Dwóch ludzi, dwie epoki, jedna refleksja

A story about self-exaltation.
Krowa, Bydło, Zwierząt, Ssak, Wody, Rów, Odbicie, Łąki

Stary człowiek pasł stado na pastwisku, kiedy nagle z tumanu kurzu wyskoczyło nowe Ferrari. Z okna wychylił się człowiek w garniturze Bryony, butach od Gucciego, okularach przeciwsłonecznych Ray Ban, krawacie YSL i zapytał starca kpiącym rechotem:

Jeśli powiem ci dokładnie, ile krów i cieląt masz w stadzie, czy dasz mi swojego cielaka?

Pasterz dziwnie się poczuł… widzi yuppie, znaczy człowieka wielkomiejskiego, dobrze zarabiającego i demonstrującego swoją przewagę nad innymi, patrzy na jego drwiący uśmiech, a potem na swoje spokojnie pasące się zwierzęta i odpowiada:

Jasne, czemu nie

Młody człowiek parkuje samochód, wyprowadza na smyczy owczarka, wyciąga notebooka Dell, podłącza go do swojego telefonu komórkowego Cingular RAZR V3 i surfuje do strony NASA w Internecie, gdzie wywołuje satelitę GPS, aby uzyskać dokładne ustalenie lokalizacji, która następnie przesyła sygnał do innego satelity NASA. Ten skanuje obszar na zdjęciu o ultrawysokiej rozdzielczości.

Następnie otwiera cyfrowe zdjęcie w programie Adobe Photoshop i eksportuje je do zakładu przetwarzania obrazu w Hamburgu w Niemczech… .. W ciągu kilku sekund otrzymuje na swoim Palm Pilocie wiadomość e-mail z informacją, że obraz został przetworzony, a dane zapisane. Następnie uzyskuje dostęp do bazy danych MS-SQL za pośrednictwem arkusza kalkulacyjnego Excel połączonego z ODBC z pocztą e-mail na swoim Blackberry i po kilku minutach otrzymuje odpowiedź. Na koniec drukuje pełnokolorowy, 150-stronicowy raport na swojej najnowocześniejszej, zminiaturyzowanej drukarce HP LaserJet i zwraca się do pasterza:

Masz dokładnie 1586 krów i cieląt.

-Zgadza się, w takim razie możesz zabrać wybrane zwierzę.

Owiec, Stada, Stado Owiec, Wełna, Kapelusze, Pastwisko

Elegancko ubrany zabiera jedno ze zwierząt i patrzy z wyższością na pastucha, ostrożnie strzepuje kurz i sierść ze swojego garnituru. Starszy człowiek zapytał:

Hej, a jeśli powiem ci dokładnie, jaką pracę wykonujesz i skąd pochodzisz, czy oddasz mi swojego psa?

Młody zastanawiał się przez chwilę, popatrzył na zniszczone ubranie staruszka, połatane buty, flanelową koszulę i zastanawiał się:

Co może wiedzieć ten pomarszczony, niewykształcony pastuch? 

Uśmiecha się do siebie z zadowoleniem, a potem mówi:

Dobra, stary, czemu nie? 

Jesteś politykiem i pracujesz w Canberze.

Zgadza się, ale powiedz mi, jak do licha zgadłeś?

– Ta droga wiedzie do Canbery, więc tam musisz pracować. Ponadto pojawiłeś się tutaj, chociaż nikt do ciebie nie dzwonił ani nie zapraszał, narzucasz się i wciskasz swój sposób myślenia.  Jesteś również pazerny, gdyż chciałeś otrzymać moje zwierzę za darmo, czyli za pytanie, na które znałem odpowiedź i za pytanie, którego nigdy nie zadałem. Użyłeś sprzętu wartego miliony, próbując pokazać mi, że jesteś lepszy, mądrzejszy ode mnie. Tymczasem nie wiesz nic o tym, jak ludzie zarabiają na życie, jak ciężko muszą pracować, więc nie mają czasu, aby zadbać o siebie. Tylko politykom sama manna spada na konta, mają za darmo SPA, baseny, klepania, zatem wymuskani, zadbani, wypoczęci, latają samolotami po wszystkich kontynentach również za moje podatki, ale tego akurat nie wiesz.

