Wyjątkowe, dzielne, godne szacunku

Post about women fighting for their rights.

Wszystko zaczęło się od Ewy

Poprosiła swego mężczyznę, by urwał jabłka na szarlotkę. Ten nie tylko zerwał, ale łakoczuch jedno zeżarł, przez co ma do dziś pamiątkę, ogryzek w gardle zwany elegancko jabłkiem Adama. A przecież wiedział, że mu nie wolno. Wprawdzie bezmyślnik tłumaczył się, że ona mu kazała, ale tak tłumaczą się tylko dzieci, gdy ja zrobiłem źle, winna ona. Cóż… nie dorósł i tak już zostało. A ona nie dość, że ma na jednej głowie męża z ogryzkiem, to jeszcze jak pokazują memy, potrafi jedną ręką mieszać zupę, drugą ścierać kurze, jednym okiem zerkać na dzieci, drugim na smartfon, nogami wycierać podłogę, a ramieniem trzymać słuchawkę i jeszcze mówić koleżance, że nie jest zajęta. Przyzwyczajone, bo z dylematem wagonika mierzą się codziennie. Gdy były małe, mówiono na nie księżniczki, królewny, a potem to już tylko Fb pamiętał o ich urodzinach. Kobieta oddana rodzinie do przesady, a trafiona w serce, jak ta opoka tkwi w toksyce.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rafal-milach_2.jpg
Fot. R. Malach

Godne szacunku i podziwu

A teraz z flagami, napisami, z transparentami bez względu na pogodę kobiety walczą o lepszą przyszłość, gdy obok pały, tarcze, brutalność. W dodatku znalazły słowa, które rażą delikatne uszy przeciwników. Nareszcie zmierzyły się słowami z politykami. Należy być dumnym z tego, że protestują, mimo że mają przeciw sobie potęgę państwa i kościoła, ideologów, moralistów, partyjnych szyderców i nieuków latami mówiących o zygocie. Szacunek, bo mocarni menowie zapadli w niemoc, piwne SPA, święty spokój, tacy z nich rycerze. Udają, że nie widzą, iż słowiański kraj w środku Europy pałuje oraz przesłuchuje dziewczyny, matki, babcie za to, że wyszły na ulicę, aby bronić wolności wyboru, bo macica jest ich jedynie do momentu zajścia w ciążę, potem już kobieta w wolnej Polsce nie ma do niej praw. Przyszło im żyć w czasach, gdy nie dba się o róże, którą się wyhodowało, z którą się mieszka. Ten nasz świat nie kocha róż, Mały Książę byłby smutny i nieszczęśliwy.

Za wczoraj i za dziś

Prędzej piekło zamarznie, zanim spełni się głośno wypowiedziane: Idę po bułki. Kiedy bierze swoją kieszeń z kartą płatniczą, nie ma takiej opcji, by przyszła z samymi bułkami. Tak odregowują obiady na cztery ręce, pranie na dwie, zakupy na sześć, bo na cały tydzień, a jeszcze trójka dzieci i modelowanie uśmiechu, by nikt smutku nie zobaczył. Potrafi również w jednej chwili przeskoczyć wszystkie skale uczuć od podziwu do noża w oczach. Ze zmartwienia je ten cukier przetworzony, ale szkodzi tylko sobie. Rzadko przekracza pięćdziesiątkę, chociaż metryka wskazuje na siedemdziesiąt i jeszcze pięć, a sześćdziesiątka to przecież dwie trzydziestki, z kolei pięćdziesiątka to tylko nowa czterdziestka. Całkiem spokojna pije trzecią kawę, bo skrzydeł brak, za to ma na szczęście miotłę. Byłaby idealna, co miało być widoczne na każdym rogu, a o czym zapewniał Bóg, gdy ją stwarzał, ale kiedy ziemię uczynił okrągłą, stało się jasne, że z rogów nici, więc na szczęście idealna nie jest, bo z ideałem byłoby nudno i nieciekawie. Z okazji święta nasłucha się słodu, a nazajtrz dostanie czerwoną kartkę, bo przypisane będą wszystkie plagi świata, zołzowatość, również brak wyprasowanych koszul.

