San Francisco – najciekawsze i najdroższe miasto na końcu świata (1)

Gold Most

Ameryki nie odkryję, ale skoro mam zdjęcia i wiedzę z pierwszych ust, więc mogę przybliżyć najbogatszy i najludniejszy stan USA – Kalifornię. Nazwa wywodzi się od kraju Amazonek rządzonych przez Califię. Jak wiemy, w tym kraju mieszkały tylko kobiety, które nosiły złotą zbroję, a ciemnoskóra Califia to najpiękniejsza kobieta – wódz. Cóż, Califii nie zobaczymy, utopijnego raju nie ma, Amazonek również nie spotkamy, ale samorodek złota, kto to wie, może się znajdzie. Co tam „California Blue”, Roy Orbisonie, są ciekawsze miejsca, na ten przykład San Francisco.

_DSC1328

Wystarczy stanąć nad brzegiem Pacyfiku, popatrzeć na fale, odbicie mgieł, aby zachwycić się tym ciekawym miastem na końcu świata, które przyciąga światło. Zobaczymy prawie idealne miasto do zamieszkania z piękną architekturą, amerykańskim luzem, europejskim intelektem, gdzie słońce świeci przez 354 dni w roku i gdyby nie drożyzna, i gdyby nie te trzęsienia, byłoby doskonałe. Nocą  San Francisco przyciąga światłem i blaskiem:

San Francisco, miasto marzeń położone jest na wzgórzach, gdzie bogaci mają swoje rezydencje, pałace i biznesy, a w dzielnicy Fi Di wszystko kręci się wokół pieniędzy i karier. Nie tylko korporacje mają się dobrze, skoro  rosną tu najstarsze długowieczne sosny na świecie, najwyższe sosny ościste. I oczywiście palmy, po czubach je poznacie.

IMG_8987 (1)

W tym mieście możesz się poczuć niczym ten rekin finansjery, jeśli zdołasz kupić bułkę z krabem za ok. 20 dolarów (czego to się nie zrobi dla kraba!), jednego pączka za 6 dolarów, ale już modnej tu torby Z Zegny świadczącej, że jesteś nowoczesnym mężczyzną, raczej nie kupisz. To w tym mieście uszyto pierwsze spodnie dla górników, czyli jeansy, tu wymyślono kawę irlandzką i tu Al Capone spędził w Alcatraz (Pelikan) czas w odosobnieniu.

Alcatraz

Zacznijmy od tego celebryty, czyli mostu najczęściej fotografowanego, Golden Gate Bridge,  jest to most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gatea, a  sławny, gdyż podczas budowy mostu utonęło 11 osób.

IMG_8975most

Ta pomarańczowo-ceglana wizytówka miasta to ikona San Francisco.  Barwa sprawia, że jest on bardziej widoczny podczas mgieł, często spowijających San Francisco, ale za to wśród tych mgieł tajemniczo wygląda; tajemniczo i dostojnie.

IMG_8965

Ma 2, 7 km długości i codziennie przejeżdża tędy tysiące samochodów, a jego  widok często służy za scenografię reżyserom filmowym, m. in. „Brudny Harry”, „Wywiad z wampirem”, „Nagi Instynkt”, „Mrs. Doubtfire”, „Zabójczy widok”. Jest to najwyżej położony wiszący most zbudowany z lin stalowych mających prawie metr grubości spleciony z tysięcy linek i gdyby je rozkręcić, to trzykrotnie opasałyby kulę ziemską. Most Golden Gate Bridge nazwany został Złotą Bramą (Złotymi Wrotami), ponieważ tej nazwy używała firma przewożąca ludzi promami z miasta na ląd, więc po wybudowaniu mostu, nazwa została ta sama. Most sławny z tego, że stąd skacze się w niebyt, ale zdaje się, że nie każdego z Polski stać będzie na to umieranie w tak sławnym miejscu.

Half Way to Hell Club (W połowie drogi do piekła) jest klubem zrzeszającym osoby, które pracowały przy budowie mostu i podczas pracy z niego spadły, ale zostały uratowane przez siatkę znajdującą się  poniżej, prawdopodobnie było to 19 osób. Most można przejechać samochodem, rowerem lub przejść po ścieżce dla pieszych.  Nie sam przejazd przez most jest tu jednak najważniejszy, a to, co znajduje się po drugiej stronie, czyli punkty widokowe i szczyt Hawk Hill.

pelikan

Tu zbierają się „łowcy” ptaków, czekają cierpliwie z lornetkami, ponieważ to główny punkt obserwacyjny. Można zobaczyć: orły, sokoły, sępy, jastrzębie, rybołowy, a większość to ptaki drapieżne. Charakterystyczna czerwona barwa wieczorem nabiera jeszcze  głębszej barwy, spójrzmy:

Most

Oakland Bay Bridge to zespół dwóch mostów nad zatoką. Tylko w 2000 roku średnio dziennie z mostów korzystało 324 tysiące pojazdów. Całkowita długość obu mostów zachodniego i wschodniego wraz z tunelem na wyspie Yerba Buena oraz podjazdami, wynosi 13,7 km, z czego większa część nad wodą.

a co pod mostem

Najciekawsza droga to jednak kalifornijska jedynka ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku pokręconymi serpentynami, z przepięknymi widokami zza każdego zakrętu, szumem fal rozbijających się o skały, a jeszcze w tle zachód słońca.

