I Ty możesz potrzebować pomocy

Information about the Foundation Winged with age acting for the benefit of older people, who asks for financial support.

Fundacja Uskrzydleni Wiekiem
KRS 0000539932
NIP 9452182381

Fundacja Uskrzydleni Wiekiem działa na rzecz Seniorów.

Obecnie realizuje projekty przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków: trzy Centra Aktywności Seniorów “Uskrzydleni Wiekiem” w dzielnicy Prądnik Biały;  “Uskrzydlona Wieczysta” w dzielnicy Prądnik Czerwony i  “Uskrzydlone Wzgórza” w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie.

Uskrzydleni prowadzą  szereg zajęć związanych z:
fotografią-filmem; obsługą komputera ; grami stolikowymi; szyciem; haftowaniem; plastyką; wiedzą o literaturze; rozwojem osobistym; technikami relaksacyjnymi; wiedzą obywatelską.

W Centrum działają kółka hobbystyczne oraz wolontariat Seniorów na rzecz dzieci; pomoc sąsiedzka, a także wolontariat młodych osób na rzecz starszych, samotnych.
Oprócz cyklicznych zajęć prowadzonych w klubie, Seniorzy biorą udział w licznych wycieczkach oraz imprezach kulturalnych na terenie Krakowa i poza nim.


Na stałe w grafiku spotkań zapisały się wspólne wizyty w teatrze, kinie, muzeum. Dużą popularnością cieszą się także spotkania towarzyskie przy kawie, herbacie, czasem nawet posiłku, bo często połączone są z ważnymi wydarzeniami.


Utrzymanie sprawności fizycznej i akceptacji siebie to jeden z priorytetów.
Seniorzy Uskrzydlonego Centrum czynnie biorą udział w prowadzonych w klubie zajęciach sportowych, prowadzone są warsztaty na temat zdrowego trybu życia, spotkania z pielęgniarką, psychologiem, biologiem, lekarzem.
Od stycznia 2019 realizują projekt ze środków unijnych, a jest to  Dzienny Dom Opieki Medycznej Seniora przy ul. Danka 8.

Jako organizacja pozarządowa większość środków na realizację celów statutowych uzyskuje dzięki projektom, również wiele działań udało się zrealizować dzięki pracy wolontariuszy – Seniorów, uczniów z pobliskich szkół oraz wielu osób zaprzyjaźnionych, którzy pomagają bezinteresownie.

Misją Fundacji jest danie szansy każdej osobie starszej, by nie była skazana na „nieobecność”, bo jak pisał noblista José Saramago: „Nie ma chyba nic smutniejszego nad nieobecność”.

Fundacja Uskrzydleni Wiekiem
tel. 511 200 011
http://www.uskrzydleniwiekiem.pl
fundacja@uskrzydleniwiekiem.pl

Przekaż swój  1% na rzecz Fundacji Uskrzydleni Wiekiem. Jeżeli nie możesz, prosimy o wsparcie nawet małą kwotą, za każdy grosz dziękujemy.  Płacić można  sprawnie blikiem https://ssl.dotpay.pl/t2/id=oq9m5opbq3ql6t8sfdx3x7ba97kfi1t5.  Pomoc potrzebna, nawet ta najmniejsza.

Zajrzyj na stronę, sprawdź osobiście, jak Fundacja Uskrzydleni działa dzięki serdeczności dobrych ludzi. Pomyśl, że przyjdzie czas, gdy Twoi Rodzice, a potem i Ty będziesz potrzebował pomocy, bo niekoniecznie zawsze będziesz piękny, młody, bogaty i sprawny. Każdy ma szansę zostać nestorem, bo takie są prawa natury. A  wtedy do kogoś odezwać się trzeba, gdy pomoc potrzebna. Herbata wypita w samotności już tak nie smakuje, jak w obecności przyjaciół, czy znajomych z klubu.

49 uwag do wpisu “I Ty możesz potrzebować pomocy

  1. Ultra

   Marku,
   wszelkie inicjatywy mające na celu pomoc innym należy zawsze wspierać. Tym bardziej, że dotyczą słabszych, bo wiekowych ludzi, często zagubionych, schorowanych, potrzebujących rehabilitacji i kierowania ich osobistym rozwojem, bo w grupie zawsze łatwiej, a i o wsparcie duchowe łatwiej.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Jotko,
   senior może brzmi ładniej, ale to najczęściej stary i mniej sprawny człowiek, często żyjący z rozmaitymi chorobami, na które lekarstwa zwykle nie ma.
   Dzieci zajęte swoją pracą i wychowywaniem pociech nie mogą poświęcać za wiele czasu, a czasem zwyczajnie są daleko. Takie kluby, gdzie można dostać adresy pomocnych w opiece osób, gdzie można spędzić czas, poćwiczyć, pouczyć się języka, spotkać znanych ludzi, pójść do teatru, rozwijać się, bo jest motywacja innych są potrzebne.
   Problem w tym, że miasto ma coraz mniej pieniędzy na tego typu placówki, bo na sylwestrowe bale oraz inne miejskie święta i imprezy potrzeba coraz więcej, taka prawda.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  1. Ultra