Dr Zofia Sadowska

A teraz przedstawiam lekarza z doktoratem, piękną kobietę, cenioną przez pacjentów i internistów, nienagannie ubraną w marynarkę, bluzkę i krawat. Nie bała się zastukać do drzwi J. Piłsudskiego, by upomnieć się o prawa kobiet. Jak wiadomo, wygrała. Niestety, na krótko, bo przegrała zaszczuta przez ciasne umysły jako szkodnik społeczny pod zarzutem hańbiącego procederu uprawiania miłości lesbijskiej, oskarżono ją o demoralizację, a członkowie izby debatowali, czy lesbijka może być lekarką, bo człowiekiem to już zapewne nie jest. Na rok straciła prawo wykonywania zawodu .A wszystko przez to, że śmiała łamać zasady moralistów. Wiele lat później zaczynać trzeba na nowo. Udowadniać, że lesbijka, gej, biseksualny, transpłciowy (LGTB) to również ludzie, którzy mają prawo żyć w szczęściu, bo świat ma odcienie, a nawet kolory niczym tęcza.

Wszyscy mamy prawo do miłości, więc posłuchajmy piosenki, którą również oskarżano o niemoralność:

Serge Gainsbourg et Jane Birkin JE T’AIME VIDEO LONG VERSION HD.. AUDIO HQ …EDITADO POR BRADFEEL – YouTube

55 uwag do wpisu “Wyjątkowe, dzielne, godne szacunku

  1. Asiu,
   nóż się w kieszeni sam otwiera, bo kiedy polityk przeklina, wielu uważa, że to normalne, skoro każdy przeklina, ale to samo słowo napisane na tekturze, adekwatne do sytuacji i niesione przez kobietę, a wynikłe z bezsilności, już budzi grozę.
   Zasyłam uściski

   Polubienie

  1. Marku,
   też miałam nadzieję, ale panowie słabo dołączyli, a dla partii sejmowych najważniejsze były przekleństwa, więc słabo widzę zwycięstwo. Ważne, że się obudziły.
   Zasyłam uściski

   Polubienie

 1. tetryk56

  No cóż, autorka wszak jest kobietą, Superkobietą – a nawet Ultrakobietą! Nie sposób nie pochwalić tekstu i nie pokłonić się przed Autorką, która jest uosobieniem wszystkich wspaniałych kobiet!
  Ściskam Cię delikatnie i z całym szacunkiem!

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Tetryku,
   już W. Szymborska zauważyła, że kobieta nie wie, co to śrubka, ale most potrafi zbudować. I to na dobre, na niedobre i na litość boską.
   Zasyłam uściski

   Polubienie

   1. Wojna nie jest dla pojedynczych wojów, to musi być działanie zbiorowe, pod przewodnictwem wybitnego wodza. Jak dotąd obserwujemy rozpoznanie walką. Czy będzie kontynuacja?
    Dzień Kobiet niczego nie zmieni. „Kochana Władzia” nie ustąpi.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Tatulu,
    „władzią” się bywa, tymczasem zezwoliliśmy, by była wieczna, a niektórzy już partyjną emeryturę pobierają.
    Zasyłam uściski

    Polubienie

  1. Kate,
   women in Poland have equal rights, but they are paid less, in the event of domestic violence, they must flee the perpetrator’s home. They have to report every pregnancy, even if it is distorted or brainless. They are protesting about this.
   greetings

   Polubione przez 1 osoba

 2. Andrzej Pogorzelski

  Świetny tekst. Troszkę a’propos Święta Kobiet ale sprawiedliwy i obiektywny. Cenię sobie bardzo i podziwiam te wszystkie strajkujące panie i ich zwolenniczki, ale że kobieta niejedno ma imię, przeto łyżkę dziegciu dolewając do beczki, należy niestety wspomnieć, że są też inne kobiety, te z prawej strony – te matrony napuszone, które światopoglądowo nie mieszczą się nawet w XIX wieku. Ale mocno wierzę w to, że kobiet dobrej woli jest więcej…. pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Andrzeju,
   piszesz o kobietach z kaczego dołu…, skrajni prawicowcy przenoszą nas w odległe wieki, niestety. Ale czego to nie robi się dla władzy i pieniędzy.
   Zasyłam uściski

   Polubienie

 3. Pewnie, że dzielne waleczne są kobiety – godne podziwu i szacunku. Są też panie, które obecny stan akceptują i nawet drażnią je uliczne postulaty.
  Tak to jest różnorodność w społeczeństwie.
  A ja mimo wszystko lubię jak mi ktoś „okolicznościowo” posłodzi:))

  Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s