Co niewiedza robi z człowiekiem

This post is about nonsense slogans propagated by people of ill will.

Wędruję po tych internetowych manowcach, by czytać wpisy dotyczące Olgi Tokarczuk. Ale kaszana, włos jeży się dębem. Przyzwyczajeni do kultury stadionowej piszą, że noblistka nie jest patriotką, katoliczką, a w dodatku ma afrykańskie włosy (o utworach niewiele, kto by się zagłębiał w  czytanie, skoro wygląd się liczy). Zawiązuję sobie mocniej kokardkę, by głowa mi całkiem nie odpadła.

Polaku,

prof. S. Obirek uważa, że polski katolicyzm nie jest ani religią, ani chrześcijaństwem, lecz „ideologią grupową pozwalającą na odróżnienie się od innych (…) na zwalczanie tych, którzy nie podzielają ich poglądów.”

Katolicyzm w Polsce to nie miłość bliźniego, a dawanie na kościół: na ojca dyrektora, na msze, na tace, po kolędzie. To wędrowanie od Lichenia do imperium w Toruniu, wieszanie krzyży i obrazów, święcenia za pieniądze samochodów, sklepów z majtkami, czy powiewanie sztandarami na Jasnej Górze. Znajomy ksiądz mówi, że pokropek nie jest umarłemu konieczny, on jest osądzony zaraz po śmierci, zatem trafił tam, gdzie zasłużył, podobnie z mszami. Nikt przy zdrowych zmysłach nie sądzi, że Pan Bóg jest przekupny, więc łaskawym okiem popatrzy i zmniejszy karę jakiejś duszyczce za te złotówki wpłacane księdzu.

Pomyśl,

w Polsce mamy 31 tys. księży (ale około 15 tys. pediatrów, 8 tys. ginekologów i niewiele ponad 400 geriatrów).  Ta rzesza księży ma promować miłość, skromne życie, miłosierdzie. Tylko pytam, dlaczego w państwie katolickim jest w przecenie miłość bliźniego, przyzwoitość, honor, wielkoduszność, altruizm, życzliwość, dobroć i wrażliwość, by nie krzywdzić nawet słowem drugiego? Dlaczego pazerność, jad i mowa nienawiści wysuwają się na plan pierwszy?

Hipokryto,

przypatrz się sobie uważniej. Ubrany jesteś w chiński podkoszulek, a na niego założyłeś t-shert  z tym znanym zagranicznym logo (ale pewnie nie wiesz, że projektant to gej, a ty przecież pedałów obrzucasz błotem). Na nogach masz niemieckie obuwie braci Dasslerów (adidasy), w ręce koreański smartfon, zjadłeś japońskie sushi, ukraiński barszcz, belgijskie frytki, wypiłeś czeskiego Pilsnera i zamówiłeś kebab u Turka. Wchodzisz do pokoju, gdzie właśnie króluje Ikea ze Szwecji, a jeździsz oczywiście nie polskim, a niemieckim autem. Mało tego, „Cicha noc”, którą kolędujesz przy choince skomponowana jest przez dwóch Austriaków. Śpiewasz również „Czarna Madonno”, więc powinieneś wiedzieć, jakiej Maryja jest narodowści, podobnie jak to, że też była uchodźcą, musiała uciekać z własnego  kraju. Choinka, którą się cieszysz, to barbarzyński zwyczaj i przybył prosto z Niemiec.

Polska racja?

Czy mogło mi przyjść na myśl, że w XXI wieku będzie naszyzm? Ależ skąd! To określenie L. Jażdżewskiego trafnie ilustruje wiarę w naszość. Polak pozbawiony samodzielego myślenia łyka te hasła Polski dla Polaków i święcie wierzy, że jego racja jest najmojsza. Skądś my to znamy: Żydzi do gazu, śmieci LGTB, czarni podludzie, tęczowa zaraza – wszystko do utylizacji…

Dalej to ja już przechodzę na jidisz, ponieważ nie znam go, więc przynajmniej nie będzie denerwował mnie żaden turbopatriotyzm. Święta racja, panie M. Napiórkowski. Jest się czego bać. Jednemu z redaktorów już marzy się, by Tokarczuk zobaczyć za kratami…  Tak niektórzy katolicy uczą noblistkę dobroci, a dzieci patrzą i uczą się na przykładach tej czułej narracji.

