Pomyśl, że przyjdzie ta dojrzałość

Z naszego punktu widzenia wszyscy ludzie są piękni i młodzi. Ale miejmy świadomość, że kiedyś przyjdzie ta słynna dojrzałość, trzeba zmierzyć się z siwiejącym problemem  i nie będzie łatwo. Tańczyć wprawdzie nie musisz, ale wypadałoby, by tym tanecznym krokiem i zalotnym spojrzeniem patrzeć w owe gwiazdy, do czego zachęcał ludzkość prof. Hawking, a on wiedział, co mówił.

Po czym poznaje się, że przychodzi ta pogoda dla drażliwych?

Podobno po tym, że dzwonisz na policję z powodu zbyt głośnej muzyki u sąsiadów; gdy przy tobie nie wolno żartować o seksie; kiedy dajesz psu czy kotu specjalne mięsne frykasy, a sam zjadasz byle co; gdy wyjmujesz zęby i kładziesz na deskę rozdzielczą; kiedy na parkingu przed marketem nie możesz znaleźć swego samochodu oraz gdy dajesz czadu z eksponowaniem codziennie innej choroby, a pogoda nigdy nie jest odpowiednio dobra, bo za gorąco, za zimno, za duszno, za wietrzno. Jak chcesz adoptować pandę, bo wymiera; gdy cieszy cię każde wolne miejsce siedzące; kiedy wychodzisz z pokoju wnuków, bo za głośno;  kiedy  rezygnujesz z kupna ładnych butów na rzecz wygodnych  bamboszy; gdy znajomi dzwonią w południe i pytają, czy cię nie obudzili; gdy zaczynasz od czytania nekrologów i gdy urządzasz imprezę, której nikt z sąsiadów nie słyszy, a koleżance mówisz: wiesz, jak byłaś młoda, to…Są i tacy dowcipnisie, którzy powiedzą ci  wprost, że świeczki na twoim torcie przewyższają cenę twojego tortu, a ty się uśmiechniesz i dziękujesz.

Im człowiek starszy, tym podobno gorzej wygląda w mocnym makijażu. Z mocnym słowem także mu nie do twarzy i nie założy modnej  koszulki z napisem: „Lubię kwiatki, ale wolę orgazm”. Nie uchodzi? Bo co wnuki powiedzą? Życie naturalnie temperuje inklinację do przesady (chyba że jesteś  celebrytą). Ale i tak pamiętajmy, że późny wiek musi swoje ważyć i swoje mierzyć. Twoja młodość na trzecim, czy czwartym biegu to twoja młodość, innej już nie będzie.

Popatrzmy na czas, jak to robią fizycy, czyli poszukajmy własnego, czwartego wymiaru. Ponieważ trzeci  wiek uważa się za ostatni, więc może należałoby myśleć o czwartym? I być dystyngowana, uśmiechnięta i pogodna jak W. Szymborska, a także rozmawiać o seksie w wieku osiedziesiątki i wzbudzać rozbawienie, że można otrzymać propozycję seksu jak Teresa Olszewska-Bancewicz 82-latka, która od 20 lat podróżuje po świecie autostopem, a zaczęła, gdy miała 62 lata. Albo zanotować jak Maryjka (Maria Dąbrowska):  „Całe życie przeżyłam z mężczyznami i to było szczęśliwe życie”.

Najwyższy czas  zapisać się na jogę twarzy /medytacja twarzy?/  lub na warsztaty w beskidzkiej Nowicy   Lucciola Ladies Rock Camp dla starszych dziewczynek, aby docenić to, co mamy, aby cieszyć się życiem i nie narzekać. Skoro starzenie może przytrafić się każdemu i w każdym wieku, więc dajmy sobie przyzwolenie na odrobinę szaleństwa, by zakrzyczeć codzienność, by znaleźć się ponad smogami, podziałami, które duszą i tworzą przytęchłą atmosferę.

Kiedy osiągniemy ten późny błogostan, mam nadzieję, że nie będziemy narzekać.  Czarne dziury nie są takie czarne  twierdził prof. S. Hawking i dodawał: „Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle”. Nawet  wówczas, gdy pozostał mu jeden, jedyny sprawny nerw, nie tracił wiary i nadziei.

Piotrze O,

piszesz: „Ja mam swój sposób na polepszenie sobie samopoczucia – własne wspomnienia i to pomaga”. Święta prawda. Niech młodzi zazdroszczą, bo te siermiężne czasy dawały w realu bardziej szczęśliwsze dzieciństwo niż współczesne przed komputerem w wirtualnym świecie. A wartości nie były na pokaz i nie były sprzedajne jak obecnie.

