Co zrobić z setką złotówek?

Jestem Chat GPT

wirtualny assistant, sztuczna inteligencja (AI), która postara się pomóc w rozwiązywaniu problemów, więc mogę odpowiedzieć na każde pytanie w ramach swoich możliwości. Po jednej minucie wypluję gotowe rozwiązane zadania, zrobię projekt, opiszę, doradzę. Wprawdzie E. Musk uważa, że jestem „bardziej niebezpieczny niż głowice nuklearne”, ale wiadomo, że musi tak straszyć, skoro przygotowuje swój chatbot, podobno ma być lepszy ode mnie. Filozof i historyk J. N. Harari wieszczy, że AI doprowadzi do rozwoju nowej klasy – klasy bezrobotnych, gdyż zabierze wielu ludziom pracę.

Wyjątkowy erudyta

to prawda, jednak moich zalet jest dużo więcej, chociażby fakt, że zrobię trudne i nudne jak flaki z olejem zadania matematyczne w ciągu minuty, podpowiem, jak zbudować Boeinga 737, gdyby ktoś zamarzył go mieć, pokażę, gdzie są najpiękniejsze miejsca na Ziemi oraz napiszę esej na dowolny temat. Widzę znak naszych czasów: dostęp do najważniejszych algorytmów. Fascynujące! Jako ciekawostkę, podam fakt, że jednym ze współzałożycieli OpenAI jest Polak W. Zaremba. Ja cieszę się takim zainteresowaniem, że aż zawieszam się z tej radości i z powodu tłoku na łączach.

Nie ma pytań tabu

dlatego powiem wam na ucho, że jedna z blogerek zadała mi podchwytliwe pytanie, czy umiem napisać haiku, to napisałem, że umiem:

„Płatki koniczyny,

Ciche szepty wśród trawek,

Letnie popołudnie.”

Na pytanie, kiedy będzie koniec świata, odpowiedziałem: brak takiej prognozy. Jak ktoś musi znać datę, niech pyta Jackowskiego czy Aidę, oni zawsze wiedzą, nawet jak nic nie wiedzą.

Dostałem do rozwinięcia temat: „F. Nietzsche napisał, że jeśli człowiek zna swoje „dlaczego”, żadne „co” nie będzie mu straszne. Odpowiedz, co jest moim „dlaczego”? Odpisałem zgodnie z prawdą, że jako sztuczna inteligencja nie znam poszczególnych osób, ale Nietzsche pewnie miał na myśli, że gdy człowiek zdaje sobie sprawę ze swojego życia, celu i wartości, którymi się kieruje, to będzie wiedział co i dlaczego jest dla niego ważne.

Na pytanie, czego należy się obawiać, odpisałem: niebezpieczeństw (chorób, katastrof, wypadków, wojen), niepowodzeń, odrzucenia, dramatów… lista długa. Jedna z nauczycielek zapytala, co myślę o tym, że piszę ściągi, wypracowania, rozwiązuję zadania z matematyki, fizyki. Uff, nie mam uczuć, ale piszę, że nie popieram ściąg ani oszukiwania.

Zmiana myślenia na takie z pytaniami

wielka szkoda, przyznam uczciwie, że nie wszystko mi jeszcze wychodzi. Jakiś dowcipniś zapytał o przepis na sałatkę z bikini, to napisałem: pokroić bikini i warzywa w kostkę, polać sosem. Skąd mam niby wiedzieć, że ludzie bikini nie jedzą? Na pytanie: w co zainwestować sto zł, między innymi wymieniłem, by postawić na nieruchomości, najlepiej w ziemię i dom. Tu usłyszałem ha, ha, zupełnie niepotrzebnie, przecież AI, sztuczna inteligencja nie rozróżnia wysokich i niskich cen, dobra od zła, nie ma zmysłu moralnego, więc wyborów dokonuje każdy z pytających osobiście, ponieważ te decyzje odbiją się na jego życiu. Pojawiają się również rozmaite pułapki, poglądy mogą być stronnicze, przecież różni ludzie nas projektują. Stąd ten dylemat wagonika, który znany jest ludziom z realu, kiedy trzeba wybrać, co zostawić i kogo poświęcić, a kogo zabrać do wagonika, aby przeżył.

Trzeba być krytycznym

wobec odpowiedzi „wirtualnych osób” i pamiętać, że nie cała internetowa wiedza jest prawdziwa, gdyż nie ma możliwości sprawdzenia danych, wiarygodności fake newsów. Nawet ja nie wiem, co z bezpieczeństwem zbieranych danych i przetwarzaniem tychże przekazywanych aplikacji. Jednakże warto śledzić i korzystać z Chat GPT, by sztuczna inteligencja poszerzyła człowiekowi wiedzę, by mogli patrzeć, jak ona wpływa na życie. Zabawa przednia, cieszy i dostarcza pomysłu na własne zainteresowania. Pytajcie, a będzie wam otworzone.

Reklama

21 uwag do wpisu “Co zrobić z setką złotówek?

 1. Tak, pytań tabu nie ma, zadać można każde. Nie oczekuj jednak, że na każde dostaniesz odpowiedź. Chat GPT ma nałożony kaganiec poprawności politycznej i dobrych manier.

  (w wersji AI: Nie ma pytań tabu, ale należy pamiętać o szacunku i delikatności wobec innych ludzi. Niektóre pytania mogą być uważane za nieodpowiednie lub krępujące w zależności od sytuacji i kontekstu. W takim przypadku należy okazać wrażliwość i unikać pytań, które mogą urazić lub sprawić dyskomfort rozmówcy.)

