Mity i niezwykły triumf pseudonaukowych teorii

Wędruję od lat myślami po tym kraju niczym wiodąca firma;  lata  doświadczeń zrobiły swoje, a mimo to powrotu do średniowiecznych zwyczajów nie spodziewałam się w dobie epoki Internetu oraz zdobywania planet. Przed laty  niewykształceni ludzie tworzyli teorie o grasujących czarnych wołgach porywających dzieci na macę, wierzyli w ingerencję zielonych kosmitów i UFO. Cóż, dawną wyobraźnią  powozili prości  furmani, ale współczesne teorie powożone są przez wykształconych, z profesorskimi tytułami, powielane przez media,  przedstawicieli parlamentarnych, księży, świat biznesu, dziennikarzy,  a lista jak bajka dłuuga.

Zastanawia,

dlaczego w dobie zdobywania kosmosu tyle kosmicznych wieści, a właściwie z sufitu i konia z rzędem temu, kto odpowie, dlaczego mają tylu fanów. Pseudonaukowe teorie, wizjonerzy, szamani, uzdrawiacze rosną w siłę,  powstają jak grzyby po deszczu. Internet aż huczy od uzdrawiających rewelacji. Wprawdzie nie jesteśmy ekspertami, nie wszystko rozumiemy, wiadomo, ale to jeszcze nie powód, aby wierzyć w rozmaite szokowe teorie, czy ukryte terapie. Od dawna próbuję zrozumieć owe obrzeża nauki i za Chiny nie pojmę, dlaczego pełno tego udowadniania pseudo-nauki i pseudo-wiedzy (badziew i paździerz) w internecie (wolność, czyli każdą bzdurę można pisać?), w prasie (dla chleba?) i w wydawnictwach (dla mamony?).

Nawet śmiech

z najprostszych atrakcji już nie bawi: płaska ziemia, wit. C lecząca wszystko, łącznie z opowieściami, że ktoś witaminą w Nowej Zelandii wyleczył się z białaczki. (Może suplementacja diety zapłaciła?) Jaką odtrutkę zastosować, kiedy czytamy, bądź słuchamy: „szczepienia są główną przyczyną autyzmu i obniżają inteligencję”, „Dzieciątko Jezus nigdy nie było szczepione”. Tyle że angielski lekarz, który pierwszy głosił tę teorię, został pozbawiony pracy i wykluczony z gremium naukowców. U nas antyszczepionkowcy mają wykłady na uniwersytetach, a niektórzy nawet tam pracują, niestety. Dlaczego zezwalamy, by ktoś, kto nie jest lekarzem, robił za znachorkę, brał za to pieniądze i żerował na cudzej chorobie, bo to jest zarabianie na nieszczęściu, a nie ukryta terapia. http://niezdrowybiznes.pl/ukryte-terapie-ukryte-sciemy-czyli-szarlatani-zarabiaja-miliony/).

Przydusiło mnie

to powszechne głoszenie nieudowodnionych naukowo koncepcji. Cytuję: „Nie ma ani jednego przypadku spośród milionów kobiet, w którym mammografia zapobiegła powstawaniu nowotworu piersi. Wręcz przeciwnie, jak wiadomo, mammografia sprzyja powstawaniu nowotworów.”  Dziewczynki nie powinny mieć kontaktu z Wi-Fi, ponieważ „prawie 60 proc. dziewczynek w wieku szkolnym może mieć z powodu Wi-Fi większe ryzyko poronień i uszkodzeń płodu.” I to pisze naczelny od terapii, nic, tylko założyć mu pióropusz i ogłosić, że w tych spiskowych terapiach sprawdza się  teoria, iż jego mózg zawiera 80% wody.

Zacznijmy od kosmitów

Pewien katolicki ksiądz widział w 3D i opisuje taką istotę z oczami bez źrenic, czterema  rogami, zło, czyli UFO. Opowiada bez żenady, a przełożeni zacierają ręce, przybywa wierzących. W co ci ludzie wierzą? (https://www.youtube.com/watch?v=dwCG50mZCLk).  Egzorcystów również coraz więcej, tylko patrzeć, jak pojawią się w szkołach. W świecie, w którym parówki rozmawiają z ludźmi, bo przecież nie są parówkami, skoro są berlinkami, wszystko jest możliwe.

