Słońca potrafią ludziom namieszać

About two Suns and other revelations thoughtlessly thrown into the net.

Stary świat się kończy

co widać gołym okiem. Odeszły czasy, kiedy każdy pił kieliszkiem na zdrowie, a teraz doszło do tego, że Polak alkoholem myje ręce i nawet nogi nim smaruje. Koniec świata.

„Nic nie jest tak ważne, jak ci się wydaje, kiedy o tym myślisz”

Daniel Kahneman, laureat Nobla, ośmielił się podważyć model racjonalności ludzkich sądów i decyzji. Uważał, że wpadamy w pułapki myślenia niepostrzeżenie, więc nie zdajemy sobie sprawy z nieracjonalności własnych sądów.

Myślimy intuicyjnie, szybko, emocjonalnie, zapominamy o dużo wolniejszym myśleniu logicznym, dlatego jesteśmy narażeni na błędy, usterki, pomyłki. Dajemy wiarę bzdurom, przepowiedniom, stąd też rewelacje typu: dwa Słońca zaświeciły nad Czelabińskiem, dwa Słońca pojawiły się także w Lublinie, a potem był w internecie wysyp tego zjawiska z informacją, że może kryształki lodu odbijają światło.

Zjawisko „Halo”

To zjawisko optyczne polegające na świetlistej tarczy białej lub tęczowej wokół Słońca lub Księżyca. Ale dwa Słońca? Ktoś przytomny wreszcie przyjrzał się zdjęciom i zobaczył, że ta jasna plama obok to nic innego jak odbicie promieni od optyki aparatu, którym robiono zdjęcie. W Boże Narodzenie 2019 roku na YouTubie były dwa Słońca, oczywiście wróżbici, wróżowie, jasnowidze przepowiadali koniec świata. Inni znowu dodawali, że nie teraz, skoro jeszcze nie ma dwóch papieży.

Rok 2019 na Facebooku, znowu dwa Słońca:

Co to miało się dziać… Nie mieściło się w niczyjej wyobraźni… Niebo całe we krwi, języki ognia dopadają żywych… Przecieram zdrowe oko, bo czytam w tym roku, tak, tak, w maju 2020 roku (!) że znaki końca już się pojawiły, a to: zapalenia płuc w Wuhanie i zaraza na całym świecie, szarańcza w Afryce, pożary w Australii, susze, ulewy… Ale gdy czytam, że mądre dziewice powinny się cieszyć, bo pójdą do nieba, to od razu zapala się lampka w głowie z pytaniami: A co z panami? Czy głupie dziewczyny nie pójdą do nieba? A co z dziewicami mało używanymi? Gdzie pójdą mężatki, nie śmiem pytać…

„Cud wydarzył się wczoraj. USA i Kanada widziały dwa słońca”.

4 . 11.2015 r. na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi świtem urodziły się dwa Słońca, tym razem zjawisko nazwano”Hunter’s moon” (Księżyc myśliwego). Specjalizujący się w weryfikowaniu prawdziwości danych snopes.com. udowodnił, że zdjęcia nie pokazują ani „Księżyca myśliwego”, ani dwóch Słońc, a dwa z tych zdjęć wcale nie były z roku 2015. Pytanie za milion: Po co ludzie wrzucają fałszywe informacje? Przecież wiadomo, że nie ma dwóch Słońc. Amerykańska strona Snopes zaprzeczyła rewelacjom, także wiele krajów oznaczyło informacje jako fake .”

https://checamos.afp.com/nao-essas-fotos-nao-mostram-dois-sois-nem-hunters-moon

W połowie maja 2020 r. ludzie zamknięci w domach znów zaczęli widzieć nie tylko dwa, ale i trzy, a to oznacza już niechybny koniec świata…

Za zjawiskiem „dwóch Słońc” stoją rozbłyski, gdy pola magnetyczne krzyżują się, czyli są normalnym zjawiskiem, kiedy następuje nagły wybuch energii aktywności słonecznej. Astronomowie dodają, że jest to zwykła część cyklu słonecznego od zawsze, czyli jest jedno Słońce i rozbłysk, a nie dwa Słońca. Wygląda na to, że ze szkoły wynieśliśmy tylko kawałek kredy, gdyż jedni rozpowszechniają bzdury, a inni się na nie nabierają. Gdzie tu logika, o którą apeluje Kahneman? W przyszłym roku może być cztery Słońca, kto zabroni bogatemu?

