Motylem być i śnić

This note applies to colorful butterflies. Pictures taken in Bordano, Italy at the Butterfly House.


Niewątpliwie motyle przyciągają wzrok, można zachwycić się nie tylko wyglądem, ale i ciekawym osobistym życiem. Ostatnimi laty trzeba jednak szerzej otwierać oczy, gdyż w przyrodzie coraz rzadziej spotykamy te owady. Rowy i miedze wykropione, trawy koszone zarówno w miastach, jak też na wsiach, a na łąkach rośnie kapusta. Nie dość, że dzieci nie mają sposobności zobaczyć łąkowych kwiatów, to jeszcze owady nie mają pożywienia.

Cóż, moda na koszenie ważniejsza niż rozumne podejście do przyrody. Grabimy liście, wkładamy do plastikowych worków, więc owady nie mają szans na własny domek, by móc spokojnie przezimować trudny czas. Jeszcze trochę, a zachowanie motylków będziemy mogli obserwować jedynie na motylich farmach, by podziwiać  również  tego wyjątkowego – o przezroczystych skrzydłach. To dla zmylenia przeciwnika, niech on się głowi, czy motyl jest, czy jednak go nie ma, kiedy widać liście przez skrzydła.

Lotem motyla przenieśmy się w poprzednie wcielenia, czyli w poczwarki i gąsienice. Najciekawszy jest fakt, że motyl pamięta  o poprzednich wcieleniach. Interesujący może być wniosek, jak ludzie zmieniliby swój stosunek do przyrody, gdyby wiedzieli, że w następnym życiu mogą być motylami.

Motyle mają receptory  smakowe w kończynach, a taki dobrze rozwinięty  człowiek  znajduje się w dużo gorszej sytuacji, bo musi wziąć na język, choćby było niejadalne, trujące, bo ani w nogach, ani w rękach nic nie wyczuje.

Menu motyli składa się z nektaru, więc nie muszą stosować diet ani specjalnie przejmować się kaloriami. Inne zalety? Są  krótkowidzami, ale mają zdolność widzenia w ultrafiolecie; z kolei barwę swą zawdzięczają łuskom, które działają jak pryzmat, więc widzimy taki niebieski połysk.

Co jeszcze potrafią? Przystosować się do otoczenia w razie niebezpieczeństwa. Taki pawik może przypominać zeschnięty liść. Inne mogą upodabniać się, udawać (mimetyzm) groźne zwierzęta, a „oczy” na skrzydłach potrafią z całą pewnością zaskoczyć przeciwnika. Lubią wędrówki, niektóre w poszukiwaniu cieplejszych miejsc mogą przelecieć wiele tysięcy km.

Człowiek marznie, a motyle mają swoje słoneczne „panele”. Wystarczy, że rozłożą skrzydła, a nabierają energii, aby osiągnąć przepisowe 30 stopni ciepła, by móc latać. Fascynujący jest świat motyli i gdyby nie krótkość życia (taki attacus żyje dwa dni, wiele innych, a jest ok. 150 tys. gatunków,  od 2 do sześciu tygodni), to z pewnością warto byłoby zostać tym barwnym motylem albo chociaż wyjątkową ćmą nocną pawicą atlas, która partnera wyczuwa z odległości pięciu km. Jest pod ochroną, ale człowiek  potrafi obejść prawo, więc mają swoją cenę:

Zdjęcia z Domu Motyli w Bordano zrobione przez Basię.