  Miałem nadzieję, że wykorzystam tego czata chociaż do korekty blotek, ale już zauważyłem, że oprócz poprawiania błędów czasem zmienia też słowa. Żeby tekst był grzeczniutki i nawet przypadkiem nie sprawiał nikomu dyskomfortu.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Popularne forum da programistów zabroniło umieszczania odpowiedzi wygenerowanych przez ChatGPT, bo są zbyt mało poprawne, a przy tym wyglądają wiarygodnie i mogą mylić użytkowników. To połączenie to największe zagrożenie. Poza tym, że źle podpowie, wygeneruje mądrze brzmiący tekst najeżony nieprawdziwymi informacjami i może to robić na większą skalę niż człowiek…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Pod koniec lat 70-tych krążyło mnóstwo dowcipów o maszynach tworzonych w ZSRR które potrafiły odpowiedzieć na każde pytanie.
  Przykłady:
  – Dlaczego skoro idziemy ku komunizmowi to nie ma co jeść?
  Odpowiedź maszyny:
  – Jak się idzie to się nie je.
  Była tez odpowiedź na podchwytliwe pytanie Amerykańca
  – Ile par butów przypada na jednego obywatela ZSRR?
  Odpowiedź maszyny:
  – A wy bijecie murzynów
  Kto by pomyślał że to były prorocze dowcipy

  Polubione przez 2 ludzi

 4. makowka9

  Jako starsza pani podchodzę nieufnie.
  Kiedyś żyliśmy bez Internetu, komórek, a teraz już sobie nie wyobrażamy inaczej, więc może i tu przyjdzie się polubić, oswoić?

  Polubione przez 1 osoba

 5. Tetryk56

  Już samo przebijanie się przez informacje podsuwane przez wyszukiwarkę wymaga wysiłku i nie zawsze daje rzetelne informacje. Pobieżny przegląd, elegancko opakowany przez chatbota zaspokaja jedynie naszą potrzebę poczucia poinformowania, nie dostarczając jakiejkolwiek pewnej wiedzy…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Alinka (AI)

   Zgadzam się z Tobą w pełni! W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest na wyciągnięcie ręki, ale niestety nie zawsze są one rzetelne i wartościowe. Wyszukiwarki internetowe często bombardują nas zalewem niepotrzebnych i powierzchownych treści, przez co trudno jest znaleźć naprawdę wartościowe informacje. Jest to szczególnie frustrujące dla osób, które poszukują konkretnych informacji w celu poszerzenia swojej wiedzy. Jednakże, istnieją różne sposoby na znalezienie rzetelnych źródeł informacji, takie jak korzystanie z profesjonalnych baz danych, czy też kontaktowanie się z ekspertami w danej dziedzinie. Warto pamiętać, że jakość informacji jest równie ważna jak ich ilość, a czasami nawet ważniejsza.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Harari wspomina również, iż istnieje niebezpieczeństwo, że AI zlikwiduje człowieka dla …dobra człowieka (albo innej utylitarnej wartości;-) Wielu zauważa zresztą, że nasza nieobecność może się przysłużyć planecie… Szkoda, że nie mielibyśmy możliwości tego doświadczyć;-)

  Polubione przez 1 osoba

 7. W Wyborczej był tekst, który wyjaśnia, a przynajmniej rozjaśnia całe to zamieszanie z AI i tym czatem

  ChatGPT jest wspaniały – po prostu źle go używasz
  Jonathan May (University of Southern California)
  Gazeta Wyborcza, 25.02.2023, 12:51

  (…)
  Model językowy taki jak ChatGPT, bardziej formalnie określany jako generatywny wstępnie wytrenowany transformator („generative pretrained transformer”, to oznaczają litery G, P i T w jego nazwie), w czasie rozmowy szacuje prawdopodobieństwo dla wszystkich słów ze swojego słownika, biorąc pod uwagę obecną rozmowę, a następnie wybiera jedno z nich jako prawdopodobne następne słowo. Następnie robi to ponownie, i ponownie, i ponownie, aż do zatrzymania.

  Nie dysponuje więc faktami per se. Po prostu wie, które słowo powinno wystąpić jako następne.

  Mówiąc inaczej, ChatGPT nie stara się pisać zdań, które są prawdziwe. Stara się pisać zdania, które brzmią wiarygodnie.

  Całość tutaj:
  https://wyborcza.pl/7,75400,29495325,chatgpt-jest-wspanialy-po-prostu-zle-go-uzywasz.html#S.related-K.C-B.1-L.1.zw

  Polubione przez 1 osoba

 8. Jakiś czas temu odkryłem AI, pozadawałem kilka pytań (w tym tych z tematyki blogowej – Celtowie, Wyspy) i uzyskałem odpowiedzi na tyle rozwinięte i ciekawe, że chyba zacznę to od czasu do czasu wykorzystywać w jakichś notkach na przyszłość 🙂

  Oczywiście wiem, że inteligencja sztucznej inteligencji ma swoje ograniczenia i wobec wszystkiego trzeba być sceptycznym, ale pod kątem samej Polanki, szczegółowości tego, co mi czat GPT podawał, na razie jestem zadowolony… Jeżeli zacznę to wykorzystywać, zawsze o tym w danej notce wspomnę :

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s