Z pokolenia na pokolenie krakowskie szopki

About Cracow nativity scenes.

Tradycja szopkarska trwa od XIX wieku. Zajmowali się tym rzemieślnicy z przedmieścia, głównie z Krowodrzy i Zwierzyńca, a mieszczanie ozdabiali nimi swoje domy. Te większe z kukiełkami i muzyką bawiły w dworkach zamożnych. Szopkarstwo przetrwało do dziś. Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynku u stóp pomnika A. Mickiewicza. Konkurs zainicjował w 1937 roku dyrektor Muzeum Historycznego. Ocenia jury składające się z historyków, etnografów, architektów, plastyków. Konstrukcje wykonywane są z drewna, tektury, ozdoby z bibuły, staniolu, bibuły i metalicznej folii, a wykorzystywane są motywy zabytkowej architektury Krakowa i symbole: monogram „K”. orzeł w koronie, flagi.

Szopkarstwo znajduje się na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wspaniała tradycja.

Proszę ocenić trudną i żmudną pracę szopkarzy wymagającą anielskiej cierpliwości:

szopki krakowskie – Bing video

34 uwagi do wpisu “Z pokolenia na pokolenie krakowskie szopki

  1. Andrzej Pogorzelski

    Coś mi się wydaje, że w dawniejszych czasach szopki krakowskie były bardziej nagłaśniane niż obecnie. Być może ma to miejsce w lokalne prasie krakowskiej ma to miejsce obecnie, bo jakoś nie zauważyłem tych informacjiw ogólnopolskich mediach

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s