93 uwagi do wpisu “Co niewiedza robi z człowiekiem

  1. Ultra

   Sagulo,
   mamy potężne narzędzie w postaci Internetu, ale tam coraz więcej plotek kto z kim oraz coraz częstszy hejt zamiast informacji i dyskusji.
   Uściski

   Polubienie

 1. A mało to rzeczy ludzie gadają? A teraz jeszcze piszą i nawet film ze sobą w roli głównej oraz wszystkich pozostałych mogą zamieścić na tytubie? A w masie swojej kiedykolwiek byli mądrzy i światli? A miłość bliźniego i dobroć, że wspomnę tylko dwie z wymienionych przez Ciebie cnót, były kiedykolwiek gdziekolwiek na świecie jakoś szczególnie kultywowane przez ludzkość?
  Co tam 31 tysięcy księży, Ultro – przykazań jest ledwo 10 i też za dużo.
  PS Na tacę można nie dawać, naprawdę.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Wyjątkowa Cytrynowość,
   Rzesza księży, dwie godziny religii, Sejm pełen katolików, a zwykłej życzliwości nie widać, o miłosierdziu nawet nie wspominam.
   Jest taka parafia św. Jadwigi w Krakowie, która głosi, by księdzu nie dawać po kolędzie. Jeśli ktoś ma życzenie, może dołożyć do kuchni, która karmi uboższych parafian. Raz w miesiącu kościelna taca przeznaczona jest na wykupienie recepty dla niepełnosprawnych i tych, którym brakuje pieniędzy. Szkoda, że to nie moja parafia.
   Uściski

   Polubienie

 2. livia

  To jak to jest z prof.S.Obirkiem? Cytujesz jego wypowiedż jako mądrą czy głupią?
  Obirek to czlowiek wszechstronny, erudyta,od lat występuje przeciwko kk jako zorganizowanej machinie, której daleko do Boga, a bliżej do nagminnego łamania dekalogu.
  Na portalu internetowym Studio Opinii zamieszcza bardzo ciekawe artykuły.
  Nie jest tak żle, Tokarczuk czytają.A że wzbudza kontrowersje, tym lepiej, wszyscy wielcy tak mieli.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Nie żebym cokolwiek liczyła St. Obirkowi ani go punktowała (no, może troszeczkę), ale na razie wychodzi, że jezuitą (których to jezuitów założyciel, Ignacy z Loyoli, bynajmniej nie w tajnych dokumentach, a w „Ćwiczeniach duchownych”, lekturze dla kolejnych pokoleń jego współbraci absolutnie podstawowej & obowiązkowej, napisał: „Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne…”) był prawie trzydzieści lat, nie jest zaś nim ponad czternaście…

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Szanowna Cytrynowość,
    uważam, że ktoś, kto dobrze poznał nie tylko polski zakon, ale i te na zachodzie, ma większe prawo do negatywnej oceny katolicyzmu w Polsce niż ja, czy ten, który zna zakonnika i księdza z widzenia w kościele, więc niewiele wie na temat prawdziwych podległości.
    Uściski

    Polubienie

  2. Ultra

   Livio,
   sądziłam, że jasno z tekstu wynika, iż przytaczam cytat, z którym się zgadzam.
   Tokarczuk czytają, ale czy ze zrozumieniem, to już inna kwestia.
   Uściski

   Polubienie

 3. Kim jest „rodowity Polak” i czy w ogóle występuje w środowisku naturalnym? Czy ksenofobia jest uzasadniona? Na jakiej zasadzie ustalamy, kto jest Polakiem, a kto nie?
  Czy to jest patriotyzm, czy może już rasizm?

  Jestem bardzo ciekawa, czy gdyby w czasach Mieszka I utworzono referendum w sprawie przyjęcia katolicyzmu do Polski, wynik byłby pozytywny. Łatwo się domyślić, że rodzimowierców nie interesowały wierzenia Rzymu.

  Może Cię zainteresuje mój stary artykuł: https://ekstraktzycia.blogspot.com/2019/10/sarmaci-katolicy-zwyciezcy-8-wybranych.html

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Aniu,
   dziękuję za link, który wzbogaca nasze przemyślenia.
   Mnie współczesne armie boga i Maryi przerażają, podobnie jak święcenie broni służącej do zabijania, a przykazanie głosi: nie zabijaj.
   Uściski

   Polubienie

   1. Święcenie broni? Nawet o tym nie wiedziałam, to świętokradztwo jakieś!
    Powiem więcej, nasze główne, nowotestamentowe przykazanie mówi, byśmy kochali wszystkich ludzi. Wojny temu przeczą ewidentnie, już nawet wspominać o tym nie muszę.

    Polubienie

 4. Chciałabym zaprotestować…ale nie ma jak Ultro. Cień padł na moje słoneczne wnętrze. Mogę tylko przywołać smutną prawdę, że ułomna jest ludzka natura i nie jest pocieszające, że nie tylko nad Wisłą (ale tu dość szczególnie). Pozwolę przypomnieć Norwida, który dojrzał , co sie dzieje, gdy żyjący głosi prawdę.

