Kuria mać i inne kartony

The text is about limiting rights. The abortion law has been tightened. Polish women cannot abort a fetus with terminal defects. The women went on strike and took to the streets of the cities.

Plakat można pobrać stąd
Plakat K.Engelmayer – Urbańskiej

„Też jesteśmy narodem”

Kobiety wreszcie wyszły z kuchni. Z wielkim hukiem , niecenzuralnymi słowami : „WYP…”, ***** *** i hasłami: „Też jesteśmy narodem”, „Wybór nie zakaz”, a wszystko przez to, że „wyszła dzieweczka z lasu. Przestała być miła i grzeczna.”

„Nie wkurzaj kobiety”

Symbole strajkujących to: czerwona błyskawica (twórczyni, graficzka O. Jasionowska rozszyfrowuje znaczenie: ostrzegam!); czarne parasolki również kojarzą się z walką o prawa kobiet w 2016, a nawiązują do pań, które stukały czarnymi parasolkami w drzwi J. Piłsudskiego, domagały się praw wyborczych (pomogło, w 1918 otrzymały) oraz druciany wieszak, symbol nielegalnej aborcji dokonywanej w niebezpiecznych warunkach, często kończącej się śmiercią kobiety.

 „Jak Balladynę za wszelkie zbrodnie, czerwony piorun Was dziś p.”

Wiele haseł nawiązuje do literatury. Młodzi cytują Kanta „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”, czy M. Bułhakowa („Mistrz i Małgorzata”) „Annuszka już rozlała olej”, aby ostrzec tych zadufanych, pewnych siebie decydentów. Kiedyś również Berlioz został ostrzeżony o wylanym oleju na szynach tramwajowych. I co? Poszedł, nie uwierzył Wolandowi, pewność własnej racji go zgubiła, co przypłacił życiem.

„Jo już tego nie strzimia”

Nie tylko Ślązaczka nie wytrzymuje tego, że kraj cofnięty o kilka epok. Padają soczyste, dosadne, czasem wulgarne słowa („Dzisiaj babcia pozwoliła mi przeklinać” – czytamy na kartonie dziewczyny). Kobiety mówią, że dobrały środki wyrazu stosowne do zachowania władzy. Aborcja była od zawsze i będzie także w przyszłości. Bez edukacji seksualnej przybędzie jej jeszcze więcej, ale mamy ministra, który brzydzi się edukacją, więc edukowanego seksu nie będzie. W dodatku pomyliły mu się epoki, zaczyna rządzić strachem.

„Nawet mefedron ma lepszy skład niż rząd”

Szydera z władzy i wodza: „PiS off” , „Obyś wdepnął w lego na bosaka”, Kwak you”, „Aborcja rządu jest legalna”, „Niby kaczka, a jednak świnia”, „Jaki kraj, taki Lord Vader” („Gwiezdne wojny”), „Jarku, adoptuj dziecko specjalnej troski, ale nie Andrzeja”.

„Porzućcie wszelką nadzieję, którzy nas złościcie”

Aktywistki, a w slangu młodzieżowym „julki” (pisane małą literą), niewiele osiągną, nie mają siły przebicia, ale DZIEWCZYNY pokazały, że mają odwagę, nie zgadzają się na bycie żywymi trumnami dla dzieci z wadami terminalnymi i powiedziały: „Dość”, „Kościele, zrobiłeś w Polsce piekło”.

Plakat: Joanna Gębal / DOŚĆ! / 2020
Pobierz plakat do druku
Pobierz plakat do internetu (Udostępniasz? Podpisz autora_kę!)
Plakat stworzony w ramach akcji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wydrukuj plakat, weź na demonstrację, powieś w swojej okolicy...
Plakat J. Gębal „Dość”

Ha, „PRZEZ WAS KRAKÓW MUSIAŁ WYJŚĆ NA DWÓR„, chociaż od zawsze wychodził na pole. Jednego z umownych hymnów można posłuchać na końcu tekstu:

https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-bella-ciao-w-wersji-strajku-kobiet-nagranie-z-krakowa-podbij,nId,4820498

52 uwagi do wpisu “Kuria mać i inne kartony

  1. 🙂
   Owszem, ale nie tylko mówić, czy wychodzić na ulicę, ale działać, nie zezwalać, bo na razie wszystkie haniebne decyzje podejmowane w nocy i na kolanie pisane łykamy z pokorą, a uczelnie, administracja państwowa, uczeni, pisarze, ekonomiści chowają głowy w piasek. Nic się nie stało?
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 3 ludzi

   1. 🙂
    Ja oburzam się, bo mam rodzinę. Nie jest mi wszystko jedno, ponieważ mam wnuki, dla których chciałabym stabilizacji i lepszego życia. Aby nie musiały wyjeżdżać…
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubione przez 2 ludzi

  1. Witaj, Ultro.

   Znane mi są dokumenty K.Kieślowskiego i K. Wierbickiego. Jak również „Kwestionariusz” z 1997 roku reżyserowany przez studentów UW.
   A także to:):

   Miałam na myśli uczestników jałowych publicznych „dyskusji” (takie jest podstawowe znaczenie leksemu „gadające głowy”).
   Uczestników redukowanych ostatnio do serwilistów biorących udział w „toczonych” po nic pogadankach.