Pseudonauka wygrywa walkę o masową publiczność, bo obiecuje świat, w którym wszyscy mogą zrozumieć wszystko, a  z każdej choroby możemy  się wyleczyć wit. C , czy suplementami z ziółek. Szczur z Loch Ness pisze o Internecie:  „W ujęciu geometrycznym medium to bez najmniejszych wątpliwości spłaszcza. Głównie stan umysłu, a w dalszej konsekwencji horyzonty. Można zatem żywić obawy o rychły powrót koncepcji płaskiej Ziemi.”  Flat Earth Society to organizacja głosząca, że Ziemia jest płaska.  XXI wiek, a  ludzie w to wierzą, przecież samemu można wsiąść do balonu, zrobić się w balon i osobiście sprawdzić: „Wzleć balonem do stratosfery i zobacz, że horyzont pozostanie prosty. ” Proste? Proste, ale co z logiką? Jak tłumaczono to niegdyś, że na drugiej półkuli ludzie musieliby chodzić do góry nogami.

Jeden przycisk

i Internetu… nie ma. „Pomysł o jednym przycisku wyłączającym cały Internet był poruszany zarówno w kręgach bezpieczeństwa narodowego, jak i teorii spiskowych.” Prezydent może zawiesić radio i telewizje w czasach narodowego kryzysu albo dla określonych celów. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że może przyjść czas, kiedy kryzys doprowadzi do wyłączenia Internetu. „Jeszcze potężniejsze są instrumenty do precyzyjnej kontroli pojedynczych osób. Praktycznie nie ma przed nimi obrony – chyba że wyłączy się komputer”. Na szczęście, nie dotyczy to szarych eminencji tej ziemi. I tego się trzymajmy. Teoria spiskowa głosi, że szefowie od dłuższego czasu mają możliwość kontrolować każdy ruch, jaki wykonują na komputerach ich pracownicy. Ale nowe dane z zakresu telematyki przenoszą to obserwowanie o jeden krok dalej. Zatrudniający może teraz stworzyć algorytmy, które obliczą ile pracujesz i co dokładnie robisz w danym momencie(…),  a jak zdenerwujesz nieodpowiednią osobę on-line, wykradnie ona twoje dane.”  https://www.ranker.com/list/internet-conspiracy-theories/mike-rothschild?ref=collections_btm&l=364184&collectionId=1406

Krzyczeć „wolność” jest przyjemnie, a jak ona przychodzi, to potem ludzie szukają ojca Rydzyka, żeby powiedział, kto tam konspiruje i przeszkadza. Fundamentalizm jest ubocznym produktem wolności” (Z. Bauman).

Czasem myślę

sobie i myślę, a może machnąć lekko ręką na wszystko i wesoło zaćwierkać, że pseudo-świat wzywa, skoro homo bywa z rozsądkiem na bakier. Tak pogardzamy kolorem ciemnym, ale widać, że granice między rasą białą, a inną nie są tak duże w sposobie widzenia tego świata, jak o sobie myślimy. Ciemnota, szamani, uzdrowiciele tu i tam obecni. Ale choćby przyszło tysiąc uzdrowicieli i każdy przyniósł tysiąc rad i teorii, nie uwierzę, że moje IQ niskie jest przez to, że rodzice mnie zaszczepili, a  rak krwi bez chemio-, brachy-, radio- lekowe SPA oraz leków podanych przez specjalistów sam ustąpi po pseudo-wiedzy znachora od ukrytych terapii i lewoskrętnej witaminie. Niech ludzie wierzą w co chcą, ale na tej naiwności szarlatani zarabiają dlatego, że wydawnictwa wydają poradniki, media zapraszają, gazety promują, a ludzie się nabierają i tracą pieniądze. Taka terapia srebrem to „jedyne 15 000 zł przez 6 miesięcy” (a ja mam za darmo, za co dziękuję). Wit. C kupisz już za 70 zł, bo można bezkarnie także sprzedawać swoje leki w internecie i drenować kieszenie.

Przyjdzie zaczekać aż  wszystko pokryje rdza zapomnienia, kurz pokryje epokę, przyjdzie całkowite zaćmienie, krowy będą dawały czerwone mleko, kaczkom kupry odpadną, pytony opanują zagajniki i kury przestaną się nieść. Skoro żarty  się skończyły, nie ma nawet z czego  się śmiać. Wierzycie szamanom, inżynierom udającym lekarzy, znachorom, to może i blogerce uwierzcie.

