Gdzie uciekać?

Dodaj lat do swego życia

Czasy niespokojne, więc nie wiadomo kiedy i co spadnie na głowę, dlatego tobołek trzeba mieć już przygotowany. Wprawdzie świat jest duży, ale lepiej zawczasu wiedzieć, w którym miejscu możemy się poczuć najlepiej. Wybrałam kilka miejsc, lecz najpierw poznamy dolinę długowieczności w Ekwadorze. Vilcabamba powita każdego Aleją Wiecznej Młodości. Któż nie chce być wiecznie młodym? Nawet starcy nie chcą się tu starzeć. W tej miejscowości prawie nie ma chorób układu krążenia i osteoporozy. Dlaczego? Miejscowi żyją zgodnie z naturą i swoim rytmem, zjadają, co sami upolowali lub uprawili, pestycydów nie używają, za to dostęp do świeżych warzyw i owoców mają cały rok. Na wys. 1500 m specyficzny klimat, temp. 18 – 25 stopni cały rok, więc rosną banany, mango, trzcina, zboże i najlepsza kawa na świecie. Ekwadorska czekolada czyni wiele dla uszczęśliwienia człowieka. I ta dobroczynna woda bogata w związki mineralne, a w szczególności w żelazo. Wystarczy wypić jedną szklankę rano, drugą wieczorem, by czuć się dobrze. Bogaci Amerykanie przyjeżdżają tu na leczenie, dlatego miejsce przyciąga uzdrowicieli, szamanów, akupunktuarzystów i rozmaitych „specjalistów” od wszystkich chorób. Ponieważ bogaci chcą żyć długo, ale nie chcą wyzbywać się starych przyzwyczajeń, toteż nie wyobrażają sobie życia bez mięsa, wędlin, gdyż do surowych warzyw, twarożku i jajek nie przywykli, więc tylko patrzeć, jak przetworzona, pełna soli, cukru żywność zjawi się na półkach Vilcabamby, na pole zawita randap, by plony były większe, stąd i tam niebawem pojawią się cywilizacyjne choroby.

Możesz zostać Hunzą

Hunzowie (Hunzo) w Karakorum mieszkają praktycznie w izolacji, gdyż w dolinie nie lądują samoloty, a przeprawa przez góry nie należy do łatwych. Nie ma samochodów, pestycydów ani nawozów. Tajemnica ich długowieczności i żywotności (nawet dziewięćdziesiąlatek może być ojcem) tkwi w ich aktywnym sposobie życia. Pracują do końca życia na roli, pojęcie emeryt jest im nieznane. Odżywiają się głównie surowymi warzywami i owocami, a wszystko ze skórką. Słodzą jedynie owocami i miodem. Chleb i placki tylko z mąki razowej z dużą ilością ziaren. W menu brak mięsa lub śladowe jego ilości, na stole króluje mleko i jego przetwory, surówki z warzyw, migdałów, orzechów, owoców, strączkowych. Czapati to danie z gryki, jęczmienia, prosa. Morwa, wiśnie, morele, orzechy z dodatkiem warzyw na surowo to podstawa sałatek, zimą suszone owoce. Jednak nie tylko zdrowa żywność ma wpływ na zdrowie. Także pozytywny stosunek do życia. Ludzie pomagają sobie wzajemnie (ty mi wymuruj, a ja ci naprawię), dzieci otoczone miłością, przebywają stale z rodzicami, nikt na nikogo nie krzyczy, nie ma stresu, nie ma zablokowanych emocji. Pojęcia zazdrości, zawiści, wyścigu szczurów, pracy na akord nie są tu znane, więc ludzie pogodni, pracowici w swoim tempie. Wygód „zgniłej cywilizacji” również nie znają, nie ma pralek, lodówek, zmywarek i wszędzie po krakowsku na nogach, bo pojazdów brak, czyli coś za coś.

