylwestrową i mieczysławowy poranek od lat przepędzam w chałupie, tedy nic a nic nie wiem, co się dzieje w okolicy, na placach miejskich, w galeriach i tym podobnych marketach, a z racji posiadania lękliwej na wystrzały suczki, kombinuję, jakiego użyć fortelu, aby pirotechniczne hałasy nie były w mieszkaniu nadmiernie słyszane.
  Jedyne, co kultywuję, to noworoczne życzenia, które tą, niestety nieśnieżną, drogą, przesyłam, a przekazuję w nich wiarę i nadzieję, że nowy roczek spełni Twoje marzenia a nawet pomniejsze zachcianki, bez których życie nudnym nigdy się nie stanie…ale nade wszystko zdrowia Ci życzę, bo tak jakoś mi się wydaje, że jeżeli ono dopisuje, to wszystko inne przychodzi łatwiej… do siego roku!!!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Smoothoperatorze,
   mój pies siedzi zamknięty w łazience, bo tam nie dochodzi huk fajerwerków.
   Nowy Rok niech tylko obfituje w zdrowie, z resztą planów, marzeń damy sobie radę, nawet jak coś nie wyjdzie, to dramatu nie będzie. Tobie życzę dalszego entuzjazmu w blogowaniu oraz szczęśliwego życia w każdym z 365 dni w Nowym Roku.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 10. Również nie przepadam za epidemią nosa w ekranach. Niemniej sama w okresie okołoświątecznym zapuszczam korzenie przy komputerze oraz w telefonie, bez tych urządzeń nie wyobrażam sobie czuć się (w miarę) dobrze w takie dni. Lecz nie ma tego złego — na starcie nowego roku mogę pozdrowić także Ciebie, Ultro. Z serca życzę, aby był łaskawy i szczodry, zwłaszcza w zdrowie, spokój. Akemashite omedetō gozaimasu!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Kon’nichiwa,
   postanowiłam cieszyć się małymi przyjemnościami, czego Tobie i Twoim Bliskim życzę. Oby ten Nowy Rok był łaskawy i szczodry.
   Genki desu

   Polubienie

 11. za karpiem nie przepadamy,kawałeczek fileta był;).Inne rybki i owszem i to już od dawien dawna.
  Telefony? Jakie telefony?
  Nastał ten 2018 i znów jestem starsza a poza tym nic się nie zmieniło chociaż wolałabym trafić np w lotto główną wygraną.
  Życzę Zdrowia,Zdrowia,Zdrowia i pociechy z rodzinki;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Matyldo,
   starsza? Jaka starsza? Wszystko jeszcze przed Wami, niech to życie się toczy, bo na lotto nie ma co liczyć.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 12. Obyś wciąż potrafiła znajdować powód do uśmiechu. A jeśli zabraknie, żeby wyobraźnia pozwoliła Ci choćby wymyślić wystarczający do uśmiechu powód – nie musi być jakiś monumentalny, bo do śmiechu zasadniczo nie potrzeba alibi, czy uzasadnienia.
  Puszczam oko – niech się darzy

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Oko,
   tym puszczaniem oka wywołałeś uśmiech i to jest najważniejsze, bowiem podobno trzeba nauczyć się uśmiechać, gdy serce płacze.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubione przez 1 osoba

