Orient można poczuć w Jordanii

Jordan, a country friendly to tourists.

Bajkowy orient Bliskiego Wschodu w Królestwie Haszymidzkim

Warto zajrzeć do Jordanii, tanie loty (w listopadzie nawet po ok. 14 – 80 zł w obie strony), liberalny, tolerancyjny kraj, gdzie obok meczetów stoją kościoły, gościnni mieszkańcy, tak więc orient na wyciągnięcie ręki. Przeniesiesz się ze współczesnej stolicy, Ammanu, do zabytkowego miasta sprzed 2 tysięcy lat, Petry, dawnej stolicy Nabatejczyków, ktorzy zajmowali się handlem przyprawami korzennymi i nauczyli się kunsztu dyplomacji, więc konflikty rozwiązywali pokojowo. Tu zobaczysz także starożytne forum teatru rzymskiego. Pierwsze kroki skieruj ku Cytadeli (wzgórze za miastem), by zobaczyć świątynię Herkulesa , przepiękny widok na miasto i na teatr o doskonałej akustyce z 6 tys. miejsc, pozostałość po czasach rzymskich.

Warto zajrzeć na piesze szlaki, a jest ich osiem.

Bazą wypadową jest miasto Vadi Musat. Stawić się trzeba przed szóstą rano na Main Trail, ścieżka wiedzie wąwozem Siq, a po 30 min. docieramy do Skarbca, prawdpodobnie był to grobowiec. Po przejściu kilkunastu metrów na prawo od wyjścia z kanionu, zobaczymy ścieżkę, więc wspinamy się po niej, aby zobaczyć Skarbiec w całej okazałości, na lewo nie radzę, mimo zachęcania, trzeba zapłacić za widok.

Wadi Rum – nieziemska pustynia

Ciekawe, czy ktoś kiedykolwiek sprawdzał wytrzymałość tego kamiennego mostu, a tymczasem Arabowie (prawie czystej krwi) po nim przechodzili bez lęku.

Czujemy się, jakbyśmy znaleźli się na Marsie, wokół różnego koloru piasek z czerwonych wydm, a niebo barwy blue… Dolina zachwyca nietypowymi formami skalnymi (Grzyb, Kurczak) i kolorami piasku (sceneria znana z filmu „Marsjanin”). Ta pustynia z formacjami skalnymi zapisana na liście światowego dziedzictwa.

Droga Królów:

Przyprawy trzeba obowiązkowo sfilmować, skoro smaku nie można przekazać na odległość. Kawa parzona na piachu również ma jakby ciut lepszy smak.

I ty możesz chodzić po morzu

W Akabie po Morzu Martwym nie da się pływać, jest tak zasolone, że ciało wypycha na stojąco.

Rainbow – tęczowa ulica

Reinbow oferuje knajpki, kawiarnie, lodziarnie, pamiątki. W Hashem Restaurant w Ammanie obiad zjesz za ok. 4,5 JOD (dinar jordański = ok. 5, 72 zł, miejscowi mówią na niego dżejdi). Wypada spróbować lokalnych przysmaków, jak falafel, hummus, w All Quds bagietka z chrupiącymi kulkami cieciorki kosztuje 1,2 JOD, w Habibah Sweets można spróbować knafehu, czyli deseru z owczego sera polanego syropem i posypanego pistacjami. Wprawdzie na ulicy można zjeść taniej, ale trzeba mieć wyrobioną wcześniej odponość na niepożądane bakterie.

O czym trzeba pamiętać?

