Ciśnienie w granicach górnego cis

A note about contempt, arrogance and disrespect for other people.

Post dedykuję tym, co wódkę mieszają z kawałkiem rozpaczy.

Nade wszystko

za wolno myślimy, tacy z nas wolnomyśliciele.  W swej zajętości nie widzimy, że idziemy, co ja mówię, pędzimy w dół.  XXI wiek technicznej myśli, a człowiek dalej w lesie i przaśności, gdyż lubi posiadać, widać jego pazerność, jest przekupny, dla bożka pieniądza zrobi wszystko, jednakże po drodze zgubił czułość, empatię, miłość bliźniego, dobroć i współodczuwanie cierpienia. Smutne, nie miał kto nauczyć?

Albowiem

człowiek żyje cały czas w tej prozie Kafki, ktoś z tyłu wyrokuje, rozkazuje, nie wiadomo, co jest grane, a pozaoczne zmiany trzeba przełknąć, przecież tu mieszkamy.  Dalej czarne będzie białe, partyjni trzymacze stołków  roszady w ławach sami sobie wyznaczają, kabareton w dzień, także nocną porą. Pogarda, arogancja, nienawiść kwitnie, a ciemny lud potrzebny do stawiania krzyżyków w głosowaniu ma zaciskać pasa, by jakoś przeżyć. Tu stawiam średnik, niech mnie oddziela.

Onegdaj

zawiesiłam swój uśmiech  na czas nieokreślony po pobycie w bieda – szpitalu. Kochani, mamy aż 1700 karetek pogotowia i 2200 limuzyn rządowych. Tak sobie kombinuję…,  po diabła  choremu karetka, ważne, by urzędnicy wozili się wypasionymi limuzynami. W ławach, komisjach, urzędach zbyt wielu jest zapobiegliwych, którzy zajmują się swoimi biznesami, a my udajemy, że tego nie widzimy, przecież niektórym z urzędu się należy, słyszeliśmy. Mieli dbać o zdrowie, oświatę i bezpieczeństwo obywateli. Tyle mieli. Tymczasem w Sejmie niepełnosprawni zostali odgrodzeni, podobno śmierdzieli.

Cóż

z tego, że marzą mi się defibrylatory na ulicach, jak to bywa w innych państwach. Jednakże gwoli ścisłości trzeba przyznać: jeśli kupilibyśmy defibrylatory, to za co by senatorskie i poselskie ławy jeździły do tej Afryki, Japonii, Chile, Brazylii, Bangladeszu… (https://mojepanstwo.pl/wyjazdy_poslow). Przecież za swoje nie będzie leżał na plaży na drugiej półkuli. Jakby to ładnie ująć: widać za mało mam lat, gdyż nie pojmuję, jak można tak rozpasać władzę i nic w zamian nie wymagać ani nie rozliczać. Przecież każdy za coś odpowiada, a władza nie musi? Widocznie nie, skoro ponad prawem i doskonale udaje świątobliwość.

Jednakowoż

zadajmy pytanie nurtujące każdego: czy ten rok będzie lepszy? Nie wydaje się, ale za to słowa ubieramy w coraz ładniejszą oprawę. Mówimy półprawda zamiast łgarstwo, matactwo zamiast szachrajstwo, kombinowanie zamiast szwindel, interesy zamiast machlojka, defraudant zamiast złodziej, koloryzowanie zamiast brednia. Dziwi, że rodziców nie interesuje otwarta na dziecko i nowoczesna szkoła, co potwierdzili hejtami podczs strajku. Zezwolili na indokrynację, na historyczne manipulacje, na encyklopedyzm. Szkoła obrzędowo-narodowa wykształci posłusznego bezmózgowca, który popłynie z nurtem, choćby woda była ściekiem. Wychowani bezrefleksyjnie, nie będą wiedzieli, że powinno być inaczej.

