Imagine – wyobraź sobie…

A world without wars, borders, differences.

Jest taka piosenka, która tkwi we mnie od lat. I od lat wyobrażam sobie, że może w przyszłości będzie taki świat. To nic, że Lennon nazwał go lukrowanym, inni mówią o nim utopia, a jeszcze inni, że to wizja świata bez Boga, „jakiegoś utopijnego pokoju”, w którym wszyscy żyją jak bracia i siostry.

Wyobraź sobie

nie ma niebiesiech, piekieł, więc religie nie dzielą. Nie ma granic, czyli nie ma wroga. Skoro nie ma kogo bić, nie ma wojen. Żółć się nie ulewa żadnym nacjom, które mają jedyny słuszny pogląd, dlatego innym narzucają swój punkt widzenia. Race schowane, brak butnych okrzyków, by bić odmieńców, LGTB, gender…

Wyobraź sobie

wszyscy ludzie są równi i jednakowo ważni. Nie ma nas, was, onych, ponieważ panuje braterstwo i wzajemna życzliwość. To wcale nie jest trudne, trzeba tylko chcieć.

Wyobraź sobie

nie ma wojen, najazdów, napaści. Nie ma wojowników, rycerzy, żołnierzy, więc nie ma zabijania, mordów, gwałtów, okaleczeń, drutów kolczastych, cierpienia. Żyć życiem w pokoju to marzenie wszystkich, skoro wszyscy są braćmi.

Apel do ludzkości

z 1971 roku nadal aktualny. Ile jeszcze będziemy czekać? Słuchanie go daje nadzieję, że może w przyszłości zmądrzejemy na tyle, by nie szukać wroga, tęczowych zaraz, innowierców, gender… Nie przypinajmy tej piosence łatek typu: komunistyczna, utopijna, antyreligijna, socjalistyczna, laicyzjująca, agnostyczna, ateistyczna. To utwór ponadczasowy.

Jestem marzycielem

cóż dziwnego, że chciałabym, by wizja J. Lennona, choćby pudrowana i cukrowana, mogła się urzeczywistnić, niechże zatem muzyka łączy pokolenia. Ja już dawno dołączyłam do apelu Beatlesa. Wyobrażam sobie, że któregoś dnia i Ty dołączysz, by noce były spokojne, a dni pełne dobrych relacji i wzajemnej życzliwości, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy muszą żyć w zgodzie na tej jednej planecie.

Z inspiracji Tetryka

78 uwag do wpisu “Imagine – wyobraź sobie…

  1. Ultra

   Xpilu,
   Muszę przytoczyć te słowa:
   „Są tacy ja i Ty na Ziemi
   którym nie wszystko jedno jeszcze
   podnieś głowę, otwórz serce
   świat ci zaśpiewa znacznie piękniej.”
   Zamiast żyć nienawiścią do drugiego człowieka, można postarać się go zrozumieć, ale to wymaga wysiłku.
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

 1. makowka9

  Przeczytałam Twój (piękny jak zawsze) wpis, wysłuchałam (setny raz, ale ta piosenka nigdy się nie znudzi) Lennona, przypomniałam sobie wrażenia z wczoraj oglądanego spektaklu „Kandyd czyli optymizm” i zrobiło mi się okropnie smutno.
  Smutno, bo nie potrafię wierzyć, że „w przyszłości zmądrzejemy na tyle, by nie szukać wroga, tęczowych zaraz, innowierców, gender…”. Nie potrafię w to wierzyć, choć bardzo bym chciała…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Świetny wpis w przede dniu być może nowej wojny w pobliżu. W przede dniu kolejnej edycji handlu ludzkim mięsem młodych ludzi sprzedawanych przez ich wielkich przywódców, którym owi młodzi nie są lub nie chcą się przeciwstawić. Minęło tylko 77 lat od poprzednich rzezi, a ludzie mieszkający na wschód od nas znowu oddalają się od ideałów tej piosenki…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Miedziana Góro,
   ludzie tak kochają się bić, że chętnie służą za mięso armatnie. Ogłoś zapisy na tę wojnę, a zobaczysz, ilu Polaków będzie chętnych, a pewnie i panie jako markietanki będą potrzebne żołnierzom…
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