  1
  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie,
  Że ci ze złota statuę lud niesie,
  Otruwszy pierwéj…

  Coś ty Italii zrobił, Alighiery,
  Że ci dwa groby stawi lud nieszczery,
  Wygnawszy pierwéj…

  Coś ty, Kolumbie, zrobił Europie,
  Że ci trzy groby we trzech miejscach kopie,
  Okuwszy pierwéj…

  Coś ty uczynił swoim, Camoensie,
  Że po raz drugi grób twój grabarz trzęsie,
  Zgładziwszy pierwéj…

  Coś ty, Kościuszko, zawinił na świecie,
  Że dwa cię głazy we dwu stronach gniecie,
  Bez miejsca pierwéj….

  Coś ty uczynił światu, Napolionie,
  Że cię w dwa groby zamknięto po zgonie,
  Zamknąwszy pierwéj…..

  Coś ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?…
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

  2
  Więc mniejsza o to, w jakiej spoczniesz urnie,
  Gdzie? kiedy? w jakim sensie i obliczu?
  Bo grób twój jeszcze odemkną powtórnie,
  Inaczej będą głosić twe zasługi
  I łez wylanych dziś będą się wstydzić,
  A lać ci będą łzy potęgi drugiej
  Ci, co człowiekiem nie mogli cię widziéć…

  3
  Każdego z takich, jak ty, świat nie może
  Od razu przyjąć na spokojne łoże,
  I nie przyjmował nigdy, jak wiek wiekiem,
  Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy,
  Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem
  Później… lub pierwéj…

  Polubione przez 4 ludzi

   1. Ultra

    Tetryku,
    rodzice wybrali szkoły – przechowalnie, a kuratorzy odgórnie montują ankiety, by imiennie donosić na nauczycieli.
    Uściski

    Polubienie

  1. PiS zainwestował. Przeprowadził reformę oświaty, programy napisano tak. aby młodzież wiedziała jacyśmy porządni byli, nas bito, a myśmy nikogo nie bili, a od Chrztu Polski po Dudę gracza były same sukcesy , z akcentem na ostatnie 5 lat

   Polubione przez 3 ludzi

   1. Ultra

    Tatulu,
    to nie była reforma, trzeba to jasno mówić.Szkoda dzieci, a rodzice niech płaczą i płacą za korepetycje.
    Uściski

    Polubienie

 5. Gabriela Kotas

  Rano przeczytałam Twój wpis Ultro i cały czas, będąc poza domem miałam go w pamięci. Trafiłaś akurat w moment, kiedy to zostałam posądzona o kłanianie się demonom, a także życzliwie ostrzeżona, że po ćwiczeniach jogi, będę miała nocne odwiedziny tychże … Nie wiem, czy czytałaś mój wpis – relację ze spotkania w opolskiej bibliotece z mnichem buddyjskim – bo od tego się zaczęło. :))) Pokłony tybetańskie, które traktuję jako super ćwiczenie fizyczne, które daje mi dużo satysfakcji i przynosi dobre efekty – skazały mnie na wysłuchanie wielu gorzkich słów od pewnej osoby, która była mi kiedyś naprawdę bliska. „Demony” muszą być naprawdę straszne, bo sprawiły , że pierwszy dzień Świąt w połowie spędziłam z osobą, na której wspomnienie jeszcze pół roku temu dostawałam dreszczy. Mało tego – było całkiem miło. Wytłumaczyłam tej „nawiedzonej „osobie, że wolno mi czerpać, z każdej nauki i religii to, co uznaję za dobre dla mnie – ale nie przekonasz… ech… życie…

  Polubione przez 4 ludzi

  1. Ultra

   Gabrysiu,
   swego czasu miałam akcję z Lewiatanem, podobno sam diabeł tam siedzi, więc nie wolno kupować. Tyle, że to słyszeli wierni w kościele, pewnie z jogą było podobnie.
   Uściski

   Polubienie

   1. W Kauflandzie też nie powinniśmy, koleżanka powiedziała, że się złe tak przedstawiło podczas egzorcyzmu.. Ta koleżanka to poczciwa kobieta, a złe jak złe nieźle może mieszać i rechotać..