   Tetryku,
   ja także podziwiam Izę. Pani doktor zamiast siedzieć przy uczelnianym biurku, skończyła podyplomową geriatrię i pracuje oczywiście z innymi już w 3 klubach, a ostatnio od stycznia działa Dzienny Dom Opieki Medycznej Seniora dla starszych, aby odciążyć rodziny choć na kilka godzin od opieki i wspomóc rehabilitacją, która tam ma być prowadzona. To jest ważne zarówno dla starszych, jak ich rodzin.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  1. Ultra

   Bożenko,
   muszę Cię rozczarować, z każdym rokiem coraz mniej pieniędzy przeznacza się na senioralną działalność, a że są to unijne projekty z unijnych pieniędzy, więc los jest niepewny, wiadomo.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 1. Popieram, ale serce mam rozdarte. Dwa dni temu zadzwonili z jakiejś fundacji działającej w Poznaniu z prośbą o wsparcie dla dziecka rannego w wypadku, w którym zginęła jego matka. Takich telefonów mamy coraz więcej, a jeszcze mamy miejscowych potrzebujących…
  Apelować jednak warto, coś z tego będzie, a cel jest słuszny
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tatulu,
   prawda jest okrutna, bo służba zdrowia nie działa dobrze. Ja czekałam pół roku na badanie neurologiczne, pani doktor przyjęła dwudziestu pacjentów i powiedziała, że więcej nie może (przyjmowała pacjentów swoich i jeszcze jednej lekarki, która wyjechała), wyznaczono mi termin następny znowu za pół roku.
   Będziemy skazani na żebraninę, a potrzeb coraz więcej.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

 2. Watra

  W zasadzie nie czekam jako emeryt- senior na podanie ręki, sama staram się podać innym, dlatego wielkim szacunkiem obdarzam wszystkich tzw. „społeczników”, chwała im za to. Na szczęście mamy w kraju takich wzorców wiele . Przed chwilą czytałam wywiad z siostrą Chmielewską.Piękna postać. Prezentujmy tych ludzi ze swojego środowiska. Praktycznie każdy dzień w roku jest pod jakimś hasłem a czy jest dzień „Pomocnej ręki” . Onegdaj w harcerstwie była pożyteczna ” Niewidzialna ręka”.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   myślę podobnie jak Ty, słyszymy wokół o złych ludziach, pokazujemy ich sylwetki, przytaczamy plugawe słowa, a o dobrych, empatycznych, pracowitych, ofiarnych innym ludziom nie tylko nie mówimy, ale staramy się jeszcze podłożyć nogę, bo nie potrafimy zrozumieć, że ktoś coś robi z życzliwości i nie dla pieniędzy.
   Ostatnio jedna z seniorek podpisała umowę na garnki za niebotyczną sumę. Fundacja pomogła kobiecie wyplątać się z tego zadłużenia, bo i takie przypadki zdarzają się ludziom.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. Frau Be

  Nie uchylam się od pomocy, odkąd pojawiła się taka możliwość, zawsze przekazuje 1% dla organizacji pożytku publicznego. Przynajmniej tyle możemy wyszarpać miłościwie panującym dla naprawdę potrzebujących.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Frau Be,
   tak również uważam, bo miłościwie nam panujący jednym zabierają, by dać drugim, błędne koło władzy, która nie prowadzi sensownej polityki, tylko wszystko pod wybory, a potem… jakoś to będzie.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 4. Może mi się dostanie za to co napiszę…Ale denerwuje mnie jedna rzecz…Rząd tak rozdaje pieniądze wszystkim …a zapomina o tych co naprawdę potrzebują.Dlaczego nie jest taka fundacja wspierana przez państwo?Dlaczego rząd nie da pieniędzy na rozwój fundacji,by ludzie nie musieli wspomagać.Przecież ci starzy ludzie ,kiedyś ciężko pracowali ,własnie na tych co teraz rządzą..Jakże daleko Polska jest w tej pomocy rządowej..Powinni się upomnieć wszystkie takie placówki ,własnie do prezesa Kaczyńskiego..By każdemu miesięcznie wypłacał pieniądze na zajęcia seniorów.
  W Szwecji seniorzy mają wszelakie zajęcia ,także wyjazdy,sport,masaże.itd…ale nikt nie wpłaca ,nikt nie prosi o wsparcie..Rząd pokrywa wszystkie koszta..A do tego ,taki senior ma nawet 2 razy dziennie, darmowy przejazd taksi .Taryfiarz dostaje kwitek i oddaje instytucji ..a dalej już urzędy zrobią swoje.Tylko że my płacimy wysokie podatki i to własnie z tych podatków jest wszystko refundowane.Ale nikt nie narzeka…☺
  Oczywiście nie piszę tego złośliwie ,znam sytuację w Polsce i wiem jak to wszystko działa.Ważne ,że nie zapomina się o seniorach,ważne ,że mają tyle zajęć ,bo siedzieć w domu w samotności ,a tak bywa…. jest straszne.Gdzieś kiedyś przeczytałam ,że seniorzy chodzili do schroniska ..Każdy wybrał pieska i chodził z nim na spacer..Bardzo mnie to wzruszyło..Bo jedno i drugie potrzebuje towarzystwa miłości. Sorki ,że sie rozpisałam …Uściski♥

