O wyższości jednych nad drugimi

Man thinks he should control the world of nature. He attributes human vices to animals, and behaves wickedly.

Zdjęcie z blogu: https://widzianezekwadoru.wordpress.com/

Na wyspie Isla de la Plata zwanej Galapagos dla ubogich, bo tania, moje serce skradły głuptaki. Pozazdrościłam im skarpetek. Poszłam do sklepu i kupiłam taki blue kolor. Może w końcu ktoś o moich nogach też powie, że są takie piękne?

Człowiek sam sobie dał prawo jedne zwierzęta kochać i rozpieszczać, a  innymi pogardzać lub je przeznaczać na odstrzał.  Przypisuje im ludzkie przywary, jak głuptakowi głupotę, lisowi chytrość, zadufanie pawiowi, krukowi próżność, a wąż to samo zło. I nieważne, czy mruczą, kwiczą, ryczą, beczą, czy szczekają, to one ukazują morał, ale kto się jakimś morałem w XXI wieku przejmuje?

Niedźwiedź zarządził przegląd stada zwierząt:

– Ładni na lewo, brzydcy na prawo.

Które zwierzę miało poczucie niższości, wybierało prawą stronę, a piękni w swoim mniemaniu, narcyzy, tupeciarze – lewą. Tylko żaba została na środku.

– Nie możesz się zdecydować? – zapytał niedźwiedź.

– Przecież nie umiem się rozdwoić – odpowiedziała rozbawiona –  dla jednych jestem piękna, więc książęta często mnie całują, a dla innych jestem tylko wstrętną ropuchą.

Jaki z tego morał? Piękno jest względne, a żaba mądra? Nie, nie…

Niech człowiek nie szczyci się swoim intelektualnym poziomem, bo ten poziom wykorzystujemy, by oszukiwać, gardzić, kalkulować, zdradzać, podlizywać, trzymać stołki i władzę, dokuczać, wyszydzać, podkładać drugim nogę. Żadna świnia tak się nie zachowuje.

Kto nauczy człowieka rozumu, jeśli zwierząt zabraknie? Jest o czym myśleć, prawda, Rexusie?

119 uwag do wpisu “O wyższości jednych nad drugimi

  1. Ultra

   Aniu,
   brakuje zastanowienia, pomyślenia, przecież my na tej ziemi tylko na chwilę, więc nie musimy się obrzucać błotem ani dzielić. Zwierzęta bez nas przeżyją, my bez nich już nie bardzo.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

 1. ja to wszystko wiem i rozumiem, że nie dobrych i złych zwierzaków, jakkolwiek by to „dobre” czy „złe” definiować, bo nie ma dobra i zła, to tylko umysł je tworzy… ale są dwa wyjątki /które też tworzy umysł, centralnie mój/: koty i kleszcze… koty są ŚWIĘTE, a kleszcze to SYYYF i nawet nie próbuj proszę myśleć o polemice ze mną na ten temat…
  no właśnie… miałem Fiprex kupić, bo już dwa kleszcze z kocurnicy zdjąłem w tym sezonie, który dopiero się przecież rozkręca…
  p.jzns :)…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   PKanalio,
   robactwo też niezbyt mi pasuje, ale to robaki mogą przetrwać wszelkie kataklizmy, a nie inteligentny i uczony człowiek. Jeśli taki kleszcz może przeżyć bez jedzenia kilka lat, to jaki człowiek może się z nim równać? Jeśli myślisz, że jest stuprocentowy środek, to możesz się pomylić. Czego ja nie kupowałam…
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

   1. nie myślę tak… ale macam sierściuchę regularnie od lat, przeglądam karoserię i wychodzi mi, że to jakoś tam działa… tak więc nie szukam już innych cudownych rozwiązań… kosztowniejszych do tego…
    za to z psiakiem, rudym swetrem jest nieco gorsza sprawa… zaliczył już dwie babeszjozy /koty na to nie chorują/ w porę uchwycone… on ma jakąś obrożę i coś tam jeszcze, ale to już jest problem jego panci, nie mój i mowy nawet nie ma, by było inaczej pod groźbą okrutnego wrzasku