   Pozdrawiam:)

   Polubione przez 2 ludzi

 1. Ewa2

  Boję się, że ten beton przyrośnięty do stołków idzie na przeczekanie i nie ustąpi na krok bo byłoby to przyznanie się do błędu.
  Wykorzystają wirusa, zamkną nas w domach, co im tam ludzie, ważne utrzymanie władzy.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. tetryk56

  Beton trzyma się stołków, nie zauważając, że stołki te już chwieją się i kruszą. Nawet jeżeli uda im się przetrwać tę falę, to już tylko kwestia czasu.
  Tylko koszty są przerażające…
  Z haseł najbardziej podoba mi się „polonistyczne”:
  Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem

  Polubione przez 2 ludzi

  1. 🙂
   Miałam to hasło w formie błyskawicy, ale nie zapisałam autora, dlatego zostało usunięte.
   Podmiot, czyli społeczeństwo, nie miało wiele do powiedzenia, a orzeczenie TK wprowadzono na gwałt bez konsultacji, bo niektórym wszystko wolno. Tak władzę przyzwyczailiśmy, niestety…
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 3. Hasła na kartonach to parada inteligencji i poczucia humoru z domieszką prawdziwej złości wyrażanej wulgaryzmami, które w tym przypadku nie brzydzą a podkreślają determinację.
  Podziwiam demonstrujące kobiety i pytam: „gdzie dzielni, wspierający rycerze gotowi na wszystko w imieniu dam?” Obawiam się, że bez takiego realnego wsparcia szklany sufit okaże się nie do rozbicia.

  Polubione przez 2 ludzi

   1. 🙂
    Mężczyźni trzymający władzę nie będą się narażać. Patrzą na race świetlne zadymiarzy 11 listopada i też nie reagują…
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

   2. 🙂
    Są to zwykle partnerzy strajkujących. Natomiast nie widać posłów, prezydentów, starostów, dyrektorów, wójtów, prezesów, sędziów, biznesmenów itp.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 4. Nie umiem już chyba znieść polityków, właściwie wszystkich. Przy takich okazjach wychodzi z nich tylko wyrachowanie i własny interes. Jestem za kobietami, za wolnością wyboru. Przyjmowanie jakichkolwiek zmian w kwestii aborcji jest wyrachowane i barbarzyńskie patrząc na epidemię. Rząd myślał, że kobiety wzruszą ramionami, względnie pokrzyczą do telewizora. A one wyszły na ulice, ze wsparciem odpowiedzialnych mężczyzn. Bo macierzyństwo nie zawsze kończy się happy endem. Są tysiące, a może i miliony sytuacji zagrażających kobiecie, nie mówiąc o wadach letalnych płodu. Działania tego rządu przypominają fabułę ,,Opowieści podręcznej”, tylko w rzeczywistości wygląda to o wiele straszniej.

  Obecna sytuacja wymaga logistycznych zmian w wielu kwestiach. Zamrażarka to dobra rzecz, jednak brak miejsca to problem.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  Polubione przez 1 osoba

 5. Gabriela Kotas

  Oby tylko skutek jakiś był z tego wszystkiego, odnośnie Dziwisza – to chyba mnie już nic nie zdziwi w związku z klerem… chociaż kiedyś myślałam, że wiem już wszystko

  Polubione przez 1 osoba

 6. Andrzej Maciek Karski

  Tekst Twój świetnie komponuje się z ostatnimi wydarzeniami związanymi ze Strajkiem Kobiet, a ponadto, co bywa Twoja specjalnością, porusza problem języka, tu: języka protestu. Zwróciłem uwagę na to, że chyba po raz pierwszy protestowi w Polsce towarzyszy nie najpiękniejszy ale szczery w swojej formie język. Wydaje mi się, że rządzący doszli w swej walce ze wszystkim, co „niepisowskie” do granic absurdu i pozostał nam (nam, bo jestem z kobietami całym sercem i rozumem), aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje. Rozśmieszyło mnie hasło kobiet o kocie, który może pozostać, ale chyba najbliższym mi jest: „Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem”.
  Dziwię się tym wszystkim, którzy urągają językowi sprzeciwu kobiet, że wulgarny, że źle świadczy o samych protestujących, ale gdybym tak w tym miejscu wypisał słowa jakimi operuje kaczyński w stosunku do ludzi sprzeciwiających się pisowi, to przynajmniej dla mnie zebranie przykładów tego wstrętnego języka nienawiści jakim posługuje się prezes, polskie Kobiety nie są w stanie zrekompensować żadnym wulgaryzmem – tak bardzo moralnie zepsuta jest mowa tego tchórzliwego „zbawcy” narodu.

  Polubienie

  1. 🙂
   Wulgaryzmy nie mogą być nadużywane, ponieważ dałyby przykład na przyzwolenie takiej mowy. Dobrze, że kobiety wreszcie zrozumiały, muszą być stanowcze w swojej sprawie.
   Serdeczności i pozdrowienia

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s