Petra – skalne miasto

Petra is a rock city in Jordan.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie petra-10.jpg

Kamień na kamieniu

Petra znaczy kamień, miejsce opisywane w Biblii w czasie tułaczki Izraelitów do Ziemi Obiecanej, budynki wykute w kolorowej, czerwono-różowej skale, współcześnie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa jako jeden z nowych siedmiu cudów świata. Jak wiadomo, ze starych cudów ocalała jedynie piramida Cheopsa, nowe były wybierane demokratycznie przez głosowanie internetowe i telefoniczne, zgłoszono mnóstwo propozycji z całego świata, w tym również polskie Mazury, które doszły aż do finału. W promowanie miasta wykutego w skale włączyła się jordańska rodzina królewska, co spotkało się z krytycznymi uwagami, ale skutecznie zapewniła Petrze miejsce w słynnej siódemce cudów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie petra-4.jpg

Petra nocą

Na terenie skalnego miasta można wykupić nocne zwiedzanie, które zaczyna się o 20.30, a kończy po dwóch godzinach. Wąwóz Siq jest rozświetlony 1500 świecami-lampionami, które tworzą efektowne wzory na ścianach, a na granatowym niebie miliony gwiazd.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ae0024cf-d2c3-4a3f-be75-32f69b2e822d-1.jpeg

Przed nami oświetlony Skarbiec Faraona, w tle słyszymy melodię graną na flecie, a my zasłuchani w opowieść Beduina… obraz znany z filmu Indiana Jones. Spektakl by night zapewne odczujemy mocniej również w kieszeni (17 JOD), bo ktoś za tyle świec musi zapłacić, czyli tak zaczyna się komercja, skoro to nie jest rzeczywista atrakcja, a przygotowany spektakl specjalnie dla turystów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 094f5925-d318-4fe5-9110-671e1d9e4836_1_201_a-2.jpeg

Petra – skalna perła miasta Nabatejczyków z VI w. pne

Za odkrywcę skalnego miasta uważa się szwajcarskiego geografa J. L. Burckhardta. Warto znać tę historię, aby zrozumieć pasję odkrywcy. Beduini, przyzwyczajeni do skalnych rzeźb, nie rozumieli szkicowania i wpatrywania się w czerwone góry, uważali ciekawskich przybyszów za szpiegów i pozbawiali życia. Co zrobił Buckhardt? Nauczył się arabskiego, zapoznał z Koranem, w końcu przeszedł na islam, by wcielić się w arabskiego szejka i w 1812 r. pod zmienionym nazwiskiem stanął przed skalnymi budowlami. Szkice i notatki wysyłał do Europy, a legenda o zaginionym mieście przyciągała archeologów z różnych krajów, w tym naszego rodaka, W. Szczepańskiego, który wyprawę swą opisał w książce pt. „W Arabii Skalnej”. Petrę, niegdyś bogate miasto, tak naprawdę zniszczyły trzęsienia ziemi.

W Skarbcu Faraona, najbardziej przyciąga ta pięćdziesięciometrowa fasada przypominająca hellenistyczną świątynię z korynckimi kolumnami. Podobno budowniczowie wykuwali Skarbiec od góry, więc musieli wykuwać, kiedy wisieli na linach, by powoli spuszczać się w dół.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie petra-6.jpg
Pątniczy trud
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wawoz-siq.jpg

Wschody i zachody

Niepowtarzalne, promieniujące, codziennie inne.

W Jordanii od trzech lat nie padał deszcz. Tu urośnie jedynie to, co podlewane. Najgorzej mają dzikie zwierzęta. Beduini twierdzili, że latem wilki podchodziły pod zabudowania i piły wodę z ręki, tak były złaknione każdej kropli. Patrzysz na tę kamienną przestrzeń, męczy cię piach i wysoka temperatura także w listopadzie, więc kiedy wysiądziesz z samolotu, zobaczysz zieleń, odetchniesz z ulgą. Jak dobrze, że żyję wśród zieleni.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie odpoczynek.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie AM-JKLVTMX2TRgWDlCDdWY_xvxTP1HZXW2kp-DloZQNrmo9mRNzLzF2SR0KqDUSv2b-vAQlx_7v4iSYq09l4yfav2Fs5VwOo7U0=w760-h571-no

Zdjęcia: T. – dziękuję.

Reklama

71 uwag do wpisu “Petra – skalne miasto

   1. Ultra

    Łukaszu,
    w pełni się zgadzam, dzień przeżyć to duże szczęście, a jeszcze w dodatku bez problemów to cała pełnia szczęść.
    Zasyłam moc serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Boga,
   niesamowite jest również i to, że w niektórych wykutych przed wiekami domach jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku mieszkali tu ludzie . Dopiero potem oddano wszystko do podziwiania pątnikom i turystom.
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubienie

 1. Ładne miejsce, tylko podejrzewam że że względu na wysokie temperatury długo się tam wytrzymać nie da. Nasuwa się mi tutaj jedno pytanie – jaka jest arabska nazwa tego miejsca (ta tradycyjna, wszakże w literackim arabskim nie występuje ‚p’)? 🧐 Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tetryk56

