Majestat Watykanu

Post and photos show Rome, the Vatican.

Być w Rzymie i nie zobaczyć Watykanu? Tego sobie nie można wyobrazić w żadnym ze snów, przecież w samym środku miasta na wzgórzu leży najmniejsze państwo świata, siedziba papieży – Watykan. Łatwo go obejść (0, 44 km2 ), ale otoczone murami, więc zobaczymy tylko kopułę. Słynna Via della Conciliazione (Droga Pojednania) jedna z głównych dróg w Rzymie, łącząca plac Świętego Piotra z Zamkiem Świętego Anioła na prawym brzegu Tybru doprowadzi do najbardziej rozpoznawalnego na świecie placu Świętego Piotra. Otoczony kolumnadą zaprojektowaną przez mistrza Berniniego zwieńczony attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych, w tym także Polaka – św. J. Odrowąża. Centralne miejsce zajmuje jeden z trzynastu obelisków sprowadzony przez Kanigulę, podobno był świadkiem męczeńskiej śmierci  Apostoła, a po bokach obelisku stoją słynne fontanny. W środy jest audiencja z papieżem, więc dodatkowe przeżycie.

Każdego ranka na tym placu przypominającym matczyne ręce wyciągnięte do wiernych, gromadzą się tłumy, by wejść do jednej z największych świątyń świata z 44 ołtarzami, relikwiami, grobami papieży, królów i świętych.

Bazylikę Świętego Piotra wieńczy kopuła zaprojektowana przez Michała Anioła. Można wejść na nią słynnymi schodami (zawrót głowy, ok. 300!) lub do połowy wjechać, widoki niezapomniane. Samo wnętrze Bazyliki Św. Piotra zachwyci tak wiernych, jak również zwykłych miłośników sztuki. Monumentalny baldachim wart obejrzenia (ok. 30 m wysokości), słynna „Pieta” Michała Anioła, kaplice, w tym Św. Sebastiana, gdzie znajduje się grób JP II. Na każdym miejscu widoczny jest przepych i bogactwo zdobień świątyni stojącej – wg tradycji – na miejscu, gdzie leżą szczątki tego, który był opoką („Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój”). 

Warto zobaczyć muzea watykańskie, Kaplicę Sykstyńską (tu zdjęć robić zabraniają), a latem zwiedzić papieskie ogrody. Watykan to taka perełka architektoniczna, a nieziemskość zebranych świętości dodatkowo robi wrażenie. Historia, kultura, architektura, niezbadane tajemnice, zagadki, alegorie, a wszystko w jednym, bo dodatkowo dochodzi majestat, a ten również stawia na baczność. Oświetlony wieczorem stwarza niezapomniany widok.

Stolica Święta, bo tak brzmi oficjalna nazwa, żyje pielgrzymkami cały rok i to od rana do wieczora. Tu trzeba być, aby zobaczyć wyjątkowość tego miejsca. Jedni zostawią tu połowę swojego serca, inni zachowają w pamięci widoki, a jeszcze inni przyprowadzą tu swoje dzieci.

Człowiek jeździ, zwiedza, ogląda arcydzieła, dotyka kamieni, ogląda świętości, a potem wraca do domu i być może nie staje się lepszy, ale na pewno bogatszy o doznania i własne refleksje.

Watrze – dla przypomnienia poprzednich wyjazdów do Rzymu.

Zdjęcia Tomka

107 uwag do wpisu “Majestat Watykanu

 1. Zawsze się zastanawiam jak kiedyś budowano te cudne budowle i malowano tak interesujące obrazy, kiedy nie było współczesnej techniki. To jest ogromna praca wykonana w dziesiątki lat – podziwiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Sagulo,
   trud ludzki jest widoczny w dziełach artystów. W. Smoczyński pisał, że sam cesarz Konstanty Wielki na cześć dwunastu Apostołów przeniósł na własnych plecach dwanaście koszy piachu przy fundamentach Bazyliki.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Ulotne Chwile,
   ten przepych widoczny jest także w naszych kościołach, gdzie barokowe zdobienia kapią od złota, mają olśniewać szarego człowieka. A skromności życia przedstawicieli kościoła też jakoś nie widać.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

 2. Na pewno warto zobaczyć ze względu na walory architektoniczne, historyczne i artystyczne. Aczkolwiek moja młodsza siostra tak bardzo wpłynęła na moją chęć odwiedzenia Watykanu swoimi przemyśleniami po pobycie tam, że już sama nie wiem 😀 Powiedziała, że Watykan to po prostu nic innego, jak przepych, a osobom bezdomnym zabroniono wyciągać z fontanny drobniaki wrzucane tam przez ludzi. Wrzucone na terenie Watykanu- więc do Watykanu należą. Biedni mogą się wypchać.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Seeker,
   to prawda, straż pilnuje porządku i nie pozwala nikomu wybierać pieniążków.Watykan ma swoją mennicę i swoje watykańskie euro.
   Opłaca się pracować w Watykanie, tu nie płaci się podatku.
   Czy wiesz, że Watykan bronił Pokemonów?
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 3. Frau Be