Zachód słońca

Zawrót głowy zapewniony. Zatem należy włączyć bieg, ponieważ jedziemy po to zachodzące słońce nad Pacyfikiem.

Widoki malownicze, proszę kliknąć w pierwsze zdjęcie, aby zobaczyć galerię:

W dzielnicy Castro nawet przejścia dla pieszych pomalowane są na kolor tęczy, a ci, którzy nie mogą znaleźć swojej tożsamości nazywają się nie „on”, „ona”,  a „oni”.

Love in to publiczne gromadzenie pokojowo nastawionych ludzi skupionych na muzyce, miłości i radości.  „Jeśli wybieracie się do San Francisco „Koniecznie włóżcie trochę kwiatów w swoje włosy”:

Zdjęcia Tomka

 

Reklama

54 uwagi do wpisu “San Francisco – najciekawsze i najdroższe miasto na końcu świata (1)

  1. Ultra

   Thaftaniuku,
   nie ma osoby, która widziałaby wszystkie miejsca w świecie, wyjazdy na antypody kosztują, a blogowy sposób „podróżowania” jest najtańszy, w dodatku refleksje spisane nie przez celebrytę, czy opłaconego podróżnika są świeże i autentyczne, więc zwykle chętnie korzystam z takich podróży po świecie.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 1. Frau Be

  Czuje szum informacyjny, chyba długo zejdzie mi z trawieniem. Mało istotne wydaje mi się, że nie wiem, co to jest torba Z Zegny, ale już na przykład obok bułki z krabem nie umiem przejść obojętnie! To jakiś koszmar! Poza tym nigdy nie ciągnęło mnie do Ameryki, a jednak zwierzęta i rośliny, które mogłabym zobaczyć tam w naturze, spędzają mi sen z powiek.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Frau Be,
   Ameryka to bardzo ciekawy kraj, przyciąga ludzi całego świata jak magnes, w tym Polaków. W poście piszę o swoich zdziwieniach, kiedy usłyszałam, że na ulicach widać ludzi z torbą Z Zegny w rękach, znaczy stać wielu na kupno tych drogich rzeczy, u nas również dostępnych, choć jeszcze ani razu nikogo z tym logo nie widziałam, ale ja podobnie jak Ty nie przywiązuję wagi do marek.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 2. dasiagallery

  Prze-pię-kne zdjęcia Tomka!
  Nie ciągnie mnie do „wielkiego świata”, ale te widoki mostów i serpentyn, tak genialnie skomponowanych z naturą… i dopieszczonych zachodem słońca… Cymes!
  Co do niektórych drobiazgów to mam jak Frau Be (torba Z Zegny i bułka z krabem) :-).

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Dasiu,
   wystarczy czasem popatrzeć na taki wyjątkowy krajobraz, by lepiej się poczuć w tych kolorach. A Tomek faktycznie dopieszcza te swoje widoki i zamiast jak inni fotografować uliczny tłum San Francisco, to wyszukiwał niezapomniane miejsca i krajobrazy.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Mieszczko,
   myślałam głównie o koszmarnych cenach nieruchomości. Domek 60 m2 – 1,5 milionów, wynajem 3040, oczywiście ceny w dolarach, stąd wiele osób mieszka na łodziach, w komunach, a nawet w samochodach dostawczych. Z pracą no problem, a mieszkać gdzieś trzeba, chyba że firma opłaca.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. Ultra

    Mieszczko,
    nic nie jest w stanie powstrzymać rozwoju miasta ani trzęsienia ziemi, ani finansowe załamania, ani ceny mieszkań, ani przeludnienie.San Francisco kwitnie cały czas.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 3. Mój brat był w tym roku w Kalifornii na wakacjach, ale tak fajnych zdjęć nie przywiózł, choć zbliżone opowieści i owszem:) PS. Tak z ciekawości. Nie wiesz dlaczego Twoja miniaturka na moim blogu jest, jakaś taka, bardzo mało miniaturkowata? :)))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Wojtku,
   być może brat zwiedzał inne przybytki, których tam zatrzęsienie, w tym kasyna, automaty, gry itp.
   Mówisz, że jestem miniaturką? To ze skromności zapewne.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Madebybusinessmamo,
   w takim razie zdjęcia przypomniały Ci kontynent zza wielkiej wody. Świat jest na tyle różnorodny, że warto poznać jego ciekawsze zakątki, a jesienią zwykle tęskni się za różnorodnością barw w tym odchodzeniu ku krainie zimna.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 4. Na razie Ameryka i Azja są poza moim zasięgiem z różnych powodów, choćby przez długi czas lotu, a ja i samolot to raczej dwa bieguny. Nie mniej kiedyś może się uda, na razie marzy mi sie wizyta w Japonii, na drugim miejscu w USA.