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    PKanalio,
    mój pies łapie, mimo kropień i obroży, a chodzi chodniczkiem na działkę. Cale mnóstwo zarażonych kleszczy czeka również na ludzi.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   3. każdy stworek ma jakieś swoje miejsce w ekosystemie, Natura wszystko to tak opracowała, że wszystko ma grać jak trzeba, byle tylko naga małpa tego nie psuła… co prawda nie ma we mnie zrozumienia dla istnienia kleszczy, ale uważam, że gdyby nie to psucie Ziemi przez nagą małpę, to kleszcze nie byłyby żadnym istotnym problemem…

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    PKanalio,
    ze zwierzętami sobie poradzimy, ale ludzie dadzą w kość. Do czego zdolny człowiek, wiemy z historii, codziennej naszej również.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   1. Ultra

    Ulotne Chwile,
    przyroda poradzi sobie bez ludzi, a człowiek bez przyrody zginie i tylko te worki foliowe zostaną po nim jako pamiątka
    Majowo pozdrawiam

    Polubione przez 2 ludzi

  1. skoro o Krakowie mowa, to 6 ślimaków na Poselskiej kosztuje jakieś 20+, coś około tego… ślimaki zaiste są pycha, ale małże to już „zuo”… kiedyś w Bułgarii trafił mi się nieboszczyk, dość nieświeży zresztą i spaprał opinię innym… co prawda złośliwcy niektórzy twierdzą, że to rakija zawiniła, ale to bzdura, bo ja mam uraz psychiczny do małży, a nie do rakiji…

   Polubienie

   1. Ultra

    PKanalio,
    w Arte na Kanoniczej za 40 mililitrów wódeczki zapłacisz 79 zł, ale za to się nie upijesz.
    Pozdrawiam

    Polubienie

  2. Ultra

   Tetryku,
   kwestia ceny i podania najważniejsza.
   Ceny tylko z krakowskich restauracji:
   tatar z renifera – 49 zl, a to tylko przystawka, polędwiczki a’la Barbakan – 51 zł, królewski pólmisek owoców morza – 140 zł, jeleń z włoskimi orzechami – zł, comber z sarny – 159 zł, polędwiczka z dzika – 109 zł, a w Rynku dostaniemy wołowinę argentyńską za 350 zł, a nawet Kobe, ale za 20 dag należy zapłacić 800 zł.
   Właściwe podanie ma znaczenie, ponieważ za mrówkami nie przepadamy, ale obłożone złotym pyłkiem znikają moment. W Kopenhadze z kolei konik polny w pączku i smażony w tłuszczu wołowym znalazł nabywców oraz mrówki aromatyzowane do wyboru albo estragonem, albo trawą cytrynową i prażone jak orzeszki idą jak u nas ciepłe bułeczki.
   Majowo pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Małgosiu,
   wiedziałam, że skarpet a’la głuptak będą mi wszyscy zazdrościć, taki boski kolor, ale nasze ptaki równie niebieskie, jak np. zimorodek, gil ma czerwony brzuch, a piękny czubek ma dudek.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

   1. Małgośka

    Rodzimych niebieskich ptaszków doszukasz się i w naszym parlamencie, pośród marszałków i ministrów…
    ale…
    takich skarpet na pewno nie mają!
    Prędzej bereciki!
    Ciasne – w dodatku.

