Czy na pewno to jeden z najwspanialszych światów?

Świat przeraża

nas ze względu na ostre podziały na linii krajów, rasy, religii, ze względu na despotyzm, nacjonalizm, fundamentalizm (także religijny), katastrofy ekologiczne spowodowane wzrostem ekonomicznym. Świat jest pełen pytajników, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, natomiast ten nasz świat jest wręcz zawalony nieistotnymi, nikomu niepotrzebnymi informacjami. Ludzie żyją wydumanymi plotkami, cudzym życiem celebry bądź przepowiedniami jasnowidzów.

Nie ogarniam

tego świata podobnie jak R. Kapuściński. Może dlatego, że na samym dole życie biegnie zwyczajnym torem: praca, dom, przyjaciele, smutki, radości. Dopiero na wyższych piętrach zjawiają się strachy, konflikty, wyścigi zbrojeń, straszenie atomem, wypadki, morderstwa, pożogi, wybuchy, terroryści, jakby spokojnych i życzliwych ludzi nie było na tym świecie. Tak to jest, gdy zło lepiej się sprzedaje, więc media dokonują manipulacji, a światem zarządzają dyktatorzy. Zauważmy, jak bezmyślnie wydajemy pieniądze na coraz nowocześniejszą broń, która ma służyć zabijaniu ludzi, a taka wybiórczość Godek nie protestuje, chociaż w czasie wojny giną również dzieci, nie tylko żołnierze. Ileż cierpień muszą przeżyć maluchy, ale kto się nimi przejmuje, kiedy ważniejszy jest nienarodzony oraz przemysłowa ropa?

Człowiek stracił kontakt z naturą

prawdę powiedziawszy tak bardzo, że jeden ze sprzedawców został zapytany, czy ma w sklepie nasiona sałaty, rzodkiewki, kapusty kiszonej i konserwowych ogórków, bo skoro ma duży balkon, więc miałby gdzie posiać te ulubione warzywa.

Co z nas za ludzie?

Kiedy pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży mieszkania z 98 letnim mężczyzną, znajdującym się w słabej kondycji, który „w niczym nie przeszkadza”, ponieważ nie chodzi, to na długi czas zaniemówiłam, gdyż ogłoszenie zamieściło jedno z biur nieruchomości, a nie jakiś pazerny osobnik. Wrr

Świat nieprzedstawiony utkany z teorii spiskowych

przecież zawsze byli ludzie, którzy zmyślali, ale zanim wierutna bzdura przedarła się przez opłotki, minęło sporo czasu. Teraz Internet przejął wymyślone teorie spiskowe i błyskawicznie roznosi po wszystkich kontynentach, stąd tyle zwolenników płaskiej Ziemi, antyszczepionkowców, spotkań z UFO, a do jednej z pań, to podobno co noc przychodzi. I jak tu nie wierzyć, kiedy kobieta już urodziła, a to widoczny dowód na istnienie ufoludków.

Kult mocarstw

nie prowadzi do niczego dobrego, nawet te kolosy na glinianych nogach mogą bezkarnie napadać na inne państwa. Dlaczego? Bo mogą. Państwa pouzależniane od ropy, gazu straszą sankcjami, z których kolos się śmieje. I jak widzimy sami, nie tylko Harari zauważył, że przeciętny człowiek chce wyjechać do małej Holandii, Anglii, a nikt nie chce do tej wielkiej i potężnej Rosji.

Dlaczego nie dbamy o nowoczesne wykształcenie

skoro najważniejsza jest edukacja młodych w kierunku umiejętności, a nie pamięciowego odtwarzania oraz obowiązkowa ekonomia dla każdego, wtedy wiadomo, że kiedy padnie pytanie o polexit w podobny sposób, jak w brexicie, a ludzie pojęcia nie mają o ekonomii, stąd pewne, że w referendum wybiorą, iż chcą sami decydować o sobie, więc nie chcą Unii. Ekonomista wybierze właściwą odpowiedź.

Media nie zajmują się prawdziwymi problemami

typu bieda, choroby, zróżnicowanie społeczne, czy starość, która większość ludzi spotka. Współcześnie kondycja młodych nie jest najlepsza. Jeszcze młodzi, a czują, jakby ktoś wrzucił im na grzbiet kilkanaście lat, a 30 % ma rozmaite zaburzenia, w tym depresyjne, nerwicowe, czy zaburzenia snu. Problem pojawi się, gdy dwa pokolenia – dziadków i rodziców – będą potrzebowały specjalistycznej opieki, a tej praktycznie nie ma, bo nikt o rozwiązaniach nie myśli.

Dobrze, że przyjaciółka zaprasza mnie na angielską herbatkę. Hmm. Jak ona ciekawie nazywa nalewkę własnej roboty.

;

Reklama

23 uwagi do wpisu “Czy na pewno to jeden z najwspanialszych światów?

 1. Fajnie, że masz taką Przyjaciółkę na tym padole łez.

  To, o czym piszesz, istniało zawsze, tylko scenografia i kostiumy się zmieniały. Wieczna walka dobra ze złem.

