Czasy zawirowań i zaraz

A time of reflection on the 21st century.

Zgrabnie i znacząco ocieram łzę z oka tym środkowym paluchem. Tym razem to ja  nie dam się nabrać. Tako rzecze Zaratustra: Kto wiele się uczy, wyzbywa się wszystkich gwałtownych pożądań. I samodzielnie wyciąga wnioski.

Bryndza

Naciągam kołdrę z obu rogów, nie mogę. Jakie licho siedzi na brzegu? Zapewne ten leśmianowski Dusiołek, zatem czas wyjść na wiatr, przynajmniej wywieje resztki widziadeł, które tańczą w takt wichury przy muzyce kap-kap deszczu. W ramach terapii wstrząsowej, zwykła zjadaczka chleba naszego pszennego nie przemieni się w anioła, skoro ma durny nałóg patrzenia na życie z każdej strony. Na jednym wdechu potrafi zobaczyć nawet tę  d r a m a t u r g i ę  życia doskonałych pereł, podobnie jak pięknych korali, kwiatów, zwierząt, ludzi.

Co na tym dnie?

A gdyby tak zajrzeć do kubka i zobaczyć  swoją przyszłość? Wyciągam szyję i co widzę? Fusy. To nie jest dobry dzień, dlatego szczypta fantazji nie zaszkodzi,  przecież wiatr był nawet w kominie. Opalał się w promieniach ognia, a iskierka za iskierką uciekały do kominka. I co z tego patrzenia zostanie na jutro? Kogo zapytać? Księżyc nic nie wie, a Słońca nie widać zza ołowiu.

Book z tobą

Horror, dramaty, tragedie, wystarczy kliknąć. Najlepiej się sprzedają, więc pazerne media serwują nam na okrągło powtórki z rozrywki, a sprzedajni dziennikarze zapraszają zwykle politycznych głąbów do dyskusji, jakby mądrych ludzi nie było. Tabletozombies wpatrzony w ekran nawet nie zauważył, że jest manipulowany, zastraszany coraz to nowym zagrożeniem. Wciskają mu coraz to nowszej generacji kit, środkowe palce prosto w oczy i każą wierzyć w dobre intencje. Bezmyślny, niepewny, ciemny wszystko kupi i połyka bez zastanowienia w takt Zenkowego umba łu o o o. Rączki w górę, zabawa, taka miara naszych czasów. Co mi tam, byle do nieba prosto po trupach.

Gucio cię obchodzi

czy miliardy poszły na telewizję, czy na onkologię. To dlaczego jeszcze dodatkowo opłacasz abonament? Trzeba tylko chcieć palec wyprostować. Wychodzi na to, że tylko Daukszewicz patrzy na takie drogowskazy: Jarosław, Przemyśl.

Wiek XXI

to wiek odpadów, zaraz, teorii spiskowych, suplementacji, a przede wszystkim paranoi. Czas rządzenia zza pleców nocną porą i bardzo dobry czas dla wróżów, znachorów. Sieczka, paździerz, wróżby dla nas na pocieszenie. Ciemny lud wszystko kupi – już słyszeliśmy. Dlatego, bezmyślny nieuku, wieszaj czosnek, niech odgoni złe moce, ochroni przed głupotą, zapobiegnie następnej zarazie. Można go również nosić w uchu, o czym donosiły internetowe reklamy.

Zdjęcie Tetryka, dziękuję

72 uwagi do wpisu “Czasy zawirowań i zaraz

 1. krystynaczarnecka@wp.pl

  Powiem szczerze…… szenie mądre i prawdziwe to co napisałaś. Pod wszystkim się podpisuję. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Anno Mario,
    ludzie nic nie zrozumieli? Lekceważą życie? Nie rozumiem. Przecież tak łatwo obronić się przed tym wirusem, wystarczy nie wychodzić z domu.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  1. Tak, to zdjęcie katedry w Kolonii przypomniało mi, jak chciałam zrobić fajną fotkę tego zabytku. Z bliska wychodziła tylko porowata ściana. Musiałam nabrać dystansu, ale i wtedy nie sprzyjało mi słońce, które igrało z ostrością… Życie to całe spektrum zdarzeń, dzięki temu jest do połowy pełne… Wypijmy za nie zielony toast, który zawiruje…

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Mokko,
    wypijam razem z Tobą za spektrum zdarzeń i niezwykłość zdjęć, niektóre są wspaniałymi artystycznymi obrazami…
    Pozdrawiam

    Polubienie

  2. Ultra

   Tetryku,
   to zdjęcie mi pasowało do spustoszeń, jakie obserwuję ostatnimi czasy w naszych głowach.
   Ale żeby sto lat później było to samo, trudno uwierzyć. Co z nami nie tak?
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. tetryk56

    Ultro, wirusy paradoksalnie ratują planetę…
    Człowiek jest dla planety czymś w rodzaju zarazy, która nadmiernie się rozwinęła – co, jak wiadomo, może doprowadzić do zgonu zarażonego. Destrukcyjny wpływ człowieka na planetę można ograniczyć przez ograniczenie liczebności czynnika zagrażającego. Planeta ratuje się jak może… wymyśla na nas coraz to nowe antybiohomotyki.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Tetryku,
    sama zauważyłam, że największą zarazą na tej planecie są sami ludzie. Kichają na wszystkich i wszystko!
    Pozdrawiam

    Polubienie

   3. we all gotta die someday someway … relax, life is really too short to panic. I live in 7m x 2.4m so no spare storage space and I can’t buy toilet paper because too many took 36 + rolls home. It’s annoying that I can’t even buy basic supplies because people are over-reacting

