Trzecia jesień do remontu

Problems of elderly people.

Powiedzmy sobie szczerze, młodsi nie będziemy, ale to nie znaczy, że nic dla siebie zrobić nie możemy. Dlatego selfie z osiemnastki postaw koło wazonika i tych młodych lat się trzymaj. Jesień życia to jest czas na przemeblowanie, także głów. Doceń to, co zostało.

Jesień pachnie kolorem

Cały internetowy świat robi się na bóstwo, a ciebie rdza zżera. Popatrz do swojego koszyczka z zakupami: olejek kamforowy, rycynowy, czosnek i do tego kulki na mole. Znowu będą się odsuwać od ciebie, daleko z takimi zapachami nie zajedziesz. Zamiast pomyśleć, że nie tylko pieniądze się liczą, robisz z siebie dziadygę na własne życzenie.

Kto ci zabroni

światowo pachnieć Diorem Sauvage, Hugo Bossem, Chanele Coco Mademoiselle, czy Mercedesem-Benzem? No, kto? Nie dość, że będziesz miał znajomość orientu, to jeszcze poczujesz się na chwilę celebrytą. Nie musisz od razu kupować Roja Perfums Diaghiler za 4159 zł /1oo ml/, kiedy Pollena ma już dobrą cenę 1920 zł /6 ml/, więc nie żałuj tej marnej emerytury (i tak na wszystko nie starczy).  Podpowiadam również, że warto mieć świadomość, iż taka Woda Królowej Węgier pachnie głównie tymiankiem i rozmarynem, więc możesz i Ty pachnieć jak królowa, gdy zerwiesz gałązki tymianku i rozmarynu, włożysz je w kieszeń, by ruszyć w podbój świata. Na wszystko jest sposób.

Kiedy młody czyta anons: zabawki dla dorosłych, od razu ma skojarzenie z tymi różowymi gadżetami. Jeśli starszy czyta, to widzi laski, podpory, kijki,  pieluchy, wózki inwalidzkie, chodziki…

Czas to zmienić

Bebechy na stół… Trzeba umieć się sprzedawać w każdym wieku. Myślisz, że twoja wątroba jest mniej atrakcyjna od zamalowanego paznokcia? To grubo się mylisz. Zobaczysz, ile lubików dostaniesz, bo musisz wiedzieć, że podroby to towar nader pożądany, jak lewy bok, piętrowy kok, nagi brzuch, bielizna  i golizna.

Starość, kochani, to są te stare nawyki i przyzwyczajenia, nic więcej. Wydobądź się z tej fikcji przyzwyczajeń i skupienia na sobie i swoich problemach. Nie myśl, że od tego  zrzędzenia kolano mniej będzie bolało,

Rozerwij się wreszcie

niech cię rdza nie zżera, bo już na nic nie musi uważać, ani na powietrze, ani na kalorie, ani na modę. Jedynie czasem na tę wątrobę, póki jeszcze cała. Kopniesz w kalendarz jak każdy, kto się urodził, bo nikt z tego kopnięcia się nie wywinie. Słoneczna Babka zapodaje receptę dla wszystkich: „Szczęście to jest  wtedy, gdy miłość jest większa niż ból kolan i pleców.”

Zdjęcia prac seniorów zrobiła Agnieszka, Krysia – dziękuję.

Fundacja Uskrzydleni Wiekiem  /http://uskrzydleniwiekiem.pl/; Dzienny Dom Opieki Medycznej Seniora /http://uskrzydleniwiekiem.pl/portfolio/dzienny-dom-opieki-medycznej-seniora/

95 uwag do wpisu “Trzecia jesień do remontu

 1. makowka9

  „Szczęście to jest wtedy, gdy miłość jest większa niż ból kolan i pleców.”
  Nawet gdy ta miłość często boli jak te kolana i plecy. Ale i tak warto dla tych krótkich chwil szczęścia!

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Morgano,
    oglądałam ćwiczenia wykonywane przez japońskie kobiety po osiemdziesiątce, oczy wychodziły z orbit, takie były sprawne.
    Przytulaski

    Polubienie

  1. Ultra

   Krysiu,
   pierwszy raz słyszę, że można nie mieć czasu na odczuwanie bólu, ale prawdą jest, że praca, zaangażowanie powoduje zmniejszone odczuwanie. Zwolnij, by odpocząć.
   Przytulaski