Do Jordanii jedziemy późną jesienią i bardzo wczesną wiosną, latem temperatury często przekraczają 50 stopni. To kraj muzułmański, więc przy wejściu do meczetu króla Abdullaha I kobiety muszą zakryć głowę i nagie ciało. Herbatę będziemy pili z miętą, a kawę z kardamonem, przy czym należy wiedzieć, że podanie herbaty to wynik gościnności Jordańczyków. Warto również odwiedzić souk, gdzie kupisz lokalne arcydzieła. Kto nie umie się targować, ten zawsze będzie pokrzywdzony, tu do tradycji należy podawanie wysokiej ceny po to, by móc się targować. Na wyprawę trzeba mieć dobre buty, najlepiej trekingowe, bez nakrycia głowy długo nie przeżyjesz z powodu wysokich temperatur, więc latem nie warto tam jechać. Nie kupować w centrum, a lepiej na dalszych uliczkach i u Beduinów, gdzie cena dwa razy niższa. Zobaczysz prawdziwą biedę w ich życiu oraz radość na twarzy, gdy kupisz 5 kg granatów. Na Rainbow Street są knajpki, lodziarnie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami (Zapewne i tam za jakiś czas dotrze komercja, na razie nie ma jak u nas co rusz galerii, a lokalne sklepy oferują lokalne wyroby). Pij także świeżo wyciskany sok, bo tego smaku nie powtórzysz z tymi samymi owocami kupowanymi w Polsce. Jedz do woli figi, daktyle, granaty i tę wyborną chałwę z pistacjami. Niestety, alkohol bardzo drogi, tam alkoholu się nie pija, więc zwykłe piwo może kosztować ponad 30 zł.

Jordania to także część Ziemi Świętej

Szlak Jordański to odpowiednik Camino de Santiago. Tędy chodził Jezus, Mojżesz, Eliasz, Jan Chrzciciel. Z biblijnych relacji wynika, że Mojżesz szedł przez Jordanię do Ziemi Obiecanej, którą zobaczył z góry Nebo i prawdopodobnie to także miejsce jego pochówku. W Dolinie Mojżesza znajduje się jego źródło, gdy ten uderzeniem laski, otworzył dostęp do wody. Z jego źródła korzystali Nabatejczycy w Petrze. Górę Nebo w 2000 r. odwiedził papież JPII, a w 2009 r. papież Benedykt. W Betanii jest miejsce chrztu Jezusa z Nazaretu przez Jana Chrzciciela nad rzeką Jordan. W Madobie znajduje się kościół Ścięcia Jana Chrzciciela, Arabowie czczą również grób Aarona, brata Mojżesza, w pobliżu Petry.

Zdjęcia T. Dziękuję!

71 uwag do wpisu “Orient można poczuć w Jordanii

 1. Msdedeng

  Absolutely gorgeous, wow! The pictures are taking a long time to download, but from the three I have seen, I must say wow. I will wait patiently till their all download, worth it.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Andrzej Pogorzelski

  Bardzo wartościowy tekst, a w dodatku ozdobiony jakże pięknymi fotografiami. Oby ten świat nie zaginął. Mam na myśli to, o czym około dziesięć lub trochę więcej lat temu opowiadało mi małżeństwo znajomych lekarzy. A opowiadali o Syrii, kraju w którym byli i również robili zdjęcia… pisz – wymaluj tak było jak w twoim poście, Ultro. A potem najnowsza polityka i historia zrobiły swoje. A jeszcze dawniej można było popełnić podobną opowieść o Libii i Iraku. Nóż w kieszeni otwiera się przeciwko tym, którzy doprowadzili do upadku tych najświeższych cywilizacji…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Andrzeju,
   wojny toczą wodzowie o ciasnym umyśle i dużym ego, zwyczajni ludzie pragną stabilizacji i spokoju. Tylko dlaczego wybieramy takich, żądnych władzy? Dlaczego nie można usunąć złych wybrańców? Dlaczego dajemy wmanewrować się pustymi patriotycznymi hasłami? Pytania retoryczne, na które świat internetu także nie odpowie…
   Kłaniam się pięknie

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tetryku,
   przekażę T. pochwały, rzeczywiście nie było łatwo w upale wędrować kilometrami po skałach z całym sprzętem, czy forsować tysiąc schodków pod górę, gdy praży słońce. Bez arafatki trudno przeżyć. 🙂
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

