Stań oko w oko z Diabelską Gardzielą


We watch the  Iguaçu Falls in South America.

Kochani, kanikuła trwa. Jeździć nie możemy, ale oglądać nikt nam nie zabroni, zatem cieszmy się pięknem do woli.

Bajkowe widoki z kłębami oparów wodospadów Iguazu w Ameryce Płd zostały uznane za jeden ze współczesnych cudów natury i wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Ścieżka wiodąca po pomostach prowadzi do Diabelskiej Gardzieli. Tu poczujesz zimne krople na całym ciele. Tych widoków nie da się zapomnieć.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ACtC-3f_sFRLfKCTSwxiwH5G2-SGeiX2J7VJ0T5oJr_atRDQF2Z6KNNYdWoce6MW8FRQ6RbnvkuDlYZJFDB7psMOy_4pZfkSMSZBIeeiCly1GGMVrURL7QYRVOmBrYlSFJBsrvB3RJJmGDDSGYjijPHXHZVlCQ=w754-h565-no

Dla ochłody – tony wody. Imponująca magia dla oka. Przyrodniczy fenomen.

Zjawisko nieziemskie, ponieważ kolor wody zmienia się, a bogactwo odcieni wprawia w zdumienie.

Oczy z orbit wychodzą: 275 kaskad na rzece Iguaçu to urzekający widok na pograniczu Brazylii i Argentyny. Niezwykłe zjawisko w okolicach Gardzieli Diabła.

Gardziel Diabła to 82 m w dół, Niagara ma tylko 50 m. Legenda głosi, że Eleonora Roosevelt, gdy ujrzała Wodospady Iguazu , zawołała: „Biedna Niagara”. Ludzie tu albo tracą mowę, albo płaczą, piszczą, krzyczą. Dla takich widokiów niektórzy podobno mogą zjeść mózg małpy bez obrzydzenia

Wspaniały spektakl natury, nie da się przejść obojętnie.

Legenda głosi, że Wodospady są dziełem jednego z bóstw, który rozwścieczył się, gdy wybrana przez niego kobieta wolała innego. Pociął tak rzekę, by spadali w dół, łamali się, a żywot zakończyli w Gardzieli Diabła.

Iguaçu znaczy Wielka Woda, tu 2, 7 km szerokości zachwytu. Nawet tęcze przeglądają się w kaskadach.

Jedna woda, a tyle niezliczonych odcieni po zachwyt, ekstazę i zauroczenie.

Olśniewające widoki zarówno dla oczu, jak i uszu. Huk spadającej wody słychać z odległości 20 km. Otoczeni mgłą drobinek wody, patrzymy w kipiel i słuchamy mowy wyjątkowego zjawiska.

Spadające kaskady tworzą mgiełkę… kropelkowe opary wokół , a w górze frywolnie płyną lekkie obłoczki.

Wodospad widziany z argentyńskiej ziemi:

Malownicze przejście:

Wzruszenie odbiera mowę. Piękna jest nasza planeta z bajkowymi widokami i kaskadami wody, którą trzeba poczuć i posłuchać jej szumu w tęczowej oprawie.

Zwróćmy uwagę na kolory wody i nieba. W tej części świata jest najbardziej błękitny z wszystkich lazurów, a tęcza za tęczą ukazuje się na okrągło i cieszy oko.

Dziękuję Autorowi za wyjątkowe zdjęcia.

83 uwagi do wpisu “Stań oko w oko z Diabelską Gardzielą

   1. Ultra

    🙂
    Nie wiadomo, jakim sposobem jadł:
    „Popularnym przysmakiem w Chinach jest mózg małpy, jedzony na wiele sposobów:
    -ugotowany,
    -jedzony na surowo ze świeżo obciętej głowy małpy,
    -jedzony łyżeczką z żywej i ogłuszonej małpy.”
    Serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

   1. To prawda. Ale nie mów nigdy – nigdy 🙂 Skoro te miejsca istnieją, my – eszcze jesteśmy;) – to tylko mocno chcieć i szukać możliwości, by spełnić.
    Oglądając wirtualnie rozbudzamy marzenia. Bardzo prawdziwe to Twoje zdanie: „wirtualny świat ułatwia oglądanie…”

    Polubione przez 2 ludzi

   2. Ultra

    🙂
    Wiadomo, że zasobność kieszeni ogranicza zwiedzanie egzotycznych krajów, ale dzięki komputerom możemy być w każdym miejscu na Ziemi.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 3 ludzi