  1. Ultra

   Joaiwy,
   kiedyś również miałam nadzieję, ale teraz myślę, że jeśli coś się zmieni, to może za wiele wieków…
   Gdyby ludzie nie chcieli wojen, nie wydawaliby tyle na zbrojenia. Na szczęście u nas więcej wydajemy na kapelanów – 576 plus butelki z winem (mszalnym), na czołgi – 27, śmigłowce- 6, a samoloty – 4. 🙂
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

  1. Ultra

   Tatulu,
   przecież czcimy nawet klęski, a wychowanie w duchu dumy, że Polacy ginęli za Bogu ducha winnych na wszystkich kontynentach. Nawet człowieka nie znał, a zabijał…
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

 3. The great world leaders make this world live in true chaos, in politics and in health. And if we add to that the environmental disaster, I can’t „imagine” even a hypothetical world. We are at the gates of a warlike conflict with Ukraine and Russia and that will undoubtedly involve the other powers. It will dawn and we will see. His reflection instills encouragement and perhaps we will see a world where I grow sunflowers instead of hate. A hug.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Pójdę na kompromis: niech przynajmniej połowa, nooo… niechby i 30% tych marzeń się zrealizowało to już będzie nieźle.
  Marzenia Lennona w tej pieśni są globalne – jednak nie można zapominać, że wiele z tych idei realizuje się w pobliżu nas. Dzieje się dobro i to nie tylko za sprawą WOŚP – bez blasku fleszy ludzie też sobie pomagają i okazują serca.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ludzie są po prostu głupi. Nie uczą się na błędach historii. A ponadto zbyt wielu nadal nie wyszło z jaskini, więc wolą wszystko wszystkim „tłumaczyć” maczugą. Czyli są głupi i koło się zamyka. Chyba jednak jesteśmy skazani na zagładę, a właściwie to chyba samozagładę. Ostatnio mało we mnie optymizmu, co jest do mnie zupełnie niepodobne, czyli musi być naprawdę do bani. Uwielbiam tę piosenkę ❤ Serdeczności!

  Polubione przez 1 osoba

 6. Małgośka
  1. Ultra

   Małgosiu,
   a w Małopolsce już kościółkowo za sprawą nakazującej ręki władzy, więc widzę znajomą, która nigdy nie chodziła do kościoła, a teraz musi. Dla chleba.
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

   1. Ultra

    Małgosiu,
    ona pracuje w szkole, a jej przełożona pokazała odgórne pismo, że nauczyciele muszą pilnować rozpoczęcia, zakónczenia roku i mszy ku rozmaitych wyklętych czci, także by być jako przykład dla szkolnej dziatwy.
    Wspaniałych marzeń życzę

    Polubienie

 7. Ultro, to niebywałe jak wielką siłę mają marzenia! Te, które nigdy się nie spełnią i te, które udaje się nam zrealizować. Każde z naszych marzeń to Twoje i to moje, łączy jedna wspólna sprawa i nie jest to utrata złudzeń, brak ziół, ani polityczne przekonania, tym wspólnym elementem jest działanie. “Inaction will cause a man to sink into the slough of despond and vanish without a trace.” – Farley Mowat, stąd też piosenka Lennona pozostała, a Ci którzy krytykują odeszli i wielu jeszcze odejdzie bowiem ignorance is bliss. Dziękuję, że dotknęłaś tego tematu.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Dariuszu,
   marzenia mają większą siłę, jeśli dodać do nich działania i wielu, wielu pomocnych ludzi. Bez tego zostaną jedynie pobożne życzenia. A bez marzeń cóż wart byłby człowiek? One giną wraz z nadzieją ostatnie.
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