  1. Ultra

   Aksinio,
   Jordania to mniej znany kraj, a jaki ciekawy. Warto zboczyć z oklepanej trasy typu Chorwacja, Hiszpania, aby poznać różnice w poziomie i pionie między kontynentami i aby cieszyć się tym, co mamy.
   Zasyłam serdeczności

   Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Bet,
   nawet taniej zalecisz 17 stycznia z Balic Ryanairem za 73 zł. LOTEM ponad 2 tys. Oczywiście nie w klasie biznesowej. Po 3 godz. 40 min. będziesz w Ammanie. Weź arafatkę, dobre buty i certyfikat szczepienia, 🙂
   Zasyłam serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ellu,
   znalazłam lot w klasie ekonomicznej 31 XII z Krakowa za 31zł. 🙂
   Jordańczycy to również dyplomaci. Twierdzą, że nie pozwolą sobie zniszczyć kraj wojnami jak Syria. Mnie to również odpowiada.
   Zasyłam serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

 3. Za te wszystkie zdjęcia serdeczne dzięki, Ultro, rozmarzyłam się, ale pewnie nie zdążę odwiedzić, bo i klimat niezbyt przyjazny.
  Takie posty jednak, bogate w zdjęcia pozwalają zwiedzać bez wydania złotówki 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Asiu,
   w tym sedno, nie wydać złotówki, a zobaczyć. Orient przyciąga, a Beduini – muzułmanie przyjaźni turystom to także dobra lekcja dla prawych Polaków.
   Zasyłam serdeczności

   Polubienie

   1. Ultra

    Tatulu,
    spróbuj kawy z kardamonem, ma ciekawszy smak oraz sałatki z kaszy bulgur (można kupić w Biedronce). Do ugotowanej kaszy dodaj pokrojonego pomidora bez skórki, czerwoną cebulę, miętę i pietruszkę zieloną drobno krojoną, sok z cytryny, pieprz, sól, oliwkę, a poczujesz, że byłeś w Jordanii.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

   2. Ultra

    Tatulu,
    sałatka nie wymaga duszenia, nazywa się tabbouleh, można wpisać w Google i zrobić wg oryginału, natomiast każdy ma swój smak więc ja nie dodaję 3 szklanki mięty i pietruszki, tylko mniej, za to dodaję ogórek kiszony.
    Smacznego

    Polubienie

 4. Boże, jak tam pięknie! Niesamowite zdjęcia. Jak kadry z baśni Szecherezady 🙂 W dobie pandemii boję się ruszyć ciut dalej, ale kiedyś tam pojadę. Petra jest na mojej liście odkąd pierwszy raz obejrzałam przygody Indiany Jonasa 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Niko,
   o Petrze, kamiennym mieście będzie następny post, Petrę trzeba przejść na własnych nogach lub objechać na osiołku. Można także obejrzeć nocą w świetle lampionów. Najlepsze terminy to listopad- grudzień i luty- marzec. Od kwietnia do września mordercze upały, na odkrytej przestrzeni nie da się przeżyć.
   Zasyłam serdeczności

   Polubienie

   1. Ultra

    Tetryku,
    wiatry w górach Dżabal asz- Szara, gdzie w sakłach wykuta Petra. Nikt nie lubi, gdy urywa mu głowę, więc nie przyjrzy się odcieniom piachu ani nie będzie podziwiał krajobrazu na punktach widokowych.
    Zasyłam serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Małgosiu,
    ha, ha, święta racja, świąt Ci u nas dostatek wielki, co zauważyły zagraniczne korporacje i każą przychodzić do pracy, m.in. w Święto Niepodległości, w Dniu Zmarłych i w Trzech Króli.
    Przy okazji niejako podpowiem, że tanie bilety są super, ale też trzeba czytać to, co drobnym druczkiem, przecież na czymś trzeba zarobić, dlatego można stracić 300 zł na teście PCR, czy 400 zł na biletach wstępu w opcji Jordan Pass. Ogólnie wstępy są koszmarne, ale jechać do Jordani i nie zobaczyć Petry, jednego z 7 nowych cudów świata, czyli miasta wykutego w skale, nie wypada, nawet gdy cena boli…
    Zasyłam serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

