Jako w szkole, tak i na ziemi

Krużganki oświaty w nowym ministerstwa hicie

Maturalne tematy z polaka do wyboru:

1* Poszukaj gender w szarej literaturze. Zacznij od starożytnego theatrum greckiego, gdzie przebieranki mężczyzn za kobiety były obowiązkowe, poprzez Grażynę, która ginie jako mąż Litawor, a skończ na Pippi Pończoszniance żyjącej jak chłopak. Ukaż niestosowność takiego zachowania.

2* Napisz rozprawkę o tym, iż Napoleon mylił się, gdy mówił, że historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

3* Udowodnij, że słowa Umberto Eco nie dotyczą Polaków, gdy pisze: „(…) patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy.”

4* Dlaczego twoja szkoła powinna zmienić nazwę na… Tu wpisz świętego i uzasadnij.

5* Wskaż różnicę między ekologią a ekologizmem i dlaczego ekologizm jako odmiana ateistyczna powinna być potępiana.

6* Oceń krytycznie teorię wszechświatowego spisku masonów, Żydów, Iluminatów oraz niewierzących celem kontrolowania świata i ludzi.

7* Wyjaśnij, jak bardzo szkodliwa jest unijna polityka klimatyczna. Porównaj ją z polską racją stanu.

8* Tu nie musisz myśleć: pokoloruj żołnierza. Osądź słowa jednego z nich: „Oni zabijali Polaków, by zniszczyć nasz naród. My w obronie narodu zabijaliśmy ich” („Wyklęci. Podziemie zbrojne” pr. zbiorowa).

9* Wypunktuj, dlaczego typowy katolik powinien być dumny i często odwiedzać imperium ojca Rydzyka w Toruniu.

10* „Bez urazy, panie generale, patriotyzm sam w sobie nie jest zły, ale na ogół nie ma z niego żadnych korzyści, oprócz kuli między oczy” (Ch. Hyde). Przedstaw szereg argumentów na ewidentny brak bogoojczyźnianych cech tego żołnierza.

11* Przeprowadź kreski przez zaznaczone kropki i zobacz, że wyszedł Wiedźmin.

„Święta polskość bluźniercza, która się ośmieliła nazywać Polskę Chrystusem Narodów, a hodowała szpiclów i donosicieli, karierowiczów i ciemniaków, oprawców i łapowników, ksenofobię podniosła do rangi patriotyzmu…” Jakim prawem A. Sapkowski tak źle ocenia nasz bohaterski naród?

12* Zastanów się, dlaczego niektórzy uważają, że słowo boże straciło moc, kiedy my żyjemy w otoczeniu ludzi z pokolenia Jana Pawła II: J.Kaczyński, T. Rydzyk, A. Maciarewicz, S. Piotrowicz, R. Terlecki, B. Szydło, M. Morawiecki, K. Pawłowicz…

13* Postaw przecinki i jeden średnik, by rozwinąć złotą myśl powstałą w ministerstwie: „Cnoty niewieście szczególnie akcentują godność kobiety która wynika przede wszystkim z jej człowieczeństwa ale też z tego że przez nią przychodzi nowy człowiek na świat.”

14* Przemyśl niesłuszność oskarżeń T. Kisielewskiego, gdy pisze: „Teraz ja i mój ojciec z obrzydzeniem i pogardą słyszymy, jak różni parweniusze, z których każdy o sobie mówi per polityk, wycierają sobie gęby wielkimi słowami w uzasadnionej nadziei, że głupia część społeczeństwa da się na ten tani chwyt nabrać.”

15* Wykaż, jak bardzo myli się T. Węcki, gdy pisze: „W latach dziewięćdziesiątych zrąbane pokolenie zajęło wszystkie stołki i do tej pory w nie pierdzi. I pal sześć, że to wszystko niekompetentne pały. (…) Kontakt z nimi to jak codzienny gwałt na mózgu.”

16* Uzasadnij, że Olga Tokarczuk nie jest godna nagrody Nobla po takim blużnierczym stwierdzeniu: „(…) czy ktoś widział szczupłego biskupa? Chyba tylko jak ma tasiemca.”