   1. Kim jesteśmy bez ludzi, kim się staniemy? Masz rację. Od siebie dodam jeszcze kilka słów dotyczących tego pięknego utworu, którego nie należy odczytywać tak boleśnie bezpośrednio. Jest on największym muzycznym prezentem dla świata, jaki mógł ofiarować duet Lennon-Ono. Jest piosenką, która wyraźnie podkreśla, że świat bez wyznań religijnych – nie bez religii, ale bez tego mojego Boga-który-jest-większy-niż-Twój-Bóg – może być możliwy. Świat, który Imagine that there was no more religion, no more country, no more politics — jest możliwy jeśli przestanie się myśleć kategoriami wypłaty, butów, jedzenia i życiowego doświadczenia. Jako piosenka hymn, manifest więcej uczyniła dobrego niż setki narzekań i obietnic.

    Pora zamknąć się w drewnianym pudełku, położyć i czekać?

    Magazyn Rolling Stone opisał ten tekst jako „22 linijki pełne wdzięku, prostolinijnej wiary w moc świata, zjednoczonego w jednym celu, aby naprawić się i zmienić”. Co jeszcze musi się wydarzyć, byśmy z radością i optymizmem patrzyli w przyszłość?
    Wspaniałych marzeń Tobie i jeszcze życzę, byśmy potrafili się nimi dzielić!

    Polubione przez 2 ludzi

   2. Ultra

    Dariuszu,
    dziękuję za wspaniały komentarz, który uzupełnia post. Pojedynczy człowiek świata nie zmieni, ale gdyby tak większość myślała, mielibyśmy świat, w którym lżej byłoby żyć 🙂
    Marzy mi się, by w Polsce już w szkołach dzieci mogły uczyć się poszanowania wszystkich ludzi bez względu na wyznanie, orientację, kolor skóry.
    Samych spełnionych marzeń życzę

    Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Asiu,
   nie powinnam się dziwić już niczemu, a jednak nie rozumiem, skąd u katolików, księży tyle jadu w stosunku do ludzi LGTB, chociaż czytałam, że na księży idą osoby, które nie umieją poradzić sobie z sobą, w tym geje. Hipokryzja i tyle. I nie umiem wyjaśnić, dlaczego tam nie ma miłosierdzia w stosunku do wszystkich, a nie tylko wybranych.
   Wspaniałych marzeń życzę

   Polubienie

 8. A ja nie potrafię sobie wyobrazić świata bez marzeń. Nawet takich w idealny świat. Bo byłby to bardzo smutny świat. Ale ja już jestem z części marzeń odarta. I jakoś to zbyt piękne, żeby było prawdziwe.
  Ale bajki też są piękne i raczej się nie sprawdzają. Chociaż zapełniają marzenia. Marzymy więc i wierzmy, że może jakaś cząsteczka się spełni.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Tetryk56

  I jeszcze jedno: Lennon nie marzył o zaniku różnic. Raczej, abyśmy mimo różnic potrafili się kochać i szanować. Z dawnych, dobrych (dla kabaretów) czasów został mi w pamięci fragment piosenki:
  Choć nas wiele różnic dzieli, łączy nas różnica płci! 😉

  Polubione przez 4 ludzi

  1. Absolutnie i całkowicie, albowiem: „You better start swimming, or you’ll sink like a stone. Because the Time’s they are a-changing.” ― Bob Dylan. Te słowa skierowane zostały do władzy, która przy sterach dziś trwa, choć napisane w 1964 roku, nic nie straciły na swojej trafności.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Ultra

    Dariuszu,
    nadszedł czas, aby nauczyć się pływać. W przeciwnym wypadku niczym kamienie pójdziemy na dno. Wszyscy mamy tego świadomość, ale wygodniej być biernym i nic nie zrobić w tym kierunku.
    Niech się spełnią Twoje marzenia