  Podobno w tej firmie po stażu jest szansa na pracę. Na razie to jednak jest dość daleka droga jeszcze przede mną.

  Pozdrawiam!
  Mozaika Rzeczywistości.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Piotrze,
   nie jest ważne, kiedy ten zasięg możliwości realnie się przybliży. Ważne, aby mieć marzenia, cele i swoje pasje, a wtedy i zasięg będzie bliżej. Zima to czas przypasowywania swoich możliwości i wybierania miejsc podróży.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 5. Watra

  Podobnie jak Frau nigdy nie „ciągnęło ” mnie do Ameryki , a konkretnie do Stanów , bo o Alasce w dalszym ciągu marzę. Może….. Relację przeczytałam z przyjemnością. Tam Indie , tu Stany , a z bliska Holandia. No cóż, przecież życie jest podróżą.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Watro,
   można jechać do San Francisco i widzieć tylko zatłoczone ulice, sklepy, hazard, knajpy i to bogactwo rezydencji, a można zrobić krok dalej, by widzieć te widoki, które są naturalnym pięknem.
   Podobno ci, którzy podróżują, żyją dwa razy, więc kto wie, może i ta Alaska okaże się realna.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 6. Gdy zebrałaś wszystko razem to aż dziw, że tyle znajomych rzeczy związanych jest z jednym miastem … gdyby zagrać w skojarzenia, to najpierw napisałabym, że słonce, później filmy.
  Dziękuję za piękne zdjęcia i te wszystkie ciekawostki 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Jotko,
   miasto, gdzie wszędzie blisko, ocean z malowniczymi klifami na wyciągnięcie ręki, tajemniczą mgłą, stromymi wzgórzami porośniętymi najpotężniejszymi drzewami świata – sekwojami, czy lwy morskie wylegujące się na plaży i ta gra słońca na Pacyfiku przyciągają wzrok przybyszów.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

   1. Miałem przyjemność zobaczenia wielu ciekawych miejsc tego miasta i stanu California.. To była wycieczka autokarowa ale przewodnik zadbał o przybliżenie ciekawostek i pokazanie nam atrakcji.Była przejażdżka cable car i opłynięcie wyspy Alcatraz. Mam sporo zdjęć ale czekają na lepsze czasy. Dziękuję za to że zabrałaś mnie na tę przypomnieniową wycieczkę

    Polubienie

  1. Ultra

   Morgano,
   to miasto w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku słynęło z wolnej miłości, a obecnie z najtęższych umysłów Doliny Krzemowej, Facebooka, Google, Logitech, Tesli Motors, IBM, Linkedln i innych potentatów światowych. Widać, jak czasy się zmieniają.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 7. Nocne San Francisco wygląda elektryzująco!

  Właśnie odtworzyłam sobie we wspomnieniu fragment „Wywiadu…”, kiedy to Lestat przejeżdżał tędy w ostatniej scenie filmu. Tak, to ten most. Oczywiście on przejeżdżał tędy nocą. 😉

  Kalifornia zdaje się być interesująca, mimo że Stany to raczej (w większych miastach) królestwo szpanu… Mosty i architektura są stosunkowo młode, zaś fauna jest warta takiej podróży.

  Chętnie wspięłabym się na jakąś okoliczną górkę i spojrzała na to królestwo nocą.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Aniu,
   nocą na uliczkach jest równie tłoczno i gwarno jak w dzień, bo zagęszczenie wybrzeża jest niezmierne z powodu śródziemnomorskiego ciepła, a ciągną po sławę, sukces i pieniądze. Miasto przyciąga emigrantów z całego świata, artystów, hipsterów, dziwaków także. I wszyscy czują się dobrze.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 8. Witaj, Ultro.

  Świetne zdjęcia, gratuluję Autorowi.

  Mnie pociągają nieco inne klimaty:) Może mam przesyt zurbanizowanego świata. Co nie znaczy, że zmuszałam się do czytania:) Wręcz przeciwnie, jak zawsze z przyjemnością pochyliłam się nad Twoim tekstem.