17* Zmierz się z materią memów. Po co powstaje memologia, która pleni się jak zaraza, a nikogo nie śmieszy?

108 uwag do wpisu “Jako w szkole, tak i na ziemi

 1. „Piękny wybór”. Najbardziej ujął mnie trzeci temat.
  3* Udowodnij, że słowa Umberto Eco nie dotyczą Polaków, gdy pisze: „(…) patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy.”

  Polubione przez 1 osoba

 2. Nie zapominajmy o teście jednokrotnego wyboru.
  WYBIERZ POPRAWNĄ ODPOWIEDŹ
  1. Nazywasz się Stefan Wyszyński.
  a) Stefan jest tylko jeden!
  2. Autorem słów: „A co, są normalni?” (o osobach LGBT) jest Ryszard Terlecki.
  a) tak, bo to mędrzec
  3. Syn Beaty Szydło nie był księdzem.
  a) był czy nie był, jego sprawa
  4. Encykliki papieskie to zbiór sonetów.
  a) nie – są czymś piękniejszym od sonetów
  5. Jan Paweł II wielkim poetą był.
  a) ależ oczywiście, że tak!!!
  6. Wyrazy „krowa” i „Krystyna Pawłowicz” pięknie się komponują.
  a) absolutnie nie!
  7. Najdroższe samochody rozdaja w Polsce bezdomni.
  a) to oczywiste
  8. Ryszard Terlecki to (były?) narkoman.
  a) broń Boże!
  9. Osobą podżegająca do przemocy i nienawiści wobec innych jest Kaja Godek.
  a) nigdy w życiu!
  10. Tadeusz Rydzyk to kanalia i kryminalista.
  a) będzie się smażył w piekle ten, kto najukochańszego ojca dyrektora szkaluje!

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Frau Be,
    znajoma nauczycielka mówi tak samo, wystarczy znać klucz, dopasować kod do encyklopedycznych wiadomości i matura w kieszeni, a potem trzeba o niej zapomnieć, bo w życiu potrzebne co innego.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Nieodkryta,
    szkoła, gdzie cenzor mówi, co wolno, a czego nie – budzi obawy. Źle opłacany nauczyciel raczej starał się nie będzie, gdyż wie, że nie ma konkurencji, koło się zamyka.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Aru,
    komentarz wyleciał w kosmos, to podpowiadam: proszę przeczytać podstawy, to dopiero hit. Na szczęście mądry nauczyciel i tak będzie ponad podstawy. 🙂
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Asiu,
   dziękuję. Temat 5 istnieje, czyli uczeń musi rozróżnić ekologizm od ekologii, by skrytykować ekologizm. Zastanawiam się, czy rower, medytacja w tym też się mieści. Temat 6, czyli spiskowa teoria wszechświata także musi być uczniom znana. Tu wrzuca się masonów, Żydów i Iluminatów do jednego worka aż musiałam zajrzeć do Google, kto to jest ten Iluminat 🙂
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. irsila

  Skąd te tematy i testy wzięłaś?
  Z czarnej dupy i z sokuburaka?
  Dlaczego na innym blogu, dupę mi obrabiasz?
  Nie życzę sobie, byś mną poniewierała.
  Swoją godnośc mam.

  Polubienie

  1. Ultra

   Irsilo.
   coś mi się zdaje, że znowu piłaś, a dopiero wczoraj w komentarzu poprzedniego postu pisałaś, cytuję:
   ” Sorki przepraszam, na trzeźwo nie pisałam, przyznaję.
   Piwko w główce namieszało,
   książęce kurna, tyskie na promocji było:) ”
   Poza tym, pewnie zauważyłaś, że na moim blogu nie używa się wulgaryzmów, zatem serdecznie przychylam się do Twej prośby, abyś więcej nie komentowała na moim blogu.
   Żegnam.

   Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Małgosiu,
   przeraża ideologizowanie szkoły i poprawianie historii (syjonizm zrównany z islamizmem, rozdział kościoła od państwa to podobno wymysł komunizmu, podane nazwy muzeów do zwiedzania, Wałęsa wygumkowany), a obywatele spokojni, choć w mądrze wyedukowanym kraju żyje się każdemu lepiej.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   1. Małgośka

    Ultro, obywatele nie tyle są spokojni, co bezradni…
    Teoretycznie każdy z obywateli wybrał swego reprezentanta do Sejmu. To właśnie na nich (teoretycznie) spoczywa obowiązek i moc przewodzenia. To właśnie oni (teoretycznie) winni opracować jakiś plan działania i dać sygnał obywatelom. Jasny sygnał.
    Tymczasem dali się ograć, jak dzieci: pozwolili zawładnąć sądami, prokuraturą, Trybunałem, mediami, szkolnictwem… krok po kroku! Mało tego! Teraz skarżą się, że niewiele już mogą i oczekują inicjatywy obywateli! Więc co? Już tylko rewolucja pozostaje?!
    Rozgoniłabym ten Sejm na cztery wiatry! Gdybym mogła.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Małgosiu,
    najpierw trzeba przestać utrzymywać partie, posłów zredukować do minimum, senatorów wyrzucić, bo ten twór niepotrzebny nikomu, odciąć od wojaży, luksusów itp, a zobaczysz, że przy korytach mniej pazernych będzie. I rozliczać z każdej złotówki i każdego słowa, jak nas rozliczają. Może się mylę, ale zezwalamy sami…
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bet,
   czasem mam ochotę napisać: Rodzicu, odetnij swoje dziecko od szkoły, w której nie ma informacji o ekonomii, bankowości, wychowania seksualnego, nie uczy się, by mieć swoje zdanie itd, tylko jak za króla Ćwieczka wtłacza bezużyteczną wiedzę encyklopedyczną To rodzic ma decydować, w jakiej szkole ma uczyć się jego dziecko, a nie nawiedzony urzędnik.
   Pozdrawiam

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Na początku czytałem z rozbawieniem, powoli. Jednak im dalej, tym bardziej odczuwałem strach. To kolejny przykład jak zepsuta władza zmienia przyszłość, bowiem nie mam wątpliwości, że młode umysły naszych dzieci i wnuków właśnie w tym okresie podlegają największym zmianom. Przychodzą mi do głowy dwa wspomnienia. Pierwsze, to bardzo okrutny zapis historii, tego co działo się w Rumunii po zabiciu Ceaușescu, gdy odnaleziono miejsca, w których przetrzymywano dzieci, hodując je na posłusznych i niewymagających robotników systemu. Ta przedziwna hodowla na zawsze zmieniła życie wielu. Drugie wspomnienie, to fragment filmu Agnieszki Holland, tego na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Jest tam taka scena gdy mężczyzna ubrany w czarną szatę mówi: nie można traktować zwierząt jak ludzi, to jest grzech. Te dwa wspomnienia, tak od siebie różne, mają wspólną wykładnie to brak szacunku do drugiego istnienia, krótkowzroczność i chciwość władzy. Skoro tak wiele osób to dostrzega, rozumie i często potępia, to dlaczego nie zmienia się świat dookoła nas? Dlaczego nie podnosimy głosu, by sprzeciwić się temu? Dlaczego pozwalamy najsłabszym z nas cierpieć? We własnym kraju?

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ultra

   Dariuszu,
   w polskiej szkole jest powrót do siermiężności i cnót (ale tylko dla kobiet), ponieważ są równi i równiejsi, a niektórym więcej wolno. Czy normalne jest, by ucznia karać za tęczę? Kogo wykształcimy w przaśnym zaścianku, gdzie pod pozorem religijności wkłada się ciemnotę, że należy tępić LGTB, bo to nie ludzie, za to pedofil w kościele to człowiek, który może mieć taką słabość. Neociemnotę, bo taką dobrze się rządzi.
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

   1. Neociemnota, ludzie bez zainteresowań, bez marzeń i bez planów na przyszłość. Mieć dużo tu i teraz. Kiedyś władza używała alkoholu, tanio i wszystkim, teraz posługuje się „narodowym kultem”, bez refleksji wykonuje powierzone jej zadanie. Jeszcze trochę i sprawdzian z katechizmu na lotnisku, dziękuję. To nie tędy droga. Edukacja jest kluczem do przyszłości. Piszesz w punkt. Dziękuję.