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Danusiu,
   u nas jest jak jest, na leczenie i opiekę nad starszymi prosić trzeba, niestety. Siostry zakonne tańczą, by chłopcy mieli dom, siostra Chmielewska pisze blog o tym, co z okna biedaków widać i prosi o wsparcie. Najsłabsi zawsze przegrywają, nie mają siły przebicia i nikt nie walczy o ich głosy w wyborach.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

   1. I to jest bardzo przykre.Tylko dlaczego rząd widzi co chce a nie widzi problemu,a jest bardzo widoczny..Może powinno sie bardziej nagłaśniać takie rzeczy,pisać do prezydenta miasta a jak nie ma odzewu to własnie do rządowych placówek…No ale nie będę mądrować się na ten temat ,bo sytuacja jest faktycznie zła.Buziaczki.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Danusiu,
    rzeczywistości nie da się tak szybko zmienić. Gdyby miasta miały, to pewnie by hojną ręką daly, ale same są zadłużone po uszy.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

 5. Jestem jak najbardziej za powstawaniem takich instytucji, bo jest wiele takich starszych i samotnych osób, które chętnie by z kimś porozmawiały, czy coś ciekawego zrobiły. Niestety niektórzy są tak schorowani, że mają bardzo utrudniony kontakt z takimi placówkami. Najlepiej się to sprawdza u osób sprawnych ruchowo, które wszędzie dojdą bądź dojadą.

  Zgadzam się też z tym co napisała Danka, to smutne, że wszelkie takie organizacje, które pomagają ludziom w różny sposób przeżyć, czy to samotność, czy chorobę, czy starość, to wszystko musi utrzymywać społeczeństwo, bo rząd ciągle nie ma na nic pieniędzy, a jak my mamy nastarczyć z naszych rent, czy emerytur, że już o marnych pensjach nie wspomnę na to wszystko, teraz jest cała masa ludzi, dzieci, zwierząt, które rozpaczliwie potrzebują pomocy, a mi się serce kraje, że człowiek tak po ludzku nie jest w stanie tego wszystkiego ogarnąć.

  Pozdrawiam Cię serdecznie Ultro 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Gabuniu,
   póki człowiek sprawny, póty daje sobie radę, ale potrzebuje wsparcia, rozmowy, nie chce być odstawiony na boczny tor, wykluczony, stąd te kluby, bo herbata w towarzystwie lepiej smakuje.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

   1. Tak wiem Ultro, co to jest poniekąd samotność, bo pomimo, że nie jestem seniorką, to całymi dniami siedzę sama, bo mąż pracuje, syn już dawno z nami nie mieszka. Jedynie, to mama do mnie zagląda dość często, bo mieszka dwa domy dalej i koleżanki od czasu do czasu, a mąż wraca z pracy późnym popołudniem. Jednak mi się nie nudzi, bo coś w domu ogarnąć trzeba i poprać i ugotować i zwierzakami się zająć, a do tego jeszcze lekarze i tak w kółko, na przyjemności mniej czasu zostaje.

    Pozdrawiam ciepło 🙂

    Polubienie

  1. Ultra

   Mieszczko,
   rozumiem, pewnie czytałaś o takich rządowych, co to dostają kasę na wody termalne i nic nie muszą. Jeśli pozarządowa fundacja dostaje od miasta, to musi wyliczyć się z każdej złotówki i nie może jednego grosza braknąć, uwierz. A co z Owsiakiem, też nie dajesz?
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

 6. Kolejna warta wsparcia inicjatywa. Tylko, że trzeba wybierać, co wspierać? A to trudne niesamowicie. Być może trzeba rozdać wszystko, co się posiada, by tego rozdarcia nie odczuwać. Ale raczej na taki altruizm się nie zdobędę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s