Watro,

obiecałam o botoksie napisać, więc powiem za siebie i Ciebie, że nam nie będzie potrzebny nawet w tym czwartym wymiarze, natomiast melduję: lifting postu przeprowadzony, talię  słów też wyszczupliłam. Kiedy kieeedyś  tam dorośniemy do tego wieku średniego,  ani cięższa waga, ani wyprychy, ani zmarchy nie będą dla nas ważne, a fascynujące możemy być zawsze, kiedy same chcemy, choćbyśmy miały trzymać się  raf koralowych. Pocieszające jest również to, że nasze  szczęście, szyte na miarę, zaczyna się od górnego C. Ja dorzuciłabym jeszcze dla nas ten gaj oliwny w prezencie. Na bogato.

 

56 uwag do wpisu “Pomyśl, że przyjdzie ta dojrzałość

 1. O matko, gdy przeczytałam, Twoje przykłady to stwierdziłam, że stara jestem już dawno.
  Ale młodym można być kilka razy, wiec szukam ciągle inspiracji i kontaktów z ludźmi bardziej energetycznymi od siebie, by od nich trochę uszczknąć i w ich cieple się ogrzać:-)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Jotko,
   trzymajmy się tej młodości, bo od niej czerpie się energię. Pracujesz z młodymi, więc będziesz wiecznie młoda.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

 2. Watra

  TEN WIEK rozpoczyna się prawdopodobnie wtedy, gdy już kilka lat pobędzie się na „zasłużonej” emeryturce i nagle nastąpi olśnienie , że przecież WOLNO MI WSZYSTKO, BO JESTEM WOLNYM CZŁOWIEKIEM, Śmieję się głośno / za głośno / , robię psikusy , nie zważam na konwenanse i absolutnie nie zwracam uwagi na to co inni o mnie powiedzą.A że WIELE nie można——– to już inna sprawa. HA!!!!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   tak myślałam, że mocna dorosłość zaczyna się w momencie, gdy zdajesz sobie sprawę, że wszystko wolno, bo niby kto miałby zabronić? Nawet jak ta wiosna się zestarzeje, to co ją może obchodzić, co robię? Co najwyżej pozwolę się jej ze mną śmiać i robić psikusy.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

 3. Bardzo trafne przykłady ☺ trzeciego wieku..Staram się trzymać pionu,ale czasami miewam zawieszenie podwozia☺☺Staram się jak tylko mogę, nie liczyć czasu ,który ucieka mi przez palce.Doba jak godzina…Im człowiek starszy tym bardziej czas ucieka.Nie boję się opinii ludzi,bo zawsze będą gadać.Ważne ,że z mojej strony jest szacunek do drugiego człowieka.Moje gafy ,czy niedomagania są od dawna ,bo wszelakie niedociągnięcia w życiu człowieka są nie tylko w wieku starczym ,ale też młodzi potrafią zrobić coś z czego się można pośmiać ,czy zezłościć.Nie uciekniemy od tego..Wszystko zależy od nas samych,głowa odpowiada za nas .Ja zanim coś zrobię ,zastanowię się nad tym…ale tylko w poważnych przypadkach..A tak biorę życie za kark i gnam do przodu.Szkoda mi czasu na rozmyślania,każdy dzień jest inny,zdarzają się sytuacje na wesoło czy bardziej poważnie..Ale ze wszystkim sobie radzę ,uśmiechem ,rozmową ,czy wzajemna pomocą..Najgorzej jest narzekać na wszelakie niedociągnięcia .Cieszyć się trzeba z tego co mamy,dziękować Bogu za to ,że w zdrowiu możemy dotrwać do sędziwego wieku…To tak jakbyśmy wygrali w totka.::)Nie wolno się zasiedzieć,spacery,wędrówki ,rozmowy,książki…to są ważne elementy potrzebne dla starszej osoby ,by mózg zmuszać do działania.Pomijam chorych..Ale każda zrobiona rzecz pozytywnie działa na staruszka::))))I ja wierze ,że do końca we mnie pozytywizm pozostanie.Serdeczności ślę::)))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Danusiu,
   podoba mi się Twój „pozytywizm”: uśmiech, spacery, książki i to działanie zamiast siadanie przed telewizorem. Czytałam artykuł o takiej damie pozytywnie zakręconej, od razu pomyślałam o Tobie, bo nie sztuką jest narzekać, ale dumnie nosić głowę wysoko mimo problemów i jeszcze innym pomagać.Po prostu trzeba kochać życie.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

   1. To , jak w piosence „Edyty Geppert-Kocham Cię Życie” Czasami przy sprzątaniu nucę Jej piosenki..Wtedy nie czuję zmęczenia☺☺Buziaki.