Inny mistyfikator napisał, że podobno istnieje szczepionka zmieniająca mózg. I pokazał, jak wygląda mózg religijny. Ma ładniejszy kolor. A co tam, wprawdzie udowodniono mu, że mózg został przez niego zabarwiony, dlatego inny; ale informacja poszła w świat. Może ktoś stał się nawet bardziej religijny, aby mieć ciekawszy kolor mózgu…

Niektóre pogłoski nie umierają, tylko wracają w nowej postaci

pod inną nazwą albo wyrastają im straszliwe smocze głowy. Czasem dużo głów, a takiej hydrze łeb niełatwo uciąć, nawet jak jej udowodnią, że łże i świadomie w błąd wprowadza.

Ale co zrobić z informacją w mediach społecznościowych, że Chuck Norris zmarł z powodu covid-19 ? Osiemdziesięcioletni król memów nie dość, że żyje, to jeszcze przez niego wirus covid-19 musi odbyć czternastodniową kwarantannę, bo nieopatrznie zatrzymał się w pobliżu Strażnika z Teksasu… W dodatku nadal Norris potrafi dzielić przez zero i zrobić najlepszą na świecie jajecznicę bez jaj.

Może na takie rewelacje przydałby się wykop z półobrotu?

Reklama

51 uwag do wpisu “Słońca potrafią ludziom namieszać

 1. The truth is that we are becoming a world of increasingly frequent falsehoods, and with the virus, it is an ideal breeding ground.
  For this reason, it is not understood that, having evidence that denies these rumors, they are still believed. And apparently, it is not a matter of intelligibility, because even Nobel laureates have fallen for theories that have no sustainable scientific basis. When we must pay attention to the facts and the evidence, we go to the spirit of feelings and there we are up to a hundred.
  Today you listen to a good and consistent story, surely it will be easy to take it to your imagination and we will process it as an absolute truth. IMHO we have lost our sense of location and ignore common sense.
  Therefore, according to religious beliefs, the end of the world will catch us. so we better grab us confessed.
  Your reflection is very interesting. As always, worthy of his knowledge and his natural ability to judge correctly, what he exposes.
  A hug
  Manuel

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Manuelu,
   Deliberately prepared evidence for the existence of two Suns, substitution of photos from other years are unfair, so social media should give a negative opinion, so that others do not duplicate nonsense, false information.
   greetings

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Piękna Cytrynowość,
   dziękuję za link. 🙂
   Urzekł mnie ten szczyt Harzu, który przez 300 dni w roku spowity jest w mgle, przez 205 dni ma pokrywę śnieżną i swoisty mikroklimat, który powoduje, że wchodzący na szczyt widzi siebie na niebie w dodatku z aureolą… Cień wspinacza rzucony na mgłę daje niezwykłe zjawisko z kolorową poświatą, więc nic dziwnego, że tworzą się legendy o miejscu, gdzie ponoć mają sabat czarownice i diabły (Goethe „Faust”). Droga Goethego zwana Ścieżką Czarownic liczy sto km, a jest jeszcze Diabelska Ścieżka. Oto jedna z piosenek poświęcona nocy na Brocken:

   Zasyłam pozdrowienia

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Tetryku,
    podpalać drugich, zapalać się, tworzyć nieprawdy, półprawdy i fałsz to nasza specjalność. Podobno informację o cudzie na granicy USA i Kanady ze zdjęciami dwóch Słońc wrzucił do sieci Polak.
    Zasyłam pozdrowienia

    Polubienie

  1. Ultra

   Ewo,
   dla mnie celowo preparowane dowody istnienia dwóch Słońc są nie do przyjęcia. Powinny być od razu przekreślane na czerwono w mediach społecznościowych z adnotacją negatywną, by bzdury nie były rozpowszechniane i udostępniane przez innych. O teoriach spiskowych krążą legendy, ale ile w tym prawdy?
   Zasyłam pozdrowienia