Niedawno

czytałam, ile zjada ZUS. Jeśli ktoś zamiast jemu oddał 1156 zł na książeczkę, to po 30 latach ma 941.357 zł.  Z tej kwoty mógłby sobie wypłacać emeryturę przez 25 lat w wysokości 5 tys. zł. Zakwasy na twarzy coraz  większe, gdy oglądam mem, co robią emeryci w innych krajach: zwiedzają ciepłe kraje, a w rękach lampka wina; tylko polski emeryt siedzi w przychodni, a w ręce trzyma buteleczkę z…  moczem.

Natomiast

nie wydaje się, by ten rok był spokojny,  bo niby nikt nie chce wojen, ale stwarzanie stanów zapalnych widoczne. Taki patriot, chce się bić. Znowu chłopcy będą mieli nowe trumny, a reszta do śmierci będzie leczyła się z używek, o kosztach nie wspominam, wiadomo. Szyderczy pomruk słychać, historia niczego nie uczy ludzkości poza datami wojen. Patrzę, jak z rzęs kapie ta rosa. Taki czas.

A jednak

cynizm rządzących budzi stare demony, wróg czyha, taka nasza naarodowa szopka po polsku. Także smród szwindli z politykami cwaniakami nikomu nie przeszkadza. Udajemy, że nie czujemy? Cóż, to niech zostaje smród dalej w „obatelskich” gaciach. Kołtuństwo zapyziałego grajdoła ma się nazbyt dobrze. Na ból fantomowy jedynie Ziemia Ognista (Zona Franca)…  pomoże lub nie, ale może wyjechać warto, tam przynajmniej pazernego osła nie zobaczymy.

Niechże

dobry Bóg za rękę nas trzyma. Żyć bez znieczulenia nie będzie można, chociaż nałóg patrzenia na rzeczy z różnych stron warto mieć od dziecka. Jeśli z kolei wszystko ci jedno, włącz szumidło, niech szumi i zagłusza niewygodne problemy.

Wdychaj te trujące opary nienawiści, pogardy, jadu i jątrzenia. Przecież żyjesz podobno w katolickim kraju. Podobno, ale o miłości i szacunku do człowieka nie usłyszysz ku przerażeniu serc naszych.

87 uwag do wpisu “Ciśnienie w granicach górnego cis

 1. What you do with your thoughts and questions is to open Pandora’s Box. Much of what you say happens in different countries. The health system is every day a topic very forgotten by the rulers and politicians on duty. I have been in Venezuela (worst of all), Peru and now in Chile, and I see that they have the same problems that you mention. Degrees more or less, but the same. Those who are well, the upper middle class, look the other way. His exhibition is really edifying and full of a deep reflection of what is happening in his country. A good writing Congratulations.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Manuelu,
   Thank you for the kind words. you have to talk about difficult matters. Most people will need medication and care beforehand. Meanwhile, the money goes to wars, armaments, conflicts and to conquer space …
   I cordially send greetings

   Polubienie

   1. Ultra

    Manuel,
    I’m afraid people don’t want change. If it were otherwise, they would force their leaders to do so that there would be more respect for other people and that there would be no arms race.
    Regards

    Polubione przez 1 osoba

 2. Brawo. Trzeba mieć odwagę aby jasno wyrazić swój pogląd.
  Władza absolutna demoralizuje absolutnie – tak znawcy powiadają i świętą rację mają.
  Kiedyś te kamienie przygotowane do rzucania znajdą ręce, które po nie siegną a wtedy może się coś zmieni…
  Jeszcze z tym poczekamy

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Tatulu,
   zawsze miałam odwagę, choć dawniej nie było prosto. Ale miałam szczęście do zdroworozsądkowych ludzi i nie przeszkodziło mi to w byciu na stołkach. Sama władza nie demoralizuje, ale słabych ugina w kolanach, z kolei pazernych zachęca do zachłanności.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tatulu,
    dawniej dyrektor, inspektor, czy kurator nie zarabiał wiele, były to godności raczej prestiżowe i tytularne.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