Reklama

93 uwagi do wpisu “Motylem być i śnić

   1. Ultra

    Frau Be,
    trochę zazdroszczę motylom, poczwarkom hibernacji. Marzy mi się przespać listopad czy luty, takie nieciekawe miesiące. Obudzić się w połowie marca, kiedy słoneczko zagląda w okno i ten ptasi świergot słychać.
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

 1. Lubię motyle. Te dzienne i te nocne. Ich biologia może fascynować, ale rolnicy, służby zieleni miejskiej nie zrezygnują ze zwalczania chwastów tylko dlatego, że dla motyli to raj.
  Są na przegranej. Trzeba się cieszyć tym co jeszcze jest do obejrzenia i przeżycia

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tatulu,
   to człowiek jest największym szkodnikiem na tej ziemi: podtruwa, zabiera tereny, kosi, by kwiat nie powstał. Kruchy, bezbronny motyl nie ma szans wygrać z bezmyślnością ludzi. Najbardziej fascynuje cykl, bo z takiej nieatrakcyjnej gąsienicy powstaje taki interesujący motyl. Imago.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ja doznawałem podobnych fascynacji w czasach studiów, na których uczono nas biologii szkodników rolniczych i sadowniczych. To w dużej mierze muchówki i motyle. Weź takiego motyla jak szrotówek kasztanowcowiaczek… Niby ładny, a co wyprawia z kasztanowcami? Byłem ostatnio w Busku Zdroju gdzie w parku zdrojowym jest bardzo dużo kasztanowców. Każdy ma gustowną opaskę na pniu, do której przyklejają się wędrujące z wiosną w koronę drzew motylki. Pozawieszali też pułapki feromonowe i wygrabiają do spalenia całą jesienną ściółkę. Starają się, ale czy wygrają tę wojnę o cień i chłód?

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Tatulu,
    tam, gdzie mieszkam był szrotówek, ale natura sama poradziła sobie i żaden kasztan nie usechł. Myślę, że problem leży w tym, że skupiska kasztanowców, w tym aleje trudniej chronić. Pojedyncze nie są tak masowo atakowane. Od lat naukowcy mówią, że brakuje nam bioróżnorodności, bo są mody na określony rodzaj drzew. Zauważ, że przy domach już coraz mniej liściastych, podobno śmiecą.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 2. Boguśka

  Nie tylko koszene trawników niszczy mikroekologię, ale również głupota osób stosujących na trawniki płyny typu randap, twierdząc, że skoro jest dopuszczony do użytku, to niegroźny dla ludzi i zwierząt…😕

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bogusiu,
   randap wszedł tylnymi drzwiami, ktoś miał w tym interes. Monsanto ma się dobrze u nas, w Azji i Afryce, choć w Europie zachodniej zakazany. Z tego wynika, że ministerstwo rolnictwa nie jest w Europie, bliżej jej do Afryki i Azji. Randapem lejemy zdrowiutką grykę, pszeniczne łany, rzepak na najlepszy olej, czy ekologiczne warzywa. Nikt nie sprawdza, a kontrole polegają na stercie papieromanii…, w rubrykach wszystko w porządku.
   Mnie kiedyś uczono, że po spryskaniu randapem nie powinno się przez siedem lat na takiej ziemi nic do jedzenia siać i sadzić.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Sagulo,
   smutek, bo zamiast obserwować motyle i cieszyć się tym zapylaniem kwiatów, narzekamy na brak owoców, a bez owadów żaden kwiat nie wyda owoców.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 3. „Jestem motylem” 14.09.07.Oława.

