Przychodzi bot do ciebie

Bots, chatbots - heper, bad, gray programs. 
Nerw, Kolorowy, Robot, Pomocnik

Świat cyfrowy

Facebook, Instagram, Twitter, YouTube… to autostrady, po których pędzą boty. Filtrują, pokazują strony zgodnie z upodobaniami, również utomatycznie wysyłają wiadomości do wielu osób, mogą komentować i dają polubienia.

– Witaj! Zauważyłem, że szukasz sklepu z butami.

– Dzień dobry, to może powiesz, jakiego rodzaju obuwia szukam?

– Mogę podpowiedzieć, gdzie kupić najtaniej adidasy.

– Rzeczywiście ich szukam. Przepraszam, a z kim rozmawiam?

A to cyfrowy botek rozmawiał z człowiekiem. Odezwał się, bo ma informacje o tobie: szukasz adidasów. Z badań wynika, że 75% ankietowanych w 2020 roku miało przynajmniej raz w roku do czynienia z botem. Aktywista społeczny M. Beckedahlem zwraca uwagę, że boty zamiast usprawniać pracę, częściej wykorzystywane są do indeksowania, czyli przeszukiwania sieci. Po co? Abyś kupił każdą rzecz, każdą bajkę, aby życie ułatwić lub zepsuć ci humor.

Porozmawiajmy o botach

Bot (skrót od „robot”) to aplikacja lub oprogramowanie, które na polecenie człowieka uruchamia automatyczne działania. Na początku konta nieosobowe miały jedynie służyć pomocą, tymczasem coraz częściej zbierają informacje i oceny o użytkownikach. Nie zdajemy sobie sprawy, jak kursuje ogromna ilość botów, chatbotów…, które mogą wpływać także na opinie i na wybory polityczne. Największe pole do popisu mają wśród dzieci i nastolatków, bo to nimi najłatwiej manipulować, dlatego wpływają na modę, anorektyczny wygląd, przekonania, wciskają suplementy diety, hity na kształtny paznokieć i zabójczo powabne rzęsy.

Rodzaje botów

Chatbot to system, który potrafi rozmawiać z ludźmi, voicebot to inteligentny bot głosowy. Zdolne bestie, symulują istotę ludzką. A to dopiero początek. Dobre boty pomagają, jak ci asystenci, którzy efektywnie usprawniają pracę i obniżają koszty, złe boty manipulują ludźmi, politycznymi wyborami (Zombie mogą przejąć kontrolę nad twoją stroną, z kolei Skrobaczki kopiują i wklejają bez twojej zgody), a szare boty z reguły służą podbijaniu statystyki osób, czy serwisów. M. Zuckenberg (założyciel Fb) jest entuzjastą SI (Sztucznej Inteligecji), E. Musk (zał. Tesli) przeciwnikiem, a S. Howking uważał, że to ostatni wynalazek człowieka, który przyniesie mu zagładę, gdyż maszyny przejmą władzę, patrz: „Terminator”, „Ja, Robot”, „Matrix”, „RoboCop”…

Założyć swojego bota

Bardzo łatwo, zabawa przednia, wystarczy wpisać chatfuel.com, a potem postępować zgodnie z informacją. Wygenerujesz tysiące polubień oraz kilkaset komentarzy. Wprawdzie nie wiadomo po co, ale krwi upuścisz innym, gdy zobaczą, że masz wzięcie, a żółci wrogom, bo będziesz szybszy.

Fakt czy fake

Współczesność dostaje tyle wiadomości w tydzień, ile przodkowie przez całe życie. Zastanów się, czy musisz dzień zaczynać od trasy przelotowej FB i innych mediów. Życie bez klikania nie przyniesie fake newsa, więc nie weźmiesz go za prawdę. Przy tym należy mieć swój rozum, a nie ten z sieci. Mnożą się kapusie i trolle, zatem uważaj, przecież jesteś w tej bańce filtracyjnej, a jak już raz coś „kupisz”, zawsze ci będą podsyłać.

Ręce robota i palce wskazują doradcę przycisku laptopa na sztuczną inteligencję chatbota Premium Zdjęcia

Jak rozpoznać bota?

Nie jest łatwo. Należy zacząć od sprawdzenia konta użytkownika i poznania kręgu znajomych. Nie wierz bezgranicznie , nie kupuj z niesprawdzonego źródła, szukaj opinii innych, ale w tyle głowy trzeba mieć fakt, że boty również same tworzą opinie, najczęściej te super i hiper ura po to, abyś kupił reklamę.

Nie tak dawno świat składał się z protonów i neutronów. Potem doszlusowali kretyni, a teraz jeszcze boty.

Czy trzeba bać się botów?

Boty są wszędzie: w firmach, urzędach jako pośrednicy bądź doradcy, jako asystenci w internecie (Siri w Apple, Alexa w Amazonie, Discord w Google). SI (AI), Sztuczna Inteligencja ułatwia pracę, zastępuje zapracowanego człowieka. Spotify wyszukuje rodzaj muzyki, w dydaktyce zastępują wykładowcę e-nauka, e-szkolenia, e-kursy. Dzięki botom możesz wszystko: sprawdzić dostępność stacji rowerów miejskich, zamówić zakupy, rezerwować linie, zarejestrować się do lekarza. I tylko nie będziesz wiedział, czy rozmawiasz z botem, czy człowiekiem.