 3. Boguśka

  Przeraża mnie to wszystko, co się dzieje w rządzie. Zamiast karetek, kupują limuzyny, które, co chwila mają stłuczki. Już nie profesjonalizm się liczy, tylko kolesiostwo… Afera goni aferę, a osoby, które władzy przeszkadzają są napiętnowane i bez sądu osądzane…

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Tetryku,
    najbardziej smuci bierność młodych. Uczą się, pracują, dorabiają, chodzą do pubów, nie mają chęci i czasu na polityczne myślenie. Pewnie uważają, że od tego jest rząd. Jeśli rząd jest partyjny, wtedy budzą się demony, tylko trzeba to jeszcze zauważyć. Średnie pokolenie związane kredytami, haruje od świtu do zmroku, by spłacić raty, więc cieszy się z każdych plusów.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

  1. Ultra

   Bogusiu,
   każdy widzi, jak jest, ale nie ma reakcji od dziennikarzy począwszy (czy jeszcze jakichś mamy?) na ekonomistach, naukowcach skończywszy. I tego nie rozumiem. Jeśli polityk głupi, to udowadnia mu się głupotę i żegna się z nim, tak każe rozsądek.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. Ultra

    Kate
    in my country, infirm, paralyzed, terminally ill a family must take care of. It is not easy, not everyone can, and yet children have a job and their own life.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Kate
    you know how it is with governments. Whoever is in power is usually right. It would be good if he had smarter advisors.
    A lot of greetings

    Polubienie

   3. Ultra

    Kate,
    It is not easy to live when you look
    immoral earnings of footballers, celebrity gays and the poverty of the disabled, and divisions among people.
    Regards

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    Kate,
    This tragedy cannot be described. You have to be there, see and experience it. I feel sorry for you with all my heart.
    I cordially send my regards

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Sagulo,
   to był dobry dzień, wszyscy zjednoczeni i nareszcie w większości mówią jednym głosem i dają nie Owsiakowi, a chorym, cierpiącym i najsłabszym, czyli dzieciom i starszym.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Molekułko,
   skoro nie ma domów kultury, szkoły w małych miejscowościach polikwidowane, to jedynym miejscem do spotkań jest kościół, ale i ten zrobił się pazerny…
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Pazerny to zawsze był, ale całe nieszczęście chyba w tym, że zrobił się bezduszny, ktoś pięknie powiedział, że w naszym (polskim) kościele brakuje miejsca na na Boga, a do tego pycha i brak pokory i nic się nie zmienia i jak tak dalej pójdzie to myślę ,jak nasze pokolenie odejdzie to kościoły będą świecić pustkami.:))

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Molekułko,
    dawniej byli księża, którzy łatali sutannę, by podzielić się z biedniejszymi. Obecnie kupują domki letniskowe, a znany mi ksiądz kupił mieszkanie w bloku i zamieszkał z gosposią, a że ta nie umie gotować, przychodzi druga, która trafia w gust wybrednego księdza.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

  1. Ultra

   Ewuniu,
   nie jestem politykiem, nie prowadzę blogu o tej tematyce, ale czasem nie wytrzymuję naporu bezsilności. Na szczęście nie oglądam telewizji, więc
   psychika w porządku.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. Ultra

    Makówko,
    ile ten człowiek musi znieść od własnych rodaków, współczuć trzeba. A ci opluwający korzystają z jego sprzętu lub korzystać będą w przyszłości. Owsiak tyle razy prześwietlany, ciągany po sądach… Gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowości, już dawno by bogobojni rozszarpali Orkiestrę.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