  Jestem motylem zatrzymuję się tylko na chwilę

  Więc nie łudź się kochanie że zatrzymać będziesz mnie w stanie

  Taki jest urok motyla odfruwa szybko tak jak szybko przemija chwila

  Tylko przez krótką chwilę cieszysz wzrok pięknym motylem

  Bo motyl jak spojrzenie przelatuje przez ziemię

  Fruwająca gąsienica tylko przez krótką chwilę jest pięknym motylem

  Bo w życiu piękne są tylko chwile

  Ale możesz je kolekcjonować do pudełka schować tak jak chowa się motyle

  Molekułka
  Tak ,to prawda i bardzo niepokojące wszystkich owadów jest co raz mniej i to rzuca się w oczy.Ostatnie kilka lat bardzo to zjawisko się nasila i to wszystko spowodowane jest zachłanną bezmyślną gospodarką człowieka, pędzimy na oślep przepaść , straszne to,i nie widać opamiętania.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Molekułko,
   właśnie czytałam niedawno, że mylimy się co do tego, iż motylek z kwiatka na kwiatek. Każdy ma swoje ulubione gatunki. Są takie, które uwielbiają bylicę pospolitą, a ta lubi rosnąć na rozkładających się zwłokach, więc motyle śledczym znaleźć w lesie miejsce zbrodni.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bożenko,
   motyl potrafi unieść ciężar 50 razy cięższy niż sam waży, a poza tym mają zmysły w czułkach, więc nie potrzebują uszu, nosa, podniebienia, a oczy ich widzą dookoła, czyli 360 stopni.
   Pamiętają poprzednie wcielenia, ponieważ tylko ta część mózgu odpowiadająca za wspomnienia przez cały proces przemian pozostaje nienaruszona, zatem motyl musi pamiętać, że był gąsienicą.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

   1. Bożena

    Niesamowite. Od tej pory będę patrzeć na motyle z większym szacunkiem 🙂 Szkoda, że nim nie jestem, bo zdecydowanie łatwiej ciągnęłabym swój ciężar na wózku 😉

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Bożenko,
    gdybyś była motylem, miałabyś sześć par nóg, któraś para byłaby sprawna. Naderwane skrzydło można przykleić i motyl będzie sprawny, a człowiekowi nic nie da się przykleić, może jedynie „łatkę”, bo to ludzie chętnie robią jeden dugiemu.
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

   1. Ultra

    Kate,
    Bordano is a place in Italy, less visited by tourists, and there is a butterfly house, a house where butterflies have been collected from around the world.
    Basia is an empathic student who sent me interesting pictures, that’s why this post was made.
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Makówko,
   motylki powiedziały mi na ucho, że pamiętają dobrze poprzednie wcielenia, ponieważ tylko ta część mózgu odpowiadająca za wspomnienia przez cały proces przemian pozostaje u nich nienaruszona, zatem motyl musi pamiętać, że był gąsienicą. To samo potwierdzają naukowcy, więc nie mam wątpliwości.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

 4. Zawsze chętnie wchodzę do motylarni w poznańskim ZOO, ale uważam bardzo, by motyli nie uszkodzić…
  Koszenie traw jest jak Armagedon, zmiata wszystko z powierzchni ziemi.
  Wiele ciekawostek wyszukałaś dla nas, Ultro, przeczytałam z przyjemnością:-)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Asiu,
   bez zapylania owadów, nie będzie owoców, wiadomo, a to koszenie wymyślił dizajner bez wyobraźni. Smuci mnie fakt, że architekci krajobrazu wyplenili drzewa owocowe z ogrodów, warzywniki przy domach. Cóż, na tujach jabłko nie urośnie, a pędzoną natkę najprościej kupić w sieciówce, samo zdrowie.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 5. Na moim osiedlu motyle powinny mieć dobrze – trawniki koszone bardzo rzadko rosną wpółdziko, gęste krzewy i mnóstwo chwastów! A jednak motyli nie widać, nawet zwykłe ćmy to rzadkość. Coś w tym jest.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   mieszkasz w wyjątkowym osiedlu, na moim na okrągło od wiosny do późnej jesieni, brr. Naukowcy również alarmują, że motyli coraz mniej.
   Czy wiesz, że są motyle, które spijają żółwie łzy? Niesamowite, bo te łzy dostarczają potrzebny im do życia sód.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Morgano,
   musisz mieć dużo miododajnych kwiatów w ogrodzie, motyle wiedzą, kogo odwiedzać, a latają z prędkością 12 km na godzinę.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 6. świechna

  Jeśli tylko mogę wejść do motylarni, nie przegapiam okazji 🙂 Zresztą lubię obserwować nie tylko motyle, także inne robactwo. To, co napisałaś właśnie poddało mi pomysł, żeby nie kosić trawnika w ogrodzie z tyłu domu (tutaj gdzie mieszkam zwyczajowo kosi się trawnik przed domem).