  Tym, co najbardziej podobało mi się w Watykanie, były Pieta i Kaplica Sykstyńska. W tej ostatniej rozpłakałam się z tego dziwnego uczucia – szczęścia czy zachwytu, czy może mieszanki… Pamiętam to wrażenie, które mną wstrząsnęło, że piękno i ludzkie umiejętności są tym, co rzuca na kolana. Dlatego tak się wściekam, gdy dziś nazywa się sztuką starą ramę od obrazu z butem wiszącym na sznurku i inne Szajny-Grotowskie-Kantory. Byle syf potrafi zrobić byle niedojda – zrób jak Michał Anioł, a pogadamy o SZTUCE!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Frau Be,
   „Pieta” jedyne dzieło podpisane, natomiast Sykstyńska rzuca na kolana, tu cudów nie ma, każdy jest wstrząśnięty, z tym że wcześniej trzeba zdobyć wiadomości, by ukazała się cała historia ludzkiego dzieła.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

   1. Ultra

    Frau Be,
    zawsze to wiedziałam po Twoich wpisach i szczegółach opisywanych detali.
    Słoneczka i dobrych chwil wokół…

    Polubienie

 4. Stanowczo „za wysokie progi” jak na moje możliwości odczuwania. Chyba bym pękła od nadmiaru wrażeń patrząc na taką Sztukę. To się po prostu nie zmieści w przeciętnym człowieku więc może istotnie jest boskie?

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Seeker,
    najpiękniejszy świat pod wodą znajduje się koło Australii, więc trochę daleko, natomiast nie ma co mówić „nie”, bo jeśli coś wciągnie i bardzo zajmie wyobraźnię, to kto wie…
    Serdeczości zasyłam

    Polubienie

 5. („Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój” – już pomijam, że w ogóle nie o to chodziło, ino wzmiankuję. Watykan lubi dodawać własne interpretacje.)
  Bardzo lubię architekturę, choć nie przejawiam uczuć religijnych względem sakralnej i czci nie oddaję jej licznym figurom, ale powiem – piękne, bo artysta bardzo uzdolniony. Chciałabym zobaczyć to miejsce.
  P.S. Do dwóch komentarzy mogę się wypowiadać i nie chodzi o to, że ktoś inny właśnie pisze w tym czasie. Pod tamtym postem już nie mogę odpowiedzieć.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Frau Be

   Podjedź wyżej, do najbliższego komentarza w wątku, który ma opcję „odpowiedz” i tam wpisz komentarz. Po opublikowaniu wskoczy na właściwe miejsce w drzewku. WordPress jest już tak głupio skonstruowany, ale to działa.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Frau Be,
    jesteś wielka, bo ja nie dałam sobie rady, gdyż mam ten sam problem u innych na blogu.
    Serdeczości zasyłam

    Polubienie

  2. Ultra

   Aniu,
   prawdę powiedziawszy nie do końca wiadomo, czy znalezione kości należą do św. Piotra, ale tradycja podtrzymuje tę legendę. Nawet w pisowni to widać. Każdą bazylikę piszemy małą literą, ale ta w Watykanie pisana jest wielką, aby wyróżniała się wśród innych bazylik na świecie. Cóż, taki mamy świat, bardziej papieski niż sami papieże.
   Aniu, zobacz: Frau Be wyjaśniła jak wstawiać komentarze.
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

   1. Frau Be

    Z tą bazyliką jest tak, że mówimy o bazylice watykańskiej, ale Bazylice św. Piotra. W tej ostatniej nazwie wyraz „bazylika” należy do nazwy własnej i tylko dlatego pisze się ją dużą literą. To prosta zasada ortograficzna.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Frau Be,
    ponieważ pisano różnie, więc w 2009 roku uzgodniono na posiedzeniu Komisji Ortografii Rady J.P., aby pisać nie Plac św. Piotra, a tak: plac Świętego Piotra i nie bazylika św. Piotra, a Bazylika Świętego Piotra – Basilica Sancti Petri.
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

 6. W Rzymie byłam dwa razy w tym na pogrzebie naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, nie zwiedzaliśmy nic, ale tą atmosferę i przeżycia związane z pogrzebem pamiętam do dziś. Za drugim razem byłam z synem i mieliśmy okazję uczestniczyć w Błogosławieństwie na Placu Św. Piotra jeszcze przez Papieża Benedykta. Byliśmy w Bazylice i przy grobie św. Jana Pawła II, widzieliśmy ruiny rzymskiego Colloseum, słynną Fontannę di Trevi, zwiedziliśmy też Papieski Ogród.
  Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego piękna jakie przedstawiają wszystkie te cuda natury i dzieła dokonane ciężką pracą ludzkich rąk. Na żywo po protu zapiera dech w piersiach.

