Fabryka inżynierów w Grodzie Kraka

A note about one of the best universities in Poland, AGH in Krakow.

– Jak tam, mój synu, dalej sam jesteś?

– Owszem, mimo że poznałem sympatyczną i ładną dziewczynę, ale kiedy zapytała, czy mam mieszkanie, merca i czy studiuję modną dla niej psychologię, nie miałem szans. Usłyszała trzy razy „nie”, więc odeszła.

– Synku, możesz zamienić swój dom na mieszkanie, nie ma sprawy. Sprzedasz swoje ferrari i kupisz dwa mercedesy, ale żeby przenosić się z dobrej uczelni Akademii Górniczo – Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie na inną uczelnię, to już lekka przesada. Tu nie produkują off kierunków typu: historia w przestrzeni publicznej, militarioznawstwo, informatologia stosowana. Może i te kierunki ciekawie brzmią, ale spróbuj po nich znaleźć pracę i utrzymać rodzinę.

Na AGH masz 62 kierunki, ok. 2oo specjalności.  O osiągnięciach głośno, także w świecie z okazji stulecia uczelni. Zobacz prototyp zwijanej kładki,  start-upy, nagrodzone projekty oraz ogrom możliwości działania w ponad stu organizacjach i kołach studenckich.

– Widzisz, tu liczy się system kształcenia polegający na umiejętnościach w wykorzystaniu wiedzy w praktyce, gdyż dewizą jest nauka i praca w myśl hasła: Wiedza-Pasja-Więź. Wiedziałeś? Ludzie są najważniejsi. A kulturalne rozkłady jazdy również wypełnione po brzegi, przy czym przodują Wydziały Elektrotechniki, Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

– Ha, ale kiedy zbliża się sesja, nie ma zmiłuj, trzeba przysiąść fałdów, nie ma taryfy ulgowej, jak za dawnych czasów, że głowa, paluszek, dziadek… Powiedz lepiej, jak przeżyć sesję, aby nie bolała i przetaczanie krwi stresowej było łatwiejsze?

– Każdy ma swoją metodę, ale zarywanie nocy, niewyspanie nikomu nie pomogło. Ten czas prywatnej bitwy ze stosem podręczników zacznij od czasowego odłączenia się od telefonu, internetu, przygotowania przegryzek na ten głód nauki w postaci orzechów, owoców, suszonych bakalii. Nie panikuj. Motywuj się, dotleniaj przerwami i idź na egzamin, nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie umiesz. O skrzyżowaniu ostrza wiedzy z szablą egzaminatora krążą legendy, ale to tylko legendy…

Należy pamiętać, że kulturalny żak mówi „studiuję na AGH”, ale „studiuję w Akademii Górniczo Hutniczej”, można potocznie powiedzieć „Agiech”, ale nie wolno nikomu tak napisać.

– Czego życzyć studentom? Przede wszystkim intelektualnych wyżyn, innowacyjności, kreatywności, a za nimi przyjdą wyczekiwane sukcesy.

52 uwagi do wpisu “Fabryka inżynierów w Grodzie Kraka

 1. Ewa2

  Cóż, zacznę bardzo typowo i nieładnie. Mianowicie za moich studenckich czasów bywało, że się studentów AGH określało mało wdzięcznym epitetem, nawiązującym do ich kulturalnych, intelektualnych ograniczeń. Niemniej popyt na chłopców z owej uczelni duży był, zwłaszcza na sfeminizowanych kierunkach.
  Moje czasy dawno minęły, życzę więc wszystkim studentom zaliczonej sesji, a nam dobrego roku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewuniu,
   Czasy się zmieniły. Dawniej tu kształciły się kadry dla górnictwa, a teraz dla nowych technologii. Musisz wiedzieć, że każdy student tej uczelni musi zdać jeden z trzech do wyboru przedmiotów humanistycznych.
   Młodzież ze stolicy przyjeżdża do Krakowa, gdyż renoma uczelni znana za granicą.
   Ukłony zasyłam