62 uwagi do wpisu “Mity i niezwykły triumf pseudonaukowych teorii

  1. Ultra

   Thaftaniuku,
   najczęściej oszukiwani są starsi, ponieważ ich dotykają choroby. Nikt nie chce cierpieć, więc szuka pomocy, a nie zawsze pomoc jest możliwa, więc żerowanie na cudzym bólu niektórych ludzi nie będących lekarzami jest obrzydliwe i powszechne, niestety.
   Kłaniam się pięknie

   Polubione przez 1 osoba

 1. Andrzej Skupiński

  Ciągle nie mogę zrozumieć, a co dopiero dojść do tego, jakie są źródła tej ucieczki od standardowego racjonalizmu. Czyżby zaczynała sie epoka zupełnie nowego Romantyzmu wraz ze specyficznym Drang und Sturm Periode ( niemal wysyp wojujących i zupełnie współczesnych czarowników, nowych władców serc i umysłów naszych!) .
  Jedno jest pewne, podstawowym źródłem tego jest… strach. Przed kim, przed czym, dlaczego?!
  Jak z tym walczyć, jak wyplenić, jak nie dać się zwariować?!!!
  Być może wyjdzie to w następnych komentarzach.
  uściski
  klateracje.blogspot.com

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Andrzeju,
   internet pełen jest rewelacji, a czasem głoszą, obiecują raje i straszą sami księża, którzy swoje frustracje przekazują na vlogach, podsuwają dramatyczne wizje, czasem to są ich osobiste przeżycia i lęki. Cóż to szkodzi przekazać dalej, niech inni też się boją. Tylko co na to ich przełożeni:

   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 2. Kneź Dreptak

  Walka fanatyków zawsze powoduje, że nikt nikogo nie słucha. Wszystkim wystarczy wyzywanie przeciwnika i wdeptywanie go w glebę. Kwestia którzy uzyskają przewagę liczebną, dlatego tworzą własne zamknięte grupy, gdzie mogą przeciwnika wyzywać do woli i umacniać własne, jedynie słuszne poglądy.
  A kto ma rację? Kto traci? Cóż, a kogo to obchodzi? 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tatulu,
    ale gdy spojrzeć, ile kosztują suplementy w sklepie, czy Amazonie, powinno się światełko zapalić, a tymczasem nie zapala i biznes kwitnie. Legalnie, czyli można oszukiwać i sprzedawać kurkumę za dziesiątki zł cierpiącym, bo gdy boli, kupią wszystko i za każdą cenę. A ochrony przed naciągaczami nie ma.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

  1. Ultra

   Kneziu,
   fanatyzm jest obecny i racjonalne przesłanie nie dociera. Moja znajoma kupuje w internetowym sklepiku wit. D3 po 30 zł, bo podobno każdemu duże dawki są potrzebne. Kiedy zbadała siebie na zawartość witaminy, okazało się, że nie musi jej brać. Poszło w eter, że Polacy mają mało wit.D3, co jest prawdą, więc wszyscy kupują, choć nie każdemu potrzebna, ale to trzeba wiedzieć, czyli zbadać się najpierw i tyle.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

  1. Ultra

   Jotko,
   jeżeli w śniadaniówkach mówią, zapraszają tych szamanów, wydawnictwa wydają książki (sama wypożyczyłam z biblioteki, by przeczytać), to nic dziwnego, że ludzie wierzą. Takiej reklamy, to nawet wynalazki godne Nobla nie mają i to mnie boli.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 3. Bo taka jest ludzka natura! Od zawsze wierzono w gusła, wróżki, odczynianie uroków itp To trwa nadal w zmienionej formie. Pradawna czarownica mieszająca zioła to dzisiejszy entuzjasta medycyny naturalnej i ekspert od witaminy C. Potwór porywający dzieci to dzisiejszy tajemniczy pyton wiślany… Analogie można mnożyć. Wiara w uzdrowicielską moc przeróżnych diet lub przedmiotów to czysty atawizm.A że przy okazji ktoś czerpie z tego materialny zysk to już efekt uboczny tej naszej natury sprytnie wykorzystywany przez przedsiębiorczych.
  Przyznam się, że ja też nie lubię gdy czarny kot przebiegnie mi drogę, nie zabijam pająków a każdego 13-go bywam niezwykle ostrożna bo przecież wiadomo, że Licho nie śpi:))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   mnie akurat trzynastka ani czarny kot nie przeszkadza, ale też wiara taka nikogo nie krzywdzi. Natomiast leczenie wit. C lewoskrętną (nikt nie wie co to jest, bo wymyślona na potrzeby marketingu) wielu chorób, w tym raka, powinno być ścigane prawem. Inżynier leczący suplementami nadaje na firmy farmaceutyczne, tymczasem sam otwiera sklepy i sprzedaje coraz to nowe produkty, a ceny zwalają z nóg.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 4. Watra