   Polubienie

 2. Miałem dziś smaczne zdarzenie. Po co kwartalnej wizycie u lekarza pierwszego /za przeproszeniem/ kontaktu wleźliśmy do apteki. Dziewczę podliczyło moje leki i coś nie zagrało. Łypnęła swoim oczkiem na mnie, na kasę, paragon i ponownie powtórzyła operację i wreszcie…………..acha, przecież pan ma leki darmowe i dlatego jest taniej !.
  Grzecznie podziękowałem za komplement chociaż po otwarciu gęby i przemówieniu swoim jękliwym sznaps-barytonem potwierdziłem swój wiek.
  Refleksja – nie wiek a dusza. Nie dajmy się i za Ultrą powtórzę „niech cię rdza nie zżera” a u lekarza zasada i odpowiedź na pytanie – czy od tego się umiera czy z tym się umiera.
  Każdy czy stary czy młody będzie żył aż do śmierci.
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Piotrze,
   kontakty z lekarzem mam coraz rzadsze, bo ile razy jeszcze mam go pocieszać, że przecież można zejść także na grypę.
   Humor Ci dopisuje, a to jest najważniejsze! 🙂
   Przytulaski

   Polubienie

  1. Ultra

   Marku,
   czasem lek musisz zażywać, kiedy ratuje życie, natomiast w Polsce lekarze przepisują dużo leków, bo z tego są profity, a sami dodatkowo dokupujemy suplementy na włos, wątrobę, stawy, paznokcie itp.
   Przytulaski

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultro,
    Nie ulega watpliwości, że przemysł farmaceutyczny poczynił olbrzymie postępy. Problem jednak w tym, że ta dziedzina nie powinna kierować się zyskiem. Lek powinien być skalkulowany rzeczywistym kosztem jego wytworzenia. Tymczasem lekarze często przepisują leki w zamian za bonusy dla siebie. Firmy farmaceutyczne za kluczowe medykamenty każą sobie płacić kwoty z księżyca.
    Ściskam i zdrowia życzę

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Marku,
    a chciwość i chęć zarobku jest ważniejsza niż zdrowie ludzkie. Patrzę na te tony kosmetyków, prędzej zjełczeją niż zostaną kupione, ale firma odbije sobie na następnych klientach.
    Przytulaski

    Polubione przez 1 osoba

  2. Ostatnio bywam codziennie na ortopedii. Obserwuję te reperacje kolan, bioder, dłoni…
   Mój podopieczny już po zabiegu, jego sąsiad z sali czeka, a ten spod okna już wrócił do domu…
   Będąc tam pocieszam się tym, że moje nóżki jakby mniej bolą, a gdyby przestały nosić, to może da się doktora uprosić…

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Klik dobry:)
  Cudownie wstrzeliłaś się z tym tekstem w moje bolące barki i nadgarstki. Cały dzień wczoraj szukałam w sklepach internetowych wózka na zakupy, który się pcha, a nie ciągnie, bo od ciągnięcia ręce wypadają z zawiasów. A tu proszę, jest na te bolączki inna rada. Dziękuję za poprawienie mi nastroju. 🙂
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Eluelgry,
   jest jesień, dżdżysto, więc nadgarstki muszą boleć? A wcale nie. Są zastrzyki w każdy palec, nadgarstek i spokój przynajmniej na rok. Dobry rok.
   Przytulaski

   Polubienie

  1. Ultra

   Eluelgry,
   mam znajomą, która z wózkiem nie wyjedzie nawet po ogórki, gdy kisi, ale to ona ma problem. Jeśli Tobie wózek nie przeszkadza, ok., a komu wadzi, to jego problem, a nie Twój. I nie słuchaj, co mówią inni, masz swój rozum.
   Przytulaski

   Polubienie

 4. Wczoraj śpiewałam „Happy birthday” pewnej kobiecie. Wysoka, szczupła, trzymająca się prosto, chociaż wspomaga się laską. Siwe włosy zawsze upięte w elegancki kok. Szeroko otwarte oczy (bez okularów!) bystro patrzą na rozmówcę. A jak przyjemnie się z nią rozmawia! Ze zdziwieniem dowiedziałam się, że ma 94 lata.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Miłość niestety jest mocno przereklamowana. Od dłuższego czasu spokój i harmonia lepiej u mnie dają radę, niż moje największe miłosne podrywy. 🙂
  Starzenie się następuje w głowie, bo kiedy podda się głowa, poddaje się i ciało.
  Pomijając naturalny proces starzenia i wapnienia tu i tam wiele jeszcze właśnie w późniejszym wieku, kiedy dzieci odchowane, można z życia wyciągnąć. I to nawet darując sobie te najdroższe perfumy (to już bym wolała urlop w ciepłych krajach, akurat mniej więcej na tydzień by mi wystarczyło bez większych luksusów).
  Pozdrowienia serdeczne 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   IW,
   może miłość przereklamowana, ale bez niej nie da się żyć. Ponadto każdy ma swoje priorytety życiowe: jeden perfumy, drugi wycieczki, a jeszcze inny wnuki. Ważne, co kto lubi i kogo kocha. Niektórzy kochają tylko siebie.
   Przytulaski