   Polubione przez 1 osoba

 2. Spotkałem się dokładnie z tym samym zdjęciem, które to wysłała do mnie koleżanka z wielkim Och i Ach! Jak i Ty jestem na to bardzo uczulony, koleżanka bardzo żachnęła się na moje zwrócenie jej uwagi, że jest to zwykłe naciąganie faktów, a ja zastanowiłem się na przyszłość jak powinienem reagować w tego typu sytuacjach. Niedługo potem nadarzyła się sposobność. Jeden z naszych kolegów dziennikarzy zmarł z powodu komplikacji związanych z chorobą COVID-19 wokół której narosła góra „faktów”. Poproszono mnie o przygotowanie kilku zdań, które pomogłyby innym rozróżnić prawdy oparte na teoriach spiskowych, fake news czy właśnie taką informację o „dwu słońcach”. Moje 5 punktów weryfikacyjnych dotyczy koronawirusa, jednak z powodzeniem można je stosować do rozróżniania informacji prawdziwych od fałszywych. Każdy z Was na własny pożytek może je wcielić w życie już dziś, oto one:

  – Zatrzymaj się i pomyśl. Jeśli masz wątpliwości co do dokładności czegoś, nie udostępniaj tego.
  – Sprawdź źródło. Najbardziej wiarygodnymi źródłami informacji na temat koronawirusa są instytucje zdrowia publicznego, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia.
  – Zwróć uwagę na jakość. Renomowane źródła mają wysokie standardy, jeśli chodzi o gramatykę i prezentację. Literówki i dziwne formatowanie mogą wskazywać na niedokładność.
  – Uważaj na emocjonalne posty i rozważaj uprzedzenia. Bardziej prawdopodobne jest, że będziemy udostępniać treści, które odpowiadają naszym opiniom lub wzbudzają silne emocje, ale niekoniecznie oznacza to, że są poprawne.
  – Zapytaj profesjonalistę. Kilka renomowanych organizacji medialnych oferuje usługi sprawdzania faktów bezpłatnie lub zleca zespołom sprawdzania faktów identyfikację błędnych informacji w mediach społecznościowych.

  W Polsce polecam: demagog, fakenews.pl, oko.press

  Zanim coś powiesz (napiszesz, udostępnisz) pomyśl dwa razy!
  Serdeczności przesyłam!

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Realia są czasami ciężkie aby je zaakceptować. Co innego świat baśni tam wszystko jest takie wyimaginowanie proste i przejrzyste. Ludzie potrzebują wierzyć, że gdzieś jest lepiej niż tutaj. Te dwa słońca i inne niezrozumiałe dla wszystkich zjawiska maja ich przybliżyć do tego czegoś lepszego. Dwóch słońc nie widziałem. Koniec świata zaś ma wiele znaczeń. Świat nie musi się skończyć. Po prostu jeden model ginie by powstał inny. Ot taka moja baśniowa filozofia.
  Serdecznie pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewo,
   nie rozumiem po co wykształceni ludzie bawią się w preparowanie takich zdjęć, bo większość jest fejkiem.
   Zdjęcia z Halo, z Księżycem myśliwym, czy rozbłyskami należy podpisać właściwie, a nie czynić z tego sensacji i pożywienia dla wróżów.
   Niedobrze, że zwolniliśmy się z myślenia.
   Zasyłam pozdrowienia

   Polubienie

 4. świechna

  Przygnębiające jest, gdy zwraca się uwagę i słyszy się, że przecież człowiek ma prawo (zobacz jaki jestem fajny – daję wolności obywatelskie), albo nie ma czasu, tak naprawdę nie czytałem, bo jestem zarobiony (zobacz jaki jestem fajny – robotny, pożyteczny). A kryje się za tym albo niższa inteligencja, albo masa życiowych frustracji, które powodują, że chcielibyśmy sobie zmyślić inny świat (nie wiadomo dla czego jeszcze gorszy, niż jest, ale to już szczegół do osobnych rozważań).

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Świechno,
   problem tkwi w tym, że wolność nie oznacza dowolność, w tym mówienie nieprawdy. Nie wiem z jakich pobudek wrzucają do sieci tego typu rewelacje, ale to są ludzie wykształceni, bo takie manipulacje wymagają dużej wiedzy. Żeby ciemny lud kupił i podał dalej, bo to potrafi? Żeby się pośmiać? A sfora jasnowidzów już czeka z przepowiednią…
   Zasyłam pozdrowienia