    Polubione przez 2 ludzi

   2. Ultra

    Dariuszu,
    dobre, ciekawe życie dziecka zależy od tego, czy szkoła kształciła kreatywność, poszerzyła wyobraźnię, nauczyła rozwiązywania problemów, a tego może dokonać dobry nauczyciel. Lepsze życie staje się w otoczeniu wykształconych, więc edukacja jest ważna dla wszystkich.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 2 ludzi

 5. czy to ironia, czy rzeczywiście to sa tematy z j.polskiego na maturze?
  Co do dłubania w nosie, – gdzieś czytałam akurat ciekawostkę, ze podobno nie ma człowieka, który nie dłubałby w nosie, no moze nie wszyscy to robią publicznie, ale za kierownicą czekając na światłach, /myśląc, ze nikt nie widzi, a tu ze wszystkich stron widać/ na obradach i innych posiedzeniach, w samotności itp.. w przeciwieństwie- nawet świnia nie dłubie w nosie🤣😂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Leno,
   skoro dzieci i ryby głosu nie mają, a umiejętności argumentacji nie nauczymy, to skąd będą miały własne poglądy? Zostanie przytakiwanie temu, co słyszą i zgadzanie się z jedynie słusznym poglądem.
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 6. Jestem za tym, żeby takie właśnie pytania pojawiły się na maturze (może bez fotek pań posłanek, gdyby były kanapki…) – wzrosłoby poparcie dla zniesienia tej niepotrzebnej „imprezy” (z wyjątkiem międzynarodowej matury) i powrotu do egzaminów na uczelni. 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Zgadza się. Dlatego uważam, że szkoły powinny mieć dużo większą swobodę w układaniu programu i wyborze lektur, rodzice swobodę wyboru szkoły, które powinny być prowadzone przez prywatne podmioty, np.
    stowarzyszenia rodziców.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Vademecum,
    tak miało być, a teraz w szkole głównie należy wykonywać polecenia. Każą psom miauczeć, to muszą miauczeć, a nie szczekać.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 7. As it is a political and educational medium typical of your country, I limit myself to reading very carefully what you propose and it gives me an idea of how things unfold in your environment. The ideas and solutions are very interesting and of course, you have managed to open a wide debate. Therein lies the importance of the topic you have chosen. My regards Ultra. Have a great week despite the winter.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Manuel,
   The problem is that our school is not modern and is not open to the world and other races or religions. It promotes patriotism and virtues, but only in women. Hence my mocking character notes. 🙂
   I wish you health and joy

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ultra

    Manuel,
    I am pleased to read that you are spreading the word about my country. It is a pity that I cannot boast that our education is modern.
    greetings

    Polubione przez 1 osoba

 8. Nie wiem czy się śmiać czy płakać… Czarnek pochodzi z mojego regionu, więc wiedziałem kim jest ten pan i jakie reprezentuje poglądy zanim dostał tekę, ale nie spodziewałem się że będzie próbował w Polskim szkolnictwie aż na taka skalę wprowadzać swoje chore wizje.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Stanley’u,
   uczeń nie uczy się otwartości na świat, ludzi, różnorodność, więc wyrośnie na zapyziałego małego człowieczka, który umie dobrze klęczeć i tępić światlejszych. Tak się stało z O. Tokarczuk…
   Pozdrawiam

   Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Antonio,
   nie przypuszczałam, że muszę się wstydzić decyzji, które ze szkołą nie powinny mieć nic wspólnego. A przecież potem trzeba żyć wśród niedouczonych, bo sam patriotyzm i cnoty niewieście nie zastąpią otwartości umysłu .
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 9. Miałam coś napisać, ale dziewczyny w Dłubaju rozwaliły mi system… ;D ;D ;D
  Ciekawe kiedy „Strażnicy” staną się lekturą szkolną. Skoro Potter mógł, to dlaczego Scarlet nie?
  Ale… to chyba jednak zbyt żałosny żart dla naszych pokoleń…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Jael,
   jeśli „Strażnicy” zostaną lekturą, to zostaną zamordowani przez dopasowanie do religijno-patriotycznej podstawy programowej, a tego Ci nie życzę. U starszego stoją dumnie na półce…
   Pozdrawiam