   Polubienie

   1. Oczywiście, że pięknie jest kochać, jeszcze piękniej być kochaną, wtedy życie w podrygach (tak nie wycofuję!), ale też wielokrotnie tak mocno się na tym kochaniu przejechałam, że teraz może mój pogląd na te sprawy jest już nieco ostrożniejszy. I nawet w zakochaniu zalecam (sama sobie, bo inni niech robią, jak uważają) pewną ostrożność. Może kiedyś jeszcze się zakocham. Póki co staram się nareszcie pokochać siebie na tyle, żeby dać sobie to, czego całe uprzednie życie dość ograniczałam, żeby nie powiedzieć żałowałam.
    Fajnie jest kochać innych, ludzie serce pomieści wielu ludzi do kochania. Ale ci najbardziej empatyczni naprawdę powinni przechodzić kurs „Jak kochać siebie”. 🙂
    pozdrowienia

    Polubienie

 6. dasiagallery

  He, mój huisarts (lekarz domowy), u którego byłam dawno temu i to w charakterze tłumaczki chorej koleżanki Polki, rzekł do niej, (zniecierpliwiony chyba brakiem komunikacji werbalnej z pacjentką): „w pewnym wieku, proszę pani, to boli tu i tam”…
  Do koleżanki nie dotarło, ale ja sobie baaardzo do serca wzięłam. I od tamtej wizyty nie byłam u niego, choć znalazło by się parę powodów.
  I to prawda, że wszystko jest w głowie. Zauważyłam bowiem, że od kiedy bardziej koncentruję się na tym co MOGĘ zrobić, niż na tym czego nie mogę, to życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. 😍

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Dasiu,
   doskonałe masz podejście do życia, upływu czasu i siebie. Zresztą, masz tyle talentów i tyle pracy przed Tobą, że spokojnie wystarczy do setki.
   Przytulaski

   Polubienie

 7. Okrutny Kneź

  – Dziadek, a koledzy w grupie to się z ciebie śmieją, że jesteś stary!!! I ja ich pobiję!!! – poinformował mnie niedawno Najstarszy Wnuk.
  – Ale ja jestem stary, tak?
  – Ale oni mówią, ze ich dziadkowie starzy tacy nie są!
  – A, pewnie chodzi o brodę, tak? To powiedz kolegom, że dziadek się strasznie śmiał jak o tym usłyszał! I nie bij ich, nie trzeba – taki dziadek bez brody to się nie liczy! 😀 😀 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Kneziu,
   faktycznie, dziadek bez brody, a babcia bez okularów nie są prawdziwi, przecież każda książeczka tak nas przedstawia,
   Starość niewątpliwie ma jedną zaletę: wnuki mogą mieć babcie i dziadków.
   Przytulaski

   Polubienie

 8. Watra

  Nie narzekam , bo kiedy wspominam swoją babcię , która odbyła podróż do miasta stołecznego Warszawy autostopem,/ końcowka lat sześćdziesiątych/ , to nie mogę Jej tam w zaświatach robić przykrości marudząc i skarżąc się na wiek słuszny tzw. emerycki. .Pogoda ducha pomaga przetrwać nie takie trudy. Co do porywów czy podrywów serca to temat w każdym wieku aktualny , bo cóż warte życie bez miłości.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Watro,
   pogoda ducha jest najważniejsza, wtedy człowiek nie zrzędzi i nie zadręcza innych swoimi dolegliwościami.
   Każdy wiek ma swoje prawa: „Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie” – Oscar Wilde.
   Przytulaski

   Polubienie

 9. Nie każdemu to wychodzi ,nawet jak chce ,to gdzieś polegnie..U mnie ,nie chwalę się ,ale nigdy nie dopuszczałam do siebie nieszczęścia.Bywało też ,ale potrafiłam to odwrócić.Umiałam i umiem wyważyć .Nie należę do ludzi chciwych,zazdrosnych,męczących….Cieszę sie każdym dniem ,to co mi przyniesie..dbam o swoją rodzinę ,i to co mnie otacza..A to ,że boli czasami w kościach ,czy gdzieś indziej…To tak ma być…Im bliżej setki ,tym więcej trzeszczy☺☺Ale nie ma co narzekać….Serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Danusiu,
   tak po prawdzie, co to da, że będziemy katalogować swoje złe odczucia, gorycze, emocje. Większość cierpienia wywodzi się z takiego katalogowania.
   Przytulaski