  Zatem kierujmy się własnym rozumem , doświadczeniem , nie ulegajmy trendom , modom spektakularnym rewelacjom i nie kpijmy z babcinej dewizy , że pomoże nam aspirynka i pierzynka.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Tylko to nas uratuje. Nie zbawimy świata. Zawsze byli i będą nadal wyznawcy teorii spiskowych, którzy potrafią zawładnąć wyobraźnią innych.
   Mamy rozum, jakieś doświadczenie i intuicję jako wyposażenie obronne i to powinno wystarczyć

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tatulu,
    też mi się tak wydawało, ale kiedy zachorowała na glejaka córka mojej koleżanki z pracy i zobaczyłam, jak chwyta się każdej deski ratunku dla dziecka, zrozumiałam, że żerowanie na tak rozpaczliwie szukających ratunku powinno być karane albo uniemożliwione winno być propagowanie nadziei.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

   2. Ja też znam takie przypadki. Dla przykładu przesłanie zdjęcia chorej i odpowiedniej, bardzo wysokiej zwykle sumy dla uzdrowiciela w zamian za interwencję i uzdrowienie. Są tacy, którzy w to wierzą i korzystają z usług

    Polubione przez 1 osoba

  2. Ultra

   Watro,
   babci leki są dobre na choroby nie zagrażające życiu. Natomiast jeśli ktoś stosuje witaminę na glejaka, to już powinno podpadać pod paragraf.
   Nie dziwię się cierpiącym, wysupłają ostatni grosz, by kupić wodę strukturyzowaną za 2.500 zł. Cwaniacy zarabiają, bo ludzie chorzy są zdesperowani, odrzucają racjonalność, by za wszelką cenę pozbyć się choroby. Medycyna nie na wszystko pomoże, szaman obiecuje, że każdą chorobę wyleczy.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

  1. Ultra

   Małgosiu,
   moja znajoma swego czasu zachwycała się dietą Kwaśniewskiego (nie mylić z b. prezydentem). Do czasu, kiedy zobaczyła na własne oczy zgubne skutki tej diety. Teraz doradza, by mniej jeść, ruszać się i tyle. Podobnie była zauroczona lekami homeopatycznymi, choć syn farmaceuta tłumaczył, że to placebo działa tylko w umyśle. Brała codziennie, bo miała nie zachorować na grypę, ale zachorowała, a homeopatia zdrowo wyczyściła jej kieszeń.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 5. Szkoda, że jest przypóźnawo ale cos trza napisać.
  Wprowadziłaś mnie w niebywale wesoły nastrój i przypomniałaś kawał. Drzwi a na nich duży napis JASNOWIDZ, godz. przyjęć etc, etc. Ktos puka a zza drzwi dochodzi głos – Kto tam ?. Ja tam w te pseudo leki nie wierzę, nie wierzę także przepowiednie i zabobony. Mam na to jeden skuteczny środek – wystarczy splunąć przez lewe ramię.
  Pozdrawiam
  Piotr Opolski.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Powiem brutalnie – wynika to z niewiedzy (nie chcialo się uczyć), z tego , że latwo ulegamy sugestiom oraz z tej zmory jaka jest uogolnianie – skoro mnie pomoglo, pomoze i tobie, ale przecież nie chodzi tu tylko o zwykly katar czy kaszel ale o cos znacznie ważniejszego. A cyttat z Baumana świetny, pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Mieszczko,
   człowiek zdesperowany uwierzy nawet, że białe jest czarne, ale po to są właściwe organy, by uczyły oszustów rozumu. Tymczasem dobrze się mają, żerują na nieszczęściu, produkują „leki” i karmią nimi innych, przy okazji czyszczą nie tylko jelita, ale i kieszeń. Legalnie i w imię prawa. Przerażające.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