  A świat pomimo tego jest piękny 🙂 Przekwitły oczary, ale zakwitły moiki. Jak co roku. Czekam na bez i konwalie. Nie mają barw partyjnych, za to mają w tyle autokratów i ceny ropy. Zwyczajnie SĄ. I będą.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dlatego żyć trzeba własnym życiem, w harmonii, blisko natury…
  Dziś np. zauważyłam ptaszeczka, który kradł mi z balkonu włoski z moherowego swetra, [który tam się suszył] i zanosił do swojego nowo budowanego gniazdeczka. Jakież to urocze…
  Pozdrowienia zostawiam…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tak;-) Leibniz powiadał, że i tak żyjemy w najlepszym z możliwym światów… Musiał być niepoprawnym optymistą;-)
  Mhmm… Pani Godek… No tak;-) A w Hiszpanii gdy lewicowy rząd wprowadził prawo zezwalające na aborcję (a ostatnio nawet na to, że zarodki mogą przy in vitro być segregowane i eliminowane ze względu np na zapadalność na nowotwory), zapomniano, że istnieje stary przepis o tym, że nienarodzone dziecko ma prawo do dziedziczenia (a nasciturus). Więc w jednym kodeksie prawnym zarodek jest człowiekiem i …nie jest człowiekiem (w sensie osoby prawnej). A to ci zagadka;-)
  Myślę, że ciągle powinniśmy sobie zadawać pytania. Innego wyjścia nie mamy. Przynajmniej na tym świecie;-)

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jesteśmy w takim miejscu, że dzisiaj nie ma mowy o jakiejkolwiek trzeciej drodze, bo dla kraju są jedynie dwie opcje: (a) z Unią, (b) z Rosją. Dlatego konsekwentne filipiki antyunijne, wypowiadane przez prezesa partii rządzącej ujawniają wymownie, kim ten człowiek jest.
  A sama Unia nie jest klubem zawodowych benefaktorów, tylko zbiorem interesownych stronnictw, w których trzeba umieć się odnaleźć, walczyć o swoje poprzez nawiązywanie (czasowych) sojuszy i umiejętną grę polityczną. To, że nasza obecna władza niczego takiego nie potrafi świadczy o tym, że nie dorosła do sytuacji, a jej zafiksowanie się na swoistej politycznej dziewiczości moim zdaniem osłabia naszą pozycję na wiele lat i pytaniem jest już tylko czy to wszystko z głupoty i pazerności, czy z czegoś o wiele gorszego.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 5. Tetryk56

  Optymista twierdzi, że żyjemy na najlepszym z możliwych światów.
  Pesymista obawia się, że ten pierwszy może mieć rację! Bo to by oznaczało, że lepszy świat w ogóle nie jest możliwy!

  Polubione przez 1 osoba

 6. W odpowiedzi.
  Tytuł Twego wpisu sugeruje, że chciałabyś otrzymać odpowiedź na zadane pytanie, lecz w tym samym momencie w tekście, otwierasz kolejne paragrafy, kolejnymi hasłami. Trudno jest mi na to wszystko odpisać. Najłatwiej jednak gdy powrócę do jednego ze swoich starszych wpisów i przypomnę tamte słowa: „Wiemy o istnieniu wielu skomplikowanych układów i planet, które nazywamy Ziemią-bis. Z tych wszystkich układów słonecznych w tym wszechświecie, które mogą podtrzymać złożone formy życia, jakimi jesteśmy, znajdujemy się na tym jednym. Wytworzenie ludzi, takimi, jakimi teraz jesteśmy, zajęło ewolucji miliardy lat. Nie ma żadnej wiedzy, która wydaje się wystarczająca, aby rozwiać tajemnicę naszego pojawienia się tutaj, i cokolwiek wiesz, w cokolwiek wierzysz, cokolwiek zrobiłeś lub masz nadzieję zrobić, masz ten moment świadomego życia do rozważenia tu i teraz. Masz tę minutę, tę godzinę, ten dzień, one już nigdy nie powrócą. Zatrać się w czymś do samego końca!”
  Pomimo tej wszelakiej różnorodności zła i niezadowolenia, rozpaczy i łez, zmęczenia i odrętwienia, to żyjemy na jednym z najpiękniejszych możliwych światów. I mamy tylko ten jeden moment, jak chociażby tu na blogu w komentarzach, by się zatracić i żyć.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Anna Jezowska

  Powiem Ci że mnie ten świat przeraża i to bardzo. Nie będę się rozpisywać.bo by mi nocy zabrakło. Od trzech lat nie oglądam telewizji bo od telewizji sie zaczęło i ona tez mnie przeraża. Jak tylko coś usłyszę albo przeczytam boję się dnia następnego, bo może w takich niepewnych czasach żyjemy.. Fajnie ze masz jeszcze do kogo wyjść, bo ten świat też ludzi podzielił, a przynajmniej tych dookoła nas.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s