Najpierw myślałem, że jesteś z jakiejś korporacji, ale kiedy zażądałeś cielęcia, miałem pewność, że z ciebie może być tylko ten przebiegły, chciwy, merkantylny i wyrachowany polityk, bowiem jak na polityka przystało, nic nie wiesz o przyrodzie, ani o ludziach, ani o krowach, jeśli o to chodzi. Widzisz, ja nie mam stada krów i cieląt, ja hoduję owce z jagniętami. A teraz oddaj mi swojego psa ...

Oczy, Brwi, Duże Uszy, Cielę, Krowa, Zwierząt

I cóż z tego, że era cyfrowa z toną gadżetów, kiedy krowiego pyska poczciwej mućki nie znamy? Nasi myśliwi na polowaniach też mylą krowę z jeleniem, a politycy zarazę z człowiekiem. Wychodzi na to, że nie tylko zwierzęcej, ale także swojej twarzy dokładnie nie znamy.

Opowieść opracowana na podstawie opowiadania na blogu https://aroused.blog/2020/08/27/an-aussie-tail/

54 uwagi do wpisu “Dwóch ludzi, dwie epoki, jedna refleksja

 1. Niezwykle trafne, mądre, piękne. Ty to, Ultro, potrafisz człowieka czasem za serce złapać 🙂
  Mogę co najwyżej zacytować tu jeszcze Josifa Brodskiego, tak w klimacie, jak sądzę:
  „Człowiek im bardziej współczesny, tym bardziej starożytny”.
  No i pozdrawiam na dokładkę, bo chyba nic poza zdrowiem w tym życiu nie liczy się.
  PS: zdrowia na szczęście i na złość mądralom tego świata kupić się nie da – w obliczu spraw ostatecznych wszyscy jesteśmy równi.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Nic by się nie stało. Opróżnione miejsca zajęliby kolejni amatorzy kołaczy uzyskiwanych bez pracy. Warstwa próżniacza jest jak hydra.
   W Polsce 10 lat temu zginęła w durnej katastrofie elita narodu
   jak to się określało. Czy było jakieś trzęsienie ziemi, spadek PKB, krowy przestały nieść jaja, a kury dawać mleko???

   Polubione przez 1 osoba

   1. sądzę, że się nie zrozumieliśmy. Mnie chodziło o to, co by się stało gdyby wszyscy zniknęli trwale, jako fenomen społeczny, klasa poityczna czy jakby to tam nazwać. Co by wówczas było? Jak wyglądałaby organizacja wielkich populacji? Czy umiemy funkcjonować bez wybranego lub narzuconego przywództwa, bez przedstawicielstwa?

    Polubione przez 1 osoba

 2. 21.09.14.Oława

  „Mądrość jest prosta i niczego komplikować nie potrzebuje”

  Mądrość jest prosta i niczego komplikować nie potrzebuje

  To głupota wszystko komplikuje

  To co jest genialne w swojej prostocie

  Nie dostępne jest głupocie

  Gdyby wszystko komplikować przestała

  Mądrość by zrozumiała

  Ale od razu zaprzecza mądrości

  Z powodu swojej bezpodstawnej zarozumiałości

  Gdyby nie była taka uparta i zarozumiała

  I z rad mądrości skorzystać by chciała

  Pozbyła by się raz na zawsze swojej głupoty

  I przestała by produkować odwieczne kłopoty
  Pozdrawiam skromnie ,pamiętaj o mnie :))

  Polubione przez 1 osoba

 3. Andrzej Pogorzelski

  Świetny, mądry ale i przerażający tekst. Gdzieś wyczytałem czy obejrzałem informację o tym, że „miastowe” dzieciaki w Stanach myślą, że mleko to napój produkowany na podobnych zasadach co coca cola….

  Polubione przez 1 osoba

 4. tetryk56

  Słyszałem opowieść o chłopaczku z Anglii, któremu przez okno pociągu – jako atrakcję – wskazano krowę na odległym polu. Krowa była daleko, więc młody zaczął na szybie wykonywać charakterystyczny gest powiększania przez rozchylanie palców…

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s