Nie należy się bać SI (AI), pod warunkiem, że używasz częściej swojego rozumu, człowieku. Problem nie tkwi w botach, inteligentnie skonstruowanych maszynach, ale jak zawsze w ludziach. Zależy do czego i jak użyją nowych technologii: do budowania, pomocy, inwiligacji, oszustwa, oczerniania, czy niszczenia…

Bój się siebie, człowieku.

Creative work place. Young manager, finance analyst or clerk, designer using laptop isolated on light background. Collage

Reklama

49 uwag do wpisu “Przychodzi bot do ciebie

 1. Ino

  Bardzo ciekawy wpis. Skłania myślącego czytelnika do refleksji.
  Uzmysławia przywiązanie wielu ludzi do sieci. Pobudza do analizy swego czasu,który ukradł fejs. Komu…
  Rodzinie….
  Na przykład.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Znam ludzi, którzy w nocy regularnie budzą się, by nie przeoczyć jakichś wieści z mediów społecznych, a to zjawisko ma swoją nazwę, uzależnienie. Czasem widzi się rodziców na spacerze z dzieckiem; oni w telefonach, a dziecko samotne między nimi. Kiedy podrośnie, też weźmie telefon, więc rozmów i porozumienia nie będzie.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

 2. makowka9

  Otóż to wszystko zależy jak i do czego używamy nowych technologii.
  Telewizor ma wyłącznik.
  Internet usprawnia załatwianie wielu spraw, od nas zależy, aby świat wirtualny nie zastępował rzeczywistego.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Problem tkwi w tym, że media cyfrowe umożliwiają szybkie rozpowszechnienie wiadomości, stąd populizm przybiera na sile, a pazerni na rozdawnictwo bardzo łasi, dlatego telewizji nie wyłączą. Tak twierdzi Marcus, red. i założyciel strony: netzpolitik.org
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Filmy zrzucają całe zło na roboty. To one mają krzywdzić człowieka, by panować nad światem. Ktoś musi być winny temu, że człowiek pragnie panować nad światem i zdobywać następne planety…
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

 3. To chyba kolejny przykład na stopniową degradację ludzi jako istot… No cóż, może przełom nastąpi wtedy gdy większość zrozumie, że świata realnego nie da się ogranąć softem bota, ponieważ konstrukcja świata realnego zawiera nieskończoną ilość scenariuszy, a SI może ich przeliczyć tylko tyle, ile pozwoli konstrukcja algorytmu i np. sieci neuronowej. Pozdrawiam!

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Otóż to, a ludzie nadal myślą, że skoro sami nie potrafią rozwiązać problemów tego świata, np. śmieci, przeludnienia, głodu, to załatwi sprawę SI…
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Świetna pozycja do rozważań na temat przyszłości ludzkości. Każy powinien ją przeczytać – jak pisze Naomi Klein – ” w ramach własnych cyfrowych zachowań”.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

 4. Tetryk56

  Jeżeli szukasz w sieci informacji, nie jest ważne czy odpowiedzi udzieli bezpośrednio człowiek, czy automat. Istotne są intencje i wiarygodność tej odpowiedzi, a te trzeba oceniać własnym rozumem i intuicją, z należytą ostrożnością. Oprócz botów w sieci pracują też zastępy trolli — ludzi, których zadaniem (najczęściej płatnym) jest urabianie twoich poglądów w kwestiach zakupów, politycznych lub dowolnych innych.
  Pointa wpisu świetna — ale wszystko przebija krótki kurs budowy Wszechświata! Niezmiernie celne! 😉

  Polubione przez 1 osoba

 5. Bardzo dobry film „The social dilemma” ciekawie obrazuje to jak social media działają. Dobra, trafiająca w wyobraźnię wizualizacja. Czasem polecam film zainteresowanym osobom, którym z technologiami średnio po drodze. Super że stworzyłaś ten wpis, bo wiem, jak zdziwieni bywają ludzie gdy wspominam o tematach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, że o wpływie psychologicznym nie wspomnę

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Nie oglądałam, dziękuję za polecony film.
   Jeszcze jest phishing (poczta) i pharming (fałszywe strony), a wszystko po to, by podszyć się pod zaufane źródła: osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji i w efekcie oszukania klienta.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Kupowanie i sprzedawanie na rynkach prognoz stało się faktem i nieświadomi niczego ludzie są manipulowani, a najgorszym jest fakt, iż w szkołach niewiele ogólników na ten temat.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   To prawda, że bezmyślni w internecie sprzedają informacje o sobie. Piszą, że wyjeżdżają na urlop, pokazują zdjęcia z Maroka, czy Majorki, więc złodziej ma czas, by dom obrobić z kosztowności.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Przerażające to inwiligowanie zachowań, poglądów przybierające niepokojąco na sile. Stworzenie profilu osobowościowego już jest faktem. Wiadomo, jakich przyjaciół pokazują, a nawet przypominają o urodzinach, podpowiadają o postach, dodają zdjęcia, czasem zmanipulowane… Dochodzi do tego kuszenie obietnicami i polityczne ustawianie – https://panoptykon.org/wiadomosc/polityczne-wojny-na-boty-jak-nie-dac-sie-ograc
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

