Czy Faust był w Krakowie?

Johann Georg Faust (1480 – 1540)

to znany europejski niezwykle zdolny czarodziej, wykształcony, uczony, ale równocześnie niezwykły szarlatan, który znał magię i okultyzm, więc wykorzystywał swą wiedzę do własnego pijaru. Twierdził, że jest za pan brat z duchami, widziadłami i upiorami. Ten znany astrolog i alchemik wywoływał duchy bohaterów Homera, w tym Heleny Trojańskiej. Twierdził, że ma kontakty z diabłem, dlatego ludzie starali się omijać go z daleka, bo to wiadomo, co może taki, który ma konszachty z Mefistofelesem? Fama głosiła, że zaprzedał duszę diabłu, więc mógł poznać tajemnioę i sens istnienia człowieka na tym świecie. Wielu marzyło, by go poznać.

J. Wierr pisze: „… przed laty w Krakowie, w Polsce uczono i uprawiano w publicznych szkołach magię, przybył tam człowiek o imieniu J. Faust…” To w Krakowie miał studiować magię naturalis modny kierunek alchemii podobny fizyce, chemii i czarnoksięstwu. Problem w tym, że nie ma na to wpisów, dowodów, ale ludzie widzieli, poświadczyli, że był, a z legendami trudno się spierać. Pewnie że był, skoro w mieście królów wszyscy bywali… Chociaż znaleziono go rannego, okaleczonego i martwego, ludzie wiedzieli swoje. To diabeł miał porwać jego duszę w zaświaty.

Pakt z szatanem, by poznać tajemnice istnienia spowodował, że Faust stał się bohaterem w literaturze, malarstwie, muzyce. „Faust” Goethego to człowiek, który podpisał cyrograf z szatanem, by odkryć mechanizmy rządzące światem. Wprawdzie miał wszystko, czyli majątek, sławę, wiedzę, lecz nie był szczęśliwy, stąd drążenie tematu, jaki jest sens istnienia na tym świecie, gdzie szczęśliwe są tylko nieliczne chwile. Umówił się z diabłem, że ten miał zabrać jego duszę, gdy Faust wypowie: „Trwaj, chwilo, jesteś piękna.” Kiedy ta chwila nie nadchodziła, Faust zrozumiał, że nie tędy droga. Na tym padole łez szczęście człowiekowi daje czynienie dobra, miłosierdzia mniej zaradnym oraz troska o innych, w tym pomaganie bliźnim w potrzebie.

19 uwag do wpisu “Czy Faust był w Krakowie?

 1. Dość długo żył, jak na osobę mającą kontakt z nieczystym. Opowieść o nim przypomina legendę o kwiecień paproci, który daje niesamowite bogactwo, ale jego znalazca nie może się nim z nikim podzielić, ani nikomu pomóc. I w końcu zabija sam siebie dostrzegając nonsens owego „daru”. Ciepłe pozdrowienia z południa przesyłam 🍁

  Polubione przez 2 ludzi

   1. A może po prostu był hulaszczym pozerem że skłonnością do wyskokowego życia? Nawet dzisiaj nie brakuje takich „gwiazdek”. Nie było wtedy jeszcze „Tańca z nosorożcami”, „Pig Brokera” i innych podobnych wynalazków, no to jak biedak miał zaistnieć…?

    Polubione przez 1 osoba

 2. makowka9

  Czynienie dobra i pomaganie innym jest taką terapią dla samego siebie, bo powoduje, że człowiek czuje się potrzebny i życia nabiera sensu.
  To takie oczywiste, ale nie każdy umie z tego korzystać.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Wielu rości sobie prawa do Fausta;-) Conajmniej cztery niemieckie miasta konkurują z sobą, że to właśnie tam się urodził. Jako „Szwarcwaldczyk” (z pomieszkiwania tam osiemnastoletniego;-) przychylam się do wersji, że najpewniej było to Staufen in Breisgau w Wysokim Szwarcwaldzie. Dzikie skały, ciemne góry porośnięte lasami jodłowy-świerkowymi to …odpowiednia sceneria. No i karnawał alemański – Fashing – który w Szwarcwaldzie ma miejsce. Setki diabłów i czarownic suną ulicami miasteczek.
  Nie… To musiał być Szwarcwald… A o Kraków może Faust jedynie …zahaczył;-)

  Polubione przez 1 osoba

 4. Szczęście ma różne oblicza , każdego coś innego uszczęśliwia, czasami sam brak nieszczęścia, to już ogromne szczęście, ale na całe szczęście wszystko przemija , więc i szczęście i nieszczęście mijają, dzięki Bogu, że dał nam przemijanie. Ale ważna jest umiejętność bycia szczęśliwym, i umiejętność dostrzegania go.Życzę wszystkim tych umiejętności::)) :)) :))

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ultra

  Gorąco dziękuję za cieawe komentarze, A mój problem polega na tym, że leku, który mógłby mi pomóc nie produkują, przestali i co na to można poradzić? Samo życie.
  Zasyłam Wszystkim serdeczności

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s