   Polubienie

 2. Zawsze darzyłam dużym szacunkiem Tę uczelnię i biegnąc na zajęcia „na przeciwko” z sympatią i podziwem spoglądałam na ten monumentalny gmach. Natomiast mijając budynek Collegium Novum UJ na plantach miałam ochotę z szacunku przyklęknąć:)) Taki to był respekt dla potęgi nauki.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Bet,
   respekt dla wiedzy został i mnie. Czasem wchodzę do Jagiellonki, na UJ, na Gołębią, aby powdychać odrobinę mądrości z tych znanych murów. Nie uczyłam się, aby zapomnieć, lecz aby jak najwięcej zostało, ponieważ była motywacja, żeby wiedzieć. Hm…
   Ukłony zasyłam

   Polubienie

   1. Walcząc ze ściąganiem w mojej szkole pytałem często: Czy chcielibyście jeździć po moście skonstruowanym przez ściągającego studenta? A może taki lekarz będzie was leczył?

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Tatulu,
    bardzo dobry przykład, gdyż na przykładach najlepiej uczyć. Zapamiętuje się na całe życie np. prace społeczne na rzecz uczelni.
    Ukłony zasyłam

    Polubienie

   3. Ultra

    Tatulu,
    ale w nauce nie chodzi o kucie na blachę regułek i naukę dla testów, a obecnie z tego uczeń rozliczany. Tematy powielane z roku na rok te same, więc tylko odpisywać.
    Ukłony zasyłam

    Polubienie

   4. Ultra

    Tatulu,
    zgadzam się, gdyż są uczelnie i uczelnie. Moje pokolenie z reguły nie ściągało, bo nie umiało.
    Ukłony zasyłam

    Polubienie

  1. Ultra

   Tetryku,
   :-), nie wiem, jaki magnes przyciąga do siebie roczniki absolwentów AGH, ale wiadomo, że trzymają się razem. Nawet w USA otwierają się drzwi na to hasło. Wystarczy powiedzieć.
   Ukłony zasyłam

   Polubienie

   1. Ultra

    Marku,
    napisz o ekwadorskim słońcu i całorocznej zieleni. Od razu zrobi się jaśniej i cieplej mnie i moim Komentatorom.
    Ukłony

    Polubienie

   2. Ultra

    Marku,
    dziękuję i nie dziw się, że zimą człowiek spragniony słońca i ciepła.
    Oglądałam dzisiaj niebo u Ciebie, widokową tęczę i czerwoną poświatę. Cudne zjawiska.
    Ukłony

    Polubienie

  1. Ultra

   Małgosiu,
   w czerwcu będzie już 101 lat AGH.
   Ten rasistowski dowcip opowiedziany przez A. Dudę do zaproszonych rektorów z wielu uczelni świata budzi oburzenie. A to zaścianek Polski właśnie…
   Ukłony zasyłam

   Polubienie

 3. Podpisuję się pod tym postem obiema rękami. Moja córka zakończyła szczęśliwie edukację na tej uczelni. Gratulowałam jej jako matka i co usłyszałam!? Nie jest to wcale łatwe! Faceci mają alergię na kobietę inżyniera…Wiesz mamo, zawsze na początku ściemniam, że pracuję w sklepie…

  Polubione przez 1 osoba

 4. Początek czytałam niedawno jako świetny dowcip i chyba aktualny:-)
  Są w Polsce uczelnie i szkółki, o czym przekonał się mój syn na swoim przykładzie i swoich znajomych.
  Najważniejsze, by student miał motywację i wsparcie w najbliższych.
  Dziś bez nowych technologii nawet biblioteki zostają w tyle…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Asiu,
   wiem coś o tym, kiedy rodzą się szkółki, gdyż moja córka słyszała od przełożonego na uczelni, żeby za surowo nie oceniać, skoro za każdym studentem idą pieniądze. Mnie najbardziej bulwersują płatne studia medyczne dla lekarzy i lekarzy dentystów. Tam dopiero się kupuje, bo nieuka żal wyrzucić razem z jego pieniędzmi.
   Ukłony zasyłam

   Polubienie

 5. Morgana

  Jeden Syn skończył z powodzeniem, sukcesem AGH, drugi nadal studiuje 🤗
  Uczelnia ma renomę, prestiż i z pracą po niej łatwiej.
  Pozdrawiam 💚🍵😀

  Polubienie

  1. Ultra

   Starszy Wajchowy,
   Chciałabym, ale niestety, nikt nie lubi i nie chce płacić, taka jest prawda.
   Post powstał, ponieważ ktoś bliski obronił tytuł na tej uczelni.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s