   Polubione przez 2 ludzi

   1. świechna

    Być może część osób, która wrzuca takie rzeczy, ma jakąć tam twardą wiedzę, i robi to … dla zgrywu? Dla dezinformacji? Z nudów. Ale jest też spore grono ludzi, którzy mają po prostu ogromne problemy z myśleniem, kojarzeniem lub problemy natury psychicznej. W zasadzie jeśli spojrzysz na grupy zrzeszające fascynantów tzw. parapsychologii, to po jakimś czasie da się zauważyć, że ci ludzie, bez względu na swoją inteligencję, są w stanie uwierzyć we wszystko. Tak jakby umiłowanie parapsychologii było tylko objawem jakiegoś głębszego problemu z odsiewaniem manipulacji. A jest to problem realny. Miałam znajomą, która nie rozumiała dowcipów słownych – trudno się z nią rozmawiało, ona naprawdę, szczerze rozumiała wszystko dosłownie. Dobiegała 30-ki i nikt jej do tego momentu nie powiedział – „nie rozumiesz co trzeciego zdania i żadnej przenośni, zbadaj to”. Poza tym, niestety część osób, która dalej przekazują fake newsy po prostu mają niższą zdolność logicznego myślenia. Ukrywa to za „zarobieniem”, ale to i tak wystaje. Wiem, że Janda też podaje dalej głupie linki. To po prostu ilustracja tego, że podekscytowanie nie sprzyja myśleniu.
    Pozdrawiam czwartkowo 🙂

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Świechno,
    także zastanawiałam się, co jest powodem preparowania kłamstwa i jaką osobowość mają tacy ludzie…
    Zasyłam pozdrowienia

    Polubione przez 1 osoba

 5. A ja widziałam dwóch papieży. Chociaż gdy tak teraz o tym myślę, to tam chyba lustro stało…
  Z tym kolorowym mózgiem… naprawdę???
  My widzieliśmy świecące punkty zapierniczające po niebie w równych odległościach. Dużo ich było. Zanim się zorientowaliśmy, że to Starlink to sąsiedzi już po transparenty „Welcome” pobiegli.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Olitorio,
   wiadomo, ile rzeczy może świecić w przestworzach, a przecież są i te latające celowo…
   Do wszystkiego trzeba mieć dystans.
   Zasyłam pozdrowienia

   Polubienie

 6. Ewa2

  Jak moja babcia widziała księżyc w „lisiej czapie” to wróżyła zmianę pogody.
  Mam swoją (niekoniecznie własną bo ukutą pod wpływem czytanego dawno temu opowiadania sf) o ciągle uciekającym czasie, na co często narzekamy. Otóż uważam, że Ziemia przyspiesza, krąży wokół Słońca coraz szybciej i szybciej, aż wreszcie siła odśrodkowa wypchnie ją z orbity i poszybujemy w kosmos. Minie wtedy po drodze nie dwa, a kilka słońc. Taka sobie teoryjka ku uciesze znajomych.

  Polubione przez 1 osoba

 7. „Dajemy wiarę bzdurom” otóż to.
  Pamiętam jak podczas pochodu z obrazkiem Maryii, słońce zamrugało. Było to zwykłe zdarzenie jakie można wytłumaczyć i nie działo się nad pochodem tylko nad całym regionem, ale im nie przetłumaczysz, „to Maryja im mrugała”.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Witaj, Ultro.

  Kiedyś mieszały księżyce:

  „Jeżeli nocną przybliżysz się dobą
  I zwrócisz ku wodom lice,
  Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą,
  I dwa obaczysz księżyce.”
  („Świteź” – A. Mickiewicz)

  więc przyszła pora i na słońca.
  W końcu trzeba iść z duchem czasu:)

  O kovidzie nie znałam, ale słyszałam, że dla Chucka Norrisa choinka sama się rozbiera:)

  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Leno,
   zjawisko dwóch świateł na niebie znane od dawna, bodajże i Mickiewicz wspominał, ludzie też to widzieli, ale tu chodziło o celowo spreparowane zdjęcia, aby udowodnić istnienie dwóch Słońc.
   Zasyłam pozdrowienia

   Polubienie

 9. Interesujący artykuł.
  Kiedyś, gdy jeszcze miałem konto na FB, opublikowałem wpis, że spodziewam się dziecka – oczywiście wszyscy lajkowali. Ech, prawie straciłem wtedy wiarę w ludzi… No bo to był taki żart czy eksperyment społeczny, sam nie wiem co!
  Lepiej już tak nie robić, ale jak widać ktoś wciąż wpada na podobne pomysły 🙂
  Pozdrawiam!

  Acha, przyszedł mi do głowy cytat Salvadora Dali.
  Malarz spytany o to czy gdyby słońce zaczęło szaleć na niebie, uznałby się za wariata, odpowiedział z charakterystyczną sobie gracją, że stwierdziłby, że to słońce zwariowało. Kwestia ego 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s