 13. U nas tradycja w najlepsze trwa, jest kontynuowana i kolejne pokolenie twórczo rozwija. Nie powiem, były momenty użycia komputera, ale inaczej trudno by się było porozumieć przez te tysiące kilometrów. A tak, była chwila kiedy wszyscy razem popatrzyliśmy na siebie, pomimo odległości i morza.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Dreptaku,
   tradycja trwa, ale zmiany już widać, może to i dobrze, bowiem nie każdy lubi te ości w karpiu, a bez komputera trudno porozmawiać z rodziną oddaloną tysiące kilometrów.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Mozaiko Rzeczywistości,
   skoro złe emocje skracają życie, to życzę samych dobrych i tej pomyślności w Nowym Roku!
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 14. Ultro, ja od kilku lat jestem zadowolona, bo tu jeszcze względny spokoj,co dla mnie ważne ze względu na moje psy. One są po prostu chore ze strachu, kiedy słysza pojedyńcze nawet petardy. Zreszta ja , chociaż żywię nadzieje na dobry rok, to w Sylwestra lubie mieć wokoł siebie spokoj. Byłam krótko wieczorem w lesie ,obejrzałam dobry film i czytałam dobrą książkę.
  Uściski i jeszcze raz moje greenelkowe zyczenia dla Ciebie i wszystkich, których kochasz.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Agnieszko,
   w małych miejscowościach mniej huku i hałasu, na szczęście. Dziękuję za greenelkowe życzenia. Mnóstwo radości i życzliwości dla Ciebie i Twojej Rodziny.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 15. Jakie czasy taka choinka… z nostalgią wspomina się przeszłe lata, ale jakoś nikt nie ma na choince świeczek tylko lampki, koniecznie energooszczędne;) Kiedyś czytałam Młodej jedną z wielu książeczek o świętach – a tam, jak się patrzy – indyk na kolacje… to był przedruk z francuskiego oryginału. Myślę, że póki my będziemy pielęgnować tradycję, póki ona nie zginie. A jak nie to…będzie nowa tradycja;)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Agnieszko,
   faktycznie, takie czasy, jaka choinka, a podobno pierwszym postanowieniem w Nowym Roku powinno być wyrzucenie choinki.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 16. A mnie najbardziej brakuje w ludziach otwartości na innych, gromadnego spotykania się, śpiewania kolęd. W tym kontekście zauważam, że każdy chce w swoim kameralnym gronie. I nie chodzi tylko o święta, tylko w ogóle o życie…

  Pomyślności w Nowym Roku! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ariadno,
   trafnie zauważyłaś, że ludzie rzadko spotykają się gromadnie, są spięci problemami, a poza tym mało otwarci na innych, za to skupieni bardziej na sobie.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 17. Czytając wpis przypomniałem sobie filmik z Ryszardem Kaliszem w roli głównej, Akcja rozgrywa się u niego w kuchni, Żona w pięknej, czerwonej – jak usta p. Staniszkis sukience i on w białej koszuli rozprawia się z karpiem. Karp z królewskich leży spokojnie na desce do mięsa, jest kompletnie ubrany, w łusce jak należy, a pan domu kroi go tak w połowie długości, Łuska odrywa się pod naciskiem noża. Coś mówi on, coś dodaje ona… Scenka domowa, jak u celebrytów, czyli typowa
  Przyłączam się do chóru komentatorów. Wszystkiego najlepszego

  Polubienie

  1. Ultra

   Tatulu,
   celebryci zawsze w koszulach (np. różowiutkich) gotują, smażą, kroją na nowiutkich deskach i gotują w markowych garnkach, więc nic dziwnego, że telewizyjny ulubieniec w białej koszuli skrobał łuski karpia.
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 18. Witaj, Ultro.

  Bez sił, bez (ch)ducha, bez internetu – tak bym chyba mogła swoje świętowanie opisać:)

  Wszystkiego najlepszego, Ultro, w tym nowym roku, Tobie, Twoim Bliskim i Gościom Twojego bloga:)

  Pozdrawiam:)

  Polubienie

  1. Ultra

   Leno,
   wszystko wraca powoli do normy, a odpoczynek od internetu na zdrowie wychodzi. Wszystkiego, co piękne, dobre i najlepsze!
   Niech Nowy Rok będzie hojny i w jasnych barwach.

   Polubienie

 19. Dziękuję Ci, Ultro, za piękne i niebanalne życzenia oraz bardzo trafne przemyślenia.
  Czasy się zmieniają niejako na naszych oczach, czego dowodem choćby taka smartfica…
  Ja jej jeszcze nie doświadczyłam, bo tradycjonalistka jestem.
  Nie mam smartfona, tylko prostą komórkę, a na święta się „wylogowałam”.
  Ale zdaję sobie sprawę, że to przyjdzie…
  Staram się przed tym „nowym” ochronić dzieci, ale czy zdołam?
  Dziękuję za tę chwilę zastanowienia.
  Oby Nowy Rok przyniósł nam mądrość, rozsądek i umiar.
  Wszystkiego dobrego, Ultro!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s