Niezapominajki – sielskie kwiatki z bajki

Forget-me-not flower legends.

Niezapominajka to symbol pamięci, z j. greckiego „mysie uszko”, swoje święto obchodzi w połowie maja, a kojarzona jest z beztroskim dzieciństwem, przydrożnymi rowami i łąkami pełnymi kwiecia.

Skąd taka nazwa?

Pewien rycerz pragnął zerwać dla damy swego serca niezapominajki, które niebieskością zachwyciły dziewczynę. Rycerz ubrany w ciężką zbroję, nie utrzymał równowagi na zboczu i runął do rzeki. Zdążył pomachać kwiatami i poprosić: Nie zapomnij o mnie… Już nie wypłynął, także nic nie wiadomo, jak długo dziewczyna pamiętała ukochanego.

Inna legenda głosi, że przed wyjazdem w świat chłopak został obdarowany przez narzeczoną pękiem niezabudek po to, by nie zapomniał o łączącym ich uczuciu miłości. Nie zapominał, dopóki nie odkrył w jaskini kufra z kosztownościami. Niezapominajki z kapelusza wypadły, gdy narzeczony ładował złote naszyjniki, pierścienie i sztabki złota. I cóż mu przyszło z tego, że był zamożny, jak miłości nie miał? Widocznie nie wiedział, że jeśli ma kogo kochać, to już samo w sobie jest to bogactwo i szczęście.

W Londynie znany był ogrodnik, który wyszukiwał dziury w chodnikach, miejsca wydeptane i puste, by sadzić te kwiaty z sielskiej bajki. Przydałby się i u nas w każdym zabetonowanym mieście, by niezapominajki przypominały urok dzieciństwa, zapach majowych dni, a także miłości do niej albo do niego, bo bez miłości wszystko, co ludzkie, będzie nam obce.

22 uwagi do wpisu “Niezapominajki – sielskie kwiatki z bajki

 1. Klik dobry:)
  Nigdy nie zapomniałam wierszyka Marii Konopnickiej.

  Niezapominajki
  to są kwiatki z bajki!
  Rosną nad potoczkiem,
  patrzą rybim oczkiem.

  Gdy się płynie łódką,
  Śmieją się cichutko
  I szepcą mi skromnie:
  „Nie zapomnij o mnie”.

  Nie pamiętam tylko, czy w przedszkolu uczono tego wierszyka, czy w szkole.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. I wreszcie mamy równouprawnienie w legendach: Nie tylko Wanda utonęła w rzece, rycerz także!
  Niezapominajki to kwintesencja wdzięku i uroku. Na urodzie zyskują w dużym zbliżeniu gdy podziwiać delikatne kwiateczki cudnie wybarwione ale i niebieskie łany obserwowane z dala robią wrażenie. Nie zapominajmy o niezapominajkach:))

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Niejaki Andrzej Zalewski bardzo zabiegał o to, aby uczynić Święto Niezapominajki dla nas właśnie. Czy to mu się udało? Mało słyszałem o tym w tym roku. Bardzo lubię te kwiatuszki. Sprowadziłem je na swoją działkę przed laty i teraz gdzie nie spojrzę, tam bławacą się te kwiatuszki. Teraz wspomagam je różnokolorowymi stokrotkami. Moja wnusia sypała dzisiaj kwiatki, wśród których przeważały stokrotki właśnie,
  Pamiętacie wierszyk i piosneczkę?
  Gdzie strumyk płynie z wolna
  Rozsiewa zioła maj
  Stokrotka rosła polna,
  a nad nią szumiał gaj…
  Dalej jest o harcerzu, który był takim gapą, że aż w pokrzywy wlazł…
  Podobno po pas…

  Polubione przez 1 osoba

 4. Andrzej Pogorzelski

  Piękne i pachnące są niezapominajki, a tak w ogóle to lubię te wszystkie niewyszukane, drobne i drobniutkie kwiatki, które częściej żyją sobie skromnie w naturze, a nie są eksponowane na czołowym miejscu w sklepach florystycznych, ot choćby oprócz tych niezapominajek, konwalie, rodzime fiołki, stokrotki, mniszki, rumianki, bławatki, maki i nasturcje, także różnokolorowe łubiny, jaskry i mnóstwo drobiazgu o nieznanych mi nazwach…

  Polubione przez 1 osoba

 5. Piękne drobne kwiatuszki ,podziwiam je właśnie teraz, bo tej porze roku kwitną na trasie mojej codziennej marszruty brzegiem rzeki Oławy. Gdzie rozpościera się spory park po obu brzegach rzeki Oławy, kryty i odkryty basen kąpielowy,piękne stare dęby i masę pięknych wspaniałych starych drzew, siłownia na powietrzu, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci , stawy i siedliska kaczek. Wspaniałe miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W naszym mieście mamy dwie rzeki ,Oławę i Odrę. A ja wychodząc z podwórka skręcam w prawo i już jestem w alei parkowej i chyba mam 50 m do rzeki Oławy, można powiedzieć, ,że mieszkam w parku,a jak skręcę w lewo to mam 50 m, a może troszkę więcej do Ratusza, czyli centrum miasta.Pozdrawiam serdecznie w ten piękny słoneczny sobotni dzień, miłego wypoczynku wszystkim życzę:))

  Polubione przez 1 osoba

 6. A na co nie chcesz patrzeć , czego nie chcesz widzieć Ultro, przyczyny emocjonalne, psychiczne są bardzo ważne , poszukaj sobie i poczytaj na temat swojego problemu ze wzrokiem w Biologii totalnej. Może, tak znajdziesz jakąś mądrą podpowiedź.:)) :)):))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s