 6. Myśli nasze biegną podobnymi torami. Ja też miałem natychmiastowe skojarzenie ze Skynetem z Terminatora – podobnie jak bot, również stworzonym przez człowiekiem w dobrej wierze…a potem…wiadomo 😉

  Za mojego dzieciństwa jeszcze 20 lat temu, wszystko było taką fajną nowością…. Teraz tej technologii tyle, że aż przytłacza 😦 Tęsknię za dawnymi czasami.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Technologia może być przyjazna , może pomagać i usprawnić pracę, ale z powodu manipulacji , należy zastosować dystans do wielu newsów, cudownych suplementów i pudelkowych rewelacji.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Miejmy nadzieję, że kiedyś opracowany zostanie system, który nie zezwoli złym botom grasować w sieci, a my nauczymy się dystansu do niesprawdzonych informacji.
    Słonecznie pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 7. Andrzej Pogorzelski

  Jestem świadomy istnienia botów i na swoim blogu, i na fejsbuku. Ten na blogu chyba ze dwa razy zwielokrotnił mi niesłychanie liczbę odwiedzin, ale że kompletnie nie dbam o statystyki, mam gdzieś te boty. Na fejsbuku z kolei dominują trolle, które nigdy albo prawie nigdy nie odpowiadają na komentarze, bo mają widocznie płacone od zainicjowania wątku. Ostatnio na fejsbuku zaroiło się od reklam, np. Obajtkowych reklam Orlenu. 90% takich reklam po prostu zgłaszam do administratora z powodu fałszywej informacji – dla mnie każda tego typu reklama jest fałszerstwem, tzn. to wszystko, co „na siłę” mnie atakuje jest fałszem. Natomiast to, co akceptuję, co odpowiada moim zainteresowaniom, przyjmuję („lajkuję” lub obserwuję) i wychodzi na to, że właściwie to ja sam decyduję, co chcę mieć „dla siebie”.
  Może to wydać się dziwne, ale nigdy, ale to nigdy w swoim życiu nie uległem reklamie jakiegoś produktu, partii politycznej, etc. Boty mogą mnie zatem atakować do woli. Owszem, często pojawia się jakaś reklama, tekst, wypowiedź, postać, która promuje się „w mojej obecności”, ale zawsze to ja decyduję o polubieniu, rzadziej o kupnie, bo do trudno mnie zmusić. Podsumowując, jestem chyba sporym ewenementem.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Jeśli ktoś zdaje sobie sprawę z istnienia botów, to wie, czego się wystrzegać. Gorzej z tymi, którzy wierzą bezgranicznie słowu z internetu, nawet temu wygenerowanemu mechanicznie.
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

 8. stopociechblog

  Czasami myślę, że ja tylko pomyślałam, jeszcze nie napisałam do nikogo czego szukam, co bym chciała, co mnie interesuje a już mam propozycje w laptopie na poczcie w moim angielskim na Duolingo. A jak już kliknę, że interesuje się np. zakupem biżuterii.., mieszkania mam tego wszędzie pełno. Brakuje tylko, abym otworzyła lodówkę a tam propozycja będzie też czekać. Cóż w taki świecie żyjemy. Nie da się założyć worka jutowego i zamieszkać w lesie jak pustelnik, ale i nie ma się co tak mocno afiszować. Tak powiedziała ta co prowadzi pamiętnikowego bloga !!! :-))) Pozdrawiam Ultro, bardzo dobry wpis i na czasie.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Basiu, masz świadomość, ile i co możesz powiedzieć o sobie i to jest najważniejsze.
   A jak kupisz inteligentną lodówkę, to podpowie Ci, co możesz ugotować z produktów, które tam się znajdują. 🙂
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. stopociechblog

    Oh Ultro w jakim my świecie znalazłyśmy się. Na przestrzeni mojego życia bardzo wiele zmieniło się w wielu dziedzinach. Pewnie to dobrze, ale ja często gubię się w tym. I ja pozdrawiam serdecznie

    Polubione przez 1 osoba

 9. Świat nie szczędzi nam pułapek… Nowe technologie pomagają w sprzedaży. Nauczyły się wpychać swoje towary i wyskakiwać z każdej lodówki… jednak handel to dalej tylko handel, wystarczy być ostrożnym… ale pokusa zawsze istnieje. Pozdrawiam gorąco 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Im tańszy towar, tym większe prawdopodobieństwo oszustwa. Koleżankę tak długo namawiano aż się skusiła. Minął rok, a towaru nie ma. 🙂
   Słonecznie pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s