   Polubienie

 10. Ewa2

  Najgorzej to zardzewieć i mchem porosnąć. Czasem się nie chce, ale lepiej znaleźć w sobie impuls do działania, a od narzekania jeszcze nikomu się nie polepszyło.
  Bardzo ładne te prace seniorów.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewuniu,
   podobają mi się wyjątkowo pięknie oprawione notesiki i duże notesy, a pierwsze to pudełko np. na kosztowności, mogą być i na sztabki złota…
   Ważne to, że naturalne wszystko, nie z plastiku, a wszystkie przedmioty mają drugie życie.
   Przytulaski

   Polubienie

 11. Zapomniałam Ci powiedzieć, że płodzisz wciągające teksty…prawdziwe. Nie lubię głupawych art. o starości, ponieważ sama czuję już oddech kosy za plecami 😀 Jednak wstaję wcześnie, biegnę 2 kilometry… a później zabieram się do roboty. To stawia do pionu mój umysł… wyrównuje emocje. Ładne prace, inspirujące słowa. Pozdrawiam, ściskam i udanego weekendu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Sylwio,

   starość to są zwykle pobożne życzenia. Wyliczono, że gdybyśmy sami odkładali na emeryturę, to moglibyśmy sobie wypłacać po ok 5 tys. jako najniższą emeryturę, a byłyby jeszcze wyższe. Nie zadbaliśmy także o domy opieki (nie mylić z naszymi domami starców), na który można wpłacać, kiedy zaczyna się pracę. Nie wymagamy od posłów niczego, więc mamy, co mamy.
   Przytulaski

   Polubione przez 1 osoba

 12. Pisze Pani tak, że nie można się nie zgodzić. Trafione w punkt! Niektórzy wyrzucają z domu lusterka, bo czują inaczej niż widzą…Ludzie powinni celebrować każdy dzień, ale dochodzą do tego stwierdzenia zbyt późno, ale nie za późno, żeby to zmienić! Jeżeli kogoś nie stać na tak drogie zapachy, to wstąpić po drodze do perfumerii i wypróbować. Z czasem wyrobimy sobie gust…
  Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Mokko,
   nie jestem Panią, tylko zwykłą babką, jak zauważyłaś, celebrującą każdy dzień. Uważam, że wspóŁcześni za dużo przywiązują wagi do wyglądu zamiast do tego, co człowiek ma w głowie.
   Przytulaski

   Polubienie

 13. Małgośka

  Hmm… młodsi nie będziemy – to fakt, ale wraz z upływem czasu jest szansa, że zdziecinniejemy.
  A dzieciństwo to przecież najszczęśliwszy okres w życiu! Podobno… 😉
  Więc: uszy do góry! 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Małgosiu,
   Dobrze, że opatrzyłaś słowem „podobno”. Z przekąsem, ale prawdziwe do bólu. Bycie dzieckiem w starości raczej brzmi dramatycznie…
   Przytulaski

   Polubienie

 14. Małgośka

  hmm… podczas następnego pobytu w szpitalu (tfu!tfu!), odtańcz na porannej wizycie układ z powyższego filmiku…
  Jest szansa, że zajmą się Tobą ze szczególnym pietyzmem, Ultro 😉
  (chodzi mi o dokładniejsze zdiagnozowanie, oczywiście)

  A tak serio – przestań już z tym chorowaniem, Święta nadchodzą…!
  P o z d r a w i a m 🙂

  Polubienie

 15. Life must be enjoyed to the fullest but with your feet on the ground. Positive thoughts have to be attached to reality. Only then can we deal with the pains as autumn covers our heads. Your entry is as always, great. It has no waste. Regards.

  Polubienie

  1. Ultra

   Manuelu,

   You have to balance joys and sorrows to find something positive every day, to be able to enjoy every minute, because she will not come back to us when she has passed.
   I cordially send my regards

   Polubienie

 16. Having arrived with the autumn leaves does not prevent us from enjoying spring. At 70, I discovered that I could do poetry and I sing to love in the universal language because I feel this way. There is no longer an intense energy but what it feels like to love is deep and enjoyed. A great entry like everything you write.

  Polubienie

  1. Ultra

   Manuel,
   I believe that the autumn of life can be used to develop your passions: writing poems, painting pictures, various needlework. This autumn will be beautiful.
   greetings

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s