Krakowski Hogwart, Eurozamek i Baszta w Przegorzałach

About interesting hills near Krakow, Przegorzały.

Niecałe sześć km od centrum Krakowa znajduje się urokliwe wzgórze pokryte lasem, a na szczycie interesujący historycznie kompleks trzech budynków:  zamek,  Baszta zw. Belwederem  oraz Kolegium Polonijne UJ.

Ze wzgórza roztacza się widok na dolinę Wisły, a z  zamkowych tarasów można dojrzeć nie tylko dobrze widoczny klasztor Kamedułów, ale całe pogórze, Beskidy i Babią Górę.

Willę „Odyniec” zwaną Basztą zbudował w latach 1928 – 29 architekt, rektor ASP, A. Szyszko – Bohusz  w kształcie półrotundy na ziemi kupionej od Kamedułów.

Kto w tej baszcie nie bywał! Sam prez. I. Mościcki wpisał się w księgę pamiątkową, ale w 1939 roku właściciel musiał opuścić swoją rezydencję, gdyż wprowadził się Otto von Wachter. Zachwycił się wzgórzem, dlatego postanowił  obok wybudować luksusowy hotel dla pilotów Luftwaffe, zatem należy wiedzieć, że zamek w Przegorzałach wybudowała III Rzesza.  Po wojnie budynek przejęło Min. Leśnictwa, najczęściej znany jest obecnie pod nazwą „Eurozamek” lub „Eurogórka”. Tak go ochrzcili studenci.

W zamku znajduje się restauracja U Ziyada, a z tarasów można zobaczyć dolinę Wisły.

Kiedy spoglądamy w dół, możemy zobaczyć oczami wyobraźni orszak księżnej Anny i scenę ataku Zbyszka z Bogdańca na posła krzyżackiego von Lichtensteina (H. Sienkiewicz „Krzyżacy”).

Obok w lesie powstała siedziba Kolegium Polonijnego UJ; prosta bryła i geometryczne formy przypominają średniowieczny klasztor, ale skrzydła mają niejednorodny charakter, dlatego dają trochę ekspresji tej żelbetonowej bryle z klinkierowymi loggiami.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

A Instytut Europeistyki zwany jest przez studentów krakowskim Hogwartem.

Otoczenie bajeczne: Lasek Wolski – ZOO, Rezerwat Przyrody Skałki Przegorzalskie, kopiec Piłsudskiego, kopiec Kościuszki i … stalowe stworki.

65 uwag do wpisu “Krakowski Hogwart, Eurozamek i Baszta w Przegorzałach

 1. Krakowscy studenci zawsze trzymali wysoki poziom humoru co udowadnia prezentowany powyżej plakat. I nie wynika to jedynie z położenia uczelni względem poziomu morza jakkolwiek Przegorzały pagórkowate są:-)

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultro,
    Nie lubię tej prawdy. Rozumiem i popieram dysproporcje w zamożności. Musi być jednak jakiś balans. A jego zaczyna brakować.
    Mam kłopoty z zapisaniem moich komentarzy, stąd pojawiają się duplikaty.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

   1. Ultra

    Stanley’u,
    przecież parki wodne wszędzie jednakowe, więc do Krakowa przyjechać, by korzystać z basenu to śmieszne i żałosne.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 2. Ultra

  Edi i Marco,
  wszędzie są takie ciekawe i niebanalne miejsca. Wystarczy tylko odszukać.
  Młodzi ludzie mają zabawne pomysły. Taka jest młodość, będzie co wspominać.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s