Szalone lata dwudzieste XXI wieku

Our 21 st century.

Smutna prawda o współczesnym świecie w grafikach Marco Melgrati – Demotywatory.pl

Wbrew oczekiwaniom

XXI wiek nie przyniósł zasadniczych zmian, choć więcej depresji, nerwic, lęków, stresu, teorii spiskowych, a nawracająca pandemia wisi nad głowami niczym miecz Damoklesa.

Jak przeżyć lato, sama nie wiem. Kwiaty kwitną, a moja diplopia wraz z ostrym słońcem zaburza mi widzenie piękna. Jakkolwiek zawiła jest wiedza medyczna, to dopiero życie pokazuje meandry i zakola, które zmieniają punkt siedzenia, a ten zależy od punktu widzenia. Taki gazda też był zdziwiony, a przecież sam powiedział, że drewna nie potrzebuje.

Gazda siedzi w chałupie i słyszy, jak ktoś za oknem woła:
– Gazdo, potrzebujecie drewno?
– Nie potrzebuje.
Rano gazda wychodzi przed dom:
– No, a gdzie sie podziało moje drewno?

Nowe spojrzenie na nasz stary świat

Człowiek pełza przez życie, a latka lecą niepostrzeżenie, tymczasem dziwny świat niezmiennie zadziwia zderzeniami. Przypatrzmy się niektórym. Oto w takiej Papui mówią 750 językami i doskonale rozumieją się, tymczasem my mamy język jeden, a pojąć nam trudno własnego krajana. Znajoma kupiła w Niemczech miód powstały bez udziału pszczół, wegański o smaku piernikowym. Sztucznego próbowałam, nie smakował, ale ten piernikowy być może lepszy, tylko, czy zdrowotny? W Singapurze nie wolno żuć gumy, a przecież wyprodukowano i przeznaczono ją do żucia. W Madrycie stoi pomnik Lucyfera, bowiem zanim stał się szatanem, był tym „niosącym światło”. W kraju nad Wisłą diabełki hasają, upadłych aniołów również całkiem sporo, dlatego słusznie społeczeństwo straszone jest diabłem i smażeniem w piekle. Szóstka na świadectwie to przecież ewidentny symbol antychrysta, dziw, że ambony nie protestują. Apokalipsa zapowiadała od dawna pojawienie się ludzi-antychrystów, to zapewne dlatego są wśród nas.

Smutna prawda o współczesnym świecie w grafikach Marco Melgrati – Demotywatory.pl

Banana podrzucić

Od 2017 r. w Turkmenistanie kobiety nie mogą prowadzić samochodów. Tak ichnia władza ustaliła. Strach się bać, co nasza jeszcze wymyśli. PKP zakupiła szybki pociąg, ale nie wolno mu się rozpędzać, więc nie wiadomo po co kupiony, skoro mamy katastrofalny stan torów. Drugiego września ustanowiono Dniem Lodów, ale tylko tych o smaku borówki. Dlaczego ten smak wybrany? Nie wiadomo. Nie wiadomo także, dlaczego w Irlandii wiatraki obracają się w odwrotną stronę niż w reszcie świata. Na odwyrtkę najmodniej? W Polsce nie można zostać księdzem z widoczną ułomnością. Wrr... To dlatego ks. Kaczkowski miał problemy i tylko przypadek spowodował, że przyjęto go do seminarium. Z kolei w Tanzanii przyszły mąż składa taką przysięgę małżeńską: „Niech się wykrwawię, niech mnie piorun roztrzaska, niech mnie zeżre krokodyl, niech ogłuchnę i oślepnę, niech stanę się żebrakiem, jeśli oszukam lub opuszczę żonę.” Może i u nas czas na nową przysięgę?

Wg Einsteina nieskończone są tylko wszechświat i głupota ludzka, a jak wiadomo, głupcy są pewni siebie i narzucają innym swoje poglądy. Być może dlatego tyle obserwuje się wróżów, kaznodziei, szamamów, nawiedzonych, ideologii, poglądów jarmarczno-odpustowych sprzed wczesnego średniowiecza albo takich prosto z dżungli Czarnego Lądu. Dostęp do wiedzy jest nieograniczony, więc dlaczego bujda na resorach ma się coraz lepiej? Niczym węzeł gordyjski trudno rozwikłać. Szuro, godko czy ziębo podobni niech mają swój sposób myślenia, ale dlaczego narzucają innym? To scenerie rodem z Kafki, gdyż absurd wpisany w ludzką rzeczywistość, króluje niepodzielnie coraz śmielej. Cóż, nie tylko język nowych mediów wciąż zaskakuje.