  1. Ultra

   Marku,
   najsmutniejsze jest to, że życie Polakom przedtem i teraz organizowała jakaś partia. Zawsze słuszna i zawsze miała patent na rację. Pewnie już tak przywykli, że teraz nie protestują, gdy wprowadzane są jakiekolwiek ograniczenia.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Aniu,
   dziękuję. Noblistka O.Tokarczuk mówi, że z tym światem coś nie tak. Myślę, że świat ok, ale z ludźmi coś nie tak. Rzadko się denerwuję, ale kiedy czytam o sumach wydawanych na zbrojenia, a nie ma dnia bez jakiejś wojny, to ciśnienie idzie w górę. Podobnie reaguję na szukanie w kosmosie nowych cywilizacji. Mam ochotę przestrzec ich przed ludźmi, którzy u siebie porządku nie mają, toczą wojny, zagryzają się wzajemnie, a innych będą uczyć… Czego? A nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na godną starość, bo większość takowej dożyje? A może na studnie, tam, gdzie sucho, czy samoloty gaszące pożary lasów, czy buszu? Właśnie blogerka pisze, że rząd Australii dopiero po 4 miesiącach szalejącego pożaru wprowadził wojsko do gaszenia. To w końcu po co to wojsko?
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. Ultra

    Aniu,
    coś wiem o tym, znajoma przyjaciółki wróciła z misji, ciarki przechodziły, gdy zdawała relację…
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

 4. Nastała chora rzeczywistość, do której (o zgrozo) ludzie się przyzwyczajają. I znowu brak wiedzy skutkuje – brakiem wiedzy – a cwańszy uciska głupszego – a głupi myśli, że to norma – a normą przecież jest ogół… i tak od nowa Polska Ludowa. Ściskam

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Watra

  Przysłowia mądrością narodów. Zatem co z nami????? Polak przed i po szkodzie z taką samą opinią !!!! Siedzi w nas mocno jakiś kołek , który nie pozwala , aby przyjąć do świadomości , ze można popełnić błąd, nie potrafimy zaakceptować uwagi innych, mamy monopol na mądrość. Ot, taka filozofia chłopka – roztropka.
  Polecam : dr Edith Eva Eger „Wybór”.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   nie interesuje mnie polityka, zawsze zresztą brudna, ale ona ma wpływ na to, jak żyje się człowiekowi. A że mam kłopoty z widzeniem, to słucham i dopiero włos się jeży. Poleconej książki nie znałam, dziękuję za „Wybór”.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  2. Jeszcze za mało nas cierpi na To wysokie ciśnienie. Ten syty tłumek w knajpkach wokół Rynku i ten rozparty na kanapach w swoich salonach – ciśnienie ma w normie. Może coś do drinków im dosypują ?

   Polubienie

   1. Ultra

    Bet,
    młodzi, jak te ptaszki w klatce (I. Krasickiego) chwalą sobie stabilizację za kratami, nie wiedzą, że może być inaczej… przywykli.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

 6. Smutne czasy nastały, oj ! Smutne… i nie wiadomo, czy podglądać te polityczne gierki, by wzbierała w nas złość, czy schować się, wyjechać w dal i nie patrzeć, nie denerwować się, nie myśleć, nie psuć sobie humoru ? O wszystko trzeba walczyć, siłą wyrywać… a każdy ciągnie w swoją stronę.
  Broń Boże postawić się, wypowiedzieć swoje zdanie – zostaniesz publicznie ukamieniowany !

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ulu,
   cynizm politykierów wbija w ziemię, a dziś znowu czytam, że P. Adamowicza zabił WOŚP. Nie ma odzewu, więc reszta myśli: może to prawda…
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  2. tetryk56

   A może warto się odważyć i zaryzykować tę wypowiedź? Może te kamienie nie będą tak ciężkie i ostre, a może okaże się, że większość wokół milczała tylko z tego samego przekonania?

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tetryku,
    poraża ten brak odwagi i milczenie ekonomistów, naukowców, ludzi kultury. Telewizja i prasa gra pod publiczkę, a syci spokojnie oglądają śluby, tańce, plebanijne seriale.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

 7. Ach, Ultro… Bardzo mądry artykuł.
  I chyba powinnam się cieszyć, że mieszkam na emigracji i nie mam szumowidła w domu?:(
  A jednak nie. Strasznie mi przykro, że mój Kraj Ojczysty nurza się w obłudzie…

  Polubienie

   1. Dokładnie, ktoś to będzie spłacać.
    Niestety mało kto się tym teraz przejmuje – ludzie raczej są nastawieni na myślenie „tu i teraz”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s