Jak googlowanie wpływa na naszą aktywność?

+

Post about how googling affects our activity.

-Bry wieczór!

-Bry, panie Dratewka, ale dobry to on nie jest, kiedy czytam, że zaszczepieni staną się mutantami.

-Już pół wieku temu wizjoner Stanisław Lem przewidział ze sztucznymi kłopoty. I miał rację. Co dzisiaj obejrzysz się, nieziemski cyborg. Jak nie wierzysz, wejdź do sieci, by zobaczyć, ilu ludzi z kosmosu pisuje na pierwszych stronach rzeczy, które dawniej były umieszczane wstydliwie jedynie w toaletach. Przecież w głowie normalnego człowieka nigdy nie mogły się urodzić.

-To zapewne dlatego, że sieć jest fraktalna, samopodobna. Chociaż uważamy, że nieskończona, to przecież ukazuje coraz więcej tych samych detali w rozmaitym powiększeniu i różnym ujęciu. Im dłużej wędrujemy po sieci, tym bardziej horyzont celu oddala się i zmienia sposób myślenia oraz powoduje pogubienie, a także zaginienie własnej myśli.

-Wiadomo, że zmienia, bo popatrz tylko, co dzieje się w głowie przeciętnego Kowalskiego i Nowakowej. Godzinami surfuje po newsach, które z prawdą niewiele mają wspólnego, naogląda tych panienek w bieliźnie, napatrzy na reklamy i co ma z tego? Zabijanie brakującego czasu. W 2007 roku Gary Small (zob. Gary Small (autor książki „Biblia pamięci”) (nakanapie.pl) sprawdził, jak wpływa googlowanie na naszą aktywność. To, że cyfrowy świat obniża poziom komunikacji między ludźmi wiadomo, ale że czułości i empatii mniej? O tym nie chcemy wiedzieć, prawda?

-Prawda. Widocznie wystarcza przedmiot wirtualny, on nie potrzebuje wsparcia. W realu rozbijesz kubek, przytulisz dziewczynę, w sieci nierealne, ale kusi choćby rozbieraniem na części pierwsze, by zajmować się tym wirtualnym światem.

-Natłok coraz większej ilości sprzecznych informacji, kiedy to nawet w czasie snu odbieramy te gigabajty, powoduje, że zaczynamy skupiać się na konkretach, danych, a mniej interpretujemy, nie widać również refleksji i przemyśleń. Łykamy jak te kaczki podane gotowce i nie zastanawiamy się nad sensem. Zresztą nasycenie dużą ilością kłamstw powoduje, że z czasem przyjmujemy je jako prawdę. Przykładem może być znany cytat o internecie przypisany Lemowi, chociaż niesprawdzone pochodzenie.

-Brak abstrakcyjnego myślenia wpływa na kreatywność człowieka – udowadnia prof. W. Klemm (Zob. Dr. W. R. (Bill) Klemm – Faculty (tamu.edu) Oznacza to, że oddaliśmy technice nie tylko pamięć, ale i wyobraźnię. To w tej papierowej książce musiałeś wszystko wyobraźnią ogarnąć, a nawet czytać między wierszami. Musiałeś być kreatywny, by wyobrazić sobie bohatera, jego pokój, czy drogę do szkoły. Współczesny internauta nie ćwiczy także pamięci, gdyż wujek Google i ciocia Wiki podpowiedzą. Wkrótce będziemy szukać kluczy do domu, do samochodu, portmonetek, okularów i innych rzeczy coraz częściej. A także połykać takie „rewelacje”: Polka porwana przez UFO ujawnia prawdę o kosmitach! – Forum – Mobilna INTERIA.PL

-Trzeba również wiedzieć, że nasze mózgi poddane są manipulacji, chemicznej zresztą, co potwierdza E. Bendyk (Mózg w malinach – Computerworld – Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje). Temat – rzeka. Zamiast wysiłku i ruchu fundujemy sobie pastylki, prochy, brak snu, stresy. Nie wiadomo, jak mózg ma się oczyścić z tych śmieci.

-Czy jest wyjście, kiedy palce przyzwyczajone do klikania, a bez internetu nie można żyć, bo tu najważniejsze wiadomości i praca? Są dwa sposoby: albo zachować umiar, albo wstawić nowy dysk do mózgu. Trzeciego wyjścia nie widzę.

Reklama

57 uwag do wpisu “Jak googlowanie wpływa na naszą aktywność?

   1. Basiu,
    psychologowie i pedagodzy uważają, że najtrudniej będzie wytłumaczyć dzieciom, że muszą zachować równowagę między życiem wirtualnym a realnym.
    Zasyłam uśmiech

    Polubione przez 3 ludzi

   2. Basiu,
    nic nie słyszałaś, czy będziemy mieli wybór na której chmurze: Altocumulus, Altostratus Cirrocumulus Cirrostratus, Cumulonimbus, Cumulus, Cirrus, Nimbostratus, czy na Stratocumulus?
    🙂

    Polubione przez 1 osoba

   3. stopociechblog

    Myślę Ultro że na takiej jaką sobie wymyślimy. Niebo też takie będziemy miały. Moje w zielone wzgórza z liliowymi i żółtymi kwiatami 😊

    Polubienie

   1. stopociechblog

    No tak, co my w piekle byśmy robiły. Plątały się tylko pod nogami Lucyfera i wnerwiały go naszymi dobrymi oczyma

    Polubienie

  1. Tetryku,
   jeśli czegoś nie używamy, sztywnieje, obumiera, kurczy się. Mózg zapewne podlega tym samym prawom. To najważniejszy ludzki organ, a tak źle traktowany przez człowieka.
   Zasyłam uśmiech

   Polubienie

 1. knezdreptak

  Gdy się spotykamy na Watrowisku, nikt nie używa komputera. Gdy nie możemy się teraz spotkać, bez komputera nie byłoby do kogo gęby otworzyć.
  To tylko narzędzia. I tak je traktujmy. 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Kneziu,
   komputer to wspaniałe narzędzie, trudno współczesnemu człowiekowi żyć, tym bardziej że to podstawowe narzędzie pracy. Jednak zachowanie równowagi konieczne, by harmonia była w człowieku. Byle do Watrowiska…
   Zasyłam uśmiech

   Polubione przez 1 osoba

  1. Bet,
   im szybciej uporamy się z koroną, tym szybciej wróci normalność w stosunkach międzyludzkich. Dzieci rozleniwione, gdyż jedynym ich zajęciem jest klikanie, więc nauczyciele przerażeni tym stanem rzeczy.
   Uśmiechu życzę

   Polubienie

   1. Subbashini,
    KINDLE can be taken on the train, bus, on any journey. They don’t weigh much, so great, just download interesting titles.
    Cordials I send you

    Polubienie

  1. Tatulu,
   myślę, że wnuki już będą mogły się wykazać, przy czym będą nadawać na dziadków, którzy pożyczali i przejadali pożyczki, a oni będą musieli spłacać.
   Uśmiech zasyłam

   Polubienie

   1. Tatulu,
    podobno ciepło idzie, ale będzie krótko, potem znów zimno, bo w marcu jak w garncu, najbardziej trudny miesiąc przed nami w to przedwiośnie.
    Serdeczności

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s