   Polubienie

 10. ładne ćwiczenie na wyobraźnię. ciągi dalsze kotłują się i tylko patrzeć, jak poleci.
  a kozy z noska dla arabskich szejków, to całkiem ok – oni chyba mają kłopot z konsumowaniem prosiaczków, inne mięsko swobodnie żrą. kozy są bezpieczne, bo Indianie dla odmiany kłaniają się krówkom, lecz kozom zapewne przyglądają się z niesłabnącym apetytem.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Hindusi. Wielka litera wskazuje na narodowość, bo hindus to wyznawca religii hinduistycznej. Kozom się kłaniają również, chyba że jest to północ kraju (mutton), choć i tam kłaniają się zwierzętom (wliczając do tego kozy właśnie) ze względu na szacunek, jakim darzą braci naszych mniejszych.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Dariuszu,
    masz rację, Hindusi wierzą w jedną z najstarszych religii, hinduizm. Zakazuje on krzywdzenia istot czujących, w tym zwierząt. Ludzkość traktowana jest jako boskość, z szacunkiem również traktuje bydło domowe.
    Serdeczności

    Polubione przez 1 osoba

   2. Nie mogłem bezpośrednio pod Twoją odpowiedzią, czynię to zatem w tym miejscu, kończąc zaczętą myśl. Hinduizm nie tylko zakazuje krzywdzenia istot czujących, ale… jest związany z tym pewien arcyciekawy fakt. Otóż około roku 300 p.n.e. kraje rządził Aśoka, okrutnik z niego był ogromny! Siał strach, śmierć i pustoszenie, a wszystko to po to, by zjednoczyć kraj. Pewnego razu poszedł po rozum do głowy, jak dziś pewnie byśmy napisali, opamiętał się, dostrzegł bowiem, co strasznego czynił. W wielkim poczuciu winy i smutku nawrócił się i stał się od tego momentu buddystą. Przestał mordować i siłą uszczęśliwiać swoich poddanych, wpadł na pomysł by robić to wiedzą, edukacją, szkoleniami, mądrym prawem! Tak postąpił! To właśnie za jego czasów powstały tzw. słupy z kodeksem Aśoki, gdzie wypisano prawa i obowiązki obywatelskie. Wśród nich prym wiodły te, które opisywały jak postępować z więźniem wojennym (nakarmić i ugościć, szanować) i te, które dotyczyły zwierząt! Za rzuceniem kamieniem można było zostać ukaranym, za znęcanie się, za nie podanie wody lub pożywienia, zaliczało się publiczną karę. Jak więc widzisz sama, szacunek do braci najmniejszych rozlał się szeroko po Indiach już w roku 300 p.n.e. i zapewniam Cię, że nie jest to nic nadzwyczajnego. Nikt tam nie mówi, że zwierzęta nie mają duszy. Na jedną chwilę powróćmy do filmu Holland i słów „nie można traktować zwierząt jak ludzi, to jest grzech.” Teraz możesz to odczytać zupełnie inaczej, ze zrozumieniem.

    Polubione przez 1 osoba

   3. Ultra

    Dariuszu,
    dziękuję za bardzo ciekawe uzupełnienie dotyczące hinduizmu, religii u nas mało znanej. Znajoma mieszka w Anglii w otoczeniu Hindusów, więc przyzwyczajona, zresztą bardzo zadowolona z sąsiedztwa.
    U nas powoli, bo powoli zmienia się stosunek do zwierząt, zaczynają być traktowane „po ludzku”, czyli jako te, które czują ból, głód, zimno, brak wody w upale.
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