    Polubione przez 3 ludzi

   2. Ultra

    Małgosiu,
    mówisz, że niebieskim ptaszkom kolory źle by się kojarzyły? Z taką tęczą na przykład…
    Dożyłyśmy czasów, w których trwa zabawa w skojarzenia?
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   przynajmniej tak jak ludzie świadomie nie dokuczają drugiemu i nie czerpią satysfakcji z tego, że ktoś cierpi. Dziś koło skarpy widziałam latającą żółnę, piękne kolory, a wyglądał jak malowany ptak.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Asiu,
   otóż to. Gorzej, jeśli dręczenie sprawia komuś przyjemność, bo i tacy są.
   Może za mało mówimy o tym w szkołach, skoro dom nie uczy wrażliwości?
   Majowo pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Laleh,
   There should be no animals in the cage, there should not be animals in circuses. Animals feel and suffer like people do. The Galapagos gannet has beautiful blue legs.
   Best wishes

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Efge,
    thank you, I share the film on Facebook. It’s worth seeing. Maybe people will think and think about how animals are hurt.
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Efi,
    excuse me. I like reading your posts. I always find something interesting for myself. I recommend your blog.
    I wish you a nice day

    Polubione przez 1 osoba

   3. Ultra

    Efi,
    My blog nickname is Ultra. I write for my blog commentators that translation is on the sidelines, you do not need to know the language.
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    Efi,
    thank you for your support. I like to visit on your blog because you will always find special people to show how great they are.
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Laleh,
    No creature should live in a cage. Not at home or at the ZOO. Now there is internet, you can see at YOUTUBE, you can see the trip. What is the pleasure to see an animal behind the bars? Maybe people will try to even reduce the frames?
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

   2. the cages… the humans are worse cages than iron ones… could you hear about iberian lynx?… it’s really wonderful cat… but no home for him… see here:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Iberian_lynx
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ry%C5%9B_iberyjski
    what to do?… what’s the solution of this problem?…
    yeah, National Parks maybe, but „naked apes” (humans) lust more and more territory and the „cage” is tighter, tighter and…
    that’s sad situation…
    greetings :)…

    Polubione przez 1 osoba

 2. Żeby człowiek umiał zrozumieć zwierzęta ,wszystkie jakie są ..I żyć z nimi w empatii.To było by pięknie.Ale człowiek ogólnie ,jest chyba najgorszym ssakiem .Cóż z tego ,że posiada rozum,jak nie potrafi go wykorzystać w taki sposób ,by nikt przez niego nie cierpiał..A co jest??? ….

  Polubione przez 4 ludzi

  1. Ultra

   Danusiu,
   najsmutniejsze jest to, że podobno jesteśmy narodem religijnym. Ale skoro ludzi wysyłamy na wojny, by zabijali innych ludzi, więc niczemu już nie można się dziwić.
   Majowo pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. tetryk56

    Wszak pan Podbipięta wyjaśniał był, dlaczego dobrze jest zabijać pohańców: bo Panu Bogu dyzgust czynią…. Religijny był to rycerz…

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Tetryku,
    to Podbipięta nie wiedział, że pohaniec to też człowiek?
    Niedaleko mojego osiedla znajduje się ulica, która upamiętnia księdza biorącego udział w wojnie. Pewnie się zdziwił, gdy Bóg jego zasług nie zrozumiał…
    Majówkowo pozdrawiam

    Polubienie

   3. Kneź Dreptak

    Pan Podbipięta może i człowiekiem nadto pobożnym był, ale gdy trzech jeszcze pobożniejszych miłych ludzi postanowiło go tego pobożnego żywota pozbawić, to cóż miał czynić? No, po zbawił ich głów, żeby sprawniej było to trzech (pobożnych, a jakże), na raz.
    Prawdę mówiąc, ja bezbożnik, pewnie po takich doznaniach też bym trzy dni krzyżem leżał?!

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    Kneziu,
    cóż z tego, że pobożny, kiedy przypiekał boczki i sprawiało mu to przyjemność. Niektórzy ludzie lubią, gdy drugi cierpi, więc dodają wyjątkowych katuszy dodatkowo od siebie.
    Majowo pozdrawiam

    Polubienie

   5. Ultra

    PKanalio,
    ale Buddha powiedział ważne słowa:
    ” Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście”.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   6. Ultra

    PKanalio,
    nauki Buddhy to zestaw filozoficzno – psychologicznych nauk, np. „Umysł jest wszystkim. Stajesz się tym, co myślisz”. Natomiast ta reszta to otoczka, która powstała po jego śmierci, stała się tradycją, niczym więcej.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   1. Ultra