  Kilka moich zdjęć z motylarni jest tutaj

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Świechno,
   zatem wystarczy nie kosić jakiejś części i nie zbierać wszystkich liści jesienią, to w nich ma domki motyl lub poczwarka i tam hibernuje spokojnie do wiosny.
   Z kolei naukowcy głowią się nad składem kleju produkowanego przez motyle. Tym klejem motyle przytwierdzają zniesione jaja do liścia i nie ma takiej siły, która odkleiłaby te jajeczka.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 7. Tyle ciekawostek o motylach !!! Motyle są piękne ! Mam kilka roślin w ogrodzie, które przyciągają motyle. Zawsze, gdy przechodzę koło rabaty z kocimiętką, nagle wszystkie motyle wirują wokół mnie. Gdy jestem już daleko z powrotem przysiadają na kwiatach. Cudne są i lubię obserwować ten spektakl. Kiedyś byłam z córką w lesie i wyszłyśmy na polankę, a to była polanka motyli i one zaczęły fruwać między nami – to było niesamowite !!! Nie zapomnę tego nigdy. Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ulu,
   motyle są inteligentne, potrafią udawać nocne, choć wyglądają jak dzienne, a takie dzienne kraśniki długo uchodziły za ćmy, bo tak też wyglądały. Trupia główka potrafi piszczeć i odstraszyć przeciwnika. Świat motyli do końca nie jest jeszcze poznany.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Igomamo,
   myślę, że wiele zwierząt ma inteligencję, wspaniały instynkt, umieją się dostosować, przetrwać, a zarozumiały człowiek myśli, że tylko on jest panem tego przyrodniczego świata.
   Serdeczności zasyłam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewo,
   kleszcze w małej trawie też są, nie ma co się łudzić. Mój pies przynosił kleszcze, tylko z przyciętej do samej ziemi trawce koło bloku.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 8. Ewa2

  Lubię motyle. U mnie na osiedlu kwitną żywopłoty, przylatuje do nich sporo motyli, to zaczęli przycinać właśnie teraz. Jakby nie mogli poczekać aż przekwitną. Bezmyślność urzędnicza nie zna granic. Trawniki tez wygolone do czysta, a tyle było na nich stokrotek.
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewuniu,
   to ludzie rozpętują histerię na Fb, że jak nie skoszona trawa, to będą rozmnażać się kleszcze i komary. Teraz koszone i też są, ale kto o tym pamięta? Tyle bzdur na temat łąk, to już dawno nie słyszałam.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 9. Receptory smakowe w kończynach mnie urzekły.
  Akurat tutaj gdzie teraz mieszkam zauważyłam z ogromnym zdziwieniem, że lata bardzo mnóstwo motyli, niektóry dość sporych rozmiarów. Niestety nie wiem jakie, bo poruszają się szybko i nie chcą zatrzymać 😉
  Pawica atlas niesamowita jest! I okazuje się, że bardzo duża.
  Dzięki Ultro za ten ciekawy post 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Mokuren,
   tam są motyle, gdzie kwiaty. W Hamburgu kwiaty polne przy ulicach.Cieszą oczy , motyle i zatrzymują smog. U nas wykoszona trawa nie zatrzyma trucizn.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 10. są jeszcze amazońskie motyle – zabójcy, które w sytuacji zagrożenia sieją ze skrzydełek kwas pruski…
  nie, stop, wróć!… nie są to żadne „zabójcy”, tylko strażnicy lasu… jak się naga małpa zachowuje w lesie przyzwoicie, to nic jej nie grozi… przydałyby się takie motyle w Puszczy Białowieskiej na ten przykład, albo w jakiejś innej knieji… tylko po drobnym przeszkoleniu: jak ktoś idzie spokojnie, nie drze japy, nie śmieci, najwyżej fotkę cyknie, albo się przytuli z drugą nagą małpą /Kupała za pasem! :D/ to dadzą mu spokój, ale jak coś nie tak, to „akcja – reakcja” i już po operatorze harvestera: był chłop – nie ma chłopa, nie ma zmiłuj…
  p.jzns :)…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Piotrze,
   Twoja wyjątkowa wyobraźnia zadziałała, sama zajęłabym się szkoleniem, bo niektórych należałoby dziabnąć jakimś żądłem.
   Zasyłam serdeczności