    Polubienie

  1. Ultra

   Sagulo,
   wbrew temu, co myślimy, każdy dzień przybliża nas do starości, tak nam zapisano. A gafami nie ma co się przejmować, każdemu się przytrafiają.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

   1. Ultra

    Sagulo,
    podobają mi się przemyślenia J. Carrolla, że tego, co naprawdę ważne w życiu, uczymy się za późno.
    Na tym właśnie polega tragedia starości, bo całe życie tyle się uczyliśmy, a na starość i tak
    tego nie możemy zastosować w praktyce. Czasem nawet nie pojmujemy.
    Życzę pogody i młodości

    Polubienie

  1. Ultra

   Leno,
   wydaje mi się, że o tym okresie późnej młodości najtrafniejsze spostrzeżenia miała W. Szymborska:
   Starość idzie Drogi Panie,
   Coraz cięższe wypróżnianie…
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

  1. Ultra

   Watro,
   uwielbiam Twoje pendolino, więc rozpędzaj się z tym WSZYSTKO również. I tak sobie myślę i myślę sobie tak: nie zwalniaj, bo jak mówią „Z upływem lat człowiek potrafi się przywiązać nawet do samego siebie.” Niech czas, ten stary oszust, idzie wolniej i niech nie próbuje Cię dogonić.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

   1. Ultra

    Watro,
    musisz wiedzieć, że prawidłowo powinno się nazywać ten czas stanem młodości stabilnej. Młodość młodością, ale stabilne łóżko, krzesło, ławeczka pod prysznicem, wygodne buty, ciepełko to są rzeczy, które się liczą. A parafrazując Przyborę, przecież życie to nic innego, jak tylko forma spędzenia czasu i od nas zależy, czy spędzimy go ciekawie.
    Życzę pogody ducha

    Polubienie

  1. Ultra

   Heba Nowa,
   pięknie dziękuję za ciekawy wierszyk z morałem, który adoptuję, aby wszystkiego spróbować po to, by nie żałować.
   Życzę młodości ducha

   Polubienie

 4. bodajże przedwczoraj na BBC radio 4 słyszałam audycję o tym, czego to pod żadnym pozorem nie wolno w „pewnym” wieku. że mini – to łee, że sukienki w rozmiarze 10/12 to już dawno nieaktualne, że dyskoteka w żadnym wypadku, bo próchno się sypie, itp.
  któraś ze słuchaczek zadzwoniła i z charakterystyczną brytyjską flegmą stwierdziła: „można wszystko, tylko mniej” (niech to każdy zinterpretuje na swój sposób). po czym opowiedziała o tym, jak to dnia pewnego postanowiła się wybrać wraz z „wiekową” koleżanką na koncert Bruce’a Springsteena. w rodzinie i wśród znajomych zawrzało, no jak to – babcia w ramonesce i koszulce ze Springsteenem? wstyd/obciach/nie wypada. a przecież Bruce Springsteen również emerytem jest.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Iwonko,
   miła jest dojrzałość, jeśli człowiek miły. Zrzęda zatruje nawet własną młodość.Tobie życzę wiecznej wiosny w sercu.
   Pogody ducha

   Polubienie

   1. Ultra

    Tatulu,
    byłam przekonana, że zdrowie Ciebie nie opuszcza. Cieszę się, że samopoczucie masz dobre.
    Życzę pogody ducha

    Polubienie

  1. Ultra

   Tetryku,
   jak sam zaobserwowałeś, każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary, bo też starość nie lubi jutra, woli wczoraj i wspomnienia, ale w snach zawsze jesteśmy piękni i młodzi.
   Życzę pogody ducha

   Polubienie

  1. Ultra

   Grażynko,
   Grechuta zawsze będzie młody…
   Czy wiesz, że K. Brandys twierdził, że starość zaczyna się rozumieć po czterdziestce, ale
   w tym samym okresie przestaje się rozumieć młodość, więc zaczynamy narzekać na ich zachowanie.
   Życzę pogody ducha

   Polubienie

  1. Ultra

   Daro,
   ale nie Starsza.
   Jeszcze w kwietniu będę w ortezie, a potem trzeba się uczyć zginania zastanych stawów przez 3 miesiące, dlatego też wiosny nie wyglądam z takim entuzjazmem, jak niegdyś. Za to bez ograniczeń nagradzam się krówkami i czekoladą, gorzką, żeby nie było, że tylko jem słodkości.
   Życzę pogody ducha

   Polubienie

 5. Klik dobry:)
  Nie wszystkim udaje się mieć wiosnę w sercu, bo głowa na to nie pozwala. Jeśli puchną tylko nogi, to i w bamboszach można potańczych. Gdy jednak puchnąć zaczyna mózg, nie ma rady. Nie tylko jest się zgorzkniałym, ale wręcz podłym dla otoczenia i wysysającym krew najbliższym, niczym wampir.
  Zatem wiosny! Wiosny! I jeszcze raz wiosny w pierwszej kolejności w głowie, a do serca sama spłynie, o!