  Dziękuję Ci Ultro za przywrócenie tych wspomnień, to jest coś czego nikt nam nie obierze, a co możemy wziąć ze sobą w podróż do wieczności.

  Ściskam ciepło i miłego popołudnia Ci życzę 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Gabuniu, to poznałaś na zdjęciu Fontannę di Trevi, Hale Trojana, Panteon, Koloseum, pomnik Marka Aureliusza, Fontannę del Tirreno, czy Kapitol. Fakt, zabytki prezentują się okazale, bo np. 7000 diod LEDowych oświetla 6000 metrów kwadratowych powierzchni sufitu Kaplicy Sykstyńskiej.
   Serdeczości zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Nie wszystko z Twoich zdjęć miałam okazję zwiedzić, bo byłam w Rzymie raczej w sprawach zdrowotnych na konsultacji lekarskiej, a przy okazji coś niecoś mi się udało zobaczyć 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Thaftaniuku,
   do Bazyliki prowadzi pięcioro drzwi, ale jedne zwane Świętymi Drzwiami otwierają się raz na dwdzieścia pięć lat. Trafić na taki moment to byłoby dopiero wydarzenie.
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

   1. Ultra

    Nieuczesana,
    z okazji Roku Jubileuszowego i to cała ceremonia, bo w skrzynce chowane są klucze, ceremoniał, a drzwi zamurowane. Przy kolejnym otworzeniu (29.11.2025) mur będzie burzony, by potem znów zamurować. Taki zwyczaj.
    Słoneczka dla Słoneczek

    Polubienie

  1. Ultra

   Stanley’u,
   Rzym nie leży za wielką wodą i samochodem można dojechać. W tv nie radzę, bo tam jeden na boso opowiada hece, z których naukowcy raczej śmieją się niż przytakują. To już lepiej wirtualnie, skoro zalogowany jesteś tam, gdzie trzeba.
   Serdeczości zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

 7. A mnie się jakoś udało… Całe trzy dni w onej italskiej stolicy żem bawił, choć to akuratnie słowo nienajwłaściwszym mi się widzi i do wzgórza Watykanusa nawet żem się i nie zbliżył. Może temuż żem cięgiem między mortuarium szpitala Santo Spirito a ambasadą naszą był ganiał, by mi dokumentów na podróż ostatnią szwagra mego wydano…
  Kłaniam nisko:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Wachmistrzu,
   współczuję z powodu szwagra.
   Wierzę, że wśród fresków Kaplicy Sykstyńskiej, Wachmistrzu, czułbyś się wspaniale. Zobaczyć choćby ten „Sąd Ostateczny”, Piotra z kluczami, czy tych jedenastu aniołów bez skrzydeł, którzy pomagają sobie, by wznieść się wyżej w takt trąb ostatecznych…
   Nie obyło się bez złośliwości przy malowaniu, kiedy królem piekieł Michał Anioł uczynił Minosa, ale jego twarz była podobna do Biago, który krytykował nagość świętych. Co to się wtedy działo, były skargi do samego papieża, na co ten odpowiedział: „mam władzę na ziemi, mógłbym wiele załatwić w niebie, ale moje wpływy nie sięgają piekieł, przeto nie mogę cię wybawić”.
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Gabrysiu,
   co roku zwiedza ponad pięć milionów turystów zwiedza Watykan, czyli najwięcej na świecie. W samym Watykanie jest ok. tysiąc osób, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca to jest rekord przyjazdów.
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

 8. Rzym i Watykan wciąż pozostają na mojej liście życzeń – Twoja notka Ultro mi to przypomniała. Może w końcu się uda na jesieni? Znalazłem nawet ciekawą okazję ku takiej podróży, więc chyba się wezmę za konkretne planowanie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Dudi,
   tylko zwiedzanie Bazyliki Swiętego Piotra jest bezpłatne, ale już za wjazd na Kopułę trzeba zapłacić 6-8 Euro, poza tym wszystko jest płatne, nawet błogosławieństwo, które można sobie zamówić, zwiedzanie Ogrodów Watykańskich to cena 33 Euro itd, czyli trzeba przygotować się na wydatek, jeśli chcielibyśmy wszędzie wejść, niestety, tanio nie jest. Ale zobaczyć Panteon, Koloseum, Kaplicę Sykstyńską i Bazylikę to już koniecznie trzeba zobaczyć, gdy wjedzie się do Rzymu.
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