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    Kate,
    people in Australia are also panicking because of the coronavirus? We buy food and cleaning products, although only one case was found.
    Regards

    Polubione przez 1 osoba

   5. Ultra

    Kate
    There are 5 cases of coronavirus in Poland, and pasta, cleaning products are already being bought, and antibacterial gels for hand washing are not even found in wholesalers, so pharmacies do not sell
    Best wishes

    Polubione przez 1 osoba

  1. Znaczna część czosnku na polskim rynku pochodziła z Chin. Nie wiem czy tak dalej będzie, ale wobec takich postaw konsumenckich gwałtownie wzrośnie popyt, a więc i ceny czosnku poszybują w górę

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tatulu,
    obiecałam sobie, że o polityce ani słowa, ale jak przeczytałam w internecie, że na koronawirusa najlepsze jest spożywanie mydła szarego, a popijać go należy alkoholem oraz ten czosnek u powały, to pomyślałam, że moja babcia takich głupstw by nie mówiła, chociaż przedwojenna była. Nie mogę zrozumieć, skąd tylu bezmyślnych, przecież każdy chodził do szkoły i czytać umie, a nawet pisać, skoro pisze te brednie.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Tatulu,
    dziś nie mogłam przejść spokojnie ulicą, aby ktoś nie zapytał, czy się zaopatrzyłam w żywność i środki czystości, bo może być kwarantanna, więc trzeba przeżyć. Myślę, że media mają moc straszenia…
    Pozdrawiam

    Polubienie

  2. Ultra

   Ewuniu,
   odczynianie uroków przy jedzeniu czosnku musi pomóc podwójnie, jak to dwa w jednym. A na teoriach spiskowych niektórzy dobrze zarabiają. u mnie w sklepie spożywczym jest na ladzie płyn do odkażania, maseczki i mydełka. Idą jak ciepłe bułeczki. Cóż, że taka jedna zwykła maseczka nie ochroni, ale kupić trzeba.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   1. Ultra

    Marku,
    widać masz moc, skoro z drugiej półkuli zawitało dziś słońce, ale w nocy był przymrozek. Czekamy na wiosnę.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   w związku ze wzmożonymi zakupami ostatnio sprowadzono czosnek z Portugalii. Moja sąsiadka przyszła powiedzieć, żebym sobie kupiła mydło, bo zaczyna brakować. Jak myślisz, ludzie zaczęli się myć?
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Klik dobry:)
  Zajadam czosnek, wrzucam imbir do zupy oraz herbaty, robię maseczki z biustonosza, zakładam różowe okulary, wkładam lód do majtek według zalecenia pewnego pana profesora i wszystko, co złe, zaczynam mieć w nosie, o!
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Tatulu,
    odkąd w Sejmie zaczęli mówić ludzie z tytułami, to przestałam im wierzyć. Można nauczyć się materiału, ale jeszcze trzeba myśleć logicznie.
    Pozdrawiam

    Polubienie

  1. Ultra

   AlEllu,
   rozumiem, że uroki działają na niewykształconych obywateli, ale że profesora uwiodły, to już pod cuda podpada.
   PS Proszę, jak się urządziłaś, a ja nawet różowych okularów nie kupiłam. Inna rzecz, że lodu do majtek nie włożę, mówi się trudno.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Małgośka

  Ciekawej analizy „naszych zawirowań” dokonał wczoraj prof. Marcin Król (filozof, historyk), nakłaniając do refleksji.
  Jego zdaniem PiS przyciąga wyborców „zaspokajając potrzeby o charakterze utylitarnym”, będąc jednocześnie „złodziejami ducha”.
  Złodzieje ducha to są ci, którzy starają się przerobić ludzi na zjadaczy chleba , jak pisał poeta. Oni chcą mieć masę. (…) Złodziejstwo ducha jest przestępstwem, które będzie skutkowało na pokolenia. Pozbawia się ludzi rzeczywistego związku z tradycją, z patriotyzmem, z kulturą narodową – zaznaczył
  I dalej:

  Skuteczność rządzących Morawieckiego i Ziobry – to jest absolutna bezwzględność, całkowita bezduszność. Oni nie czują żadnego strachu.
  Zaznaczył, że „dużo bardziej bałby się PiS Ziobry niż PiS Kaczyńskiego”.
  Kaczyński jest człowiekiem złym, ale to zło jest czymś mniejszym niż ta straszliwa bezduszność.

  Myślisz, Ultro, że na to czosnek będzie skuteczny?
  Czosnek i fusy na brak przyzwoitości?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Małgosiu,
   ludzie mają dostęp do wiedzy, do kultury, jeżdżą po świecie, więc nie pojmuję, czemu tyle ograniczonych, o ciasnych horyzontach, zacietrzewionych na punkcie idei fix, wpatrzonych w prezesów i mówiących brednie, idiotyzmy i kretyńskie androny.
   Masz rację na duby smalone czosnek nie zadziała.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Podoba mi się to, co rzecze Zaratustra.
  Podobno Dusiołki są bardzo przyjazne, na to wskazuje folklor.
  W mych napojach fusów nawet nie ma, uh, może i przyszłości nie mam ja sama…? 😉
  Akapit „Book z tobą”, można na murze wyryć.
  Folklor donosi, że potwory lubią jak ludzie przyprawiają się czosnkiem. Wtedy lepiej im smakują.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Aniu,
   odwróciłaś wróżby na drugą stronę. Czym teraz ludzie mają się bronić przed złymi mocami, wirusami i własnym lękiem?
   Przecież jest jeden przypadek zakażonego, więc w sklepach wzmożony ruch, ludzie wykupują, co się da. Panika podsycana mediami i niewiedzą.
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s