Starszy też człowiek

Lucia, która jest od wielu lat we Włoszech uważa, że polska starość jest pruderyjna, gdyż w naszym kraju wielu rzeczy starszym nie uchodzi. Ot, chociażby rozebrać się na plaży ze względu na obwisłość i zmarszczenia, jakby to nie była normalna kolej życia, a jedynie wstyd, który należy skrzętnie zakrywać. W Italii plaże pełne są rozebranych staruszków, a Włoszka chętnie informuje o swoim wieku, choćby po to, by być komplementowaną, że zadała szyku swojemu normalnemu starzeniu. Lucia musiała wyjechać z kraju, by się otworzyć na wiek i być dumną z upływu lat. W Polsce trzeba umrzeć wcześniej, bo tu trzeba być wiecznie młodą. I piękną w dodatku, więc przemysł kosmetyczny kwitnie, gdyż według reklamy taki krem działa cuda na kiju, dlatego po paru pacnięciach, zmarszczki znikną i młodość wróci jak za dotknięciem różdżki.

O dietach napisano tomy, a co roku media bombardują nowymi rewelacjami, nie dla każdego zdrowymi: Dukana, Atkinsa, Jana Kwaśniewskiego, bezlaktozowa, bezglutenowa, fleksitariańska, ketogeniczna… Diety cud- miód i z efektem jojo. Katowanie zapewnione i chociaż na wesoło, to nikomu do śmiechu nie jest.

(fit.pl)

Jednak geriatra dowodzi, że takie ograniczenia i restrykcyjne diety są dla młodych, starszym lekka nadwaga pomaga dłużej zachować życie w chorobie. Jeśli zaś jakiś kilogram uwiera, należy tańczyć, kijkować, spacerować, czy kupić psa, by wyprowadzał na dwór trzy razy dziennie bez względu na pogodę. Wybór należy – na szczęście – do nas. Ruch to najtańsze lekarstwo na świecie.

Reklama

21 uwag do wpisu “Starszy też człowiek

 1. Same sobie to robimy, bo najbardziej z kobiet na plaży nabijają się inne kobiety. To nie dotyczy tylko plaży i nie tylko sylwetki. Ogólnie jest tendencja do mówienia kobietom, żeby sobie życie ułożyły, robiły jedno, a nie robiły drugiego.

  Ostatnio mam mocne postanowienie poprawy mojej diety, dlatego, że ja uważam, że to będzie dla mnie dobre. Nikogo innego o radę nie zapytam 😁

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A może spójrzmy trochę z przychylnością na nasz kraj nad Wisłą? Może staramy się jednak zanadto nie przeszkadzać bliźnim – swoją brzydotą, dziećmi hałasującymi do późnych godzin nocnych, obściskiwaniem się w miejscach publicznych? Może to nie pruderia, tylko empatia, że ktoś samotny może poczuć się smutny, bezdzietny nie zrozumie, że dzieci mają energię, mimo, ze on chciałby się wyspać, a smażenie się na plaży, niezależnie od wieku – nie do końca zdrowe dla jasnoskórych :)))
  Tak, włoskie wrzaski wyprowadzają mnie z równowagi, zresztą tak samo, jak klimat.
  A na początek to lepiej kota – do smyczowych spacerów można go przyuczyć, ale gdy śnieg spadnie – zawsze będzie kuweta.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na szczęście nie wszyscy tym modom ulegają i zamiast na wygląd stawiają na pasje, ruch dla przyjemności bez katowania ciała i psychiki, a kto by się przejmował światem celebrytów?
  W drugiej połowie życia tym bardziej trzeba wszystkiego posmakować i doświadczyć:-)

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Witaj, Ultro.

  Od czasów podstawówki, kiedy to czepiano się o nieprzystający choć naturalny kolor moich włosów, jakoś średnio interesuje mnie, co mają do powiedzenia na temat mojego wyglądu inni. To ja mam być z niego zadowolona i tego od lat się trzymam:)

  Pisałam już też kiedyś, że cudzych „wiekowych uszczerbków urodowych” nie postrzegam jako mankamentów, a jedyne, co tak naprawdę przeszkadza mi u innych, to – brak higieny. Bo o ile na „szok wzrokowy” można zareagować zamknięciem oczu, o tyle na „szok zapachowy” nos już niekoniecznie da się zamknąć:)

  Pozdrawiam:)

  Polubione przez 1 osoba

 5. Co tu dużo mówić – sami sobie nakładamy różne ograniczenia. Po drugie: o ile nikomu OBIEKTYENIE nie robimy krzywdy, nie można nakładać na siebie skrajnie restrykcyjnych ograniczeń z powodu wieku… Masa ludzi myśli ,ze jak przejdzie na emeryturę, to już tylko szydełko ,druty, ogródek, seriale i nic więcej… Smutne

  Polubione przez 1 osoba

 6. Małgośka

  Takie małe spostrzeżenie mojego znajomego z tegorocznych wakacji:
  Na publicznych plażach większość pań 50+ – szczelnie owinięta jest kostiumami jednoczęściowymi, które dyskretnie kryją nadmierny tłuszczyk tu i tam… Panie do 50 – plażują w odważnie pomniejszonych bikini.
  Na plażach naturystów przeciwnie – przeważają roznegliżowane panie w wieku bardzo-bardzo pobalzakowskim, młódek prawie brak!
  Ki diabeł?! 😏😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tetryk56

   To przewidział już Antoni Marianowicz (zm. 2003!), pisząc o różnicy:
   W dalekiej Polinezji
   Jest taki zwyczaj, że się
   Co roku każe starcom
   Na drzewa włazić w lesie.

   A potem tęgie chłopy
   Drzewami trzęsą długo –
   Jeżeli starzec spadnie,
   Dobity jest maczugą.

   Lecz do najbliższych trzęsień
   Spokojne całkiem dni ma
   I żyje sobie fajnie
   – Jeżeli się utrzyma…

   Na szczęście nikt by u nas
   Nie sprzyjał dzikim harcom
   I nikt nie każe w Polsce
   Na drzewa włazić starcom.

   Bo tam, gdzie kwitnie postęp
   I cywilizacyja,
   Tam przecież nikt nikogo
   Maczugą nie dobija.

   Więc każdy z naszych starców
   Spokojną resztę dni ma
   I żyje sobie z renty
   – Jeżeli się utrzyma…

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Rzeczywiście, są badania, z których wynika, że może istnieć zależność między nadwagą u seniorów a mniejszym ryzykiem niektórych chorób, ale… nie jest powiedziane, że to zależność przyczynowo-skutkowa. Zjawisko nie zostało, o ile wiem, wyjaśnione.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s