  1. Ultra

   Gabrysiu,
   tych „lekarzy” jest dużo więcej. Wydają książki, mają apteki- sklepiki, produkują suplementację, którą nazywają lekami, zarabiają miliony, do tego promowani są przez telewizję, witryny księgarni i czasopisma.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 7. Tyle już tu napisano, że sama nie wiem, co dodać. Może jedynie to, że jeśli są chętni, żeby wierzyć, czytać, kupować, to będą i „producenci” tych leków na całe zło. Zawsze tak było i zawsze będzie. Różnica tylko w tym, że teraz, za pośrednictwem internetu ten szemrany handel trafia wszędzie. I to jest już niepokojące. jednak, my malutcy nic z tym nie zrobimy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Iwonko,
   mąż znajomej, lekarz, był chory na raka, żona przeczytała o wlewach witaminowych, więc zaproponowała stosowanie. Odpowiedział, że na uczelni robili badania z tą witaminą i nie stwierdzono poprawy. Moja pani hematolog również zaprzeczyła, że „C” leczy. Gdyby tak było, to lekarze nie leczyliby się sami tymi rewelacjami?
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 8. Jest w tv taki program – nie pamiętam nazwy, w którym opowiada się takie pierdoły jak np. – kosmici byli na Ziemi i to oni budowali miasta Majów, albo, że w głębi Ziemi istnieje życie piekniejsze niż na Ziemi!
  W Internecie też czytam o takich gusłach, przepowiedziach i ciemnocie w XXI wieku!

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultro ja nie wiem dlaczego ludzie dają się nabierać na te cudowne rzeczy! Najbardziej szkoda mi osób starszych, którzy kupują takie przekręty! To dzieje się często na wczasach, na których wypoczywają seniorzy!

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Sagulo,
    ludzie starsi są grupą, która ulega manipulacjom, bo są zbyt łatwowierni i spolegliwi. Znam panią, która kupiła noże za darmo, ale za ostrzenie tychże zapłaciła 3 tysiące. I nie przyszło jej do głowy, że sama może sobie zaostrzyć.
    Pięknie się kłaniam

    Polubienie

 9. dasiagallery

  Mówi się też, że „wiara czyni cuda”. Często ludzie wierzą w coś, bo bardzo chcą. I wyłączają wtedy racjonalne myślenie. Ale wierzyć w ewidentne bzdury? Może ktoś wymyśli jakąś szczepionkę przeciw ciemnocie… i zorganizuje obowiązkowe szczepienia na wiosnę… ;-). Ładnie, zachęcajaco nazwałoby się… Takie akcje też mają wzięcie. Ach, rozmarzyłam się…
  To ja sobie teraz garść wit.C zaaplikuję, bo po ostatnim remoncie sypialni boli mnie tu i ówdzie… na pewno mam raka… 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Dasiu,
   sama korzystam zimą z wit. C, ale nie na raka. Jeśli ktoś głosi, że chemia jest szkodliwa, więc należy zaprzestać jej stosowania, bo wystarczy lewy skręt wit. C, to powinien być ścigany przez prawo, bo szkodzi, a nie pomaga. Tyle, że u nas nikt za nic nie odpowiada. Nie tylko chodzi o pseudonaukę, ale błędne decyzje, czy działanie na szkodę przez urzędy i państwowych urzędników.
   Kłaniam się pięknie

   Polubione przez 1 osoba

   1. Zgadzam się z Ultrą. Działanie pseudolekarzy powodujące, ze ludzie rezygnują z medycyny i leczenia zasługuje na karę. Podobnie jak robienie wody z mózgu, że coś pomoże, a dostaje się się jakiś nie wiadomo jaki preparat. Rozumiem ludzi w potrzebie. Zrobią dla siebie lub bliskiego wszystko. Jednak wykorzystywanie tej sytuacji jest zwyczajnym świństwem i przestępstwem.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Iwonko,
    jak widzę tych znachorów głoszących swoje rewelacje na uniwersytetach, by dodać sobie wiarygodności, a tłumy są bezbronne, bo przecież nie każdy ma wiedzę medyczną, to myślę, jakie prawo pozwala „leczyć”, jakie wydawać takie „rewelacje”, a telewizja podkręca głupotę.
    Pięknie się kłaniam

    Polubienie

  1. Ultra

   Maradag,
   oczywiście, że żartowałaś i śmiałam się z brania wit. C tak na wszelki wypadek, gdybyś zachorowała. Chyba sama wezmę, bo jesień niedługo będzie u nas. Już rżyska zaorane.
   Pozdrawiam pięknie