    Tetryku,
    ten jaskrawy kolor to wynik abstynencji. Samce, którym nie udało się spłodzić dzieci w pierwszym roku, miały w kolejnym sezonie lęgowym nogi jaskrawsze od jurnych kolegów. Biolodzy uważają, że dzieje się tak, ponieważ samce, którym się powiodło, zainwestowały sporo energii w zaloty i opiekę nad pisklętami.
    Mimo wszystko głuptakiem być to takie frustrujące…

    Polubione przez 1 osoba

 3. Pełna zgoda. Zwierzęta mają ogromną przewagę nad ludźmi.
  Czytając mądre słowa podsumowania:
  „Niech człowiek nie szczyci się swoim intelektualnym poziomem, bo ten poziom wykorzystujemy, by oszukiwać, gardzić, kalkulować, zdradzać, podlizywać, trzymać stołki i władzę, dokuczać, wyszydzać, podkładać drugim nogę. Żadna świnia tak się nie zachowuje.”
  Poczułem potrzebę zabrania głosu w obronie świni właśnie.
  Podobno jest jednym z najbardziej bliskich człowiekowi gatunków, co zamierzamy wykorzystywać przygotowując się do pozyskiwania narządów do przeszczepów właśnie od tych zwierząt.
  Świnia osiąga dojrzałość w wieku ok. 4.5 lat, a przeciętnie żyje niecały rok i nie ma kiedy wykazać się swą inteligencją. To wielka niesprawiedliwość, nieprawdaż?

  Polubione przez 4 ludzi

  1. Ultra

   Tatulu,
   Orwell przypisał świni najgorsze cechy człowieka i tak zostało.
   Z kolei ubijamy ją bardzo wcześnie, bo nie jemy słoniny, a o jej inteligencji świadczyć może czarna świnka, która jest ulubienicą dzieci w pobliskiej wiosce. Chodzi sobie wolno, wszyscy zwalniają, gdy jadą w pobliżu, bo wiedzą, że lubi bywać na szosie, bawi się z dziećmi, które rzucają jej smakołyki. Do zagrody zawsze wraca na noc.
   Majowo pozdrawiam

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Ciesze się, że moje gluptakowe zdjęcie, choć po części, przyczyniło się do powstania tej notki. Jestem wielkim zwolennikiem przyrody i natury. Każdy powinien odwiedzić podobne miejsce do Isla de la Plata, żeby zobaczyć jak te wspaniałe zwierzaki żyją w symbiozie. My, ludzie, nawet tego słowa nie rozumiemy.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ja chyba jestem jak ta żaba !? Jedni mnie chwalą i kochają, a dla innych jestem wstrętną, czepiającą się babą ! Tak naprawdę w obliczu Boga wszyscy jesteśmy równi. Taką mam nadzieję i wierzę w to ! Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  1. makowka9

   Jak się zastanowię chyba też mam coś z tej żaby. Są tacy, którzy okazują mi sympatię i wierzę, że szczerze. Jednak tych, co by mi najchętniej założyli knebel na usta też sporo się znajdzie.

   Polubione przez 2 ludzi

  1. makowka9

   Chciałam po przeczytaniu wszystkich komentarzy napisać jakąś moją ocenę wpisu Ultry, ale nie wiem, czy udałoby mi się to trafniej ująć. Nic dodać, nic ująć.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Makówko,
    niewiele już osób czyta komentarze, jesteś chlubnym wyjątkiem, tylko od razu w kokpicie wpisują komentarz.
    Majowo pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 6. W przyrodzie nic nie ginie. Wszystko się naturalnie uzupełnia, ale człowiek przyrodzie źle robi i ją zakłóca niestety. Codziennie ginie jakiś gatunek na Ziemi! Goryle można policzyć już na sztuki!