   3. Małgośka

    🙂 Domyślam się, Ultro. Podsunęłam Twój tekst młodym znajomym, którzy pod koniec roku wybierają się do Jordanii. Dziękuję 🙂 Oni również.
    Buziaki 😘

    Polubione przez 1 osoba

   4. Ultra

    Małgosiu,
    w listopadzie najlepiej, kiedy u nas depresyjnie, a tam przyjemnie świeci słońce ok. 28 stopni. Od trzech lat tam nie padało, więc młodzi deszczu nie zaznają, pada rzadko. Najważniejsze to dobre buty, gdyż chodzi się po trasach górskich, równie ważne jest nakrycie głowy z powodu wielogodzinnego przebywania na otwartej przestrzeni.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

  1. Ultra

   Miedziana Góro,
   raczej jak mniemam i jak podają źródła, potomkowie Andygejczyków zamieszkują Kaukaz.
   Dżerpedżeż to nasze słowo „echo”, język trudny nawet do wymówienia.
   Zasyłam serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

   1. Po przegranym powstaniu w maju 1864 roku większość tego narodu została wysiedlona/musiała uciekać. Niewielu ich pozostało na Kaukazie, a z tych którzy przetrwali wędrówkę część dotarła do Turcji, część do północnego Izraela, część do Syrii, a część do Jordanii. Wielu z nich miało spory wpływ na rozwój dzisiejszego Ammanu. Pozdrawiam!

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Miedziana Góro,
    miło, że podzieliłeś się wiedzą i uzupełniłeś wpis o wędrówki ludów, najczęściej nie z własnej woli. Migracje trwały dawniej i dziś również, a powody podobne: wojny, represje i te za chlebem, lepszym życiem.
    Kłaniam się pięknie

    Polubienie

  1. Ultra

   Bojo,
   można wwieźć swój alkohol, ale góra 1 litr. Tam alko jedynie w dużych miastach, w pięciogwiazdkowych hotelach. Zresztą upał sponiewierałby pijącego, więc pozostaje pić ten słodziutki i bezalkoholowy.
   Plusy są u nas 🙂
   Kłaniam się pięknie

   Polubienie

  1. Ultra

   Stanley’u,
   zauważ, że lud każdego kraju pragnie spokoju, nie chce wojen, jest życzliwy i przyjaźnie nastawiony do siebie tymczasem wodzowie dążą do podziałów, zbrojeń i wojen, źle mówią o innych narodach, szczują i budzą strach.
   Kłaniam się pięknie

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Tomaszu,
   krajobraz wygląda obłędnie, ale spróbuj tam mieszkać, gdy przez większość miesięcy temp. 30- 50 stopni, deszcz raz na kilka lat… Może dlatego są życzliwie nastawieni do siebie i innych. Na stałe mieszka kilkuset Polaków, najczęściej w małżeństwach mieszanych.
   Kłaniam się pięknie

   Polubione przez 1 osoba

 5. Ultro, za taką wspaniałą zachętę i darmową reklamę, zasłużyłaś na darmową ekstra wycieczkę dla Ciebie i całej Twojej rodziny, szkoda , że nie wiedzą ,że mają tu w kraju nad Wisłą taką wspaniałą ambasadorkę i przewodniczkę. Powinni zaproponować Ci posadę przewodniczki polskich wycieczek za super gażę . Dziękuję za cudowną gratisową wycieczkę po naszej cudownej planecie . Pozdrawiam zachwycona jak zwykle :)):)):))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Molekułko,
   przewodniczyłam jedynie wycieczkom szkolnym, ale te najchętniej zatrzymywały się w galeriach i MacDonaldsach. 🙂 Myślę, że jak same nie zapłacimy, to nigdzie nie pojedziemy, takie życie 🙂
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Ewo,
    samolot to najbardziej bezpieczny pojazd, najczęstsze wypadki powodują samochody na szosach, pomyśl o tym. 🙂
    Zdrowia życzę

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s