Miejsca mocy

Były to niegdyś święte miejsca, gdyż to miejsca ze skupiskami większej energii, więc dawały lepsze samopoczucie. Któż nie chciałby zawsze dobrze się czuć? To dzięki energii człowiek lepiej się rozwija, osiąga wyższy stopień świadomości oraz harmonię ciała i ducha, dlatego czakry przyciągają ludzi ostatniej szansy, nadziei i ratunku, są na każdym kontynencie, oprócz Antarktydy. Podstawową, ziemską czakrą jest góra Shasta w Kalifornii, z kolei transcendentną jest czakra Glastonbury, zwana najświętszą ziemią w Anglii i czakra serca w Shaftesbury (Anglia), gdzie ludzie z miłością wyrabiali guziki. Czakra kreatywności to piramida w Gizie (Egipt), gdyż po jakimś czasie woda tam nabiera minerałów, a jedzenie dłużej utrzymuje świeżość. Czakra osobowości znajduje się na górze Uluru, miejsca świętego Aborygenów, którzy proszą turystów, by jej nie deptali, a czakry przyjemności jeziora Titicaca i Machu Picchu to podróż-marzenie wielu ludzi. Podobno te koncentracje energii mają zakodowane informacje o losie życia. Co zatem należy zrobić, by nabyć energię do życia? Nic, usiąść, oprzeć się, dotykać, położyć się i czekać. Może w końcu dobroczynna energia przyjdzie, da nam znać i zmieni życie na lepsze? A kiedyś to było prościej, gdyż wszystko było zapisane w gwiazdach.

Reklama

29 uwag do wpisu “Gdzie uciekać?

 1. To ja wybieram Kaukaz, mimo tego że jednak te miejsca do których chciałbym się udać leżą w Rosji. Ale ludzie, którzy tam mieszkają na co dzień jednak po rosyjsku nie mówią (rejon Cuntyński oraz Cumadyński tudzież Botlichski w Dagestanie). Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

 2. A decir verdad, las opciones que pones para alargar la vida, sino tenemos el dinero a la mano, como que son complicados de alcanzar. Los de la tercera edad cómo que estamos limitados. „De pronto ya no saltas de la silla; te levantas, que es una acción distinta” (Katharine Hepburn) y esa es la realidad. Por eso estoy muy de acuerdo con tu frase al final porque envejecer es un proceso que hemos de vivir con naturalidad y asumir con serenidad. Un artículo muy apropiado para los tiempos que estamos viviendo y tú lo manejas de manera magistral y con ese pensamiento libre que tienes, lo pones más atractivo para disfrutar de su lectura. Un gran abrazo Ultra.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Poznałem kiedyś ludzi, ktorzy zrezygnowali z życia w mieście i przenieśli się do któregoś z dalekich zakątków świata, żeby rozpocząć inne, spokojne życie z dala od pogoni za karierą czy nieudanym życiem osobistym. Podobne historie słyszałem w różnych zakątkach świata, wszyscy wydawali się być tam jakby jednakowi.

  Jedyny problem polega na tym, że nie wiem, jakie życie mogłoby mi zaoferować np. takie Fidżi albo inne Bali. Obserwowałam ekspatriancką społeczność i wiem ze stuprocentową pewnością, że nie jest to życie dla mnie. Wszędzie widzi się te same postaci – ludzi Zachodu, których życie potraktowało podle i tak sponiewierało, że zrezygnowali z walki i postanowili bezterminowo założyć obóz gdzieś indziej, gdzie za kilkadziesiąt dolarów miesięcznie mogą mieszkać w cudownym domu, mieć przy sobie młodą dziewczynę albo chłopaka, gdzie mogą pić przed południem i nikt im nie będzie tego wytykał, gdzie mogą zarobić parę groszy, zajmując się wynajmowaniem skuterów albo sprzętu do nurkowania, pokazywaniem wysypy, prowadzeniem małej restauracji albo eksportem lokalnych produktów na indywidualne zamówienie. W sumie wszyscy oni robią jedno: pilnują, żeby niczego poważnego od nich nie wymagano. Nie są to lenie patentowane, to ludzie na poziomie, kosmopolityczni, utalentowani i inteligentni. Odniosłem wrażenie, że każdy, kogo kiedyś spotykam, był kiedyś kimś (żonatym albo zatrudnionym), ale teraz łączy ich wszystkich brak jednej rzeczy, z której kompletnie i na zawsze zrezygnowali: ambicji.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Blisko mnie występują podobno czakry i choć przebywam w ich pobliżu od czasu do czasu, nie zauważyłam specjalnego działania.
  Najważniejsze to wierzyć w swoją moc i podsycać ducha pozytywnym myśleniem…
  Z życzeniami raju na ziemi:-)