   Wydaje się, że domy wykute w skałach są niezłą kryjówką na czas upału.
   Prawdopodobnie w czasie, gdy były wykuwane, tamtejszy klimat był zresztą nieco łagodniejszy.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Miedziana Góro,
    w południe sjesta, a wychodzenie rano i po południu.
    Tak jest również na południu Włoch, gdzie Europejczycy z północy i wschodu wychodzą na obiad o 13, na ulicach nie ma żywego ducha, zastają kartkę, że otwarte dopiero o 16…
    Zasyłam moc serdeczności

    Polubienie

   2. Ultra

    Tetryku,
    do lat 80 ub. wieku tam jeszcze w niektórych domach mieszkali ludzie, wysiedleni zostali na potrzeby wzrastającej turystyki. Zapewne te wykute w skale mieszkania to dobra kryjówka przed morderczymi upałami, przynajmniej dla Europejczyka.
    Zasyłam moc serdeczności

    Polubienie

  2. Ultra

   Miedziana Góro,
   Natabejczycy ( الأنباﻂ al-Anbat) posługiwali się alfabetem natabejskim, który wywodzi się z alfabetu aramejskiego. Masz rację, Natabejczycy nie naywali miasta Petrą, miasto nazywało się البتراء, al-Batrāʾ, a stolicą stało się w III w., gdy nastąpił rozkwit miasta poprzez handel przyprawami korzennymi, które przewoziły karawany wielbłądów.
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bojo,
   powrót do szybkich nie należy, ponieważ zjazd na czterech literach jest również bolesny, a ruchoma nawierzchnia wymaga niezwykłej uwagi.
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubienie

 2. Neither more nor less is like taking a trip to the neverland country. Just by looking at the photos, we are facing that wonder that nature and the hand of man give us. They are impressive photos. An Ultra Wonderful Experience.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Hebius

  Książka Władysława Szczepańskiego to „W Arabii skalistej : na podstawie podróży odbytej w r. 1905” (1907). Chyba, ze w jakichś późniejszych wydaniach tytuł uległ zmianie.
  Jest skan na Polonie.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Nie wiem czy nie obawiałabym się wejść do takiego wykutego w skale wnętrza – miałabym ciągle wrażenie, że ta góra skalna w dowolnym momencie spadnie mi na głowę. Z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. Dzięki za wycieczkę 🙂 Serdeczności!

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ultro, to jedno z moich ulubionych miejsc na mapie świata. To przecież tam Indiana Jones odnalazł świętego Graala i pokonał wielu nazistów. Mam nadzieję, że Strażnik Świątyni znalazł godnego następcę i mógł wreszcie iść na emeryturę 😉
  Dziękuję za tyle świetnych informacji! Całusy.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Ewo,
   Petrę można zwiedzać na osiołkach, wielbłądach, ale kiedy patrzysz na nie, przypomina się, jak męczą się nasze konie do Morskiego Oka, kiedy turysta zamiast chodzić, lubi się wozić.
   Z okazji zbliżających się Imienin, życzę słodkiego i miłego życia.
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultro, bardzo ci dziękuję za życzenia, życzę ci również spełnienia marzeń zachcianek, noworocznie będę jeszcze życzyć, Co do osiołków, koni, wielbłądów i innych umęczonych zwierzaków, to nie miałabym sumienia wykorzystywać ich dla własnej wygody. Całuchy.

    Polubione przez 1 osoba

 6. Andrzej Pogorzelski

  Wspaniałe jest to Skalne miasto. Ta świątynia – Skarbiec Faraona robi wrażenie, tak jak przykuwają uwagę wielkich rozmiarów skały, przy których człowiek staje się mrówką. Zdjęcia przepiękne i tylko świadomość, że w tych strona od trzech lat nie padało każe zatrzymać się w biegu… pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 7. Co też ci nasi przodkowie dawniej wyprawiali! Wydłubywać w kamieniu domy wisząc na linie to kompletne szaleństwo. Dlaczego nie wzięli budowlanego żurawia i płyt z prefabrykatów? Tez coś:))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   dorzucę jeszcze, że mogli betoniary wziąć w te góry i szosy poprowadzić, żeby człowiek tak nie męczył się po tych wykutych kamiennych schodach, a tam, gdzie nie ma schodów, to i na czterech literach trzeba zjeżdżać. Cóż, nie pomyśleli o turystach 🙂
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

 8. Widziałem już Petrę na zdjęciach przywiezionych przez znajomych, ale to nieważne, zobaczyłem u Ciebie i nadal robi wrażenie. W czasach, gdy powstawała, musiała być zmaterializowanym przepychem, a dziś jest tylko jego wspomnieniem. Symbol bogactwa stał się symbolem przemijania.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Wolandzie,
   ileż to już zamków, posiadłości rozpadło się i zarosło zielenią, ileż mocarstw znikło z mapy świata, ile potęg zostało nic nie znaczącymi państwami. Wszystko przemija, a na prochu rodzi się nowe życie. Sama Ziemia również kiedyś zniknie, a wcześniej zginą ludzie.
   Zasyłam moc serdeczności

   Polubione przez 1 osoba

 9. Andrzej Pogorzelski

  WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. DZIELĘ SIĘ OPŁATKIEM, ABY RADOŚĆ, SZCZĘŚCIE, ZDROWIE I WSZELKA POMYŚLNOŚĆ ZAGOŚCIŁA W TWOIM SERCU NA CAŁY, LEPSZY OD OBECNEGO, NOWY ROK.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s