 9. tetryk56

  Jeżeli podziwiamy dzieła sztuki, ufundowanej przez Watykan, to musimy także pamiętać, że jest to miarą wieloletniej, skutecznej koncentracji dóbr doczesnych, w bardzo niewielkiej części na sztukę przeznaczanych…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Tetryku,
   w całości Watykan jest zapisany na listę UNESCO. Otóż w tych skarbach całego świata jest i akcent [polski, mianowicie obraz J. Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”. W muzeach Watykańskich znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł sztuki o długości ponad 14 kilometrów, które mogą owijać się cztery i pół razy wokół murów Watykanu. To jest dopiero zbiór!
   Serdeczości zasyłam

   Polubienie

 10. Miałem okazję być w Rzymie i Watykanie. Obydwa miejsca są tak ze sobą splecione, że przynajmniej ja miałem problem z odróżnieniem, gdzie się które zaczyna. Miejsce na pewno warte zobaczenia, aż pachnie tam historią w pewnych miejscach.

  Samo jakoś tak wychodzi. Może chodzi o to, że jest zima i właściwie nikt nigdzie nie wyjeżdża, to można się spotkać.

  Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Piotrze,
   wiesz, że żyje tu ok. pięćdziesięciu Polaków, głónie księża i zakonnice. Ciekawostką może być fakt, że mają swoją piłkę nożną, ha.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 11. Mieszczka.com

  Kiedy czytam, albo słyszę WATYKAN, zaraz mi się przypomina zeszłoroczne info o gejowskiej orgii w Watykanie. A i bez tego nie mam o tym miejscu dobrego zdania. A architektura owszem, godna uwagi.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tatulu,
   ważne, by wiedzieć, ważne, by dotrzeć wirtualnie. Podróżowanie wirtualne jest równie fascynujące jak to w realu, tym bardziej, że można wrócić, zatrzymać w kadrze, więcej czasu na zachwyt, a bez zmęczenia i upału.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Agnieszko,
   zwróć uwagę, plac mały, ale jak szybko kolejki są rozładowywane, sprawna organizacja. Może dlatego, że należy przychodzić raniutko, najlepiej przed siódmą.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 12. Znowu przywołałaś miłe wspomnienia.:)
  Pamiętam, jak w Rzymie fascynowała mnie współczesność wymieszana ze starożytnością. Bo nie jakieś odrębne muzeum, tylko idziesz ulicą, a tuż obok mury sprzed tak wielu lat…
  W Watykanie też byłam. W 2000 roku przechodziłam przez Święte Drzwi.:)
  Żeby samą bazylikę dobrze obejrzeć trzeba dużo czasu. Tyle tam cudów, że w pewnym momencie wyłącza się percepcja i nie da rady więcej wchłonąć.:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Grażynko,
   w sumie jest tutaj 54 muzeów, 1400 pokoi, kaplic i galerii, więc jest co zwiedzać. Historycy twierdzą, że te wszystkie archiwa nie są takie ekscytujące i tajemnicze, jak się ludziom wydaje.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Jotko,
   myślę, że to przemyślane, przecież Licheń to biznes, więc z każdej parafii wycieczki zawożą stado owieczek, by zostawiały czysty pieniądz. A modlić się można wszędzie.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 13. Watra

  Jak ten czas szybko biegnie. Początek lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte. Bez względu na poglądy, są takie miejsca na Matce Ziemi, które trzeba koniecznie zobaczyć . Moim skromnym zdaniem Watykan do nich należy.Kaplice Sykstyńską szczególnie mam wyrytą w pamięci ale z prozaicznego faktu. Oprowadzał mnie i przyjaciółkę historyk sztuki. Każdy detal „rozbierał” na części. Szacunek dla jego wiedzy, ale umysł i ciało nie dały rady.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   także nie chciałabym zwiedzać Kaplicy Sykstyńskiej z historykiem sztuki, bo jeden dzień stania, słuchania bez jedzenia i picia to mało, a szczególiki są nużące dla tego, który nie jest profesjonalistą. Ale masz rację, są takie miejsca, które zginają w pół bez względu na wiarę i poglądy.
   Słoneczka życzę, niech Ci świeci

   Polubienie

  1. Ultra

   Paczucho,
   cóż za życie byłoby bez marzeń? Jeszcze pochmurniejsze, smutniejsze i bez tej ułudy – nadziei, więc:
   słońca na niebie i w duchowym oddechu takoż

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s