    Polubienie

 6. Ultra, masz rację. Ale pomyśl o tym, że są fajniejsze sprawy na świecie i to takie, o które warto walczyć. Nie przejmuj się bandą nieokrzesanych prymitywów, którzy gadają tylko po to, żeby zaistnieć. Pomyśl, że nadejdzie dzień, w którym ich zabraknie, bo sczezną i zginą i wtedy będzie ci ich brakować… (hihihi). Życie jest za krótkie, serio :-)))

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pokazałem kiedyś na FB zdjęcie Olgi z królem Szwecji, posiadające tytuł nadany przez Angorę” Nasza królowa”. Jakiś jajogłowy odpowiedział mi cytatem Olgi odnoszącym się do naszych wad, które stoją w rażącej sprzeczności z lansowanymi przez prawdziwych Polaków narodowymi zaletami. Jak ona mogła tak powiedzieć o Polakach? Ub
  Odpowiedziałem pytaniem: A do kogo krzyczał z mównicy sejmowej Jarosław: Zdradzieckie mordy, zdrajcy, mordercy….
  Wątek umarł śmiercią naturalną

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Wiem, co masz na myśli, bo ja jestem zdradziecką mordą i zapewne zdrajcą, choć do morderstwa (mimo zamiaru „w rozumie”) się nie przyznaję.Ale szczycę się tym, że jestem zdradziecką mordą, hihihi. A z trzeciej strony wcale nie muszę ich słuchać, a tym bardziej z nimi dyskutować. Pozdrawiam!

   Polubione przez 3 ludzi

   1. Oni już tak mają i jak wiadomo… Przekonanego nie przekonasz..
    Pan poseł Suski martwi się tym, co powiedzą o dziełach Olgi za 150 lat, tak jakby był pewny tego, że o nim ktoś będzie pamietal

    Polubione przez 3 ludzi

   2. Ultra

    Aniu,
    jesteś daleko, ale los dzieci i wnuków tu mieszkających nie jest wesoły.a to, co słyszą z mównic, przeraża.
    Uściski

    Polubienie

 8. makowka9

  Przeczytałam i zasmuciłam się, bo trudno się z Tobą nie zgodzić. Więc przekornie postanowiłam być optymistką i zobaczyć trochę pełnej szklanki, czyli fakt, że jeszcze są tacy co myślą jak Olga, jak Ty i my tu komentujący.

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Makówko,
    sami zwolniliśmy się od myślenia. Każdą odpowiedź masz w telefonie. Nawet wyglądać przez okno nie musisz, by sprawdzić, jaka jest pogoda.
    Uściski

    Polubione przez 1 osoba

 9. Iwona Kmita

  Ultro, rzadko ostatnio bywam w blogosferze, ale u Ciebie zawsze znajdę wpis, z którym zgadzam się w całej rozciągłości. Co do tego wpisu – jest mi przykro, że jesteśmy tacy niedouczeni, prymitywni w sądach, zawzięci, zazdrośni. Że nie potrafimy cieszyć się z sukcesu naszej Rodaczki. Sukcesu, który powinien być sukcesem nas wszystkich. Jest mi tym bardziej przykro, że nic nie wskazuje na nadejście zmiany. Prawdziwej zmiany. Spodziewam się raczej głębszych podziałów i ze strachem myślę o wyborach, które w maju przed nami. Wkrótce zacznie się jatka….Strach się bać!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Iwonko,
   cóż, zezwalamy na ingerowanie w nasze życie, a nie wymagamy, by państwo zapewniło ochronę zdrowia, bezpieczeństwo i sensowne prawo. Tyle. Tymczasem słyszymy, że jednym się więcej należy, więc gdzie tu sprawiedliwość?
   Uściski

   Polubienie

 10. Niewiedza jest dla nosiciela lekka, łatwa i przyjemna. Dla tych, co u steru władzy, nosiciele niewiedzy są najwdzięczniejszym materiałem do manipulowania, lepienia, rzeźbienia. I tylko zwykłych, normalnych ludzi głupota innych i własna boli i uwiera…

  Polubione przez 1 osoba

 11. Witaj, Ultro.

  Naszyzm bechtany egoistycznymi moizmami, które lęgną się w małych rozumkach…
  Tożsamość narodowa jest bardzo ważna. Bez korzeni na dłuższą metę nie da się funkcjonować. Szkoda tylko, że nie wszyscy chcą przyjąć do wiadomości, że „moje” korzenie w niczym nie są lepsze ani gorsze od „twoich”…

  Pozdrawiam:)

  Polubione przez 3 ludzi

 12. To więcej niż niewiedza, to, jak mawiają teraz – stan umysłu, autoblokada.
  A pierwsi do walki ze stereotypami…
  Nadzieja w młodzieży. Ta, z którą przebywam przepełniona buntem, tym razem w słusznej sprawie. Bo czasy są takie, że może myśleć samodzielnie.
  Pozdrawiam ciepło, bo dni straszne zimne się zaczęły.

  Polubione przez 1 osoba

 13. Niektórzy już dziś pracują na to, aby kiedyś mówiono, że Pani Tokarczuk była Ukrainką, a może Nawet Niemką…Cóż często słyszę, że Chopin i Skłodowska byli Francuzami. Najgorsze jest to, że wbrew pozorom prawda nie musi bronić się sama…
  Serdecznie pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s