   Polubienie

  1. Ultra

   Aniu,
   motyl o „szklanych” skrzydłach wprawia w zdumienie swoich wrogów, więc oni odlatują, bo te przezroczyste ratują życie motylom.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 11. Motyle są przepiękne. Byliśmy z synkiem w motylarni – niezapomniane przeżycie. Nie mam możliwości, żeby pojechać do Puszczy Amazońskiej, a tu mogłam te cuda zobaczyć na żywo. Mają dobre warunki, nikt na nie nie poluje, dostają jedzenie, wodę, mają zapewnione jak najlepsze warunki, specjalne wylęgarnie.
  Żyją tak krótko, a my się jeszcze staramy, żeby żyły krócej, albo wcale…
  U nas było trochę motyli na początku wiosny, potem, po tych chłodnych dniach, zniknęły. Dopiero teraz zaczynają się powoli pojawiać.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Grażynko,
   sama zauważyłaś, że motyli coraz mniej. Całe szczęście, że niektóre potrafią dłużej lecieć, więc mogą szukać kwiatów, bo na polach monokultura, więc trzeba się napracować, zanim coś z kwiatów się znajdzie.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

 12. Iwona Zmyslona

  Ostatnio głośno i dużo mówi się o niszczeniu flory i fauny przez człowieka, szkoda tylko że homo sapiens głupi jest i sam podcina gałąź na której siedzi. Twoja znajomość wielu dziedzin nie przestanie mnie zadziwiać. Przeczytałam z przyjemnością. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Iwonko,
   prawdą jest, że człowiek zdaje sobie sprawę z niszczenia przyrody, ale wygoda (folia, plastik), a także pieniądz ważniejszy, stąd wycinka puszczy.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

  1. Ultra

   Agnieszko,
   musisz mieszkać na końcu, skoro są tam łąki. W pobliżu mojej miejscowości nie widzę, mało tego, rowy są pryskane, więc rośliny wyschły.
   Serdeczności zasyłam

   Polubienie

   1. Można pięknie i w wielu miejscach jest. W innych idą na łatwiznę, na wygodę. To przecież właśnie ta wygoda nas – ludzi gubi. To przez to dzisiaj walczymy z plastikowym światem.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Caffe,
    z tym koszeniem to taki dizajn. Trawa musi być krótko przystrzyżona, wtedy podobno jest piękna. Spróbuj kupić większe torebki papierowe, więc musisz brać folię.
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

   3. Ultra

    Stanley’u,
    człowiek zdziwi się, gdy zobaczy, że ta ziemia jest tak zniszczona, iż mieszkać nie można.
    Serdeczności

    Polubienie

 13. Coś rzeczywiście w naturze niedobrego się dzieje, bo kiedyś tych paziów królowej czy „cytrusków” było w ogrodzie pełno a teraz od święta jakiegoś motylka dojrzysz… Wszystkiemu winien człowiek ingerujący nadmiernie w przyrodę…Ale kiedyś przyroda wystawi nam za to rachunek…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Stanley’u,
   już wystawia, choćby w kwestii klimatu – trąby powietrzne, burze piaskowe, afrykańskie upały. Tylko patrzeć, jak zaczniemy hodować oliwki.
   Serdeczności

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s