   3. Ultra

    🙂
    Ależ skąd.. zajmuję się remontami, co dzisiaj czas stresogenny, kiedy fachowiec mówi, że przyjdzie na siódmą, więc czekasz, a on nie zjawia się i nie odbiera telefonu inny dzwoni, że już wyjeżdżał, ąle nawalił mu samochód, bolał paluszek, a jeszcze innemu zmarła babcia; zresztą znasz to ze szkoły…
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 1. 1. Łaknących horroru zapraszam tutaj.
  2. Widziałem:
  2.1. pijane krewetki (ale nie w wódce [baijiou], tylko w zwykłym winie shaoxińskim; myślę, że w wódce długo by nie pociągnęły, a w winie – i owszem). Ze wstydem przyznaję, że nie potrafiłem się zmusić do skosztowania;
  2.2. rybę smażoną w głębokim oleju, która rusza jeszcze pyskiem na talerzu (trzeba trzymać za łeb i zanurzać ogonem w dół, uważając na paluszki). Tego już próbowałem – ryba, jak ryba, ale faktem jest, że ma się pewność świeżości, co w krajach gorących może być ważne, bo zatrucia pokarmowe są nieprzyjemne.
  3. O pozostałych wynaturzeniach stołu słyszałem (poza mięsem z żywego osła), ale nigdy nie widziałem.
  4. Jedzenie mózgu żywej małpy jest w Chinach zabronione, więc pewnie i drożej kosztuje, i daje ten dreszczyk owocu zakazanego, ale kto bogatemu zabroni? Co wyprawia się w Wietnamie (a ponoć jest jeszcze straszniej), o tym nie mam pojęcia.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

   1. 1. Ciągle jest ich garstka, więc problem jest niewielki. To nie jest tak, że – dajmy na to
    – ganze Posnanskie zaczyna zajadać się salcesonem z własnych uszu, a zachodnia Galicja dla smaku własnych ozorków w szarym sosie gotowa jest milczeć po obiedzie przez całe życie.
    2. Autokanibale są jak rak, bo zżerają własny organizm.
    3. Może jestem nietypowy, ale staram się szanować odmieńców, pod warunkiem, że nie stawiają sobie żadnych śmiesznych ograniczeń. Dlatego byłbym za tym, żeby zwolenników takiego odżywiania przymusowo odosobnić i karmić nimi samymi aż do zużycia całych zapasów. To mogłoby dawać wiele nieoczekiwanych doznań. Np. przychodzi obsługa i pyta uprzejmie: „dzisiaj obcinamy lewą łydkę, czy prawą stopę? A może część od polędwicy po prawej stronie? I jak przyrządzić, żeby Sz.P. był(a) zadowolony(a)”? Żadne zwierzę nic a nic by nie cierpiało.
    4. Poważnie mówiąc, to przejaw tego, co Niemcy już dawno nazywają „Arschvoll”.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 2 ludzi

   2. Ultra

    🙂
    1 – O upodobaniach i gustach garstki ludzi nie ma potrzeby dyskutować, pamiętam, że swego czasu prasa pisała o gospodarzu, który hodował pieski, by potem zamieniać na gulasz i kiełbasy. Płacił kary, ale procederu nie zaniechał.
    2- Kanibalizm opisany ze szcegółami w konającym, oblężonym Leningradzie (1941-44), gdzie wzięcie miały niemowlęta i babcie, w czasie wielkiego głodu na Ukrainie 1932 roku, czy arktycznej wyprawy sir J. Franklina dowodzi, że głodny zdolny do wszystkiego Własna noga upieczona na ognisku smakuje wyśmienicie niczym karkówka z rożna.
    3 – Jestem tolerancyjna, szanuję inność, niech każdy żyje tak, by drugim nie wchodzić w drogę ani nie narzucać swego punktu widzenia.
    4 – Zachęcam do zapoznania się z terminem i tematem na blogu:
    https://vulpianplus.wordpress.com/2009/06/24/o-niewykluczonym-koncu-nieszawy/
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   3. 1. Ta kaszanka ludzi zepsutych dobrobytem nijak ma się do kanibali, którzy mieli wybór: pożreć bliźniego lub zdechnąć.
    2. Zazdroszczę. Ja z biegiem lat staję się coraz bardziej nietolerancyjny.
    3. A kto by tam czytał ramoty sprzed jedenastu lat!
    Pozdrawiam

    Polubione przez 2 ludzi

   4. Ultra

    🙂
    Że ludziom w tyłkach się przewraca, to już moja babcia zauważyła, kiedy zobaczyła krewetki. Nie mogła się nadziwić, że komuś smakują obrzydliwe robale, w dodatku nazywane owocami..
    Vulpianie, podczytuję Twoje posty i zachęcam innych. Sam intelekt, więc dokształcają, zmuszają do przemyśleń, a to bezcenne w dzisiejszej jałowości. Polecam cykl o Chinach, niewiele wiemy o tym egzotycznym kraju.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 2. Ach jakie piękne fotki Ultro, nie dziwię się, że ludzie tracą mowę z zachwytu, na żywo dopiero to musi wyglądać mega niezwykle, te zjawiskowe widoki, natura, przyroda, to dzieło samego Boga, tylko On może stworzyć takie wspaniałości świata.

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s