  Pozdrawiam:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Leno,
   autor dziękuje za dobre słowo i docenienie trudu łapania momentów. Jak widzisz, podobnie myśli, miasta tu nie widać, nawet downtown nie został uchwycony w kadrze.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 9. Iwona Zmyslona

  Do tej pory miasto było mi znane z serialu „Ulice San Francisco”,który oglądałam z wielką przyjemnością przede wszystkim na Karla Maldena i Michaela Douglasa. Dzięki Twojej opowieści i fantastycznym zdjęciom Tomka mogłam poznać je lepiej. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Iwonko,
   moje postrzeganie miasta znane było także z filmowych pościgów gangsterów ulicami San Francisco, tymczasem film sobie, a współczesne życie pędzi innym torem. Nie gangi a korporacje na pierwszym planie.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Eluelgry,
   przekazałam Tomkowi podziękowania. Ten zjazd udał mu się brzegiem Pacyfiku po ten zachód słońca. to co utrwalone, dłużej zostaje w pamięci.
   Serdecznie pozdeawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Bet,

   tak pomyślałam, że warto zobaczyć, bo też ile razy my byliśmy, czy będziemy w tym San Francisco… Nie ma szans. Nie dość, że daleko, drogo, to jeszcze bez wizy nie wpuszczą.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 10. Mialem przyjemnosc mieszkac w tym miescie a potem odwiedzac je rokrocznie przez ostatnie 10 lat i obserwowac jak bardzo sie zmienia. Z perspektywy czasu widze jak SF ogarnia nowa ”gorączka złota” tym razem cyfrowa. Wszystkie nowosci typu Twitter, Airbnb, Dropbox maja tam swoje siedziby windujac niebagatelnie i tak juz wysokie ceny najmu. Kiedys 3000 USD wydawalo mi sie kwota nie do przeskoczenia, teraz za to samo studio trzeba placic 5tys i trzeba jeszcze niezle sie go naszukac, bo wielu wlascicieli
  budynkow zdecydowalo sie na Airbnb niz zwykle czynsze.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Saberblogu,
   znaczy korporacja, czyli po teczkach ich poznacie…
   Przecież obok S. F. mają siedziby cyfrowe Google, Facebook, Instagram i tysiące firm. Krzemowa Dolina również cyfrowa. Z powodu cen najmu firmy przenoszą się do pobliskich aglomeracji, a ludzie na barki lub do komuny, czyli kilka par w jednym lokalu, by było taniej.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

  1. Ultra

   Bojo,
   nie ściernisko, a gorączka złota. Poszukiwacze przekopali ten skrawek na wylot, więc dla nas już nic nie zostało, niestety. Ale i tak nie mam wizy.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ultra

   Molekułko,
   tam pracują najtęższe umysły, wszystkie ważne światowe firmy, stąd tak drogo.
   Miasto po dwóch trzęsieniach, które powodowały ruinę, a za każdym razem powstawało jak Feniks z popiołów, niezniszczalne.
   Serdecznie pozdrawiam

   Polubienie

 11. W końcu musiało się udać. Na razie to muszę rozpocząć staż, a potem coś dla siebie z niego wynieść. Teraz to jedyny mój sukces to dostanie się do tej instytucji.

  Niedługo zacznę pracę, to moje plany wyjazdowe muszą zaczekać. Na trzy miesiące (kto wie może i dłużej się uda), a środki jakie zarobię może przeznaczę na jakieś mniejsze podróże. Kto wie?

  Pozdrawiam!
  Mozaika Rzeczywistości.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Witaj
  Dziękuję, że znowu odezwałaś się do mnie. Nie wiem dlaczego masz problem z dodawaniem komentarzy, ale mam nadzieję, że było to zdarzenie jednorazowe. Ja tam, gdzie mam z tym problem najpierw piszę”na brudno” w bezpiecznym miejscu, a potem dopiero wklejam w odpowiednie miejsce.
  Zachwyciła mnie ta wędrówka i poprawił mi humor. Pierwsza połowa listopada, to dla mnie bowiem nie tylko Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki, ale to też czas smutnych rocznic. Dlatego teraz moje myśli uciekają w przeszłość. Niestety ten listopadowy nastrój ma na mnie duży wpływ. Trudno mi znowu twardo stanąć na ziemi.
  Ale dam radę…. Życie musi toczyć się dalej, a i listopad może być też piękny. Nie musi być cały czas osnuty mgiełką nostalgii
  Dlatego dziękuję, że czasem o mnie pamiętasz i za pomocą ciepłych słów odganiasz smuteczki snujące się dookoła.
  Z całego serca życzę Tobie wiele wytrwałości, siły na codzienne szare dni, które niedługo nadejdą.
  Może niektóre z nich rozbłysną kolorami tęczy.
  Pozdrawiam snującymi się nostalgiami

  Polubienie

 13. stopociechblog

  Miasto tętniące życiem. Wielkie, urokliwe i drogie, jak widzę, ale to może dla Polaka z tych realiów. Dziękuję za przybliżenie mi tego miejsca.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s