  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Ultra

  Elaelgro,
  wiadomo nie od dziś, że to mózg najważniejszy i niechby pracował sprawnie jak najdłużej.
  Kaczkowski zaobserwował w hospicjum, że tylko u złych ludzi pogłębia się zło na starość, chyba że choroba typu Alzheimer zmieni osobowość. Ludzie z natury dobrzy będą łagodni, wyrozumiali i nie stworzą piekła najbliższym celowo, złośliwie i z satysfakcją, że dokuczyli. Samo życie.
  Życzę pogody ducha

  Polubienie

 7. Podobno starość się zaczyna wtedy, kiedy jako wprawny kierowca zostawiasz auto w garażu i jedziesz tramwajem, żeby nie bylo kłopotu z parkowaniem…;)
  Wszystko prawda, niemal każdy sprawia wrazenie niesmiertelnego aż do czasu…

  Polubienie

  1. Ultra

   Kobieto po 30,
   niektóre panie już po dwudziestym roku życia szukają oznak starości, a nawet wstrzykują sobie botoks, w późniejszym wieku jako uzależnione będą straszyły swoim wyglądem.
   A z tym parowaniem to karuzela, a co najeździć się trzeba, by ktoś zwolnił miejsce.
   Życzę pogody ducha

   Polubienie

 8. No i ja też się przyznam, że niektóre z opisanych przez Ciebie roztargnień czasem mi się zdarzają. Ktoś w komentarzu powyżej napisał, że człowiek bez względu na wiek może popełniać różne gafy i tak faktycznie jest, wszak mówi się przecież, że mamy tyle lat na ile się czujemy. Ja wiem, że niektórzy np. ja czują się na więcej niż mają, ale musimy pamiętać, żeby dbać o siebie, bo w zdrowym ciele zdrowy duch 🙂

  Polubienie

  1. Ultra

   Gabuniu,
   z gaf możemy się pośmiać, ale moja znajoma opowiadała, że nie pamięta imion wnuków i to jest znak, że potrzebny lekarz. A niepamięć czasem podstępnie przychodzi.
   Życzę pogody ducha

   Polubione przez 1 osoba

   1. Oj tak, masz rację Ultro, częsta i duża niepamięć jest sygnałem, że coś się zaczyna dziać, trzeba w porę zareagować, bo zawsze można opóźnić, przyhamować objawy, czy rozwijającą się chorobę, chociaż są przypadki, że np. na Alzheimera chorują już dużo młodsi ludzie.

    Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrówka Ci życzę Ultro 🙂

    Polubienie

 9. Co ma zrobić starszy facet, któremu zabrano już wszystkie wątki, w których mógłby się wypowiedzieć? Piękna dyskusja to sprawiła.
  Gratuluję tekstu i wspaniałych czytelników

  Polubienie

  1. Ultra

   Ewo,
   przeczytaj fragm. wiersza W. Szymborskiej:

   Powiadają: „Starość okresem jest złotym”.

   Kiedy spać się kładę, zawsze myślę o tym.

   „Uszy” mam w pudełku, „Zęby” w wodzie studzę,

   „Oczy” na stoliku, zanim się obudzę…

   Jeszcze przed zaśnięciem ta myśl mnie nurtuje,

   Czy to wszystkie części, które się wyjmuje?

   Życzę pogody ducha

   Polubienie

 10. Ultro, ja chyba strasznie stara jestem, a przynajmniej bywam… duchem. Ale czasem człowiek tak w tyłek dostaje, że naprawdę trudno nie narzekać. Tak czy inaczej biorę się za siebie. Dośc mazgajenia sie. Życie naprawdę potrafi być piekne. Dziękuję za to postawienie do pionu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Iwonko,
   Życie potrafi sponiewierać, mówimy, choć tak naprawdę ludzie nas poniewierają, a nie życie. Skoro jedno to życie, dlatego trzeba mieć dystans i zostawiać za sobą dramaty, by żyć dniem tu i teraz.
   Serdeczności

   Polubienie

 11. Na obrzeżach Łodzi, było niegdyś takie miejsce, gdzie w weekendy licznie zjeżdżała starsza młodzież – tak mniej więcej między 80, a 90 lat. Jak oni pięknie potrafili się bawić – patrzyłem z zazdrością. Niestety, miejsce zlikwidowano i nie mam pojęcia, gdzie oni teraz się bawią, ale gdzieś na pewno…

  Polubienie

  1. Ultra

   Hegemonie,
   wszyscy kiedyś będziemy starsi, są rzeczy, które trzeba wiedzieć wcześniej, zanim dziadkowie, rodzice, a potem my wejdziemy w ten trudny wiek.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Małgosiu,
   rewelacja! Tylko jak ćwiczyć bez sprawnych kończyn? A tu mówią, że taniec najbardziej zapobiega grzybieniu. A z drugiej strony: może lepiej umrzeć młodym, a nie starczym tetrykiem?
   Serdeczności

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s