    Polubione przez 2 ludzi

 10. Przekaz tekstu Lennona mi się nie podoba. Wiem, że tłumaczył, że miał na myśli co innego niż napisał, np. że nie świat w ogóle bez religii, tylko bez konfliktów religijnych. Ale staram się odnosić do tego, co jest napisane, a nie do myśli autora, który sam przyznał zresztą, że słowa utworu przypominają manifest komunistyczny.
  Niemniej muzyka jest wybitna, szkoda, że beatles odszedł tak szybko, akurat wtedy, gdy wracał do formy po długiej przerwie, mógł skomponować jeszcze wiele perełek, może do powrotu The Beatles by doszło, kto wie.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ultra

   Vademecum,
   Beatles nie odszedł sam, został zabity. I teraz nasuwa się pytanie: Za co zabija się człowieka?
   Religia z kolei powinna być prywatną sprawą człowieka, a nie narzucana odgórnie. I nie mam na myśli tylko katolicyzmu…
   Wspaniałych i spełnionych marzeń życzę

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Piotr Piętowski

  Jestem raczej pesymistą w podobnych sprawach, jak patrzę dookoła siebie, wchodzę do Sieci, widzę ile by należało zmienić, by przekaz piosenki stał się prawdą. Może kiedyś tak będzie, kto wie. Dziś dobrze by było, gdyby dało się żyć z innymi ludźmi bez wszczynania tych malutkich i tych wielkich wojen. Tolerancja dla inności, to coś ważnego. Nawet bez przyznawania racji, tylko zrozumienie, że ktoś może myśleć inaczej o czymś. A niestety różnice najczęściej powodują tarcia.

  Na razie pozbyłem się zakwasów, które miałem początkowo po ćwiczeniach z workiem nowym. Teraz czuję, że mięśnie pracują lepiej. Sam worek kosztował około 70 złotych plus transport. Były w naprawdę różnych cenach, ten wydaje się być optymalny dla mnie.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Piękna utopia. Niestety ludzie musieliby przestać być ludźmi.
  Ciekawie o tym pisze Lem w książce „Powrót z gwiazd”. Betryzacja i nikt nie nienawidzi, nie walczy, nie zabija.. ale nie czuje też właściwie żadnych silnych emocji, mlimli.. Smutna refleksja.
  Ale marzenia trzeba mieć, bo marzenia to również jedna z cech, która czyni z nas ludzi.
  „Imagine” to piękny utwór, jeden z moich najulubieńszych.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Tetryk56

   W innej powieści Lema na planecie, na której dwa mocarstwa prowadziły ciągłe walki i wyścig zbrojeń, jedna ze stron sprowadziła miniaturyzację do poziomu subatomowego, uzyskując możliwość wszczepienia oprogramowania w zwyczajną materię. Cel był prosty: zaprogramowane cząstki, tworzące mundur przeciwnika, mogły mu przeszkodzić np. nacisnąć spust klasycznej broni, uniemożliwić odparcie ataku. Infowirus wydostał się jednak spod kontroli, zainfekował całą planetę i od tego czasu nikt nie mógł tam nikogo zabić, bo otaczająca go materia, sprytnie zaprogramowana, stawiała skuteczny opór. Ktoś jednak zauważył, że blokada nie występuje przy intencjach religijnych — i zaczęły powstawać liczne sekty, próbujące doprowadzić się do takiej mocy wiary, aby wreszcie skutecznie, przełamawszy blokadę, kogoś ukatrupić…

   Polubione przez 1 osoba

 13. marzyc to piękna rzecz, zwykle mówimy, ale człowiek niby jest stadnym stworzeniem, i jak inne stadne zwierzęta/no bo ssak/ musi mieć króla, herszta inaczej jeden drugiego udusi, albo zje. Musi czuć kare nad sobą i znać swoje granice. Tak że granice, to była najlepsza rzecz, to mogło utrzymać nasz spokój i pozwolić nam w nim nadal marzyc. Teraz strach wieczorem wyjść z domu, to jest efekt próby przyjaźni bez granic..ja marze ,aby wróciły granice,a jak będę chciała pożyć w Kenii, albo w Syrii, to po prostu tam na krotko pojadę, ale nie koniecznie muszę żyć na co dzień tak jak bym tam była. Pozdrawiam z realu😁🌹

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s