10 rysunków, które pokazują, jak absurdalne jest życie w XXI wieku. Zgadzacie się z nimi? 

Ludzkie ZOO

W naszym wieku wszystko przechodzi przez internet. Niektórzy uważają, że nie żyją poza internetem, więc w testamencie niech dzieciom przekażą hasła do internetowych kont, twarde dyski i filmy w chmurze. A że ludzie przestali ufać nawet sobie, stąd współczesna Kamasutra to różne pozycje z nieodłącznym laptopem przed oczami na biurku, na łóżku, w ubikacji, bądź na kolanach, przecież bez klikania trudno dzień przeżyć. Ostrzeżeń nikt nie widzi i nie ma co się dziwić, skoro mamy tabletowe lata XXI wieku.

Grafiki: Marco Melgrati

A oto współczesna Kamasutra, proszę wnikliwie przejrzeć wszystkie pozycje:

Laptopowa kamasutra

93 uwagi do wpisu “Szalone lata dwudzieste XXI wieku

 1. Tetryk56

  Dlatego właśnie tak ważne, abyśmy się spotykali w realu. Czy to pod wezwaniem Watry, św. Kartofla, czy Ducha Wyspy – ważne, aby choć na chwilę odsłonić swoje awatary, uśmiechnąć się do siebie bez użycia dwukropków i nawiasów 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  1. szelma111

   Spotkanie w realu może być trudne, chyba że się niedaleko siebie mieszka. Ale można się spotykać na zoomie. Odległość w tym wypadku nie ma znaczenia, a też się można zobaczyć, pogadać, uśmiechnąć…

   Polubione przez 1 osoba

  1. No nie wiem czy by to było ułatwienie, a przy wypadkach spadały by na ziemię.Jeżeli na drogach są znaki których wielu kierowców nie przestrzega, to aż nie chcę myśleć co by się działo w powietrzu?:))

   Polubione przez 1 osoba

 2. Todas y cada una de tus impresiones sobre este nuevo mundo, las vemos a diarios en diferentes ciudades y diferentes hogares del mundo. Son tan insólitos y a veces que derivan en un sainete cómico pero es una verdad ineludible. Buena entrada Ultra. Bueno, como siempre.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Manuel,
    our quality of life is getting better, but relationships between people are not improving at all. People don’t love each other, hate too much because of race, beliefs, religion.
    Best wishes

    Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Tetryku,
    zauważ, że kiedy przyszło lato, należało o tym lud zawiadomić na Fb 🙂
    Zasyłam serdeczności

    Polubienie

 3. „W Singapurze nie wolno żuć gumy, a przecież wyprodukowano i przeznaczono ją do żucia”
  Ładny skrót myślowy. Na wypadek, gdyby ktoś zrozumiał dosłownie: w Singapurze wolno żuć gumę. Nie wolno jej wytwarzać, importować, sprzedawać ani kupować. A wyplucie żutej gumy na chodnik skutkuje (o ile zostanie się złapanym) w najlepszym wypadku grzywną, a w najgorszym chłostą. Początkowo istotnie zakaz obejmował również jakiekolwiek spożycie, ale został poluzowany, wpierw w 2004 roku dla gum o charakterze leczniczym, a potem dla wszystkich gum bez cukru (bo uznane zostały za produkty zdrowe).
  Wyjątkiem od zakazu importu jest guma przywieziona przez turystów na użytek własny. Ale jeśli przywiezie się więcej niż dwa opakowania, to jest to szmugiel i idzie się za kraty.
  Singapurczycy bardzo lubią żuć gumę. W tym celu udają się do państw sąsiednich. Nie jest to, zważywszy wielkość Singapuru, specjalnie trudne.

  Acha i jeszcze jeden drobiazg: 16-latek, któremu nabyć gumy nie wolno, może zupełnie spokojnie udać się do miejscowego burdelu i nabyć oferowane tam usługi.

  Nie wszystkie kary w Singapurze są tak drakońskio egzekwowane jak fama głosi. Np- przewożenie (cuchnących) owoców drzewa durianowego publicznymi środkami lokomocji jest surowo zabronione pod groźbą kary cielesnej. ale nikt się tego nie trzyma.

  Przepraszam bo się rozgadałem i obiecuję poprawę.