 11. Chodziłem do szkoły w okresie tzw. komuny. W tamtych czasach podstawy programowe zakładały obrzydliwe kłamstwo w wielu sprawach, a trudno było wymagać od nauczycieli, żeby ryzykowali podstawy swojej egzystencji dla kilku tumanów, z których większość i tak uważała, że uczyć się nie trzeba. Dlatego tak ważne były prawdziwe wiadomości przekazywane w domu przez rodziców i dziadków, którzy uczulali jednak, żeby nadmiernie się ową prawdą w szkole nie chwalić dla własnego dobra. Teraz historia zatoczyło koło i wygląda na to, że będę spłacał tamten dług własnym wnukom. Miałem nadzieję, że nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie, ale skoro doszło, to jestem gotów.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Vulpianie,
   co sądzić o wypowiedziach ministerstwa, że prowadzenie zajęć o Konstytucji, zajęć o tolerancji, zajęć o seksualizmie, a nawet ekologii przez edukatorów społecznych jest INDOKTRYNACJĄ? W nowej podstawie trzeba również umieć skrytykować ekologizm.
   Szkółki religijne, nawet te wyższe nie wykształciły mądrych i światłych. Teraz idą czasy, gdy wiedzy trzeba się wstydzić.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   1. Kiedy rządzi ideologia, a głoszą ją tępi aparatczycy, to tak, po prostu, jest, jak piszesz – rozum śpi, a głupota hula, pustosząc, co się da. Zwykle, gdy już dojdzie wreszcie do zmian, wówczas te (to?) zbytnio w jedną stronę przesunięte przez szaleńców wahadło przesuwa się (znowu zwykle zbyt daleko) w przeciwną stronę. Moim zdaniem nikt tak dzisiaj nie działa na szkodę wyznawanej przez siebie ideologii, jak przypominający mi Półpanka pan Czarnek.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Vulpianie,
    partyjne szkółki, z pozorami religijności (czyli co innego mówić, a czynić odwrotnie) wykształcą posłusznego i zastraszonego człowieczka z powodu gróźb, zwolnień, wyrzucenia. Utrzymujemy tyle set posłów, senatorów i po co, skoro nawet opozycji wszystko jedno, jakie będzie kształcenie przyszłych pokoleń. A partyjna kurator z gminnymi i zaściankowymi poglądami nie do ruszenia…
    Pozdrawiam

    Polubienie

 12. Jako fanka memów chętnie poczytałabym wszystkie rozprawki na ich temat, ale jeszcze chętniej zobaczyłabym jak ktoś mierzy się z tym –

  Wyjaśnij, jak bardzo szkodliwa jest unijna polityka klimatyczna. Porównaj ją z polską racją stanu.

  Genialne zadanie! ;D

  Polubione przez 1 osoba

 13. W jakich ja jeszcze pięknych i radosnych czasach maturę zdawałam… Strasznie to smutne, może sama nie mam dzieci, ale no żesz…szkoda mi bratanicy na to coś. Coś, bo to już nawet cyrk nie jest. Zestaw zacny zebrałaś

  Polubione przez 1 osoba

   1. Tak przypuszczałam. Myślę, że będzie za chwilę musiało powstać jakieś podziemie edukacyjne by te wymysły góry równoważyć. Doskonale pamiętamy takie czasy gdy była wersja oficjalna narracji w szkole i dodatkowo informacje nieoficjalne poza nią, o których nie wolno było rozmawiać głośno

    Polubione przez 1 osoba

   2. Ultra

    Antares,
    w XVIII w mówiono: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, a w XXI wiedza schodzi na manowce, kiedy za tęczę się każe, LGTB to nie ludzie, brak tolerancji, a metoda paznokciowa, czyli stąd – dotąd na pamięć.
    Zasyłam moc serdeczności.

    Polubienie

 14. Ultra serdeczności wieczorne. Wreszcie dodałam Twój adres, żeby mieć Twój blog na oku. Szczerze mówiąc dawno nic mnie tak nie rozbawiło chociaż znając realia kto wie czy nie jest to klasyczny przeciek tematów maturalnych.
  Bywa tak przecież. Sama mam w pamięci przed moją maturą różne warianty, które się sprawdziły.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bohomazing,
   to żart, ale daleko mi do śmiechu, przecież niedouczeni będą pracować w urzędach i mieszkać obok. Nienauczeni samodzielnego myślenia, łatwo dadzą się zmanipulować.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 15. Ultro, masz brylantowy umysł!
  Chapeau bas.
  Podziwiam Cię, że wymyśliłaś tak wiarygodne (niestety!) tematy.
  Czytając je miałam wrażenie, że wkleiłaś coś aktualnego – dopiero po którymś punkcie tknęło mnie, że to ironia i fikcja (oby!).

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s