  Polubione przez 1 osoba

 5. Z przyjemnością przeczytałam twoją opowieść i podpowiedź za razem. Gdyby przyszło mi uciekać, to niestety zupełnie w innym kierunku zmierzałabym. Po wojnie będzie tak samo jak tam, recesja, ciemności, brud, smród i ubóstwo, ale przynajmniej na znanym.🥲Ludzi pewnie niewiele zostanie, więc jeśli jeden drugiego spotka, będzie go tulił i pozdrawiał.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Tetryk56

  Idea czakry jest najbardziej rozpowszechniona. Znam zdumiewająco wielu ludzi, którzy chcieliby tylko siedzieć koło czakry i czekać, aż da im ona siłę i szczęśliwość…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Kiedyś krążyła sensacyjna informacja o czakrze istniejącej na Wzgórzu Wawelskim. To właśnie tym faktem tłumaczono tak liczną obecność Japończyków w tych miejscach i w samym Krakowie. Może wiesz coś na ten temat?

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Tetryk56

    Też o tym słyszałem, bywałem obok tego kamienia. Jednak, mimo stwierdzonej ongiś niejakiej wrażliwości radiestezyjnej, nie odczuwałem niczego niezwykłego.

    Polubione przez 1 osoba

 7. Ekwador to dobry kierunek. W razie czego bloger Marek pomoże znaleźć jakąś chatkę na odludziu. Na pewno nie uciekał bym tam gdzie temperatury przekraczają 25 stopni. Już Polskie lata mnie wykańczają, bo jestem zwierzątkiem chłodno lubnym 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 8. najchętniej uciekłbym do Holandii, ale to za blisko, więc może tak do Surinamu?… może tam też jest tak wolnościowo, w końcu bycie kiedyś kolonią holenderską do czego zobowiązuje 🙂
  a na razie to we wtorek „uciekam” spod Ślęży /no, może bez przesady z tym „spod”/ do Krakowa, tak na kilka dni zamienić jedno Miejsce Mocy na drugie…
  p.jzns 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 9. Co wysyłamy, to dostajemy. Tak działa energia i harmonia ciała i duszy. Musisz najpierw popracować ze sobą. Bo żadne miejsce nam tego nie zapewni, jeśli tego nie ma w nas. Chyba, że chcemy uciekać od czegoś strasznego, na co nie mamy wpływu. Oby to nigdy nie nastąpiło…

  Polubione przez 1 osoba

 10. Mój 12letni wierszy, ale ciągle aktualny.

  07.05.10.Oława.

  „Cudowny lek”

  Wiosna w sercu i w głowie

  Tylko ciało jeszcze miłosnego szału nie dostało

  Coraz większej dawki dopalacza potrzebuje

  Zanim w miłosne igraszki się zaangażuje

  Zielono tam i tu w koło zapach konwalii i bzów

  Głupie serce zapomina że lat mu przybywa

  Jeszcze nie tak dawno w porze bzów szalało

  Namiętną miłością do płci przeciwnej pałało

  A teraz stanu przedzawałowego się doczekało

  Tak byś poszedł na całość ale lekarze zabraniają

  Nie słuchasz lekarzy wielka miłość ci się marzy

  Cudowny lek bez względu na wiek

  Molekułka Pozdrawiam wiosennie :)) :)) :))

  Polubione przez 1 osoba

 11. Andrzej Kawiarennik

  Wydaje mi się, że każde miejsce poza wielkim skupiskiem ludzi może być miejscem ucieczki, choć może mi się to tylko tak wydaje. Módlmy się o to, aby w te ciche ekologiczne miejsca nie wdarła się polityka.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s