   Polubienie

 10. Temat jest bardziej skomplikowany. Wiara w pseudonaukę i naukę, to zazwyczaj wiara. Przecież jeszcze niedawno nauka zalecała polewanie ran bojowych wrzącym olejem. Można przytoczyć ogromną listę leków, które zostały naukowo dopuszczone do obiegu i z hukiem wycofane. Chociażby nie tak stara afera francuska z lekiem mediator na cukrzycę. Każdy z nas zna ofiary błędów lekarskich – czasami są śmieszne, a czasami szokujące. Pamiętam, jak mój ojciec przechodził ciężkie grypy tuż po otrzymaniu szczepionki antygrypowej. I tak było co roku, ale zawsze brał, bo lekarze kazali. Więc, gdy nie można wierzyć medycynie, to co się dziwić, że wierzy się szarlatanom? Poza tym należy pamiętać o tzw. czynniku psychicznym, który sprawia, że placebo może uratować życie.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Hegemonie,
   tak jest jak piszesz, tylko nauka „z hukiem”wycofuje się, jeśli lek nie działa. Nie znam natomiast przypadku, by znachor wycofał się z leku, który nie działa. On pójdzie w zaparte, bo chodzi o kasę.
   Pięknie się kłaniam

   Polubienie

 11. To, że ciemny lud kupuje te rewelacje, jeszcze rozumiem (tak na marginesie, uważaj na białego busa, który zastąpił nieodżałowaną, czarną Wołgę i porywa dzieci!). Tego, że bardzo często rozpowszechniają to ludzie, którzy doskonale wiedzą, że to kit, nigdy nie zrozumiem, gdyż żeby to pojąć, trzeba być taką samą szują, jak oni.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Wojtku,
    niepotrzebnie się oburzasz. Sama dam 1200 zł, a będę miała trzy w jednym: zostanę oczyszczona, uzdrowiona i fortuna się do mnie uśmiechnie. Pomyśl sam, czy nie warto stracić, by więcej zyskać.
    Kłaniam się

    Polubienie

 12. Przyznam, że podana przez Ciebie cena kuracji srebrem jest najdelikatniej to mówiąc szokująca. Jeszcze ciekawszą wydaje się sprawa co to właściwie jest za kuracja, bowiem znakomita większość związków srebra jest najzwyczajniej trująca. Po prawdzie 16 tysięcy za wyleczenie bólu gardła przy zaziębieniu, czy oparzenia to jednak kosmicznie duża kwota.
  Buziaki od nas dla Was 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Szczurku z Loch Ness,
   nie korzystałam z kuracji, więc nie wiem, jak dawkować, wizyta 200 zł, dlatego pana od maszyn nie zapytam.
   Cytuję: „Cudowny sok z trawy pszenicznej za blisko 250 zł za litr, półroczna terapia nanosrebrem za ponad 15 000 zł, strukturyzator wody pitnej za 2500 zł to tylko nieliczne pomysły” (https://dyskusja.biz/biznes/ukryte-terapie-czy-ukryte-sciemy-czyli-jak-szarlatani-zarabiaja-miliony-59501). Z tego, co przeczytałam w komentarzach innych tekstów, spora część jedzie do USA. Proszę zobaczyć sklep Visanto 1 butelka sreberka kosztuje 345.60, a teraz jest w promocji kosztuje tylko 249.90 (Mam nadzieję, że tyle nie każesz zapłacić, kiedy już wiesz, jak trzeba wyceniać): https://zdrowepodejscie.pl/visanto-jerzy-zieba,f13409?gclid=EAIaIQobChMIo6PZouj73AIVxxoYCh0tJw5QEAAYAiAAEgKtd_D_BwE Po półrocznej kuracji litrami nano chory będzie świecił na niebiesko niczym smerf, bowiem srebro się odkłada w organizmie, przecież to metal ciężki.
   Zainteresowałam się trawą pszeniczną, okazało się, że to pszenica, tylko bio – cokolwiek to znaczy, bowiem znajoma twierdziła, że nie ma specjalnej, chyba że chodziło jedynie o to, iż urosła bez nawozów. Przecież samemu w doniczce można zasiać, nie nawozić, zrobić sok, a 250 zostaje w kieszeni (W Googlach ta pszenica kosztuje 13.99). Powala także cena Wit D3 – 127.90, czy sok z kiszonej kapusty za ponad 54 zł 300mg za to o nazwie liofilizat oraz impulsator magnetyczny MIM2 za 400 zł, a w promocji – 397.90. To jest pomysł na biznes, tylko trzeba zadbać o reklamę cudownych leków.
   Pięknie dziękuję