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ja też w pewnym sensie jestem głuptakiem 🙂 Choć nazwę te urocze ptaki mają przerypaną 🙂 A tak poważnie, to nie trzeba kochać wszystkich zwierząt,ale każde trzeba szanować, bo wszystkie czują tak samo jak my… Pozdrawiam Cię serdecznie.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Stanley’u
   `nazwa stresuje tylko głuptakowych ludzi, a są jeszcze białe i czerwone głuptaki nie tylko z niebieskimi skarpetami. Wszystkie czują ból, zimno, głód.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

   1. Każde zwierze to czuje i do każdego trzeba podchodzić z empatią…Tyle że niektórzy ludzie jeszcze do tego nie dojrzeli… Miłego dnia życzę i pozdrawiam serdecznie.

    Polubienie

   2. Ultra

    Stanley’u,
    głuptaki są niezdarne tylko na tych stromyh, śliskich skałach, natomiast w wodzie czują się jak ryba i kilometrami towarzyszą statkom umilając marynarzom podróż.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 8. O, przepraszam! Niektóre zwierzęta zasłużyły sobie na nie lubienie. Na przykład moje gołębie, które nie rozumieją, że są brudasami i roznoszą bakcyle. Albo komary, które nie pozwalają rozkoszować się letnimi wieczorami nad jeziorem, albo muchy siadające bezczelnie na kanapkę z miodem, albo krety ryjące w gładko wystrzyżonych trawnikach… Nie wychowasz takich, nie nauczysz zachowania:)))

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Bet,
   gołębie co rusz znoszą patyki na balkon, bo wyraźnie chciałyby tu założyć gniazdo, ale z tego powodu ich nie lubić? Podobnie mucha, ona też ma prawo zjeść słodyczy, gdy ma przykry dzień dzisiaj. Do pewnego czasu walczyłam z kretowiskami, a teraz mi nie przeszkadzają kopce, powiedziałabym, że urozmaicają teren górkami. Kto powiedział, że jak równo, to ładnie?
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

 9. Iwona Kmita

  Tylko u ciebie można przeczytać tak zwarte, prawdziwe i dowcipne opisy. Cechy człowieka ujęłas fantastycznie 🙂
  A głuptak jest uroczy nie tylko za sprawą skarpetek. Uściski

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Iwonko,
   dziękuję, chciałabym móc pisać tak, jak sugerujesz.
   A głuptaki są tylko niezdarne i to na lądzie, bo w wodzie równych nie mają.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

 10. Ewa2

  Przeczytałam wszystkie komentarze, nic mądrego nie dodam.
  Jedno wiem, można nie lubić komarów, kleszczy i innego kąsającego paskudztwa,sama ich nie kocham, ale się nie znęcam. Nie urwę komarowi czy musze nóżki albo skrzydełka, kleszczy unikam, a znęcanie się nad zwierzętami uważam za najbardziej paskudną cechę człowieka.
  Jakoś po zastanowieniu nie mogłam znaleźć odpowiednika zwierzęcego ludzkiej „szlachetności”. Porównujemy tylko ujemnie?

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Ewo,
   Marek Edelman widział w obozie znęcanie się jednych nad drugimi, dlatego powiedział, że wielu ludzi jest z gruntu złych. Wystarczy, że trafią na podatny grunt. Problem w tym, żeby nie pozwolić złu podnosić głowę, tylko potępiać, zabraniać, karać. Nie można nad nikim się znęcać bezkarnie. Znałam psa, który obronił swoją panią, kiedy zaatakował ją bezpański owczarek, a kundelek zginął z odniesionych ran. Nie uciekł i nie zostawił swej pani, tylko podjął nierówną walkę z owczarkiem.
   Majowo pozdrawiam

   Polubienie

 11. Moim zdaniem wysoki poziom intelektualny łączy się z wysokim poziomem świadomości, żeby właśnie wykorzystywać go w mądry sposób, a nie do oszukiwania, kalkulowania, zdradzania, gardzenia, podlizywania, trzymania stołka i władzy, dokuczania, wyszydzania i podkładania świni (pardon: nogi).
  Skarpety głuptaka są przepiękne!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s