  Polubione przez 3 ludzi

   1. szelma111

    Ultro,
    Ludzie plują gdzie popadnie, ale to różnica, czy nadepniesz w plwociny, czy na przeżutą gumę, która przylepi się do podeszwy i ją możesz przynieść nawet do domu…

    Polubienie

 4. Małgośka

  Ultro!
  Jak się okazuje, w Polsce jeszcze nie jest tak najgorzej!
  Co by to było, gdyby nam prawnie zabroniono np. latania na miotłach (Suazi), albo zakazano wydzielania brzydkich zapachów (Huston, Seattle) lub, jak w Zimbabwe – przeklinania i wymachiwania rękami, kiedy obok przejeżdża kolumna samochodów państwowych?! 😀
  Ps.
  …ale współczesne, powiadasz, wydanie Kamasutry (z laptopem)… no no… to ci dopiero gratka!

  Polubione przez 1 osoba

   1. Małgośka

    …no ale jak to tak…? moja wyobraźnia podpowiedziała mi, że laptop… owszem, czemu nie?… ale w trójkącie… jako gadżet… buuuuu 😦 jestem zawiedzionaaaa…

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Badania potwierdzają, że uzależnieni pociągu nie mają. Jak kocha się lapka,, to tylko z nim dobrze można sobie zrobić 🙂
    Serdeczności

    Polubienie

   1. Ultra

    Tetryku,
    gdy przeczytałam, że „W Pekinie (Chiny) w wielu barach obowiązuje zakaz wstępu brzydkim kobietom”, to musiałam się zastanowić, jakie tam mają kryteria oceniania. 🙂
    Serdeczności

    Polubienie

   2. Tetryk56

    Małgoś! Miło mi, że – choć na kredyt – doceniasz moje możliwości, klnę się jednak na wszystko, że sam żadnego smartfonika nie spłodziłem. Może nie trafiłem na właściwą Tabletkę…

    Polubione przez 1 osoba

   3. Ultra

    Małgosiu,
    nie jestem w pełni widząca, ale z powodu upałów cały dzień w domu, więc dziobię w klawiaturę. 🙂
    Serdeczności

    Polubienie

   1. Ultra

    Tatulu,
    i miała rację. 🙂 Szkoda, że nie wynaleziono lekarstwa albo chociaż suplementów, wystarczyłoby połknąć, by mądrość zagościła pod czupryną.
    Zasyłam serdeczności

    Polubienie

   2. Tetryk56

    Mądrość jest ponoć cechą najsprawiedliwiej rozdzieloną przez stwórcę wśród ludzi. Wniosek ten badacze oparli na spostrzeżeniu, że prawie nikt nie skarży się, iż dostał za mało…

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Nie wiedziałam, że ułomność dyskwalifikuje kandydatów na duchownych choć już dawno zastanawiał mnie brak niepełnosprawnych wśród księży. Szkoda, że ułomności umysłowej nikt tak skrupulatnie nie sprawdza.

  Polubione przez 1 osoba

 6. jotka

  Przyszło nam żyć w ciekawych czasach tylko czy faktycznie o takie nam chodziło?
  Świat jest piękny lub bywa, gdy przymkniemy oczy i nie widzimy jego wad.
  Mnie martwi, ze kolana odmawiają posłuszeństwa i nie z lenistwa, a z powodu kolan wędrowanie przyjdzie ograniczyć…

  Polubione przez 1 osoba

 7. Andrzej Pogorzelski

  Jak zwykle u Ciebie tekst wymagający myślenia, skłaniający do refleksji. Jednym słowem jest źle, nie mądrzej i mała to pociecha, że inni niektórzy na świecie mają podobnie. Ja już skupiam się na naszym podwórku i dochodzę do wniosku, że zły, niemądry przykład idzie jednak z góry. Od miesiąca zerkam ze swego balkonu na pierwszym piętrze na świat obok, przed i pode mną – nic takiego fantastycznie złego i głupiego się nie dzieje; odnoszę nawet wrażenie, że dzieje się normalnie, co najwyżej w górnej strefie stanów średnich. A niech tylko włączę telewizor – jestem ogłupiany… ładnie to tak?

  Polubione przez 1 osoba

 8. Joan

  „Wg Einsteina nieskończone są tylko wszechświat i głupota ludzka”. Odnoszę nieodparte wrażenie, że jeśli o ten aspekt życia ludzkiego chodzi, rządzący biją wszelkie rekordy. Pozdrowionka sobotnie.

  Polubione przez 1 osoba

 9. Precyzyjny to opis rzeczywistości. W sposób perfekcyjny używasz tutaj karykatury w prezentacji czytelnikowi konkretnych przykładów współczesnych absurdów. To bardzo mocno działa na świadomość , przynajmniej na moją – miód bez pszczół?, Tanzania bez kobiet za kierownicą?, kwestia nietolerancji ułomności wśród duchownych?- kuriozum, tak, to interaktywne zoo społeczeństw, zatrważa!… wszystko się zgadza, dokąd zmierzamy? Quo Vadis . Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s