   Polubienie

   1. Przywiozę na Kartoflisko, bo rzec jest trywialnie prosta do uzyskania i co zawsze powtarzam proponuję jednak tego nie pić. Problem owych szarlatanów polega na tym, że zapominają a może bardziej nie chcą pamiętać, że w procesie trawienia bierze udział kwas solny, który w wyniku reakcji ze srebrem daje chlorek srebra, czyli substancję toksyczną i nierozpuszczalną w wodzie. Kupa wariatów powiadam Ci Ultro.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Szczurku z Loch Ness,
    sreberko rewelacyjnie goi najtrudniejsze rany, oparzenia po barszczu i wygładza skórę. Wszystko wypróbowane osobiście.
    Jak zaśpiewasz 15 tys. za kurację aż do Watrowiska, to bankomat zbankrutuje, ja pójdę z torbami, ale Ty poznasz wartość leku polecanego przez samozwańczych uzdrowicieli.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

  1. Ultra

   Kobieto po 30,
   wiadomo, że nie znamy się na lekach, bo nie mamy wykształcenia medycznego, ale państwo ma ochraniać przed hochsztaplerami swoich obywateli.Tymczasem mają swoje audycje w radiu, są zapraszani do telewizji, mogą sprzedawać swoje „leki”.
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

 13. Chrystus głosił ,że wiara uzdrawia,prawdziwa ,głęboka wiara w uzdrowienie, ale ludzie mają problem z prawdziwą wiarą a z łatwością wierzą w magiczne sztuczki ,to wielu magików i cudotwórców wykorzystuje te tendencje rynku.Myślę ,że słabe efekty oficjalnej medycyny w leczeniu chorób przewlekłych, też sprzyjają takim tendencjom.
  Dużo wiary w uzdrowienie życzę :))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Molekułko,
   ludzie wierzą szarlatanom, bo oni zapewniają, że uzdrowią. Lekarz ma wiedzę i tego nie powie. Nikt nie chcee przyjąć do wiadomości, że nie ma dla niego ratunku, dlatego szarlatani to wykorzystują. Inna rzecz, że prawo zezwala.
   Kłaniam się

   Polubienie

 14. tetryk56

  Jedną z zasad prawa rzymskiego, podstawy europejskich systemów prawnych, jest „chcącemu nie dzieje się krzywda”. Karanie z urzędu oszustów pseudomedycznych nie jest możliwe – jak najbardziej powinno być wspierane przez państwo występowanie poszkodowanych przeciwko oszustom. A głównym winowajcą jest organizacja społeczeństwa (najogólniej – państwo właśnie), poprzez zaniechanie sensownej edukacji, skutecznej organizacji służby zdrowia itp.
  Reklamowanie bzdur w mediach to czysto finansowa rachuba – jest tak wielu chętnych widzów/słuchaczy/czytelników, że biznes medialny nie może ich ignorować. A sensownych, „misyjnych” mediów brak, bo państwowe zawłaszczyły grupy przedstawicieli gładkich mózgów, dbających wyłącznie o swój własny lub partyjny interes…

  Polubienie

  1. Ultra

   Tetryku,
   edukacji brak, to fakt. Jednakże tonący brzytwy się chwyci, by wyzdrowieć. Dlatego osoby z premedytacją oszukujące, powinny być ukarane.
   Kłaniam się pięknie.

   Polubienie

 15. Gniewko Borysławski

  Odpowiedź jest w zasadzie bardzo prosta, choć wymagałaby obszernego opracowania. Natura nie lubi próżni. Lekarze nie uzdrawiają lecz leczą. Przemysl farmaceutyczny oszukuje proponując stare lekarstwa w nowych opakowaniach. Idąc do lekarza należy mu podać gotową diagnozę. Najnowsze osiągnięcia medycyny są nie dla wszystkich. Ceny leczenia – science fiction. Posiadam podręcznik na studia medyczne na których było jeszcze wykładane ziołolecznictwo. Medycyna stała się przemysłem.itd itp.

  Polubienie

  1. Ultra

   Gniewko,
   wszystko o czym piszesz jest oczywiste i prawdziwe, jednak nie rozumiem tego braku rozsądku w dobie dostępu do książek i wiedzy medycznej tak dużej liczby ludzi.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s